משפחת מקדש ביער השחור

משפחת מקדש

משפחת מקדש: טל רחל ושלושת הילדים: ליאור (12) שירי (10) וגיל (8) פעם ראשונה שטסנו עם הילדים לחו"ל, אנחנו אוהבים לשלב פעילויות חוץ, ספורט, טבע ואטרקציות מיוחדות ולכן היער השחור בגרמניה היה נראה לנו כיעד אידאלי בשבילנו.

מספר צפיות בטיול:


אירופה

טיול לחו"ל - שבוע שבועיים

טיול: היער השחור, גרמניה

הרבה אטרקציות לילדים, נופים משגעים וכיף

יוני 2017

כותב: טל מקדש

כמה מילים על הטיול: כאמור זה טיול ראשון שלנו לחו"ל וחששנו שהילדים ישתעממו מביקור בערים ומסלולים בטבע ולכן הלכנו על הרבה מאוד אטרקציות דרך שני כרטיסים, השחור אותו רכשנו באופן ישיר והאדום אותו קיבלנו דרך הלינה בצימר שאחת הסיבות שבחרנו בו הייתה הכרטיס האדום שכלול במחיר. 

אהבנו במיוחד את העובדה שחלק גדול מהאטרקציות משתלבות בטבע ואז מקבלים גם את האטרקציה אבל גם את הסביבה הטבעית שלה. בשביל הילדים פארק אירופה היה היילייט רציני אבל גם האפשרות לחזור כל יום למגלשות מים או טיפוס בפארק חבלים באחד מהפרקים שהיו סמוכים למקום בו ישנו ושאליהם נכנסנו בחינם עם הכרטיס האדום וכך יכלנו לסיים כל יום בכיף נוסף. עשינו גם גיחה לצרפת וכך על הדרך הרווחנו ביקור במדינה נוספת.

הטיול היה בצורת כוכב, כלומר לינה במרכז וכל יום גיחה לאתר אחר, קופצים בין שוויץ, גרמניה וצרפת. למעט הלילה הראשון. התזמון היה מצוין, נסענו רגע לפני שהחופש הגדול מתחיל, לפני הנהירה הגדולה של הישראלים. 

תכנית הטיול:

יום 1- נחיתה בציריך, stein am rhein, נהר הריין, לינה ב Rielasingen-Worblingen

יום 2- האי מאינאו - אי הפרחים, מפלי הריין. לינה בטיטיזי-נוישטדט, ליד אגם טיטיזי- שם התארחנו עד סוף הטיול

יום 3- הר פלדברג וסביבתו, אגם טיטיזי, לBadEParadies schwarzwald

יום 4- ווגלפארק סטיינן (פארק הציפורים והקופים), אגם שלוסי, דורהיים

יום 5- פארק אירופה

יום 6- מסלול הפסלים בגרפנהאוזן, שטיינוואסן פארק.

יום 7- קפיצה לצרפת: לעיירה קולמר באלזס, ריקוויר וריבוויל

יום 8- פרייבורג

יום 9- מפלי טריברג, פארק כל החושים

יום 10- שייט באגם טיטיזי, טודנאו

יום 11- פלדברג, טודנאו, מרחצאות ויטה קלסיקה

יום 12- נפרדנו לשלום וטסנו הביתה

 

חשוב לדעת

כרטיס אדום/כרטיס שחור - ביער השחור אטרקציות רבות וכדאי לרכוש כרטיס משולב, יש כמה אופציות: לקנות במרכזי התיירים את הכרטיס השחור ( (Schwarzwald Card שכולל את האטרקציות המרכזיות (יש אפילו חוברות בעברית), או מלכתחילה להזמין מקום לינה בצימרים במרכז העניינים, הם יותר יקרים אבל כוללים את הכרטיס האדום ( HochSchwarzwald Card ) ובו כניסה לאתרים רבים- לבדוק מראש צימרים בהסדר. מאחר ורצינו אטרקציות שונות ומגוונות היה כדאי לנו לרכוש את הכרטיס השחור וליהנות מהאתרים שבכרטיס האדום שהכרטיס השחור לא כלל.

הכרטיס האדום כולל אתרים רבים שאפשר להיכנס אליהם יותר מפעם אחת, אבל שימו לב שהביקור באתר מוגבל בזמן, רוצים יותר? תשלמו. הכרטיס השחור תקף ל 3 ימים מהרגע שנכנסים לאתר הראשון (לא חייב להיות רצוף)

 

רכב - משפחה של 5 כדאי שייקחו רכב של 7- מזוודות ואוטומט (קשה להעביר הילוכים- עליות ירידות, מפותלים)- אין צורך לשלם על GPS ברכב, יש רכבים שזה בא בילד אין או עם הטלפון- גוגל מפס

אין מזגנים במלונות - ובמלון הראשון לא היה דלת מקשרת, חלונות נמוכים קצת פחדנו להשאיר פתוחים.

יום ארוך - מחשיך די מאוחר, תשע-תשע וחצי- אפשר לטייל באור עד מאוחר.

אוכל - נוח וזול לקנות אוכל מוכן בסופרמרקטים: רשת סופרמרקטים במקומות רבים: Netto-  או  LIDL סופר ומעדנייה, אוכל קר מוכן , פיצות, וסנדוויצ'ים. אפשר לאכול א. צהריים לכל המשפחה ב10 יורו.

מים - המים בברזים צלולים וטעימים- מיותר להסתובב עם הרבה בקבוקים גדולים.

 

עלות הטיול :

טיסה: 1300 יורו למשפחה של 5 (בהזמנה של חצי שנה מראש)

לינה: לילה ראשון: 2 חדרים+ א. בוקר 190 יורו. שאר הלילות בצימר לכל המשפחה עם מטבח מאובזר, וכולל את הכרטיס האדום: 1350 יורו

רכב 7 מקומות אוטומט+ ביטוחים מוגדלים( חשוב להזמין מראש): 3300 ₪

כרטיס שחור לכניסה לאתרים למשפחה: 238 יורו

אוכל למשפחה ליום (בעיקר בסופר, דוכני שוק) 20-25 יורו

כניסה לאתרים נוספים, חניות בתשלום: 100 יורו

פירוט המסלול:

יום 1- נחיתה בציריך, stein am rhein, נהר הריין

נחתנו אחה"צ בציריך ומשם נסענו ברכב שכור ששכרנו כבר מהארץ. אחרי בערך שעה נסיעה  הגענו לעיירה stein am rhein . עיירה ציורית על נהר הריין (אפשר לטבול אבל קר) עם מדרחוב יפה ובתים ציוריים. הסתובבנו בסמטאות, הערב ירד ואתו הגיע הרעב. אבל מסתבר שכל החנויות סוגרות מוקדם, אז טוב שיש טורקים. אכלנו ארוחת ערב בשווארמה המקומית- Doner  ונסענו נסיעה קצרה ל Rielasingen-Worblingen, שם התארחנו במלון Krone Hotel.(ב stein am rhein-יותר יקר לישון)

הלילה היה מאתגר, מלון יפה ונוח, אבל כמו באירופה- אין מזגנים... לא נורא יש אויר נעים מבחוץ. אבל מה עושים כשהחלונות גדולים ללא סורגים והחדרים בקומות נמוכות ואין דלת מקשרת בין חדרנו לחדר הילדים? אפשר לישון בשקט? התשובה אצלנו לא.. פיצלנו כוחות ישנו עם הילדים ועדיין התעוררנו בדאגה מכל צעד או טריקת דלת. טוב שבשאר הלילות ישנו בצימר משפחתי ומאוורר ללא חשש.

 

יום 2- האי מאינאו (Mainau) - אי הפרחים,  מפלי הריין.

אחרי ארוחת בוקר יצאנו לאי מאינאו, אי מקסים בתוך אגם, שהכניסה אליו רגלית בלבד. חנינו (בתשלום) והלכנו על סוללת עפר שמחברת את היבשה לאי (הכניסה בתשלום).  באי יצאנו למסלול רגלי מעגלי של כארבע שעות בהליכה רגועה, בדרך חממות פרפרים, גנים מלאכותיים מעוצבים, גינות ירק, כלובי ציפורים, פינות ליטוף וגם מבנים מרשימים של כנסיות.

אחרי כל ההסתובבויות , הגיע הרעב, אכלנו במסעדה באי וחזרנו לאוטו. משם נסענו למפלי הריין ובין רגע עברנו מגרמניה לשוויץ. הגענו הכי קרוב למפלים שאפשר עם האוטו, גם כאן החניה בתשלום, למרות שיש חניה רחוקה בחינם. כבר שירדנו מהאוטו ראינו את ההיצע הרב שיש למקום: סיורים רגליים, סוגי שייט שונים וסתם ליהנות מהנוף. אז מהאוטו יצאנו לטירת Schloss Worth ובחרנו בשיט במסלול 4- המסלול הכחול, שייט של רבע שעה של הנאה מהנוף המקסים והתקרבות למפלים. התלבטנו אם לבחור בשייט המגיע לצוק סלעי עליו מטפסים ומגיעים ממש קרוב למפלים, אבל כשהתקרבנו בשייט לסלע הבנו שצדקנו לוותר עליו, מרוב אנשים לא ראו את המדרגות... אחרי השייט טיילנו לאורך הגדה בין הטירות ונהנינו מהשלווה בלי הלחץ של כל האנשים.

היום התחיל להיגמר וזה היה הסימן להגיע למלון/צימר שלחנו ממנו נהנינו בכל שאר ימי הטיול. המקום Haus an der gutach ממש במרכז היער השחור ליד אגם טיטיזי   בעיירה טיטזה-נוישטאדט. קיבלנו מעין דירה, צימר עם 2 חדרי שנה מקלחת ושירותים וחלל משפחה מרווח ואחלה מטבח, בו חשבנו שנבשל, אבל בעיקר אכלנו בהסתובבויות בין לבין.

 

יום 3- הר פלדברג וסביבתו, אגם טיטיזי

ביום זה גילינו את המקום שנחזור אליו עוד כמה פעמים בטיול הזה- פלדברג.

יצאנו מהמלון, בדרך עברנו בסופר LIDL ואחרי כחצי שעה הגענו לפלדברג, זהו מתחם ובו ארבע אטרקציות שונות (כניסה בכרטיס האדום): הרכבל להר, פארק חבלים, פארק טרמפולינות ומסלול הליכה. ככה שיש הרבה מה לעשות גם עם ילדים בגילאים שונים, וגם להתפצל לאתרים השונים.

התחלנו בטיפוס להר פלדברג, יותר נכון הרכבל טיפס ואנחנו התפעלנו מהנוף, בירידה מההר התפצלנו, אני והבת מיהרנו להדרכה בפארק החבלים ורחל והבנים ירדו בירידה קלה ברגל. החוויה בגבהים עשתה לנו חשק אז המשכנו להיות בגובה ולטפס על עצים בפארק החבלים בפלדברג Kletterwald, שמציע מסלול נמוך ומסלול מאתגר יותר בגבהים. לא מיצינו את האטרקציות בפלדברג ונכנסנו ל- Fundorena מתחם סגור של טרמפולינות, קירות טיפוס, החלקה על הקרח.. בקיצור כיף לילדים שליווה אותנו לא רק ביום הזה, מאד חזרנו לשם עוד כמה פעמים בטיול.

מפלדברג נפרדנו במסלול של "טוני התרנגול" מסלול מעגלי קליל של שעה וחצי בנוף מישורי ירוק ומקסים, שגם בו יש מתקני טיפוס וגן שעשועים ומסתיים ממש קרוב לחניה, יש גם אפשרות למסלול ארוך יותר, לנו הספיק הקצר.

עזבנו את פלדברג עם הבטחה לחזור בשנית ונסענו לאגם טיטיזי, לחופו של האגם למנוחה מהאטרקציות וארוחה קלה לנו ולברווזים. אבל היום כמובן לא הסתיים והמשכנו לBadEParadies schwarzwald – אתר ענק עם שלושה מתחמים: מתחם מגלשות, מתחם בריכות- חיצונית ופנימיות, למתחם השלישי נזהרנו לא להיכנס בטעות זהו מתחם ללא ילדים וגם ללא בגדים, אבל כן בתוספת תשלום. אנחנו לא יודעים אם זה המזל השלנו, או שזה ככה תמיד, או שפשוט עוד לא התחילה העונה אבל הרגשנו שהאתר לרשותנו בלבד, פשוט לא היה תור וטוב שכך כי הכרטיס מאפשר רק שהייה של שעה וחצי, מעבר לזה צריך לשלם. כל כך נהנינו שבאנו כל יום אחר כך(חופשי בכרטיס האדום), ככה גם גילינו שבשבת וראשון צריך לשלם תוספת ושביום שני מתחם המגלשות סגור.

ואחרי יום כזה באמת חזרנו עייפים ומאוד מרוצים למלון.

 

יום 4- ווגלפארק סטיינן (פארק הציפורים והקופים), אגם שלוסי, דורהיים

התחלנו את היום בלקנות את הכרטיס השחור, שאיפשר לנו להכנס לאתר הראשון שרצינו- Vogelpark- ווגלפארק סטיינן. בדרך הצטיידנו באוכל למהלך היום בסופ LIDL ובפירות מטיטיזי שם כל דובדבן בגודל של שזיף ואחרי נסיעה של שעה הגענו לפארק. זהו פארק גדול ויפה, שהוא מעין גן חיות, אבל האטרקציה העיקרית היא מופע העופות הדורסים, שעפים מעל הקהל וממש מגרדים את הראש. לא הבנו כלום מהמופע שהיה בגרמנית אבל מראה העיניים בהחלט הספיק. מהעופות המשכנו לקופים ואף התאפשר לנו להאכיל אותם בפירות שהפארק מספק.

מהפארק המשכנו בנסיעה לאגם שלוסי, ולאתר שעל גדתו- הAquafun -  (בכרטיס השחור) בריכה חיצונית ממש על האגם, נוף יפהיפה, מגלשת מים ומשחקייה.

התחנה הבאה שלנו הייתה דורהיים, עיירה נופש וספא ובמרכזה Bad Duerrheim  ספא, מרחצאות חמים, מתחם רגוע של בריכות מקורות וחמימות.

אחרי כל הרוגע הזה ביקור נוסף בפרדייז מיום האתמול היה מתבקש, אז נסענו לחפש אקשן במגלשות רק כדי לגלות שמתחם המגלשות סגור בימי שני, אבל אל דאגה הגענו לשם בימים הבאים...

 

יום 5- פארק אירופה

היום החמישי הוא ללא ספק היום שהילדים חיכו לו - פארק אירופה. פארק שעשועים ומתקנים בגודל של עיר, עם רכבת שחוצה את כולו, ברגל זה פשוט רחוק מדי. כל מתחם בפארק מייצג מדינה אחרת באירופה, עם מתקנים שמתאימים לאותה מדינה, מתחם אוכל של המדינה ומופעי פולקלור- פשוט מרהיב.

הפארק נפתח בתשע עד שבע בערב בקיץ. הגענו כבר בשמונה וחצי, דילגנו על התור לכרטיסים ונכנסנו ישר בזכות הכרטיס השחור. לא ממש הגענו מוכנים עם מסלול מוכן, פשוט זרמנו... מה שכן ממליצים לא לפספס את המתקן החדש בכניסה- ה"וולטוריום" מעין מתקן שמדמה טיסה בשמי אירופה מעל האתרים המרכזיים. חיכינו 40 דק' בתור, אבל היה לגמרי שווה. מה גם שהתורים פחות נוראיים כשיש אנשים מחופשים לבובות, סרטונים על צגי מחשב ואנשים שלא דוחפים...

המלצה נוספת היא לקחת את הרכבת הכי רחוק ואז לחזור ברגל לכניסה וכך ללכת כנגד הכיוון בתקווה לפחות תורים, אבל האמת שהיינו בתחילת העונה וכמעט שלא הרגשנו את העומס. ולא משנה כמה מספיק, כל אתר הוא פשוט מרהיב, כך גם ההופעות ואפילו האוכל- בתור ישראלים טובים הכנו אוכל, מה שהסתבר כמיותר ביותר. הפארק מלא במסעדות עם אוכל מגוון, ולהבדיל בפארק בישראל, האוכל במחיר ממש סביר. אז חרשנו את הפארק ממש עד הרגע האחרון, אך מכיוון שגם זה לא השביע את הילדים קפצנו לשעה למתחם מגלשות המים בפרדייז שהיה בדרך למלון.

 

יום 6- מסלול הפסלים בגרפנהאוזן, שטיינוואסן פארק.

בכוחות מחודשים קמנו בבוקר ונסענו כשעה לגרפנהאוזן, כפר תיירותי שמה שבעיקר מעניין בו הוא יער קסום ובו שביל מטורף מלא בפסלים מיוחדים מגולפים מגזעי עץ, שעובר גם בגן עם צפרדעים מיניאטוריות, ושביל חושים שמזמין את המבקרים ללכת יחפים ולהרגיש ברגליים את המרקמים המיוחדים. אחרי שעתיים שלוש של מסלול מעגלי ביער, ופיקניק בין העצים נסענו לשטיינוואסן פארק (כרטיס אדום).

שטיינוואסן פארק משלב מתקני שעשועים- רכבות, מגלשות הרים וגם גן חיות קטן. אחרי פארק אירופה קשה להשוות וגם יצא לנו יום קצת מעונן וגשום, אבל בילינו שם כשעתיים ומשם המשכנו שוב לאטרקציות בפלדברג ולפארק המים בפרדייס, הרי הכניסה חינם לבעלי כרטיס אדום.

 

יום 7- קפיצה לצרפת: לעיירה קולמר באלזס, ריקוויר וריבוויל

אחרי גרמניה ושוויץ הקדשנו יום לצרפת. נסיעה של כשעה וחצי וכבר הגענו לחבל אלזס לעיירה קולמר, שנקראת גם ונציה של צרפת, בגלל תעלות המים הרבות. שוטטנו בסמטאות ועל הגשרים וגם ירד עלינו קצת גשם, אבל הכי זכור לנו הביקור בפטיסרי אותנטי ומיוחד, המקרונים והעוגות המעוצבות עלו בערך כמו ארוחת צהריים בגרמניה, אבל היו שווים כל יורו!

משם המשכנו לריקוויר וריבוויל, עיירות פחות אטרקטיביות מקולמר, אבל מקסימות גם כן.

אז יום שלם ללא אטרקציות? לא מקובל על הילדים, אז כרגיל סיימנו בפלדברג- הפעם החלקנו על הקרח ובפארק המים בפרדייז.

 

יום 8- פרייבורג

את היום השמיני הקדשנו לפרייבורג, בירת היער השחור, עיר עתיקה מוקפת בהרים ירוקים. התחלנו בקתדרלה בכיכר המרכזית (Freiburg Minster) מהמאה ה12 שנחשבת לאחת מהיפות והעתיקות באירופה והעתיקות ביותר באירופה. מבפנים מזבח מרשים וויטראז'ים מרהיבים, ומבחוץ פסלי מפלצות- הגרגוילים ומגדל פעמונים מרשים, שאפשר גם לעלות לראשו ומשם לצפות על העיר. בכיכר הקתדרה נהנינו משוק האיכרים, שפתוח כאן כל יום (חוץ מימי ראשון) ומדוכנים של בירות ונקניקיות שמנמנות האופייניות לגרמניה. המשכנו להסתובב בסמטאות וברחובות הראשיים שסיפקו לנו הזדמנות לשופינג וכשמיצינו את העיר נסענו שוב לפלדברג לטפס על העצים ולמגלשות בפרדייז.

יום 9- מפלי טריברג, פארק כל החושים Park mit allen Sinnen

הטבע והנוף ביער השחור מדהים, אז יצאנו לחקור אותו יותר מקרוב. נסענו לטריברג, עיירה המפורסמת בעיקר בגלל מפלי המים שלגבולה. יש 3 חניות וכניסות לשמורת המפלים, החניה העליונה מאוד רחוקה אז נכנסו לאמצעית, שילמנו חניה וכניסה ויצאנו לטייל. המפלים מקסימים ובמחיר יורו קנינו בוטנים והאכלנו את הסנאים בשמורה ממש מכף ידינו, ירדנו עד לחניה התחתונה ושם חזרתי את המסלול הלא נורא ארוך ברגל והבאתי את הרכב. נחנייה התחתונה היא לךמעשה ממש תחילת הרחוב של העיירה טריברג, בו חנויות מזכרות לרוב, אבל גם קונדיטוריה שווה במיוחד וחנויות של שעוני קוקיה מקסימים ומיוחדים.

משם נסענו צפונה לפארק “כל החושים". הפארק בתשלום ומציע חוויה של מסלול ברגליים יחפות, בו מרגישים את הדרך והמרקמים המיוחדים, מתקנים שזורקים ריח, קופסאות שצריך לפי חוש המישוש להבין מה יש בתוכן ונוף מקסים. בין לבין גם יש מעין צריפי מדיטציה, נכנסנו אחד- הילדים לא הבינו את הרעיון ולא התחברו לשקט ועשו שם מסיבה, טוב שהיינו לבד...

יום 10- שייט באגם טיטיזי, טודנאו

התכנון המקורי היה ללכת לשטרסבורג, אבל בגלל מזג האוויר הקריר והניסיון הקודם על הילדים בערים ויתרנו. במקום נסענו לאגם טיטיזי לשייט (בכרטיס האדום), אמנם היה גשום, אבל גשם נעים, זרזיפי, ודווקא יחד עם השייט זה נתן חוויה מיוחדת.

משם המשכנו לטודנאו (כרטיס אדום), שם עלינו ברכבל לראש ההר נהנינו מהנוף המקסים וירדנו בכיף אדיר במגלשות ההרים, למטה חיכה לנו דוכן נקניקיות עם שלטים בעברית ממה מורכבת כל נקניקיה - כנראה שאנחנו לא הישראלים היחידים שנהנים מהמקום.

יום 11- פלדברג, טודנאו, מרחצאות ויטה קלסיקה

את היום האחרון הקדשנו לכל מה שלא הספקנו בימים הקודמים, או שרצינו לעשות שוב.

אז התחלנו במקום האהוב עלינו- בפלדברג (כרטיס אדום ושחור) שם טיפסנו בפארק הטיפוס החיצוני והפנימי ורכבנו על סוסי פוני.

משם המשכנו לטודנאו, שוב להר ולמגלשות, הפעם גם נהנינו מפסטיבל קטן של מופעים אוכל ובירה שהיה בעיירה.

אחרי כן נסענו למרחצאות ויטה קלאסיקה (כרטיס שחור), שם רחצנו בבריכות שונות פנימיות ומקורות וגם בריכות חיצוניות, כל בריכה בטמפרטורה אחרת, בריכות עם זרמי מים שמזרימים את המתרחצים לכיוונים שונים. ובריכה אחת שזרם המים בה כל כך חזק שמשיט את כל המתרחצים בסיבוב באותו הכיוון. ולמי שרוצה להירגע יש בריכה עם מוזיקה שלווה וכולם שם צפים בשלווה. ואיך אפשר בלי מתחם פנימי ללא ילדים וללא... בגדים.

בסוף היום האחרון הלכנו לישון עייפים ומרוצים לקראת הטיסה למחרת עליה עלינו בבוקר ונפרדנו מהיער השחור.

 


קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משפחת מקדש

משפחת מקדש: טל רחל ושלושת הילדים: ליאור (12) שירי (10) וגיל (8) פעם ראשונה שטסנו עם הילדים לחו"ל, אנחנו אוהבים לשלב פעילויות חוץ, ספורט, טבע ואטרקציות מיוחדות ולכן היער השחור בגרמניה היה נראה לנו כיעד אידאלי בשבילנו.מספר צפיות בטיול:
אירופה

טיול לחו"ל -שבוע שבועיים

טיול: היער השחור, גרמניה

הרבה אטרקציות לילדים, נופים משגעים וכיף

יוני 2017

כותב: טל מקדש

כמה מילים על הטיול: כאמור זה טיול ראשון שלנו לחו"ל וחששנו שהילדים ישתעממו מביקור בערים ומסלולים בטבע ולכן הלכנו על הרבה מאוד אטרקציות דרך שני כרטיסים, השחור אותו רכשנו באופן ישיר והאדום אותו קיבלנו דרך הלינה בצימר שאחת הסיבות שבחרנו בו הייתה הכרטיס האדום שכלול במחיר. 

אהבנו במיוחד את העובדה שחלק גדול מהאטרקציות משתלבות בטבע ואז מקבלים גם את האטרקציה אבל גם את הסביבה הטבעית שלה. בשביל הילדים פארק אירופה היה היילייט רציני אבל גם האפשרות לחזור כל יום למגלשות מים או טיפוס בפארק חבלים באחד מהפרקים שהיו סמוכים למקום בו ישנו ושאליהם נכנסנו בחינם עם הכרטיס האדום וכך יכלנו לסיים כל יום בכיף נוסף. עשינו גם גיחה לצרפת וכך על הדרך הרווחנו ביקור במדינה נוספת.

הטיול היה בצורת כוכב, כלומר לינה במרכז וכל יום גיחה לאתר אחר, קופצים בין שוויץ, גרמניה וצרפת. למעט הלילה הראשון. התזמון היה מצוין, נסענו רגע לפני שהחופש הגדול מתחיל, לפני הנהירה הגדולה של הישראלים. 

תכנית הטיול:

יום 1- נחיתה בציריך, stein am rhein, נהר הריין, לינה ב Rielasingen-Worblingen

יום 2- האי מאינאו - אי הפרחים, מפלי הריין. לינה בטיטיזי-נוישטדט, ליד אגם טיטיזי- שם התארחנו עד סוף הטיול

יום 3- הר פלדברג וסביבתו, אגם טיטיזי, לBadEParadies schwarzwald

יום 4- ווגלפארק סטיינן (פארק הציפורים והקופים), אגם שלוסי, דורהיים

יום 5- פארק אירופה

יום 6- מסלול הפסלים בגרפנהאוזן, שטיינוואסן פארק.

יום 7- קפיצה לצרפת: לעיירה קולמר באלזס, ריקוויר וריבוויל

יום 8- פרייבורג

יום 9- מפלי טריברג, פארק כל החושים

יום 10- שייט באגם טיטיזי, טודנאו

יום 11- פלדברג, טודנאו, מרחצאות ויטה קלסיקה

יום 12- נפרדנו לשלום וטסנו הביתה

 

חשוב לדעת

כרטיס אדום/כרטיס שחור - ביער השחור אטרקציות רבות וכדאי לרכוש כרטיס משולב, יש כמה אופציות: לקנות במרכזי התיירים את הכרטיס השחור ( (Schwarzwald Card שכולל את האטרקציות המרכזיות (יש אפילו חוברות בעברית), או מלכתחילה להזמין מקום לינה בצימרים במרכז העניינים, הם יותר יקרים אבל כוללים את הכרטיס האדום ( HochSchwarzwald Card ) ובו כניסה לאתרים רבים- לבדוק מראש צימרים בהסדר. מאחר ורצינו אטרקציות שונות ומגוונות היה כדאי לנו לרכוש את הכרטיס השחור וליהנות מהאתרים שבכרטיס האדום שהכרטיס השחור לא כלל.

הכרטיס האדום כולל אתרים רבים שאפשר להיכנס אליהם יותר מפעם אחת, אבל שימו לב שהביקור באתר מוגבל בזמן, רוצים יותר? תשלמו. הכרטיס השחור תקף ל 3 ימים מהרגע שנכנסים לאתר הראשון (לא חייב להיות רצוף)

 

רכב - משפחה של 5 כדאי שייקחו רכב של 7- מזוודות ואוטומט (קשה להעביר הילוכים- עליות ירידות, מפותלים)- אין צורך לשלם על GPS ברכב, יש רכבים שזה בא בילד אין או עם הטלפון- גוגל מפס

אין מזגנים במלונות - ובמלון הראשון לא היה דלת מקשרת, חלונות נמוכים קצת פחדנו להשאיר פתוחים.

יום ארוך - מחשיך די מאוחר, תשע-תשע וחצי- אפשר לטייל באור עד מאוחר.

אוכל - נוח וזול לקנות אוכל מוכן בסופרמרקטים: רשת סופרמרקטים במקומות רבים: Netto-  או  LIDL סופר ומעדנייה, אוכל קר מוכן , פיצות, וסנדוויצ'ים. אפשר לאכול א. צהריים לכל המשפחה ב10 יורו.

מים - המים בברזים צלולים וטעימים- מיותר להסתובב עם הרבה בקבוקים גדולים.

 

עלות הטיול :

טיסה: 1300 יורו למשפחה של 5 (בהזמנה של חצי שנה מראש)

לינה: לילה ראשון: 2 חדרים+ א. בוקר 190 יורו. שאר הלילות בצימר לכל המשפחה עם מטבח מאובזר, וכולל את הכרטיס האדום: 1350 יורו

רכב 7 מקומות אוטומט+ ביטוחים מוגדלים( חשוב להזמין מראש): 3300 ₪

כרטיס שחור לכניסה לאתרים למשפחה: 238 יורו

אוכל למשפחה ליום (בעיקר בסופר, דוכני שוק) 20-25 יורו

כניסה לאתרים נוספים, חניות בתשלום: 100 יורו

פירוט המסלול:

יום 1- נחיתה בציריך, stein am rhein, נהר הריין

נחתנו אחה"צ בציריך ומשם נסענו ברכב שכור ששכרנו כבר מהארץ. אחרי בערך שעה נסיעה  הגענו לעיירה stein am rhein . עיירה ציורית על נהר הריין (אפשר לטבול אבל קר) עם מדרחוב יפה ובתים ציוריים. הסתובבנו בסמטאות, הערב ירד ואתו הגיע הרעב. אבל מסתבר שכל החנויות סוגרות מוקדם, אז טוב שיש טורקים. אכלנו ארוחת ערב בשווארמה המקומית- Doner  ונסענו נסיעה קצרה ל Rielasingen-Worblingen, שם התארחנו במלון Krone Hotel.(ב stein am rhein-יותר יקר לישון)

הלילה היה מאתגר, מלון יפה ונוח, אבל כמו באירופה- אין מזגנים... לא נורא יש אויר נעים מבחוץ. אבל מה עושים כשהחלונות גדולים ללא סורגים והחדרים בקומות נמוכות ואין דלת מקשרת בין חדרנו לחדר הילדים? אפשר לישון בשקט? התשובה אצלנו לא.. פיצלנו כוחות ישנו עם הילדים ועדיין התעוררנו בדאגה מכל צעד או טריקת דלת. טוב שבשאר הלילות ישנו בצימר משפחתי ומאוורר ללא חשש.

 

יום 2- האי מאינאו (Mainau) - אי הפרחים,  מפלי הריין.

אחרי ארוחת בוקר יצאנו לאי מאינאו, אי מקסים בתוך אגם, שהכניסה אליו רגלית בלבד. חנינו (בתשלום) והלכנו על סוללת עפר שמחברת את היבשה לאי (הכניסה בתשלום).  באי יצאנו למסלול רגלי מעגלי של כארבע שעות בהליכה רגועה, בדרך חממות פרפרים, גנים מלאכותיים מעוצבים, גינות ירק, כלובי ציפורים, פינות ליטוף וגם מבנים מרשימים של כנסיות.

אחרי כל ההסתובבויות , הגיע הרעב, אכלנו במסעדה באי וחזרנו לאוטו. משם נסענו למפלי הריין ובין רגע עברנו מגרמניה לשוויץ. הגענו הכי קרוב למפלים שאפשר עם האוטו, גם כאן החניה בתשלום, למרות שיש חניה רחוקה בחינם. כבר שירדנו מהאוטו ראינו את ההיצע הרב שיש למקום: סיורים רגליים, סוגי שייט שונים וסתם ליהנות מהנוף. אז מהאוטו יצאנו לטירת Schloss Worth ובחרנו בשיט במסלול 4- המסלול הכחול, שייט של רבע שעה של הנאה מהנוף המקסים והתקרבות למפלים. התלבטנו אם לבחור בשייט המגיע לצוק סלעי עליו מטפסים ומגיעים ממש קרוב למפלים, אבל כשהתקרבנו בשייט לסלע הבנו שצדקנו לוותר עליו, מרוב אנשים לא ראו את המדרגות... אחרי השייט טיילנו לאורך הגדה בין הטירות ונהנינו מהשלווה בלי הלחץ של כל האנשים.

היום התחיל להיגמר וזה היה הסימן להגיע למלון/צימר שלחנו ממנו נהנינו בכל שאר ימי הטיול. המקום Haus an der gutach ממש במרכז היער השחור ליד אגם טיטיזי   בעיירה טיטזה-נוישטאדט. קיבלנו מעין דירה, צימר עם 2 חדרי שנה מקלחת ושירותים וחלל משפחה מרווח ואחלה מטבח, בו חשבנו שנבשל, אבל בעיקר אכלנו בהסתובבויות בין לבין.

 

יום 3- הר פלדברג וסביבתו, אגם טיטיזי

ביום זה גילינו את המקום שנחזור אליו עוד כמה פעמים בטיול הזה- פלדברג.

יצאנו מהמלון, בדרך עברנו בסופר LIDL ואחרי כחצי שעה הגענו לפלדברג, זהו מתחם ובו ארבע אטרקציות שונות (כניסה בכרטיס האדום): הרכבל להר, פארק חבלים, פארק טרמפולינות ומסלול הליכה. ככה שיש הרבה מה לעשות גם עם ילדים בגילאים שונים, וגם להתפצל לאתרים השונים.

התחלנו בטיפוס להר פלדברג, יותר נכון הרכבל טיפס ואנחנו התפעלנו מהנוף, בירידה מההר התפצלנו, אני והבת מיהרנו להדרכה בפארק החבלים ורחל והבנים ירדו בירידה קלה ברגל. החוויה בגבהים עשתה לנו חשק אז המשכנו להיות בגובה ולטפס על עצים בפארק החבלים בפלדברג Kletterwald, שמציע מסלול נמוך ומסלול מאתגר יותר בגבהים. לא מיצינו את האטרקציות בפלדברג ונכנסנו ל- Fundorena מתחם סגור של טרמפולינות, קירות טיפוס, החלקה על הקרח.. בקיצור כיף לילדים שליווה אותנו לא רק ביום הזה, מאד חזרנו לשם עוד כמה פעמים בטיול.

מפלדברג נפרדנו במסלול של "טוני התרנגול" מסלול מעגלי קליל של שעה וחצי בנוף מישורי ירוק ומקסים, שגם בו יש מתקני טיפוס וגן שעשועים ומסתיים ממש קרוב לחניה, יש גם אפשרות למסלול ארוך יותר, לנו הספיק הקצר.

עזבנו את פלדברג עם הבטחה לחזור בשנית ונסענו לאגם טיטיזי, לחופו של האגם למנוחה מהאטרקציות וארוחה קלה לנו ולברווזים. אבל היום כמובן לא הסתיים והמשכנו לBadEParadies schwarzwald – אתר ענק עם שלושה מתחמים: מתחם מגלשות, מתחם בריכות- חיצונית ופנימיות, למתחם השלישי נזהרנו לא להיכנס בטעות זהו מתחם ללא ילדים וגם ללא בגדים, אבל כן בתוספת תשלום. אנחנו לא יודעים אם זה המזל השלנו, או שזה ככה תמיד, או שפשוט עוד לא התחילה העונה אבל הרגשנו שהאתר לרשותנו בלבד, פשוט לא היה תור וטוב שכך כי הכרטיס מאפשר רק שהייה של שעה וחצי, מעבר לזה צריך לשלם. כל כך נהנינו שבאנו כל יום אחר כך(חופשי בכרטיס האדום), ככה גם גילינו שבשבת וראשון צריך לשלם תוספת ושביום שני מתחם המגלשות סגור.

ואחרי יום כזה באמת חזרנו עייפים ומאוד מרוצים למלון.

 

יום 4- ווגלפארק סטיינן (פארק הציפורים והקופים), אגם שלוסי, דורהיים

התחלנו את היום בלקנות את הכרטיס השחור, שאיפשר לנו להכנס לאתר הראשון שרצינו- Vogelpark- ווגלפארק סטיינן. בדרך הצטיידנו באוכל למהלך היום בסופ LIDL ובפירות מטיטיזי שם כל דובדבן בגודל של שזיף ואחרי נסיעה של שעה הגענו לפארק. זהו פארק גדול ויפה, שהוא מעין גן חיות, אבל האטרקציה העיקרית היא מופע העופות הדורסים, שעפים מעל הקהל וממש מגרדים את הראש. לא הבנו כלום מהמופע שהיה בגרמנית אבל מראה העיניים בהחלט הספיק. מהעופות המשכנו לקופים ואף התאפשר לנו להאכיל אותם בפירות שהפארק מספק.

מהפארק המשכנו בנסיעה לאגם שלוסי, ולאתר שעל גדתו- הAquafun -  (בכרטיס השחור) בריכה חיצונית ממש על האגם, נוף יפהיפה, מגלשת מים ומשחקייה.

התחנה הבאה שלנו הייתה דורהיים, עיירה נופש וספא ובמרכזה Bad Duerrheim  ספא, מרחצאות חמים, מתחם רגוע של בריכות מקורות וחמימות.

אחרי כל הרוגע הזה ביקור נוסף בפרדייז מיום האתמול היה מתבקש, אז נסענו לחפש אקשן במגלשות רק כדי לגלות שמתחם המגלשות סגור בימי שני, אבל אל דאגה הגענו לשם בימים הבאים...

 

יום 5- פארק אירופה

היום החמישי הוא ללא ספק היום שהילדים חיכו לו - פארק אירופה. פארק שעשועים ומתקנים בגודל של עיר, עם רכבת שחוצה את כולו, ברגל זה פשוט רחוק מדי. כל מתחם בפארק מייצג מדינה אחרת באירופה, עם מתקנים שמתאימים לאותה מדינה, מתחם אוכל של המדינה ומופעי פולקלור- פשוט מרהיב.

הפארק נפתח בתשע עד שבע בערב בקיץ. הגענו כבר בשמונה וחצי, דילגנו על התור לכרטיסים ונכנסנו ישר בזכות הכרטיס השחור. לא ממש הגענו מוכנים עם מסלול מוכן, פשוט זרמנו... מה שכן ממליצים לא לפספס את המתקן החדש בכניסה- ה"וולטוריום" מעין מתקן שמדמה טיסה בשמי אירופה מעל האתרים המרכזיים. חיכינו 40 דק' בתור, אבל היה לגמרי שווה. מה גם שהתורים פחות נוראיים כשיש אנשים מחופשים לבובות, סרטונים על צגי מחשב ואנשים שלא דוחפים...

המלצה נוספת היא לקחת את הרכבת הכי רחוק ואז לחזור ברגל לכניסה וכך ללכת כנגד הכיוון בתקווה לפחות תורים, אבל האמת שהיינו בתחילת העונה וכמעט שלא הרגשנו את העומס. ולא משנה כמה מספיק, כל אתר הוא פשוט מרהיב, כך גם ההופעות ואפילו האוכל- בתור ישראלים טובים הכנו אוכל, מה שהסתבר כמיותר ביותר. הפארק מלא במסעדות עם אוכל מגוון, ולהבדיל בפארק בישראל, האוכל במחיר ממש סביר. אז חרשנו את הפארק ממש עד הרגע האחרון, אך מכיוון שגם זה לא השביע את הילדים קפצנו לשעה למתחם מגלשות המים בפרדייז שהיה בדרך למלון.

 

יום 6- מסלול הפסלים בגרפנהאוזן, שטיינוואסן פארק.

בכוחות מחודשים קמנו בבוקר ונסענו כשעה לגרפנהאוזן, כפר תיירותי שמה שבעיקר מעניין בו הוא יער קסום ובו שביל מטורף מלא בפסלים מיוחדים מגולפים מגזעי עץ, שעובר גם בגן עם צפרדעים מיניאטוריות, ושביל חושים שמזמין את המבקרים ללכת יחפים ולהרגיש ברגליים את המרקמים המיוחדים. אחרי שעתיים שלוש של מסלול מעגלי ביער, ופיקניק בין העצים נסענו לשטיינוואסן פארק (כרטיס אדום).

שטיינוואסן פארק משלב מתקני שעשועים- רכבות, מגלשות הרים וגם גן חיות קטן. אחרי פארק אירופה קשה להשוות וגם יצא לנו יום קצת מעונן וגשום, אבל בילינו שם כשעתיים ומשם המשכנו שוב לאטרקציות בפלדברג ולפארק המים בפרדייס, הרי הכניסה חינם לבעלי כרטיס אדום.

 

יום 7- קפיצה לצרפת: לעיירה קולמר באלזס, ריקוויר וריבוויל

אחרי גרמניה ושוויץ הקדשנו יום לצרפת. נסיעה של כשעה וחצי וכבר הגענו לחבל אלזס לעיירה קולמר, שנקראת גם ונציה של צרפת, בגלל תעלות המים הרבות. שוטטנו בסמטאות ועל הגשרים וגם ירד עלינו קצת גשם, אבל הכי זכור לנו הביקור בפטיסרי אותנטי ומיוחד, המקרונים והעוגות המעוצבות עלו בערך כמו ארוחת צהריים בגרמניה, אבל היו שווים כל יורו!

משם המשכנו לריקוויר וריבוויל, עיירות פחות אטרקטיביות מקולמר, אבל מקסימות גם כן.

אז יום שלם ללא אטרקציות? לא מקובל על הילדים, אז כרגיל סיימנו בפלדברג- הפעם החלקנו על הקרח ובפארק המים בפרדייז.

 

יום 8- פרייבורג

את היום השמיני הקדשנו לפרייבורג, בירת היער השחור, עיר עתיקה מוקפת בהרים ירוקים. התחלנו בקתדרלה בכיכר המרכזית (Freiburg Minster) מהמאה ה12 שנחשבת לאחת מהיפות והעתיקות באירופה והעתיקות ביותר באירופה. מבפנים מזבח מרשים וויטראז'ים מרהיבים, ומבחוץ פסלי מפלצות- הגרגוילים ומגדל פעמונים מרשים, שאפשר גם לעלות לראשו ומשם לצפות על העיר. בכיכר הקתדרה נהנינו משוק האיכרים, שפתוח כאן כל יום (חוץ מימי ראשון) ומדוכנים של בירות ונקניקיות שמנמנות האופייניות לגרמניה. המשכנו להסתובב בסמטאות וברחובות הראשיים שסיפקו לנו הזדמנות לשופינג וכשמיצינו את העיר נסענו שוב לפלדברג לטפס על העצים ולמגלשות בפרדייז.

יום 9- מפלי טריברג, פארק כל החושים Park mit allen Sinnen

הטבע והנוף ביער השחור מדהים, אז יצאנו לחקור אותו יותר מקרוב. נסענו לטריברג, עיירה המפורסמת בעיקר בגלל מפלי המים שלגבולה. יש 3 חניות וכניסות לשמורת המפלים, החניה העליונה מאוד רחוקה אז נכנסו לאמצעית, שילמנו חניה וכניסה ויצאנו לטייל. המפלים מקסימים ובמחיר יורו קנינו בוטנים והאכלנו את הסנאים בשמורה ממש מכף ידינו, ירדנו עד לחניה התחתונה ושם חזרתי את המסלול הלא נורא ארוך ברגל והבאתי את הרכב. נחנייה התחתונה היא לךמעשה ממש תחילת הרחוב של העיירה טריברג, בו חנויות מזכרות לרוב, אבל גם קונדיטוריה שווה במיוחד וחנויות של שעוני קוקיה מקסימים ומיוחדים.

משם נסענו צפונה לפארק “כל החושים". הפארק בתשלום ומציע חוויה של מסלול ברגליים יחפות, בו מרגישים את הדרך והמרקמים המיוחדים, מתקנים שזורקים ריח, קופסאות שצריך לפי חוש המישוש להבין מה יש בתוכן ונוף מקסים. בין לבין גם יש מעין צריפי מדיטציה, נכנסנו אחד- הילדים לא הבינו את הרעיון ולא התחברו לשקט ועשו שם מסיבה, טוב שהיינו לבד...

יום 10- שייט באגם טיטיזי, טודנאו

התכנון המקורי היה ללכת לשטרסבורג, אבל בגלל מזג האוויר הקריר והניסיון הקודם על הילדים בערים ויתרנו. במקום נסענו לאגם טיטיזי לשייט (בכרטיס האדום), אמנם היה גשום, אבל גשם נעים, זרזיפי, ודווקא יחד עם השייט זה נתן חוויה מיוחדת.

משם המשכנו לטודנאו (כרטיס אדום), שם עלינו ברכבל לראש ההר נהנינו מהנוף המקסים וירדנו בכיף אדיר במגלשות ההרים, למטה חיכה לנו דוכן נקניקיות עם שלטים בעברית ממה מורכבת כל נקניקיה - כנראה שאנחנו לא הישראלים היחידים שנהנים מהמקום.

יום 11- פלדברג, טודנאו, מרחצאות ויטה קלסיקה

את היום האחרון הקדשנו לכל מה שלא הספקנו בימים הקודמים, או שרצינו לעשות שוב.

אז התחלנו במקום האהוב עלינו- בפלדברג (כרטיס אדום ושחור) שם טיפסנו בפארק הטיפוס החיצוני והפנימי ורכבנו על סוסי פוני.

משם המשכנו לטודנאו, שוב להר ולמגלשות, הפעם גם נהנינו מפסטיבל קטן של מופעים אוכל ובירה שהיה בעיירה.

אחרי כן נסענו למרחצאות ויטה קלאסיקה (כרטיס שחור), שם רחצנו בבריכות שונות פנימיות ומקורות וגם בריכות חיצוניות, כל בריכה בטמפרטורה אחרת, בריכות עם זרמי מים שמזרימים את המתרחצים לכיוונים שונים. ובריכה אחת שזרם המים בה כל כך חזק שמשיט את כל המתרחצים בסיבוב באותו הכיוון. ולמי שרוצה להירגע יש בריכה עם מוזיקה שלווה וכולם שם צפים בשלווה. ואיך אפשר בלי מתחם פנימי ללא ילדים וללא... בגדים.

בסוף היום האחרון הלכנו לישון עייפים ומרוצים לקראת הטיסה למחרת עליה עלינו בבוקר ונפרדנו מהיער השחור.

 


קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *