רועי מנחם

רועי מנחם

הצלחתי לארגן חודש חופש  והחלטתי שאני עושה טיול טעימות – טיול של לפני הטיול של אחרי הצבא. J קבעתי עם חברה להיפגש בלאוס לשבועיים אבל היו לי גם שבועיים לבד בתאילנד לפני ואחרי לאוס. בדרך במטוס כתבתי לי ביומן כל מיני דברים שאני רוצה שיקרו לי בטיול, זה היה טיפ שקיבלתי מאחותי. בטיסה חזרה עברתי על הדף הזה וגיליתי שבאמת קרו לי כל אותם דברים. התחברתי לאנשים שונים, למדתי על עצמי....

בדיעבד גיליתי שלטייל לבד זה הדבר הכי טוב בעולם. אתה אדון לעצמך, אתה לא צריך לעדכן את הצד השני. אם בא לך להישאר עוד יום אתה לא צריך לשכנע, אתה פשוט נשאר. פוגשים מלא אנשים ואתה יכול להחליט אם מי אתה רוצה להישאר, אתה לא כבול למישהו.

מספר צפיות בטיול:


אסיה המזרח הרחוק

טיול לחו"ל - שבועים עד חודש

טיול: לאוס ותאילנד בחודש

קופנגן, צ'אנג מאי ועוד בתאילנד. לואנג פרוואנג, ואנג ויינג ועוד בלאוס

דצמבר 2017

כותב: רועי מנחם

כמה מילים על הטיול: טסתי לבנקוק וחזרתי מבנקוק. בטיסה הלוך הקונקשן התעכב 9 שעות במוסקבה שהייתה קפואה וכמעט פספסתי את טיסת ההמשך שלי לצ'אנג מאי, אבל סוף טוב...  היו לי מספר ימים בצפון תאילנד בשני יעדים צ'אנג מאי ופאי. לאחר מכן טיסה שהזמנתי מראש ללאוס. בדיעבד ובטיול הבא לא הייתי מזמין טיסות ומקבע את הטיול שלי לפרקי זמן קבועים מראש וכן אין בעיה לקחת אוטובוסים ממקום למקום גם אם מדובר בנסיעות ממש ארוכות, זה נוח. לאוס מהממת והיינו בה בארבע מוקדים שונים ביניהם נסענו באוטובוסים. בשבועיים וחצי האחרונים שלי הייתי כבר לבד על החופים בתאילנד, קצת בעיר הגדולה פאטאיה ויותר באיים קוסמוי וקופנגן.

תכנית הטיול:

5 ימים בצפון תאילנד

צ'אנג מאי – עיר גדולה בצפון. טיול יום לדוי אינטנון, יום בחוות פילים וקצת בעיר.
פאי – עיירה רגועה ושלווה שמסביבה טבע מדהים שיוצאים אליו רכובים על אופנועים – גן עדן.

שבועיים בלאוס

 לואנג פרוואנג – עיר נחמדה שעיקר העניין בה זה טיולים יום למפלים בסביבה ושייט לכפרים קטנים.
Nong khiaw – קראתי איפה שהוא שהמקום מוגדר כגן עדן למטיילים. ובאמת הנוף מהמם, יש הרבה אטרקציות כמו טיול אומגות וטיול מפלים ומכאן יצאתי בסירה לטיול בן יומיים לכפר מאוד מרוחק muang ngoi לכפרים הנידחים שבאזור.
Vang vieng – יעד מאוד מפורסם בזכות האבובים שעושים בנהר והבארים שאפשר לעצור ולשתות בהם תוך כדי. יש עוד אטרקציות באזור, למשל שייט אבובים במערה ולגונה כחולה.
4000 האיים – אזור מדהים של איים קטנים וגדולים בנהר המקונג. צפייה בדולפיני נהרות, שקיעות מדהימות, סצינה של בארים, מוסיקה ומטיילים צעירים – מקום מנצח.

שבועיים בתאילנד – פאטאיה, קוסמוי וקופנגן

פאטאיה – עיר גדולה עם חופים נחמדים, מועדונים ומסעדות להמוני התיירים
קוסמוי – אי וחופים לבנים כמו שמדמיינים את תאילנד. אפשר גם לטייל ברגל להרים מכיוון שהאי מאוד גדול. עשיתי גם טיול יום ל-42 האיים שזה שייט לאזור של איים עם נופים מדהימים.
קופנגן – אי של מסיבות וצעירים. הגעתי לכאן לתקופה של הסילבסטר ומסיבת הפול מול.

עונה:

בלאוס ובצפון תאילנד העונה האידאלית היא העונה בה טיילתי בין נובמבר לפברואר. זוהי העונה הקרירה, לא גשום ומזג האוויר נעים. שאר השנה מתחלק בין עונה חמה מאוד בין מרץ למאי והיא ממש לא מומלצת ולאחר מכן עונה גשומה.

בקופנגן וקוסמוי דווקא הייתי בתקופה פחות טובה מכיוון שעונת המונסונים כאן מתחילה באוקטובר ומסתיימת בינואר. אבל היה בסדר גמור והגשם לא יורד כל היום.

 

צפון תאילנד

צ'אנג מאי – יומיים וחצי

יום פילים – את היום הראשון שלי בתאילנד הזמנתי כבר מהארץ בחוות פילים טיפולית (כך אפשר להגיד) שנקראת Patara Elephant Farm. מטפלים, מאכילים, רוכבים על פילים וממש מתחברים אליהם. בדיעבד זו חוויה מאוד מיוחדת אבל לא הייתי ממליץ כמוני להזמין מהארץ חווה כל כך יקרה. זה עלה לי 600 שקלים ודי לא היה מוצדק מכיוון שיש חוות אחרות בעלויות הרבה יותר נמוכות.

 

ישנתי בגסט האוס בשם Julie guesthouse. ישנתי בדורם במחיר של 6 שקלים ללילה למיטה. לא האמנתי זה המחיר אבל זה מה ששילמתי. יש בגסט האוס מסעדה טובה וכיף לשבת על בירה עם עוד מטיילים ויש כאן הרבה. החיבור הראשון שלי עם מטיילים אחרים היה כאן. פגשתי שתי ישראליות ובחור אוסטרלי בן 40 עם ניסיון אדיר בטיולים ושטח והחלטנו שנטייל קצת ביחד למחרת. בבוקר נכנסנו לסוכנות טיולים, קיבלנו הצעה לטייל ב doi inthanon  שהוא ההר הגבוה בתאילנד. המחיר היה ממש מוגזם ופשוט לקחנו נהג טוקטוק שלקח אותנו יום שלם. הטיול היה מדהים, נוף משגע מעל העננים אבל מה שעשה לי את הטיול יותר מהכל זה הבחור האוסטרלי. הוא לימד אותנו יוגה על ראש ההר והראה לנו המון דברים כשטיילנו וזה נתן לי ערך מוסף גדול גם כאן וגם בהמשך כשהוא למשל. לימד אותי לנהוג באופנוע בפאי שהיה היעד הבא שלנו.

פאי – יומיים.

פאי היא גן עדן. חששתי מאוד מהנסיעה אליה בעקבות אזהרות על הפיתולים בדרך והבחילות וכו'. כך קראתי באיזה פוסט ב"למטייל". אבל ת'אמת שישנתי מהרגע שעליתי על הטנדר ועד שירדתי אז לא שמתי לב לכלום.

למה גן עדן ? פאי היא עיירה קטנה אבל מה שמעניין בה זה הסביבה. כעקרון רוב המטיילים לוקחים אופנוע ומטיילים באזור. לי אין רישיון לאופנוע אבל גיליתי שיש שם עסק בשם איה סרביס aya service שעושים שיעור ממש מסודר על נהיגה באופנוע ולאחר מכן אפשר לשכור מהם, היה מטורף...

נסענו בשקיעה לפאי קניון וגם ביקרנו בשני מפלים ובמרחצאות חמים.

רציתי להישאר יותר בפאי אבל הייתה לי טיסה ללאוס. עשיתי מספר טעויות בטיול הזה ואחת מהן הייתה הזמנת הטיסה הפנימית מתאילנד ללאוס. בדיעבד הבנתי שניתן לעשות את הנסיעה הזו בסירות מיוחדות ובדרך גם להגיע לכפרים מדהימים ביופיים. זה טיפ שקיבלתי ממטיילים אחרים.

לאוס

לואנג פרוואנג luang pravang – עיר נחמדה עם שני מפלים יפים לידה

עיר נחמדה מאוד על גדת נהר המקונג. פגשתי כאן את יערה שהגיעה מהארץ וטיילנו ביחד שבועיים.

אהבתי את שוק הלילה וניסיתי המון מאכלים שונים. בכלל באופן כללי, פחות אכלתי במסעדות ויותר בדוכני אוכל. טעמתי מהכול וזה ממש כיף.  שני טיולי יום יפים עשינו באזור לשני מפלים. אחד נקרא  Kuang Si והשני - Tad Sae. כל אחד מהם זה טיול יום בפני עצמו. היה ממש כיף, יש בריכות ואפשר לקפוץ למים במקומות מסוימים ואפילו אפשר לטפס על המפלים מכיוון שהסלעים מחוספסים ולא מחליקים. למפלים הגענו עם טוקטוק שלקח אותנו. צריך להתמקח מכיוון שהמחיר הראשוני שמקבלים ממש גבוה ואז הם יורדים למחיר הרגיל.

 

עוד משהו שעשינו היה שייט לכפרים באזור. גם זה נחמד... שיחקתי עם ילדים מקומיים בכדור קש שהוא תחליף לכדורגל שלנו, אכלתי בשר בופלו שזה המקביל לבשר הבקר שלנו והיה כיף.

nong khiaw   – אטרקציות בטבע וכפרים נידחים

היעד הבא שלנו היה nong khiaw  . נסיעה של 6 שעות  הביאה אותנו  לכפר נחמד שבסמוך אליו יש שתי אטרקציות מרכזיות – טיול אומגות שהם קוראים לו jungle fly וטיול במאה המפלים שכולל הליכה בעזרת חבלים ממש בתוך מפלים.

את שני הדברים האלו עשינו מאוחר יותר מכיוון שהדבר הראשון שעשינו לאחר ההגעה היה יציאה לטיול ל - muang ngoi. מדובר בכפר נידח שההגעה אליו היא רק על ידי שייט בסירה בנהר. הנוף של האזור מטורף. הנהר מתפתל בין שדות ירוקים של אורז והרים עצומים שמתרוממים בצורה תלולה מהמישורים. מדהים... מדהים...

ישנו לילה אחד בכפר בגסטהאוס של זוג שהוא בחור מערבי שהתחתן עם בחורה מקומית. מהחלון של החדר רואים את הנהר וההרים. הם שידרגו לנו את החדר הבסיסי לחדר יותר גדול, שקיעות וזריחות מדהימות – מקום מושלם.

ביום השני שלנו באזור עשינו טיול עצמאי ורגלי עם אפליקציית מפס-מי. טיול קשוח של 25 קילומטרים הלוך וחזור לכפר מרוחק. הטיול כלל עלוקות שעלו עלי בדרך ואליהם עוד אגיע בהמשך הסיפור. הגענו לכפר ממש קטן שבו גרות  10 משפחות שאין להם אפילו מקלחת בבית וכולם מתרחצים במעין מקלחת ציבורית פתוחה במרכז הכפר. כל משפחה עוסקת בגידול אחר וזה ממש מיוחד.

 

כשחזרנו ל nong khiaw יצאנו לטיול 100 המפלים. למעשה 100 זה מספר ממותג אבל בפועל היו 20-30 מפלים שטיפסנו. הטיול מתחיל בשייט בסירת קנו לכפר אחר. שם פגשנו מדריך מקומי שהצטרף אלינו ולמדריך מהסוכנות שארגנה לנו את הטיול. מלבד ההדרכה וההגעה בקנו, הטיול כלל ארוחה על עלי בננה וכל זה יצא לנו בעלות של 100 שקלים לאדם והיינו שלושה עם מטייל ספרדי שהצטרף אלינו.

עלוקות במסלול האומגות

ביום למחרת פגשנו קבוצה של בחורות ישראליות ואתם קבענו לטיול השני שלנו באזור, במסלול האומגות. הבחור מהסוכנות טיולים נתן לנו מסלול מלא במחיר של חצי מסלול וכך יצאנו מרוצים לדרך. המסלול כלל מספר תחנות אתגריות מלבד האומגות למשל רשת לטיפוס ומעין בנג'י והיה כיף. בסוף מסלול האומגות היינו צריכים ללכת כשעה וחצי עד לכביש בו חיכה לנו הטנדר. בקטע ההליכה הזה היו הרבה ערוצי נחל קטנים שעברנו בהם ושם הכרנו לעומק את נושא העלוקות. זה התחיל אצלי עם הרגשה שיש לי יותר מידי רטיבות בסנדל. הסתכלתי וראיתי דם, זה סימן שעלוקה התיישבה על הרגל. ראיתי חתך קטן אבל לא הייתה שם עלוקה ויצאתי מנקודת הנחה שהיא ירדה ממני ונשאר רק הפצע הקטן. המשכנו והתחלתי להרגיש כאילו יש לי דופק בווריד שנמצא בסמוך הפצע, זה היה מוזר ועצרתי להסתכל. למזלי במהלך הטיול גידלתי ציפורניים ארוכות בזרתות ואיתן פתחתי את הפצע וראיתי את הקצה של העלוקה. משכתי אותה שלמה החוצה והסתבר שהיה לי מזל מכיוון שאם הייתי במקרה מפוצץ אותה מתחת לעור הייתי יכול לקבל זיהום מכיוון שהיא עברה כבר בחייה מספר בעלי חיים ובני אדם ולכו תדעו איפה היא ביקרה ומה היא הביאה משם.

אחת מהבנות הישראליות שהלכה אתנו הבחינה רק בסוף המסלול שהגרב שלה אדומה וכשהסירה את הנעל היא גילתה שלוש עלוקות בתוך הנעל. לא היה סימפטי אך גם לא היסטרי, לקחנו את זה בצ'יל והתמודדנו. סביר להניח שאם היינו נלחצים הדם היה זורם מהר יותר וגם לא היינו מתפקדים כראוי.

 

אבובים על הנהר -  Vang vieng

ואן ויינג היא עיירת נופש על שפת נהר, כמו אילת רק עם נהר במקום ים ועם הרבה קוריאנים במקום בני נוער ישראלים. כאן נמצאת האטרקציה המרכזית של לאוס, שייט אבובים. זה לא אבובים בסגנון כפר בלום אלא שיט רגוע בנוף מהמם ואחד הדברים המיוחדים הוא שעל גדות הנהר יש בארים שאפשר לעצור, לשתות בהם משהו ולהמשיך. עד שנת 2012 הייתה פה סצינת מסיבות רצינית בבארים אבל הרשויות סגרו את העניין הזה שיצר הרבה רעש ובלגן והמסיבות עברו למקום אחר. לעובדי הבארים יש שיטה נחמדה להביא לקוחות. הם  "צדים" אותם עם חבלים שהם זורקים למטיילים ששטים באבוב וככה אם רצינו לעצור תפסנו את החבל והם משכו אותנו פנימה. באחד הבארים האלו שתיתי וויסקי עקרבים.

חוץ מאבובים עשינו עוד שני דברים:

הלגונה הכחולה blue lagoon - לקחנו טוקטוק ללגונה הכחולה וגם חזרנו למסלול האבובים לעשות קייקים כדי להשלים את כל המרחק של הנהר.

מערת המים - Tham Nam Water cave - שייט אבובים במערה כשלאורך הקירות יש חבלים ואנחנו משכנו את עצמנו כדי להתקדם.

 

4000 האיים Si Phan Don

מקום מדהים, מדהים, מדהים ועוד פעם מדהים... אזור של נהר המקונג שיש בו המון איים ושקיעות מדהימות. חלק מהאיים קטנים בגודל של חדר וחלקם גדולים בהרבה. באחד מהאיים הגדולים ששמו don det  התמקמנו. הבחירה לישון דווקא כאן נבעה מכך שלא הזמנו מקום מראש ורצינו להגיע למקום שבו יש מגוון אפשרויות כדי לא להיתקע בלי מקום לישון. גם האי שלנו ובכלל כל האזור התפתח מאוד בשנים האחרונות. הנסיעה לכן, דרך אגב, הייתה קשוחה ונמשכה 14 שעות באוטובוס לילה.

הכרנו כאן חבורה של ישראליות, ישבנו בבארים וטיילנו באזור. אחת האטרקציות שעשינו הייתה שייט בקנו כדי לראות דולפינים של נהרות. אמנם אין לי תיעוד כי לא צילמתי, הייתי חסר סבלנות לנושא... אבל מאוד נהניתי מהרגע. גם אותניים שכרנו וטיילנו באי.

יש דבר אחד שהתבאסתי שלא עשיתי מחוסר זמן. מדובר בהתנדבות עם ילדים מקומיים בעלות של 5 דולרים ליום. זה כנראה יישאר לפעם הבאה.

 

בחזרה לתאילנד

לא ארחיב במיוחד כאן על ההשמך בתאילנד. כעקרון בבנקוק נפרדתי מיערה אחרי יום של קניות בעיר. היא טסה חזרה ואני המשכתי לעוד מספר יעדים במדינה.

פאטאיה  

פאטאיה היא עיר חוף עצומה, אומרים שאפילו אחת מערי החוף הכי מתוירות בעולם עם מעל 7 מיליון תיירים בשנה. הכי רחוק מאיים מבודדים ושקטים. היא די מפורסמת ברחבי העולם בגלל תיירות המים שלה ויש בה בעיקר תיירים ממזרח אסיה ומרוסיה ובאמת כל התפריטים במסעדות הם ברוסית. אני הייתי יומיים וחצי בעיר, קצת צ'יל.... מועדונים בלילה וחוף נחמד ויפה בדרום העיר שנקרא Jomtien.

קוסמוי

קוסמוי הוא האי השני בגודלו בתאילנד, 228 אלף קילומטר רבוע שזה בערך 4 פעמים תל אביב בגודל. גרים בו 5000 תושבים אבל יש בו כמעט 20,000 חדרים לאירוח של תיירים וזה הרבה.

חשבתי על טיסה מפאטאיה לקוסמוי אבל העלות הייתה גבוהה (500 שקלים) ומצאתי רכב שלקח אותי מהגסטהוס שלי עד לגסטהאוס בקוסמוי ב-80 שקלים כולל המעבורת והכל.

עשיתי באנג'י מטורף של 50 מטרים גובה. הייתי בחופים וגם הלכתי לכמה נקודות תצפית בהרים עם בקבוק בירה ומוסיקה.

 

תקרית עם כלבים

באחד מהטיולים הרגליים שלי לנקודת תצפית כזו הייתה לי תקרית עם כלבים. עשיתי כבר 95% מהמסלול המעגלי ונשארו לי אולי עוד 500 מטרים לסיים את המסלול שאורכו היה 6 קילומטרים. בנקודה הזו הגיע כלב והתחיל לנבוח עלי ולחסום לי את הדרך. חשבתי לעצמי שאין מצב שאני מסתובב וחוזר את כל הדרך חזרה בעיקר מכיוון שיצאתי למסלול עם חצי ליטר מים, הם נגמרו וכבר הייתי מאוד צמא. חששתי שאתייבש אם אחזור חזרה את כל הדרך וניסיתי להתקדם קדימה למרות הנביחות. הכלב שראה שאני לא מוותר נתן נביחה שונה ומוזרה שבעקבותיה הגיעו פתאום עוד 7 כלבים. הם עמדו סביבי בשלושת רבעי עיגול כשהחלק הפתוח של העיגול פונה אחורה, כאילו אמרו לי – קדימה חסום, תחזור אחורה. הם היו די מפחידים ובשלב זה הבנתי שעדיף לי לחזור. חשבתי לעצמי שאני הולך להתייבש וכבר התחלתי לבקש עזרה מאלוהים. ואכן הוא עזר מכיוון שאחרי שתי דקות של הליכה פגשתי תאילנדי עם בקבוק מים מינרלים מלא. ביקשתי מים והוא שמח לתת ואף לארח אותי בזולה שלו, שמיועדת להיות גסטהואס ושהייתה לצד הדרך וכלל לא הבחנתי בה בדרך הלוך. הוא היה ממש נחמד, סרב לקבל תשלום על הבקבוק והעמיס אותי עם בננות הוא מגדל שם. עזרה נוספת קיבלתי כשהגעתי לכביש. כבר החשיך ונשארו לי עוד שני קילומטרים בחזרה לגסטהאוס, הרגשתי די חסר אונים ומותש. הדלקתי את הפנס של הטלפון הנייד שלי ואז עצר לידי רוכב אופנוע ולקח אותי טרמפ עד לגסטהאוס.

דבר נוסף שעשיתי כאן היה טיול יום בספינה ל-42 האיים.

קופנגן

קופנגן זה אי של מסיבות וידוע בעיקר כיעד לצעירים. הוא קרוב לקוסמוי, סה"כ 15 קילומטרים של שייט.

היה סילבסטר ומסיבת פול מון והמון אנשים ברחוב, ברמה של יום העצמאות אצלנו. מדהים היה לראות שבפול מון  וגם בימים שקדמו לו בו אלפי אנשים ויום למחרת, כולם נעלמו, החנויות סגורות  ובקושי רואים תיירים. כעקרון זה היה העניין בקופנגן ובסוף, ביום האחרון, עישיתי גם טיול רגלי לנקודת תצפית יפה ולצערי גיליתי בה את כל השאריות של הזיקוקים שהפעילו יום לפני בסילבסטר. כנראה שגם פה צריך לפתח את המודעות לנושא שמירה על הטבע, קצת ביאס אותי...

זהו, המשכתי לבנקוק והביתה....

