משפחת מלמד בפולין

משפחת מלמד

הטיול בדרום פולין היה חלק מטיול של שלושה שבועות שהתחיל בוינה נמשך לסלובקיה ולאחר מכן לפולין , לצ'כיה וחזרה לוינה. סה"כ זה היה סיבוב של 1000 קילומטרים נטו (קו אווירי על המפה) כלומר סיבוב קטן למרות שכלל 4 מדינות.
אנחנו אוהבים טבע ומסלולים ומידי פעם לשלב את זה באטרקציות, אבל לא יותר מידי. היו שני דברים שעשו לנו את הטיול בפולין ועליהם נספר כאן.
חלק מהזמן היינו עם משפחת וינגרטן.

מספר צפיות בטיול:


אירופה

טיול לחו"ל -עד שבוע

טיול: פולין עם ילדים בקיץ - 7 ימים

טרק בזאקופנה, קרקוב ועיירה מגניבה בשם זלוטי סטוק

אוגוסט 2018

כותב: אורי מלמד

כמה מילים על הטיול: פולין הפתיעה אותנו. הגענו מסלובקיה, ואחרי הטטרה הרגשנו שכאן אפשר לברוח למסלולים מחוץ לזרם. זה קרה לנו לגמרי במקרה כשנסענו בלי תכנון ובלי להזמין בבוקינג לכיוון צ'כיה דרך קלוצקו. לפני קלוצקו עצרנו בעיירה בשם זלוטי סטוק ומצאנו מקום מקסים לישון בו. היה לנו הכבוד להיות הישראלים הראשונים שם ופשוט נשארנו בו 3 לילות והיה לנו המון מה לעשות באזור. 
גם בזקפונה הצלחנו לצאת מהזרם במקום שנחשב להכי פופולרי ומטוייל, אגם מורסקייה אוקו. חסכנו אנרגיה בהגעה לאגם בנסיעה בכרכרה ויצאנו למעבר ההרים מדהים מעל האגם שאליו מגיעים יחסית מעט אנשים. הנוף משם היה מטורף וזה עשה לנו את הטיול בזקפונה.
קרקוב מקסימה, לא יקרה וכמובן שהגטו, הרובע והמפעל של שינדלר אפשרו לנו לספר לילדים על השואה בצורה שמתאימה לילדים. לצערי בהרכב הנוכחי לא נסענו לאושוויץ למרות שמאוד רציתי.   

תכנית הטיול:
2 ימים זאקופנה - טרק של יום מלא לאגם המדהים מורסקייה אוקו ושיטוט בעיירה.
2 ימים קרקוב – עיר עתיקה, רובע יהודי וגטו, המפעל של שינדלר ומכרה המלח. 
3 ימים באזור קלוצקו - בדרך לצ'כיה, התאהבנו ונשארנו בכפר זלוטי סטוק. טיילנו באופניים, ביקרנו במכרה זהב עתיק ועוד.

למי היעדים שלנו מתאימים?
אנחנו עשינו סיבוב ברכב שכור והגענו לפולין מסלובקיה באזור זקפונה ויצאנו ממנה לכיוון מוארביה בצ'כיה והציר שלנו היה הגיוני בשבילנו. במידה ומישהו נוחת בקרקוב או בקטוביץ או בורוצלב זה מה שהייתי ממליץ מתוך מה שאנחנו עשינו:
קרקוב - העיר עצמה, מכרות המלח, אזור זקפונה. (אושוויץ רק למבוגרים, זה קרוב לקרקוב).
ורוצלב - קרובה לקלוצקו ולכל מה שיש באזור שזה הכפר זלוטי סטוק בו היינו, שמורה מאוד יפה בשם Szczeliniec Wielki, רפטינג לכל המשפחה ועוד. חוץ מזה כמובן שאפשר ליסוע על הכביש המהיר לכיוון קרקוב, לבקר בה ובכל מה שסביבה. 
קטוביץ - נמצאת באמצע אז אפשר לכאן ולכאן אם מחפשים יעדים ברדיוס יותר גדול

יומיים בזאקופנה 
זאקופנה היא אילת של הפולנים רק שאת הים מחליפים ההרים ואת הרביצה בחוף מחליפה הליכה במסלולים עם משמעת גבוהה וכמה שזה יפתיע אתכם, בלי תלונות (נו, פולנים...).
חוץ מזה זו עיירה מקסימה וכאמור מאוד מתויירת על ידי פולנים עם מסעדות ואטרקציות בסביבה וכמובן טבע שניתן לטייל בו בדרגות קושי שונות. כל בית שני בזאקופנה ובסביבה הוא מלון או צימר ולכן אין בעיה למצוא מקום לינה בזאקופנה גם מעכשיו לעכשיו. בחורף המקום הופך להיות יעד לסקי.
אנחנו היינו אחרי 9 ימים של טבע והרים בצד הסלובקי ולכן החלטנו לקצר את השהות שלנו בזקפונה לשני לילות עם יום מלא אחד בלבד , יום הגעה ויום עזיבה. החלטנו לרכז את המאמץ במה שנחשב למקום המטוייל ביותר והיפה ביותר באזור וזהו אגם מורסקייה אוקו.

 

יום 1 - טרק באגם מורסקייה אוקו
אז על מה המהומה ? זהו אגם מקסים בין מצוקים של פסגות הרים ששווה מאוד להיות בו. השאלה היא איך תוקפים את העניין מכיוון שאין לשם גישה ברכב והחניון הכי קרוב להשאיר בו את הרכבים נמצא במרחק של כמעט 10 קילומטרים מהאגם בסמוך לקופות. וזה אומר שאם אתם לא נערכים בהתאם תוכלו רק להגיע לאגם ולחזור וזה עם עוד כמה אלפי פולנים.
אז רוב הפולנים פשוט הולכים מהקופות לאגם וחזרה לאורך כביש בו יש מידי פעם קיצורי דרך. לכיוון האגם זו עלייה קטלנית של 400 מטרים בגובה ובחזרה זה אותו המרחק כמובן רק בירידה.
לא היה נראה לנו שזה הקטע שבא לנו לעשות. ללכת עם כמה אלפי אנשים הלוך וחזור, להצטלם ליד אדם, לאכול גלידה ולחזור בחזרה. לכן בחרנו לעשות משהו אחר.
הרעיון היה להגיע כמה שיותר מהר מבלי להתאמץ לאגם ומשם לעשות מסלול רגלי יפהפה למעבר הרים, ממנו לרדת לעמק המקביל ומשם לאורך נחל שוצף לרדת לכיוון החנייה.
אז לקחנו עגלה שרתומה לסוסים בהלוך. זה די יקר, 50 זלוטי לאדם וגם לא נעים בכלל לעבור כמו הגביר של העיירה ליד כל אלו שמטפסים ברגל שחלקם גם טבעונים חובבי בעלי חיים. אחת כזאת עשתה לי דיסלייק בפנים. אבל זו האופציה הסבירה היחידה לטייל ברגל בהרים ולא על הכביש עם כל המוני בית פולין. דרך אגב, ילד מתחת לגיל 4 לא משלם ומקבל גם קללה מהעגלון על כך שהוא תופס מקום (מניסיון).
את הטיול הרגלי שלנו התחלנו מהמקום בו ירדנו מהכרכרה. משם הלכנו במשך חצי שעה לאגם. ניסינו למצוא מקום לשבת בצל אבל לא מצאנו מכיוון שעמוס שם בטירוף, ולכן איתרנו את השביל שלנו, התקדמנו בו טיפה ועצרנו לאכול. הסתבר לנו שזה לא פיקניק בכלל לטפס למעבר ההרים ושזו עלייה של 710 מטרים בגובה. העלייה מחולקת לשעה וחצי, בערך טיפוס של 450 מטרים עד לפיצול שבילים ועוד שעה עד למעבר ההרים. על מיכל וגלית זה היה גדול והם הגיעו לפיצול השבילים של ה 450 מטרים וחזרו בחזרה. אנחנו הבנו שזה לא ריאלי לעשות את כל מה שתכננו אבל לא רצינו לוותר על מעבר ההרים ולכן המשכנו עוד שעה. ואכן מעבר ההרים מהמם, אומרים שזאת אחת מנקודות הנוף היפות בהרים של זאקופנה אם לא היפה שבהן.

 

מי שמתכנן לטייל לעומק בהרים האלו יכול להזמין מקום בבקתה שנמצאת מתחת למעבר כמה חודשים מראש. בשלב הזה הסתובבנו וחזרנו ממש מהר את כל הדרך חזרה. שעה עד לאגם ועוד שעה ושלושת רבעי לחנייה.
בדיעבד (טיפ טיול):
אם היינו מגיעים מוקדם היינו יכולים להיכנס לחניון שסמוך לקופות. מכיוון שהגענו בשעה רבע לעשר נאלצנו להחנות בחניון המרוחק והוספנו לעצמנו עוד קילומטר ומשהו לכל כיוון. בדיעבד היינו יוצאים לדרך בשש וחצי בבוקר, נמנעים מפקקים בדרך, נכנסים לחניון העליון ומספיקים את המסלול.
אופציה נוספת לכאלו שלא רוצים לטפס 710 מטרים היא לעלות לאגם אחר שנמצא סה"כ כמאתיים מטרים מעל מורסקייה אוקו ושמו הוא czarny staw. לא היינו שם אבל ראינו את המקום מולנו ונראה לנו שאם מחפשים אופציית מילוט מההמולה זוהי האופציה הכי קרובה ורגועה. בדיעבד הייתי הולך על טרק של יומיים עם לינה בבקתה בהזמנה מראש.

מה עוד עושים בזאקופנה ?
מדרחוב וקניות של מזכרות וכו' - עשינו.
יש פארק מים חדש שנקרא Aqua Park Zakopane ואפשר להעביר בו יום שלם - לא עשינו כי היינו בפארק מים בסלובקיה.
פסגה גבוה של הר בשם קספרובי-ווירך Kasprowy Wierch שאליה מגיעים ברכבל מאוד מבוקש ולכן מומלץ לרכוש כרטיסים מראש אפילו כמה ימים לפני ההגעה.
שני עמקים בהם מטיילים ברגל. האחד נקרא Strazyska והשני Koscieliska.

קרקוב

קרקוב הייתה הפתעה נעימה. ציינו לעצמנו שצריך להגיע לכאן בלי הילדים ופשוט לטייל בעיר העתיקה, לשבת בבתי קפה ומסעדות ולהעביר יומיים-שלושה בהזדמנות קרובה. העיר העתיקה ממש מקסימה.

 


מה אנחנו עשינו?

מלבד להסתובב בעיר העתיקה בשעות הערב הקדשנו חצי יום לנושא היהודי. הלכנו לרובע היהודי, לגטו ולמפעל של שינדלר.
הרובע היהודי הוא אזור מאוד יפה של העיר כלומר זה לא רק להיכנס לבתי כנסת אלא פשוט להסתובב. מלבד זה נכנסנו לאחד מבתי הכנסת וזה היה מקום מתאים לשבת שם ולדבר על נושא היהודים בפולין והשואה. באופן כללי אני חושב שבמקום כזה צריך לעשות הכנה. כלומר אני נכנסתי ערב לפני לאינטרנט וקראתי על ההיסטוריה של יהדות פולין וקרקוב ועל מה שקרה כאן בשואה. זה כמובן נמשך לזה שדיברנו עם הילדים (חלקנו לראשונה) על הסיפור של המשפחות שלנו בשואה וזה נתן ערך מוסף מאוד גבוה לביקור ברובע היהודי ובגטו.

מהרובע המשכנו לגטו. כאן פחות יש מה להסתובב, זה לא מקום שנעים להסתובב בו מכיוון שזו סתם שכונה רגילה היום שלא נשאר כמעט כלום מפעם. יש מקום אחד שרואים את שרידי החומה של הגטו והלכנו לשם. כאן דיבתי עם הילדים על המרידות והחיים בגטו. לצערי פספסתי את בית המרקחת בכיכר המרכזית מכיוון שלא ידעתי שבסרט רשימת שינדלר מדובר בו רבות. שווה ללכת לשם ולספר את הסיפור בין אם ראיתם את הסרט ובין אם תראו אותו בעתיד.

 

המפעל של אוסקר שינדלר - אם אתם מצפים לראות מוזיאון העוסק בסיפור של אוסקר שינדלר אז קחו בחשבון שיש כאן מוזיאון מצויין שעוסק במלחמת העולם השנייה בקרקוב וכמובן בסיפור היהודי, גטו, שילוחים וכו' אבל אין כאן כמעט איזכור לשינדלר חוץ מבחדר אחד ובסוף. בכל מקרה הילדים דווקא נכנסו לזה וקצת העשירו את עצמם בנושא מבלי להיכנס לדברים קשים מידי. וזה היה טוב.

מכרות המלח בווייליצ'קה Wieliczka. חוויה נחמדה לכל המשפחה אבל לא משהו שאני אישית הייתי מגדיר כאתר חובה. אצלנו ההדרכה הייתה בינונית לגמרי וזה אני אומר בהשוואה להדרכה אחרת שקיבלנו במכרה אחר בפולין. וגם המכרה לא מאוד מרשים, זה בסדר אבל ציפינו ליותר. טוב....

מה עוד עושים בקרקוב?
קניות - יש קניון עצום עם המון חנויות של מותגים לחובבי הז'אנר. שמו של הקניון הוא Galeria Krakowska Shopping Mall‏.
שייט בנהר - אפשר לשוט בסירה לאורך הנהר שחוצה את העיר. נראה נחמד... ויש גם גן חיות.
אושוויץ - למעשה רק כשהגענו לכאן הבנו שהדבר הכי נפוץ שמשווקים כאן למטיילים בסוכנויות נסיעות זה סיור מודרך באושוויץ. ביקור בקרקוב זו הזדמנות חד פעמית לסיור כזה שלצערי לא עשיתי הפעם.

זלוטי סטוק - הכפר בו נשארנו 3 לילות מבלי לתכנן

 

 

 

זלוטי יאר - zloty jar - בקתה באמצע היער (מתוך פוסט שלי בפייסבוק)- אני לא יודע עד כמה האווירה כאן עוברת בתמונות אבל המקום הזה מהמם. אין כאן ריהוט של איקאה שכל כך אופייני לדירות החדשות בהן ישנו עד עכשיו, כאן יש ריהוט בסגנון שוק הפשפשים. גם השירותים כאן במסדרון ולא בחדר. ובלילה כשיושבים בחוץ יש שקט מוחלט, אפילו רעש של צרצרים כמו בלילה בארץ אין כאן. ולא צריך שום דבר מעבר לזה, רק לשבת כאן בחוץ באמצע היער וזהו. אפשר גם לשכב במיטה בחדר שלנו ולהשקיף דרך חלון הזכוכית העצום והאותנטי לכיוון היער או סתם להכין קפה במטבח ולשתות במבואה של הבית. את המקום הזה אי אפשר למצוא בבוקינג או בהוטל קומביין או בכל אתר בינלאומי אחר (יש להם אתר וחוץ מזה מיקום בגוגל מפות) ובעלת הבית, בחורה פולניה צעירה ששיפצה את המקום עם בעלה לפני שלוש שנים נגנבה שאנחנו מישראל. לא היו לה עד היום אורחים ישראלים. גם הבחורה האיטלקיה שפגשנו במרכז הכפר והתאהבה במקום הזה לפני שנתיים ועברה לכאן אחרי שגרה 20 שנים בלונדון לא הבינה מה אנחנו עושים כאן. מה לישראלים ולכפר הקטן הזה בו נופשים כמעט ורק פולנים. היא זאת שהתקשרה לבעלת המקום ושאלה אותה אם יש לה חדר פנוי ל-"lovely family" שהגיעו לכפר במקרה. כל כך כמו פעם...
אז זהו.... הגענו לכאן במקרה ולא במקרה. לא במקרה מכיוון שהחלטתי שלא משנה מה, אין בוקינג. נישן באוטו אם צריך אבל לא נזמין באינטרנט מקום מראש לחמשת הימים הבאים . סימנתי ציר נסיעה על המפה מפולין לצ'כיה וניסיתי לברר מה יש לעשות לאורכו. לא מצאתי משהו ממש מפתה אבל אמרנו שניסע ומה שיהיה יהיה. גם ההחלטה לא לרכוש סים לטלפון הייתה מכוונת.
ופה נכנס הגורם השני, זה של יד המקרה. 15 קילומטרים לפי היעד שהגדרנו לעצמנו, קלוצקו, התחלנו לחפש מקום לישון. עברתי כבר שתי כניסות לכפר קטן ובשלישית משהו אמר לי יאללה תפנה פנימה. מיכל הסתכלה על הרחובות המנומנמים ושאלה מה נעשה כאן ? התגלגלנו לכיכר של הכפר וראינו חנות שמשכירה אופניים. חשבנו שאולי יש מה לעשות כאן בכפר הזה, עצרנו וקיווינו למישהי דוברת אנגלית. בעלת החנות מסתבר מדברת אנגלית יותר טוב מאתנו. היא נולדה וגדלה באיטליה, חיה עשרים שנים בלונדון ושנתיים היא כאן אחרי שהיא עברה לכאן עם בעלה שנולד בכפר. כך גם הזוג הפולני שהוא הבעלים של המלון. הם טיילו שנים בעולם וחזרו להשתקע כאן כדי לשפץ את הבית שבו אנחנו ישנים ביער. מסתבר שיש כאן קבוצה של יזמים כאלו שפתחו כאן כל מיני דברים בכפר.


אז מה עשינו בזלוטי סטוק חוץ מלהינות מהמקום בו אנחנו ישנים ?

 


טיול אופניים לרכס שמעל הכפר - segway & bike adventures הוא העסק של האיטלקיה הנחמדה שמקודם כתבתי עליה. באתר של העסק שלהם http://segbi.pl/ אפשר לראות את המחירים לשני סוגי השירותים שהם מציעים. אפשר לקחת אופני הרים חשמליות באופן עצמאי ואפשר לעשות טיול סגאווי. אופני הרים חשמליות שונות מאופנים חשמליות בכך שחייבים לדווש על מנת שהמנוע יעזור ולכן קחו בחשבון את העניין. זה כיף כי זה מאפשר לטפס בקלות הרים ולהינות מטיול אופניים גם לכאלו שמתקשים לרכש בשטח. אנחנו ממש נהנינו אבל יכולנו להסתפק בשעתיים מכיוון שלא כל כך ידענו לאן ליסוע. לגבי נעמה לקחתי אותה בעגלה נגררת שמתאימה לילדים עד משקל של 40 קילוגרמים. היה תענוג. 

מכרה זהב עתיק - לפני מספר שנים אמא של בעלת המלון בו ישנו רכשה את המכרה העתיק הזה שהיה נטוש והפכה אותו תוך מספר שנים לאחת מהאטרקציות התיירותיות הגדולות ביותר בפולין. הסיור כאן חמוד מאוד וכולל הדרכה מעולה באנגלית, מגלשה קטנה בתוך המכרה, ונסיעה ברכבת קטנה אל מחוץ למכרה. בתחום האקסטרות יש כאן גם סירה שאיתה אפשר לשוט בתוך המכרה אבל לא הזמנו מראש ולכן לא היה לנו שייט. בתחילת הביקור אפשר גם לחפש "זהב" בתוך חול בקרקעית של בריכה כמו שעשו פעם במערב הפרוע או בכל מקום אחר בעולם. זו פעילות של 10 דקות כדי להעביר את הזמן שנחמדה לילדים עד גיל יסודי.

 

הבריכה הכי זולה בעולם - ממש ליד הכניסה מהכביש למכרה יש בריכת שחייה מגניבה וזולה ביותר. לא רואים אותה אם לא יודעים עליה מכיוון שהיא נמצאת מעל החנייה אבל זה אחד המקומות הכי כיפיים שהיינו. מכיוון שהיא נמצאת על טרסה נראה כאילו אנחנו באמצע הטבע, חוץ מזה אפשר לקפוץ כאן ממקפצה ולילדים שלנו זה משהו נדיר ואיכותי. יש גם מגלשה קטנה בטעם של פעם וארטיקים וגלידות. המחיר של כרטיס כניסה הוא מגוחך. אם מגיעים בשעות ה"שיא" בצהרים אז זה 5 שלוטי, אבל אם מגיעים אחרי השעה 15:00 זה יורד לשני שלוטי, כלומר 2 שקלים כניסה לבריכה. ועוד בריכה משובחת. תראו בתמונות...

 

Szczeliniec Wielki -הר מפורסם שנמצא בשמורת טבע יפה וירוקה . מההר נשקף נוף יפה של כל האזור ויש למעלה מרפסת תצפית ובקתה עם חנות מזכרות, שתייה וגלידות. עלינו במשך עשרים וחמש דקות למעלה בשביל עם כמה מאות מדרגות. המסלול לא היה קשה במיוחד וזה הייתה אופציה נחמדה לחצי יום שכולל את הנסיעה לכאן ופנקייק שאכלנו למטה וכמובן את הטיפוס. בחזרה מכאן עצרנו במרכז קניות גדול של קלוצקו ובו נכנסנו לחנות ספורט ורכשנו נעלים וכן אכלנו ב KFC שהיה ממש נחמד. בסוף היום עצרנו בעיר העתיקה של קלוצקו וקצת הסתובבנו ברגל. היה קצת מאוחר והכל היה סגור, נהנינו מהפוטנציאל של המקום...

 

קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משפחת מלמד

הטיול בדרום פולין היה חלק מטיול של שלושה שבועות שהתחיל בוינה נמשך לסלובקיה ולאחר מכן לפולין , לצ'כיה וחזרה לוינה. סה"כ זה היה סיבוב של 1000 קילומטרים נטו (קו אווירי על המפה) כלומר סיבוב קטן למרות שכלל 4 מדינות.
אנחנו אוהבים טבע ומסלולים ומידי פעם לשלב את זה באטרקציות, אבל לא יותר מידי. היו שני דברים שעשו לנו את הטיול בפולין ועליהם נספר כאן.
חלק מהזמן היינו עם משפחת וינגרטן.מספר צפיות בטיול:
מרץ 2017

אירופה

טיול לחו"ל -עד שבוע

טיול: פולין עם ילדים בקיץ - 7 ימים

אוגוסט 2018

כותב: אורי מלמד

כמה מילים על הטיול: פולין הפתיעה אותנו. הגענו מסלובקיה, ואחרי הטטרה הרגשנו שכאן אפשר לברוח למסלולים מחוץ לזרם. זה קרה לנו לגמרי במקרה כשנסענו בלי תכנון ובלי להזמין בבוקינג לכיוון צ'כיה דרך קלוצקו. לפני קלוצקו עצרנו בעיירה בשם זלוטי סטוק ומצאנו מקום מקסים לישון בו. היה לנו הכבוד להיות הישראלים הראשונים שם ופשוט נשארנו בו 3 לילות והיה לנו המון מה לעשות באזור. 
גם בזקפונה הצלחנו לצאת מהזרם במקום שנחשב להכי פופולרי ומטוייל, אגם מורסקייה אוקו. חסכנו אנרגיה בהגעה לאגם בנסיעה בכרכרה ויצאנו למעבר ההרים מדהים מעל האגם שאליו מגיעים יחסית מעט אנשים. הנוף משם היה מטורף וזה עשה לנו את הטיול בזאקופנה.
קרקוב מקסימה, לא יקרה וכמובן שהגטו, הרובע והמפעל של שינדלר אפשרו לנו לספר לילדים על השואה בצורה שמתאימה לילדים. לצערי בהרכב הנוכחי לא נסענו לאושוויץ למרות שמאוד רציתי.   

תכנית הטיול:
2 ימים זאקופנה - טרק של יום מלא לאגם המדהים מורסקייה אוקו ושיטוט בעיירה.
2 ימים קרקוב – עיר עתיקה, רובע יהודי וגטו, המפעל של שינדלר ומכרה המלח. 
3 ימים באזור קלוצקו - בדרך לצ'כיה, התאהבנו ונשארנו בכפר זלוטי סטוק. טיילנו באופניים, ביקרנו במכרה זהב עתיק ועוד.

למי היעדים שלנו מתאימים?
אנחנו עשינו סיבוב ברכב שכור והגענו לפולין מסלובקיה באזור זקפונה ויצאנו ממנה לכיוון מוארביה בצ'כיה והציר שלנו היה הגיוני בשבילנו. במידה ומישהו נוחת בקרקוב או בקטוביץ או בורוצלב זה מה שהייתי ממליץ מתוך מה שאנחנו עשינו:
קרקוב - העיר עצמה, מכרות המלח, אזור זאקופנה (אושוויץ רק למבוגרים, זה קרוב לקרקוב).
ורוצלב - קרובה לקלוצקו ולכל מה שיש באזור שזה הכפר זלוטי סטוק בו היינו, שמורה מאוד יפה בשם Szczeliniec Wielki, רפטינג לכל המשפחה ועוד. חוץ מזה כמובן שאפשר ליסוע על הכביש המהיר לכיוון קרקוב, לבקר בה ובכל מה שסביבה. 
קטוביץ - נמצאת באמצע אז אפשר לכאן ולכאן אם מחפשים יעדים ברדיוס יותר גדול

יומיים בזאקופנה 
זאקופנה היא אילת של הפולנים רק שאת הים מחליפים ההרים ואת הרביצה בחוף מחליפה הליכה במסלולים עם משמעת גבוהה וכמה שזה יפתיע אתכם, בלי תלונות (נו, פולנים...).
חוץ מזה זו עיירה מקסימה וכאמור מאוד מתויירת על ידי פולנים עם מסעדות ואטרקציות בסביבה וכמובן טבע שניתן לטייל בו בדרגות קושי שונות. כל בית שני בזאקופנה ובסביבה הוא מלון או צימר ולכן אין בעיה למצוא מקום לינה בזאקופנה גם מעכשיו לעכשיו. בחורף המקום הופך להיות יעד לסקי.
אנחנו היינו אחרי 9 ימים של טבע והרים בצד הסלובקי ולכן החלטנו לקצר את השהות שלנו בזאקופנה לשני לילות עם יום מלא אחד בלבד , יום הגעה ויום עזיבה. החלטנו לרכז את המאמץ במה שנחשב למקום המטויל ביותר והיפה ביותר באזור וזהו אגם מורסקייה אוקו.

 

יום 1 - טרק באגם מורסקייה אוקו
אז על מה המהומה ? זהו אגם מקסים בין מצוקים של פסגות הרים ששווה מאוד להיות בו. השאלה היא איך תוקפים את העניין מכיוון שאין לשם גישה ברכב והחניון הכי קרוב להשאיר בו את הרכבים נמצא במרחק של כמעט 10 קילומטרים מהאגם בסמוך לקופות. וזה אומר שאם אתם לא נערכים בהתאם תוכלו רק להגיע לאגם ולחזור וזה עם עוד כמה אלפי פולנים.
אז רוב הפולנים פשוט הולכים מהקופות לאגם וחזרה לאורך כביש בו יש מידי פעם קיצורי דרך. לכיוון האגם זו עלייה קטלנית של 400 מטרים בגובה ובחזרה זה אותו המרחק כמובן רק בירידה.
לא היה נראה לנו שזה הקטע שבא לנו לעשות. ללכת עם כמה אלפי אנשים הלוך וחזור, להצטלם ליד אדם, לאכול גלידה ולחזור בחזרה. לכן בחרנו לעשות משהו אחר.
הרעיון היה להגיע כמה שיותר מהר מבלי להתאמץ לאגם ומשם לעשות מסלול רגלי יפהפה למעבר הרים, ממנו לרדת לעמק המקביל ומשם לאורך נחל שוצף לרדת לכיוון החנייה.
אז לקחנו עגלה שרתומה לסוסים בהלוך. זה די יקר, 50 זלוטי לאדם וגם לא נעים בכלל לעבור כמו הגביר של העיירה ליד כל אלו שמטפסים ברגל שחלקם גם טבעונים חובבי בעלי חיים. אחת כזאת עשתה לי דיסלייק בפנים. אבל זו האופציה הסבירה היחידה לטייל ברגל בהרים ולא על הכביש עם כל המוני בית פולין. דרך אגב, ילד מתחת לגיל 4 לא משלם ומקבל גם קללה מהעגלון על כך שהוא תופס מקום (מניסיון).
את הטיול הרגלי שלנו התחלנו מהמקום בו ירדנו מהכרכרה. משם הלכנו במשך חצי שעה לאגם. ניסינו למצוא מקום לשבת בצל אבל לא מצאנו מכיוון שעמוס שם בטירוף, ולכן איתרנו את השביל שלנו, התקדמנו בו טיפה ועצרנו לאכול. הסתבר לנו שזה לא פיקניק בכלל לטפס למעבר ההרים ושזו עלייה של 710 מטרים בגובה. העלייה מחולקת לשעה וחצי, בערך טיפוס של 450 מטרים עד לפיצול שבילים ועוד שעה עד למעבר ההרים. על מיכל וגלית זה היה גדול והם הגיעו לפיצול השבילים של ה 450 מטרים וחזרו בחזרה. אנחנו הבנו שזה לא ריאלי לעשות את כל מה שתכננו אבל לא רצינו לוותר על מעבר ההרים ולכן המשכנו עוד שעה. ואכן מעבר ההרים מהמם, אומרים שזאת אחת מנקודות הנוף היפות בהרים של זקפונה אם לא היפה שבהן.

 

מי שמתכנן לטייל לעומק בהרים האלו יכול להזמין מקום בבקתה שנמצאת מתחת למעבר כמה חודשים מראש. בשלב הזה הסתובבנו וחזרנו ממש מהר את כל הדרך חזרה. שעה עד לאגם ועוד שעה ושלושת רבעי לחנייה.
בדיעבד (טיפ טיול):
אם היינו מגיעים מוקדם היינו יכולים להיכנס לחניון שסמוך לקופות. מכיוון שהגענו בשעה רבע לעשר נאלצנו להחנות בחניון המרוחק והוספנו לעצמנו עוד קילומטר ומשהו לכל כיוון. בדיעבד היינו יוצאים לדרך בשש וחצי בבוקר, נמנעים מפקקים בדרך, נכנסים לחניון העליון ומספיקים את המסלול.
אופציה נוספת לכאלו שלא רוצים לטפס 710 מטרים היא לעלות לאגם אחר שנמצא סה"כ כמאתיים מטרים מעל מורסקייה אוקו ושמו הוא czarny staw. לא היינו שם אבל ראינו את המקום מולנו ונראה לנו שאם מחפשים אופציית מילוט מההמולה זוהי האופציה הכי קרובה ורגועה. בדיעבד הייתי הולך על טרק של יומיים עם לינה בבקתה בהזמנה מראש.

מה עוד עושים בזאקופנה ?
מדרחוב וקניות של מזכרות וכו' - עשינו.
יש פארק מים חדש שנקרא Aqua Park Zakopane ואפשר להעביר בו יום שלם - לא עשינו כי היינו בפארק מים בסלובקיה.
פסגה גבוה של הר בשם קספרובי-ווירך Kasprowy Wierch שאליה מגיעים ברכבל מאוד מבוקש ולכן מומלץ לרכוש כרטיסים מראש אפילו כמה ימים לפני ההגעה.
שני עמקים בהם מטיילים ברגל. האחד נקרא Strazyska והשני Koscieliska.

קרקוב

קרקוב הייתה הפתעה נעימה. ציינו לעצמנו שצריך להגיע לכאן בלי הילדים ופשוט לטייל בעיר העתיקה, לשבת בבתי קפה ומסעדות ולהעביר יומיים-שלושה בהזדמנות קרובה. העיר העתיקה ממש מקסימה.

 


מה אנחנו עשינו?

מלבד להסתובב בעיר העתיקה בשעות הערב הקדשנו חצי יום לנושא היהודי. הלכנו לרובע היהודי, לגטו ולמפעל של שינדלר.
הרובע היהודי הוא אזור מאוד יפה של העיר כלומר זה לא רק להיכנס לבתי כנסת אלא פשוט להסתובב. מלבד זה נכנסנו לאחד מבתי הכנסת וזה היה מקום מתאים לשבת שם ולדבר על נושא היהודים בפולין והשואה. באופן כללי אני חושב שבמקום כזה צריך לעשות הכנה. כלומר אני נכנסתי ערב לפני לאינטרנט וקראתי על ההיסטוריה של יהדות פולין וקרקוב ועל מה שקרה כאן בשואה. זה כמובן נמשך לזה שדיברנו עם הילדים (חלקנו לראשונה) על הסיפור של המשפחות שלנו בשואה וזה נתן ערך מוסף מאוד גבוה לביקור ברובע היהודי ובגטו.

מהרובע המשכנו לגטו. כאן פחות יש מה להסתובב, זה לא מקום שנעים להסתובב בו מכיוון שזו סתם שכונה רגילה היום שלא נשאר כמעט כלום מפעם. יש מקום אחד שרואים את שרידי החומה של הגטו והלכנו לשם. כאן דיבתי עם הילדים על המרידות והחיים בגטו. לצערי פספסתי את בית המרקחת בכיכר המרכזית מכיוון שלא ידעתי שבסרט רשימת שינדלר מדובר בו רבות. שווה ללכת לשם ולספר את הסיפור בין אם ראיתם את הסרט ובין אם תראו אותו בעתיד.

 

המפעל של אוסקר שינדלר - אם אתם מצפים לראות מוזיאון העוסק בסיפור של אוסקר שינדלר אז קחו בחשבון שיש כאן מוזיאון מצויין שעוסק במלחמת העולם השנייה בקרקוב וכמובן בסיפור היהודי, גטו, שילוחים וכו' אבל אין כאן כמעט איזכור לשינדלר חוץ מבחדר אחד ובסוף. בכל מקרה הילדים דווקא נכנסו לזה וקצת העשירו את עצמם בנושא מבלי להיכנס לדברים קשים מידי. וזה היה טוב.

מכרות המלח בווייליצ'קה Wieliczka. חוויה נחמדה לכל המשפחה אבל לא משהו שאני אישית הייתי מגדיר כאתר חובה. אצלנו ההדרכה הייתה בינונית לגמרי וזה אני אומר בהשוואה להדרכה אחרת שקיבלנו במכרה אחר בפולין. וגם המכרה לא מאוד מרשים, זה בסדר אבל ציפינו ליותר. טוב....

מה עוד עושים בקרקוב?
קניות - יש קניון עצום עם המון חנויות של מותגים לחובבי הז'אנר. שמו של הקניון הוא Galeria Krakowska Shopping Mall‏.
שייט בנהר - אפשר לשוט בסירה לאורך הנהר שחוצה את העיר. נראה נחמד... ויש גם גן חיות.
אושוויץ - למעשה רק כשהגענו לכאן הבנו שהדבר הכי נפוץ שמשווקים כאן למטיילים בסוכנויות נסיעות זה סיור מודרך באושוויץ. ביקור בקרקוב זו הזדמנות חד פעמית לסיור כזה שלצערי לא עשיתי הפעם.

זלוטי סטוק - הכפר בו נשארנו 3 לילות מבלי לתכנן

 

 

 

זלוטי יאר - zloty jar - בקתה באמצע היער (מתוך פוסט שלי בפייסבוק)- אני לא יודע עד כמה האווירה כאן עוברת בתמונות אבל המקום הזה מהמם. אין כאן ריהוט של איקאה שכל כך אופייני לדירות החדשות בהן ישנו עד עכשיו, כאן יש ריהוט בסגנון שוק הפשפשים. גם השירותים כאן במסדרון ולא בחדר. ובלילה כשיושבים בחוץ יש שקט מוחלט, אפילו רעש של צרצרים כמו בלילה בארץ אין כאן. ולא צריך שום דבר מעבר לזה, רק לשבת כאן בחוץ באמצע היער וזהו. אפשר גם לשכב במיטה בחדר שלנו ולהשקיף דרך חלון הזכוכית העצום והאותנטי לכיוון היער או סתם להכין קפה במטבח ולשתות במבואה של הבית. את המקום הזה אי אפשר למצוא בבוקינג או בהוטל קומביין או בכל אתר בינלאומי אחר (יש להם אתר וחוץ מזה מיקום בגוגל מפות) ובעלת הבית, בחורה פולניה צעירה ששיפצה את המקום עם בעלה לפני שלוש שנים נגנבה שאנחנו מישראל. לא היו לה עד היום אורחים ישראלים. גם הבחורה האיטלקיה שפגשנו במרכז הכפר והתאהבה במקום הזה לפני שנתיים ועברה לכאן אחרי שגרה 20 שנים בלונדון לא הבינה מה אנחנו עושים כאן. מה לישראלים ולכפר הקטן הזה בו נופשים כמעט ורק פולנים. היא זאת שהתקשרה לבעלת המקום ושאלה אותה אם יש לה חדר פנוי ל-"lovely family" שהגיעו לכפר במקרה. כל כך כמו פעם...
אז זהו.... הגענו לכאן במקרה ולא במקרה. לא במקרה מכיוון שהחלטתי שלא משנה מה, אין בוקינג. נישן באוטו אם צריך אבל לא נזמין באינטרנט מקום מראש לחמשת הימים הבאים . סימנתי ציר נסיעה על המפה מפולין לצ'כיה וניסיתי לברר מה יש לעשות לאורכו. לא מצאתי משהו ממש מפתה אבל אמרנו שניסע ומה שיהיה יהיה. גם ההחלטה לא לרכוש סים לטלפון הייתה מכוונת.
ופה נכנס הגורם השני, זה של יד המקרה. 15 קילומטרים לפי היעד שהגדרנו לעצמנו, קלוצקו, התחלנו לחפש מקום לישון. עברתי כבר שתי כניסות לכפר קטן ובשלישית משהו אמר לי יאללה תפנה פנימה. מיכל הסתכלה על הרחובות המנומנמים ושאלה מה נעשה כאן ? התגלגלנו לכיכר של הכפר וראינו חנות שמשכירה אופניים. חשבנו שאולי יש מה לעשות כאן בכפר הזה, עצרנו וקיווינו למישהי דוברת אנגלית. בעלת החנות מסתבר מדברת אנגלית יותר טוב מאתנו. היא נולדה וגדלה באיטליה, חיה עשרים שנים בלונדון ושנתיים היא כאן אחרי שהיא עברה לכאן עם בעלה שנולד בכפר. כך גם הזוג הפולני שהוא הבעלים של המלון. הם טיילו שנים בעולם וחזרו להשתקע כאן כדי לשפץ את הבית שבו אנחנו ישנים ביער. מסתבר שיש כאן קבוצה של יזמים כאלו שפתחו כאן כל מיני דברים בכפר.


אז מה עשינו בזלוטי סטוק חוץ מלהינות מהמקום בו אנחנו ישנים ?

 


טיול אופניים לרכס שמעל הכפר - segway & bike adventures הוא העסק של האיטלקיה הנחמדה שמקודם כתבתי עליה. באתר של העסק שלהם http://segbi.pl/ אפשר לראות את המחירים לשני סוגי השירותים שהם מציעים. אפשר לקחת אופני הרים חשמליות באופן עצמאי ואפשר לעשות טיול סגאווי. אופני הרים חשמליות שונות מאופנים חשמליות בכך שחייבים לדווש על מנת שהמנוע יעזור ולכן קחו בחשבון את העניין. זה כיף כי זה מאפשר לטפס בקלות הרים ולהינות מטיול אופניים גם לכאלו שמתקשים לרכש בשטח. אנחנו ממש נהנינו אבל יכולנו להסתפק בשעתיים מכיוון שלא כל כך ידענו לאן ליסוע. לגבי נעמה לקחתי אותה בעגלה נגררת שמתאימה לילדים עד משקל של 40 קילוגרמים. היה תענוג. 

מכרה זהב עתיק - לפני מספר שנים אמא של בעלת המלון בו ישנו רכשה את המכרה העתיק הזה שהיה נטוש והפכה אותו תוך מספר שנים לאחת מהאטרקציות התיירותיות הגדולות ביותר בפולין. הסיור כאן חמוד מאוד וכולל הדרכה מעולה באנגלית, מגלשה קטנה בתוך המכרה, ונסיעה ברכבת קטנה אל מחוץ למכרה. בתחום האקסטרות יש כאן גם סירה שאיתה אפשר לשוט בתוך המכרה אבל לא הזמנו מראש ולכן לא היה לנו שייט. בתחילת הביקור אפשר גם לחפש "זהב" בתוך חול בקרקעית של בריכה כמו שעשו פעם במערב הפרוע או בכל מקום אחר בעולם. זו פעילות של 10 דקות כדי להעביר את הזמן שנחמדה לילדים עד גיל יסודי.

 

הבריכה הכי זולה בעולם - ממש ליד הכניסה מהכביש למכרה יש בריכת שחייה מגניבה וזולה ביותר. לא רואים אותה אם לא יודעים עליה מכיוון שהיא נמצאת מעל החנייה אבל זה אחד המקומות הכי כיפיים שהיינו. מכיוון שהיא נמצאת על טרסה נראה כאילו אנחנו באמצע הטבע, חוץ מזה אפשר לקפוץ כאן ממקפצה ולילדים שלנו זה משהו נדיר ואיכותי. יש גם מגלשה קטנה בטעם של פעם וארטיקים וגלידות. המחיר של כרטיס כניסה הוא מגוחך. אם מגיעים בשעות ה"שיא" בצהרים אז זה 5 שלוטי, אבל אם מגיעים אחרי השעה 15:00 זה יורד לשני שלוטי, כלומר 2 שקלים כניסה לבריכה. ועוד בריכה משובחת. תראו בתמונות...

 

Szczeliniec Wielki -הר מפורסם שנמצא בשמורת טבע יפה וירוקה . מההר נשקף נוף יפה של כל האזור ויש למעלה מרפסת תצפית ובקתה עם חנות מזכרות, שתייה וגלידות. עלינו במשך עשרים וחמש דקות למעלה בשביל עם כמה מאות מדרגות. המסלול לא היה קשה במיוחד וזה הייתה אופציה נחמדה לחצי יום שכולל את הנסיעה לכאן ופנקייק שאכלנו למטה וכמובן את הטיפוס. בחזרה מכאן עצרנו במרכז קניות גדול של קלוצקו ובו נכנסנו לחנות ספורט ורכשנו נעלים וכן אכלנו ב KFC שהיה ממש נחמד. בסוף היום עצרנו בעיר העתיקה של קלוצקו וקצת הסתובבנו ברגל. היה קצת מאוחר והכל היה סגור, נהנינו מהפוטנציאל של המקום...

 

קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *