טיול בקירגיסטן

טיולי משפחות
נטע טיול לקירגיסטן

נטע סטודנטית

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בליא, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק.

מספר צפיות בטיול

כפתור עוד טיולים
שתפו טיול בפייסבוק

נטע סטודנטית

לחצו למפת הטיול
זמן טיול
טיול לאזור הצפון
דרגת קושי טיולים
טיולים לכל השנה

טיול: קירגיסטן

טיילתי בבישקק, Cholpon Ata , karakol ואגם סון קול.

מדברים על זמנים:  טיילתי 3 שבועות בחודש ספטמבר. העונה היא מיוני ועד סוף ספטמבר

שלד:  

  • 6 לילות במצטבר בבישקק הבירה – יומיים בהתחלה, יום באמצע ויומיים בסוף. ביומיים הראשונים יצאנו למסלול יומי באלה ארצ'ה
  • 2 לילות – Cholpon Ata במה שנקרא world nomad games– משחקים בין לאומיים לשבטים נודדים. (בחודש ספטמבר)
  • 7 לילות – karakol עיר ממנה יוצאים לטרקים בסביבה.

 יצאנו  לטרק לאגם ala kul בגרסה הקצרה שלו שלקחה לנו 4 ימים (במקום 3)

 ביקור נפרד של יומיים לעמק jeti oguz שבו ישנו ביורטה של משפחה מקומית ועשינו טיולי יום קצרים.

  • 3 לילות אגם סון-קול song kul היינו 2 לילות על האגם עצמו, נהנינו אצל משפחה מקומית, רכבנו קצת על סוסים ונחנו.

מה הכי אהבתי:

  • המשחקים הבין לאומיים לשבטים נודדים – חוויה מקומית מאוד מיוחדת. ממליצה לכוון את הטיול לספטמבר בשביל זה
  • שמורת ג'טי אוגוז - Jeti Oguz– לקחנו אותה באיזי ולא בטרק קשה. אהבתי את השהות ביורט של משפחה מקומית ואת הקשר איתם
  • בישקק – יש שיגידו שהיא עיר משעממת אבל מבחינתי הרגשתי כמו בטיול בעיר גדולה. אהבתי את המקום בו ישנו, מסעדות, סרטים ומוזיאונים קטנים

עלויות:  קירגיסטן היא יעד זול מאוד. הטיסה הישירה אליו זולה ואנשים שילמו בסביבות 550 דולרים (אני המשכתי ליעד אחר). לי שלושת השבועות עלו 550 דולרים. ממוצע של לינה: 10$, מסעדה: 8$, פורטר בטיול: 10$ ליום וכו'

כפתור עוד טיולים
שתפו טיול בפייסבוק

בישקק (6 לילות במצטבר) –

בהרגשה שלי, בישקק הייתה קצת כמו תל אביב. יש בה הרבה מה לעשות, אמנם היא לא באמת כמו תל אביב, אבל ביחס לקירגיסטן היא מאוד מפתיעה. יש בה המון מסעדות מכל הסוגים וכמובן הרבה יותר זול מבארץ, יש מוזיאונים ושוק ענק שנחשב לאחד הגדולים באסיה (osh bazaar ) ואפשר להעביר בה מספר ימים.

ישנו בגסט-האוס מקסים ששמו inter house  שהוא אחראי לא מעט על כך שמאוד היה לנו טוב בבישקק. הוא אמנם קצת יותר יקר (15$ ללילה בדורם) מהמקום אליו הולכים רוב הישראלים אבל יש בו משהו ייחודי ומאוד התחברנו לעובדים של המקום. פעם אחת הלכתי עם אחת העובדות לעשות זומבה ופעם אחרת בעקבות המלצה שלהם לספא. הם מקרינים סרטים בקומה התחתונה והרבה ערבים ראינו סרטים ופשוט יש שם אווירה מיוחדת.

אלה ארצ'ה - Ala-Archa שמורת טבע יפה הנמצאת 40 ק"מ דרומית לבישקק (שעה נסיעה). מטיילים רבים, וגם אנחנו ביניהם, יוצאים לטייל בה כמעין הכנה/פתיח לטרקים הארוכים יותר שיהיו בהמשך. אנחנו נסענו ליום טיול אבל יש כאלו שעושים כאן יומיים-שלושה ומטפסים לקרחונים ולפסגות הרים. אנחנו הסתפקנו לטיול לאורך........שהסתיים בעיירה עם מעיינות חמים.  

world nomad games ה - Cholpon Ata (2 לילות)

התמזל מזלנו וטיילנו בקירגיסטאן במהלך המשחקים הבין לאומיים לשבטים נוודים. זהו אירוע מיוחד בו יש גם ענפי ספורט סטנדרטים יחסית כמו אגרוף, היאבקות וכו'  אבל מה שמעניין זה הדברים הייחודיים. למשל משחק שדומה לפולו על סוסים רק שהכדור הוא עז כרותת ראש. יש כמה מדינות שמהם מגיעות נבחרות חזקות, רובן ממרכז אסיה אבל גם מטורקיה היו נבחרות שונות ואפילו מישראל. הקימו שם איצטדיון שמזכיר במשהו איצטדיון אולימפי ושם נערכו למשל משחקי הסוסים והיה גם אולם סגור שבו היו תחרויות היאבקות למשל והיו גם כל מיני מירוצי כלבים. אחד הדברים הייחודיים, היו תחרויות שקשורות לעופות דורסים ולבזיירות. נסענו לאזור מהמם שנקרא קירצ'ין-ואלי שנמצא צפונית לצ'ולפון אטא ובו התקיימו התחרויות האלו. בעמק בו היינו עומד הבזייר בצד אחד ובצדו השני של העמק משחררים את העוף הדורס שאמור להגיע לבעליו כמה שיותר מהר ללא עצירות בדרך. נהנינו לא רק מהתחרויות של הבזיירות אלא מהאזור שהיה מהמם והזכיר לי תמונות שראיתי ממונגוליה של מרחבים ירוקים עצומים ושרשראות הרים מסביב. בנוסף לתחרויות היו דוכנים ותחנות על התרבות הקירגיזית לפי מחוזות. כל מחוז הציג את התרבות שלו עם שירים וריקודים וגם זה היה מאוד מיוחד. אני ממש ממליצה למי שמטייל בתקופה הזו להגיע לשם, היו מעט מאוד תיירים ולכן ממש נכנסים לאווירה של המקומיים, המון אנשים מבוגרים עם לבוש מסורתי ואפילו הופעה על במה שבה שרו את השיר ג'ינג'יס חאן והקהל הגיב במחיאות כפיים והתלהבות. מסתבר שהוא דמות נערצת, כנראה, בין שבטי הנוודים של כל מרכז אסיה.

קרקול והסביבה(7 לילות)

טרק לאגם אלה-קול ala kul – הטרק הזה נחשב למפורסם ביותר בקירגיסטן בעיקר בזכות האגם עצמו שהוא פשוט מרהיב. יש שתי אפשרויות לעשות את הטרק. אפשרות ראשונה היא הארוכה - 5 ימים והאפשרות השנייה, אותה בחרנו, היא הקצרה -  3 ימים. שלושת הימים האלו התארכו לנו לארבע ימים מכיוון שהיה לנו קשה. אני מגדירה את עצמי כמטיילת מיטיבת לכת אבל זה היה טרק קשה לא רק לי אלא גם לאלו שטיילתי איתן וזאת למרות שלקחנו פורטר שעזר לנו לסחוב חלק מהציוד שלנו. צריך לקחת בחשבון שמגיעים עד לגובה של 3860 מטרים וזה לא פשוט לכולם, גם מכיוון שלוקחים ציוד על הגב ללינה בשטח ואוכל לשלושה ימים. בטרק ישנים בשטח באוהלים שלקחנו אתנו.

רכס ההרים שבו מטיילים נקרא Terskey Alatau. הוא בנוי משורת עמקים צרים ומקבילים שביניהם רכסי הרים גבוהים. המסלול הקצר בן 3 הימים עולה במעלה עמק אחד, עמק קרקול,  באופן מתון יחסית ואז עולה לרכס גבוה בו נמצא האגם ויורד לעמק שנמצא בצד השני, ששמו אלטין ארשאן. העלייה והירידה מהרכס הן תלולות. ביום האחרון של הטרק יורדים בעמק המקביל, אלטין ארשאן, שוב באופן מתון.  המשמעות של המסלול הקצר יותר בן שלושת הימים שתיארתי היא ויתור על החלק הראשון בו מטיילים בשמורת ג'טי אוגוז ומתחברים דרך טיפוס נוסף על רכס לעמק קרקול. טיילנו בג'טי אוגוז לאחר מכן ובנפרד וכך נהנינו משני העולמות. לא העמסנו על עצמנו טרק יותר מידי קשה ביחס ליכולת שלנו וגם ביקרנו בסופו של דבר בשמורה שאכן הייתה מקסימה.

תקציר המסלול:

יום 1 – נסענו כ-20 דקות עד לכניסה לשמורת karakul , עלות הכניסה היא 250 סום לאדם ועוד תוספת לאוהל. הלכנו 22 ק"מ במשך 7 שעות באותו היום עד לחניון הלילה Sirota EcoTrek’s campsite. בדרך הלכנו 4 שעות, פחות או יותר, לאורך נהר וזו הליכה מתונה יחסית, עד שחצינו אותו ואז טיפסנו במעלה עמק תלול עד לחניון הלילה ליד בקתה קטנה.

יום 2 – לקח לנו שלוש שעות לא קלות לעלות לאגם ולאחר מכן עוד שעתיים אפילו יותר מאתגרות להגיע למעבר ההרים שהוא המקום הגבוה ביותר בטרק. האגם, כפי שהוא נראה גם בתמונות, מהמם בצבעי הטורקיז שלו והפסגות המושלגות שמעליו משלימות את התמונה היפהפיה. לאחר המעבר יש ירידה תלולה ודרדרתית לעמק למטה, כדאי מאוד להיזהר. המטרה שלנו היית להגיע לכפר אלטין ארשאן - altyn arashan‏ בו יש מעיינות חמים אבל הקצב שלנו היה איטי ולכן לא הספקנו להגיע. מרבית המטיילים מספיקים להגיע, אבל לנו זה לא הפריע מכיוון שהיה לנו ציוד ללינה בשטח ומספיק מזון.  

יום 3- ביום השלישי השלמנו את הדרך לאלטין ארשאן ב-4 שעות ונשארנו להנות מהמקום ומהרחצה במעיינות החמים.

יום 4 – הלכנו במורד העמק עד ליציאה מהשמורה  

שמורת ג'טי אוגוז - Jeti Oguz – העמק המקביל לעמק קרקול שבכניסה אליו ניצבים 7 מצוקים מסלע בגוון חום-אדמדם הוא עמק יפהפה ובו החלטנו שפשוט נהנה מהשהות בטבע ללא תרמיל כבד על הגב וטיפוס על רכסי הרים. ישנו ביורט, אוהל עגול ואופייני למרכז אסיה,  של משפחה מקומית שבעונת התיירות היא מאפשרת למטיילים לישון בו. למעשה אחת החוויות החזקות שלי בקירזיסטן הייתה השהות באוהל לצד המשפחה המקומית וטיולים קצרים באזור.

אגם סון קול song kul (3 לילות) – הגענו לעיירה ......  וממנה נסענו לחופי האגם. העברנו יומיים בכיף על שפת האגם. רכבנו קצת על סוסים ופשוט נחנו כפי שנחים בנופש על שפת ים או אגם בכל מקום אחר בעולם

טיולים פייסבוק

שתפו אחרים בטיולים שלכם >>

טיולים מומלצים

ילדים מטיילים וממליצים >>

טיולים פייסבוק

שתפו את החברים בפייסבוק >>