 

קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רועי מנחם

הצלחתי לארגן חודש חופש  והחלטתי שאני עושה טיול טעימות – טיול של לפני הטיול של אחרי הצבא. J קבעתי עם חברה להיפגש בלאוס לשבועיים אבל היו לי גם שבועיים לבד בתאילנד לפני ואחרי לאוס. בדרך במטוס כתבתי לי ביומן כל מיני דברים שאני רוצה שיקרו לי בטיול, זה היה טיפ שקיבלתי מאחותי. בטיסה חזרה עברתי על הדף הזה וגיליתי שבאמת קרו לי כל אותם דברים. התחברתי לאנשים שונים, למדתי על עצמי....

בדיעבד גיליתי שלטייל לבד זה הדבר הכי טוב בעולם. אתה אדון לעצמך, אתה לא צריך לעדכן את הצד השני. אם בא לך להישאר עוד יום אתה לא צריך לשכנע, אתה פשוט נשאר. פוגשים מלא אנשים ואתה יכול להחליט אם מי אתה רוצה להישאר, אתה לא כבול למישהו.מספר צפיות בטיול:
אסיה המזרח הרחוק

טיול לחו"ל -שבועיים חודש

טיול: לאוס ותאילנד בחודש

קופנגן, צ'אנג מאי ועוד בתאילנד. לואנג פרוואנג, ואנג ויינג ועוד בלאוס

דצמבר 2017

כותב: רועי מנחם

כמה מילים על הטיול: טסתי לבנקוק וחזרתי מבנקוק. בטיסה הלוך הקונקשן התעכב 9 שעות במוסקבה שהייתה קפואה וכמעט פספסתי את טיסת ההמשך שלי לצ'אנג מאי, אבל סוף טוב...  היו לי מספר ימים בצפון תאילנד בשני יעדים צ'אנג מאי ופאי. לאחר מכן טיסה שהזמנתי מראש ללאוס. בדיעבד ובטיול הבא לא הייתי מזמין טיסות ומקבע את הטיול שלי לפרקי זמן קבועים מראש וכן אין בעיה לקחת אוטובוסים ממקום למקום גם אם מדובר בנסיעות ממש ארוכות, זה נוח. לאוס מהממת והיינו בה בארבע מוקדים שונים ביניהם נסענו באוטובוסים. בשבועיים וחצי האחרונים שלי הייתי כבר לבד על החופים בתאילנד, קצת בעיר הגדולה פאטאיה ויותר באיים קוסמוי וקופנגן.

תכנית הטיול:

5 ימים בצפון תאילנד

צ'אנג מאי – עיר גדולה בצפון. טיול יום לדוי אינטנון, יום בחוות פילים וקצת בעיר.
פאי – עיירה רגועה ושלווה שמסביבה טבע מדהים שיוצאים אליו רכובים על אופנועים – גן עדן.

שבועיים בלאוס

 לואנג פרוואנג – עיר נחמדה שעיקר העניין בה זה טיולים יום למפלים בסביבה ושייט לכפרים קטנים.
Nong khiaw – קראתי איפה שהוא שהמקום מוגדר כגן עדן למטיילים. ובאמת הנוף מהמם, יש הרבה אטרקציות כמו טיול אומגות וטיול מפלים ומכאן יצאתי בסירה לטיול בן יומיים לכפר מאוד מרוחק muang ngoi לכפרים הנידחים שבאזור.
Vang vieng – יעד מאוד מפורסם בזכות האבובים שעושים בנהר והבארים שאפשר לעצור ולשתות בהם תוך כדי. יש עוד אטרקציות באזור, למשל שייט אבובים במערה ולגונה כחולה.

4000 האיים – אזור מדהים של איים קטנים וגדולים בנהר המקונג. צפייה בדולפיני נהרות, שקיעות מדהימות, סצינה של בארים, מוסיקה ומטיילים צעירים – מקום מנצח.

שבועיים בתאילנד – פאטאיה, קוסמוי וקופנגן

פאטאיה – עיר גדולה עם חופים נחמדים, מועדונים ומסעדות להמוני התיירים
קוסמוי – אי וחופים לבנים כמו שמדמיינים את תאילנד. אפשר גם לטייל ברגל להרים מכיוון שהאי מאוד גדול. עשיתי גם טיול יום ל-42 האיים שזה שייט לאזור של איים עם נופים מדהימים.
קופנגן – אי של מסיבות וצעירים. הגעתי לכאן לתקופה של הסילבסטר ומסיבת הפול מול.

עונה:

בלאוס ובצפון תאילנד העונה האידאלית היא העונה בה טיילתי בין נובמבר לפברואר. זוהי העונה הקרירה, לא גשום ומזג האוויר נעים. שאר השנה מתחלק בין עונה חמה מאוד בין מרץ למאי והיא ממש לא מומלצת ולאחר מכן עונה גשומה.

בקופנגן וקוסמוי דווקא הייתי בתקופה פחות טובה מכיוון שעונת המונסונים כאן מתחילה באוקטובר ומסתיימת בינואר. אבל היה בסדר גמור והגשם לא יורד כל היום.

צפון תאילנד

צ'אנג מאי – יומיים וחצי

יום פילים – את היום הראשון שלי בתאילנד הזמנתי כבר מהארץ בחוות פילים טיפולית (כך אפשר להגיד) שנקראת Patara Elephant Farm. מטפלים, מאכילים, רוכבים על פילים וממש מתחברים אליהם. בדיעבד זו חוויה מאוד מיוחדת אבל לא הייתי ממליץ כמוני להזמין מהארץ חווה כל כך יקרה. זה עלה לי 600 שקלים ודי לא היה מוצדק מכיוון שיש חוות אחרות בעלויות הרבה יותר נמוכות.

ישנתי בגסט האוס בשם Julie guesthouse. ישנתי בדורם במחיר של 6 שקלים ללילה למיטה. לא האמנתי זה המחיר אבל זה מה ששילמתי. יש בגסט האוס מסעדה טובה וכיף לשבת על בירה עם עוד מטיילים ויש כאן הרבה. החיבור הראשון שלי עם מטיילים אחרים היה כאן. פגשתי שתי ישראליות ובחור אוסטרלי בן 40 עם ניסיון אדיר בטיולים ושטח והחלטנו שנטייל קצת ביחד למחרת. בבוקר נכנסנו לסוכנות טיולים, קיבלנו הצעה לטייל ב doi inthanon  שהוא ההר הגבוה בתאילנד. המחיר היה ממש מוגזם ופשוט לקחנו נהג טוקטוק שלקח אותנו יום שלם. הטיול היה מדהים, נוף משגע מעל העננים אבל מה שעשה לי את הטיול יותר מהכל זה הבחור האוסטרלי. הוא לימד אותנו יוגה על ראש ההר והראה לנו המון דברים כשטיילנו וזה נתן לי ערך מוסף גדול גם כאן וגם בהמשך כשהוא למשל. לימד אותי לנהוג באופנוע בפאי שהיה היעד הבא שלנו.

פאי – יומיים.

פאי היא גן עדן. חששתי מאוד מהנסיעה אליה בעקבות אזהרות על הפיתולים בדרך והבחילות וכו'. כך קראתי באיזה פוסט ב"למטייל". אבל ת'אמת שישנתי מהרגע שעליתי על הטנדר ועד שירדתי אז לא שמתי לב לכלום.

למה גן עדן ? פאי היא עיירה קטנה אבל מה שמעניין בה זה הסביבה. כעקרון רוב המטיילים לוקחים אופנוע ומטיילים באזור. לי אין רישיון לאופנוע אבל גיליתי שיש שם עסק בשם איה סרביס aya service שעושים שיעור ממש מסודר על נהיגה באופנוע ולאחר מכן אפשר לשכור מהם, היה מטורף...

נסענו בשקיעה לפאי קניון וגם ביקרנו בשני מפלים ובמרחצאות חמים.

רציתי להישאר יותר בפאי אבל הייתה לי טיסה ללאוס. עשיתי מספר טעויות בטיול הזה ואחת מהן הייתה הזמנת הטיסה הפנימית מתאילנד ללאוס. בדיעבד הבנתי שניתן לעשות את הנסיעה הזו בסירות מיוחדות ובדרך גם להגיע לכפרים מדהימים ביופיים. זה טיפ שקיבלתי ממטיילים אחרים.

לאוס

לואנג פרוואנג luang pravang – עיר נחמדה עם שני מפלים יפים לידה

עיר נחמדה מאוד על גדת נהר המקונג. פגשתי כאן את יערה שהגיעה מהארץ וטיילנו ביחד שבועיים.

אהבתי את שוק הלילה וניסיתי המון מאכלים שונים. בכלל באופן כללי, פחות אכלתי במסעדות ויותר בדוכני אוכל. טעמתי מהכול וזה ממש כיף.  שני טיולי יום יפים עשינו באזור לשני מפלים. אחד נקרא  Kuang Si והשני - Tad Sae. כל אחד מהם זה טיול יום בפני עצמו. היה ממש כיף, יש בריכות ואפשר לקפוץ למים במקומות מסוימים ואפילו אפשר לטפס על המפלים מכיוון שהסלעים מחוספסים ולא מחליקים. למפלים הגענו עם טוקטוק שלקח אותנו. צריך להתמקח מכיוון שהמחיר הראשוני שמקבלים ממש גבוה ואז הם יורדים למחיר הרגיל.

עוד משהו שעשינו היה שייט לכפרים באזור. גם זה נחמד... שיחקתי עם ילדים מקומיים בכדור קש שהוא תחליף לכדורגל שלנו, אכלתי בשר בופלו שזה המקביל לבשר הבקר שלנו והיה כיף.

nong khiaw   – אטרקציות בטבע וכפרים נידחים

היעד הבא שלנו היה nong khiaw  . נסיעה של 6 שעות  הביאה אותנו  לכפר נחמד שבסמוך אליו יש שתי אטרקציות מרכזיות – טיול אומגות שהם קוראים לו jungle fly וטיול במאה המפלים שכולל הליכה בעזרת חבלים ממש בתוך מפלים.

את שני הדברים האלו עשינו מאוחר יותר מכיוון שהדבר הראשון שעשינו לאחר ההגעה היה יציאה לטיול ל - muang ngoi. מדובר בכפר נידח שההגעה אליו היא רק על ידי שייט בסירה בנהר. הנוף של האזור מטורף. הנהר מתפתל בין שדות ירוקים של אורז והרים עצומים שמתרוממים בצורה תלולה מהמישורים. מדהים... מדהים...

ישנו לילה אחד בכפר בגסטהאוס של זוג שהוא בחור מערבי שהתחתן עם בחורה מקומית. מהחלון של החדר רואים את הנהר וההרים. הם שידרגו לנו את החדר הבסיסי לחדר יותר גדול, שקיעות וזריחות מדהימות – מקום מושלם.

ביום השני שלנו באזור עשינו טיול עצמאי ורגלי עם אפליקציית מפס-מי. טיול קשוח של 25 קילומטרים הלוך וחזור לכפר מרוחק. הטיול כלל עלוקות שעלו עלי בדרך ואליהם עוד אגיע בהמשך הסיפור. הגענו לכפר ממש קטן שבו גרות  10 משפחות שאין להם אפילו מקלחת בבית וכולם מתרחצים במעין מקלחת ציבורית פתוחה במרכז הכפר. כל משפחה עוסקת בגידול אחר וזה ממש מיוחד.

כשחזרנו ל nong khiaw יצאנו לטיול 100 המפלים. למעשה 100 זה מספר ממותג אבל בפועל היו 20-30 מפלים שטיפסנו. הטיול מתחיל בשייט בסירת קנו לכפר אחר. שם פגשנו מדריך מקומי שהצטרף אלינו ולמדריך מהסוכנות שארגנה לנו את הטיול. מלבד ההדרכה וההגעה בקנו, הטיול כלל ארוחה על עלי בננה וכל זה יצא לנו בעלות של 100 שקלים לאדם והיינו שלושה עם מטייל ספרדי שהצטרף אלינו.

עלוקות במסלול האומגות

ביום למחרת פגשנו קבוצה של בחורות ישראליות ואתם קבענו לטיול השני שלנו באזור, במסלול האומגות. הבחור מהסוכנות טיולים נתן לנו מסלול מלא במחיר של חצי מסלול וכך יצאנו מרוצים לדרך. המסלול כלל מספר תחנות אתגריות מלבד האומגות למשל רשת לטיפוס ומעין בנג'י והיה כיף. בסוף מסלול האומגות היינו צריכים ללכת כשעה וחצי עד לכביש בו חיכה לנו הטנדר. בקטע ההליכה הזה היו הרבה ערוצי נחל קטנים שעברנו בהם ושם הכרנו לעומק את נושא העלוקות. זה התחיל אצלי עם הרגשה שיש לי יותר מידי רטיבות בסנדל. הסתכלתי וראיתי דם, זה סימן שעלוקה התיישבה על הרגל. ראיתי חתך קטן אבל לא הייתה שם עלוקה ויצאתי מנקודת הנחה שהיא ירדה ממני ונשאר רק הפצע הקטן. המשכנו והתחלתי להרגיש כאילו יש לי דופק בווריד שנמצא בסמוך הפצע, זה היה מוזר ועצרתי להסתכל. למזלי במהלך הטיול גידלתי ציפורניים ארוכות בזרתות ואיתן פתחתי את הפצע וראיתי את הקצה של העלוקה. משכתי אותה שלמה החוצה והסתבר שהיה לי מזל מכיוון שאם הייתי במקרה מפוצץ אותה מתחת לעור הייתי יכול לקבל זיהום מכיוון שהיא עברה כבר בחייה מספר בעלי חיים ובני אדם ולכו תדעו איפה היא ביקרה ומה היא הביאה משם.

אחת מהבנות הישראליות שהלכה אתנו הבחינה רק בסוף המסלול שהגרב שלה אדומה וכשהסירה את הנעל היא גילתה שלוש עלוקות בתוך הנעל. לא היה סימפטי אך גם לא היסטרי, לקחנו את זה בצ'יל והתמודדנו. סביר להניח שאם היינו נלחצים הדם היה זורם מהר יותר וגם לא היינו מתפקדים כראוי.

אבובים על הנהר -  Vang vieng

ואן ויינג היא עיירת נופש על שפת נהר, כמו אילת רק עם נהר במקום ים ועם הרבה קוריאנים במקום בני נוער ישראלים. כאן נמצאת האטרקציה המרכזית של לאוס, שייט אבובים. זה לא אבובים בסגנון כפר בלום אלא שיט רגוע בנוף מהמם ואחד הדברים המיוחדים הוא שעל גדות הנהר יש בארים שאפשר לעצור, לשתות בהם משהו ולהמשיך. עד שנת 2012 הייתה פה סצינת מסיבות רצינית בבארים אבל הרשויות סגרו את העניין הזה שיצר הרבה רעש ובלגן והמסיבות עברו למקום אחר. לעובדי הבארים יש שיטה נחמדה להביא לקוחות. הם  "צדים" אותם עם חבלים שהם זורקים למטיילים ששטים באבוב וככה אם רצינו לעצור תפסנו את החבל והם משכו אותנו פנימה. באחד הבארים האלו שתיתי וויסקי עקרבים.

חוץ מאבובים עשינו עוד שני דברים:

הלגונה הכחולה blue lagoon - לקחנו טוקטוק ללגונה הכחולה וגם חזרנו למסלול האבובים לעשות קייקים כדי להשלים את כל המרחק של הנהר.

מערת המים - Tham Nam Water cave - שייט אבובים במערה כשלאורך הקירות יש חבלים ואנחנו משכנו את עצמנו כדי להתקדם.

4000 האיים Si Phan Don

מקום מדהים, מדהים, מדהים ועוד פעם מדהים... אזור של נהר המקונג שיש בו המון איים ושקיעות מדהימות. חלק מהאיים קטנים בגודל של חדר וחלקם גדולים בהרבה. באחד מהאיים הגדולים ששמו don det  התמקמנו. הבחירה לישון דווקא כאן נבעה מכך שלא הזמנו מקום מראש ורצינו להגיע למקום שבו יש מגוון אפשרויות כדי לא להיתקע בלי מקום לישון. גם האי שלנו ובכלל כל האזור התפתח מאוד בשנים האחרונות. הנסיעה לכן, דרך אגב, הייתה קשוחה ונמשכה 14 שעות באוטובוס לילה.

הכרנו כאן חבורה של ישראליות, ישבנו בבארים וטיילנו באזור. אחת האטרקציות שעשינו הייתה שייט בקנו כדי לראות דולפינים של נהרות. אמנם אין לי תיעוד כי לא צילמתי, הייתי חסר סבלנות לנושא... אבל מאוד נהניתי מהרגע. גם אותניים שכרנו וטיילנו באי.

יש דבר אחד שהתבאסתי שלא עשיתי מחוסר זמן. מדובר בהתנדבות עם ילדים מקומיים בעלות של 5 דולרים ליום. זה כנראה יישאר לפעם הבאה.

בחזרה לתאילנד

לא ארחיב במיוחד כאן על ההשמך בתאילנד. כעקרון בבנקוק נפרדתי מיערה אחרי יום של קניות בעיר. היא טסה חזרה ואני המשכתי לעוד מספר יעדים במדינה.

פאטאיה  

פאטאיה היא עיר חוף עצומה, אומרים שאפילו אחת מערי החוף הכי מתוירות בעולם עם מעל 7 מיליון תיירים בשנה. הכי רחוק מאיים מבודדים ושקטים. היא די מפורסמת ברחבי העולם בגלל תיירות המים שלה ויש בה בעיקר תיירים ממזרח אסיה ומרוסיה ובאמת כל התפריטים במסעדות הם ברוסית. אני הייתי יומיים וחצי בעיר, קצת צ'יל.... מועדונים בלילה וחוף נחמד ויפה בדרום העיר שנקרא Jomtien.

קוסמוי

קוסמוי הוא האי השני בגודלו בתאילנד, 228 אלף קילומטר רבוע שזה בערך 4 פעמים תל אביב בגודל. גרים בו 5000 תושבים אבל יש בו כמעט 20,000 חדרים לאירוח של תיירים וזה הרבה.

חשבתי על טיסה מפאטאיה לקוסמוי אבל העלות הייתה גבוהה (500 שקלים) ומצאתי רכב שלקח אותי מהגסטהוס שלי עד לגסטהאוס בקוסמוי ב-80 שקלים כולל המעבורת והכל.

עשיתי באנג'י מטורף של 50 מטרים גובה. הייתי בחופים וגם הלכתי לכמה נקודות תצפית בהרים עם בקבוק בירה ומוסיקה.

תקרית עם כלבים

באחד מהטיולים הרגליים שלי לנקודת תצפית כזו הייתה לי תקרית עם כלבים. עשיתי כבר 95% מהמסלול המעגלי ונשארו לי אולי עוד 500 מטרים לסיים את המסלול שאורכו היה 6 קילומטרים. בנקודה הזו הגיע כלב והתחיל לנבוח עלי ולחסום לי את הדרך. חשבתי לעצמי שאין מצב שאני מסתובב וחוזר את כל הדרך חזרה בעיקר מכיוון שיצאתי למסלול עם חצי ליטר מים, הם נגמרו וכבר הייתי מאוד צמא. חששתי שאתייבש אם אחזור חזרה את כל הדרך וניסיתי להתקדם קדימה למרות הנביחות. הכלב שראה שאני לא מוותר נתן נביחה שונה ומוזרה שבעקבותיה הגיעו פתאום עוד 7 כלבים. הם עמדו סביבי בשלושת רבעי עיגול כשהחלק הפתוח של העיגול פונה אחורה, כאילו אמרו לי – קדימה חסום, תחזור אחורה. הם היו די מפחידים ובשלב זה הבנתי שעדיף לי לחזור. חשבתי לעצמי שאני הולך להתייבש וכבר התחלתי לבקש עזרה מאלוהים. ואכן הוא עזר מכיוון שאחרי שתי דקות של הליכה פגשתי תאילנדי עם בקבוק מים מינרלים מלא. ביקשתי מים והוא שמח לתת ואף לארח אותי בזולה שלו, שמיועדת להיות גסטהואס ושהייתה לצד הדרך וכלל לא הבחנתי בה בדרך הלוך. הוא היה ממש נחמד, סרב לקבל תשלום על הבקבוק והעמיס אותי עם בננות הוא מגדל שם. עזרה נוספת קיבלתי כשהגעתי לכביש. כבר החשיך ונשארו לי עוד שני קילומטרים בחזרה לגסטהאוס, הרגשתי די חסר אונים ומותש. הדלקתי את הפנס של הטלפון הנייד שלי ואז עצר לידי רוכב אופנוע ולקח אותי טרמפ עד לגסטהאוס.

דבר נוסף שעשיתי כאן היה טיול יום בספינה ל-42 האיים.

קופנגן

קופנגן זה אי של מסיבות וידוע בעיקר כיעד לצעירים. הוא קרוב לקוסמוי, סה"כ 15 קילומטרים של שייט.

היה סילבסטר ומסיבת פול מון והמון אנשים ברחוב, ברמה של יום העצמאות אצלנו. מדהים היה לראות שבפול מון  וגם בימים שקדמו לו בו אלפי אנשים ויום למחרת, כולם נעלמו, החנויות סגורות  ובקושי רואים תיירים. כעקרון זה היה העניין בקופנגן ובסוף, ביום האחרון, עישיתי גם טיול רגלי לנקודת תצפית יפה ולצערי גיליתי בה את כל השאריות של הזיקוקים שהפעילו יום לפני בסילבסטר. כנראה שגם פה צריך לפתח את המודעות לנושא שמירה על הטבע, קצת ביאס אותי...

זהו, המשכתי לבנקוק והביתה....

 

קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *