נוגה קצב

נגה קצב

שמי נגה, אני בת 26 מקיבוץ ניר יצחק. השתחררתי לאחר שירות בקבע ויצאתי לטייל באפריקה.

הטיול שלי באפריקה נמשך 7 חודשים והייתי במספר מדינות. היעד הראשון שלי באפריקה היה אתיופיה ואליו הגעתי עם שותף. טיילנו ביחד עד שהוא חזר לארץ, התחברתי לעוד שני אחים ישראלים אבל לאחר מכן המשכתי לבד. לבד זה כמעט אף פעם לא לבד, תמיד פוגשים מטיילים אחרים ולרוב מתחברים עם ישראלים, אבל לא רק...

מכל המדינות בהם תכננתי לבקר, מדגסקר הייתה בשבילי היעד שהכי רציתי להיות בו ושידעתי שאהיה בו, אפשר להגיד חלום שהתחיל בצבא...

מספר צפיות בטיול:


אפריקה

טיול לחו"ל - שבועים עד חודש

טיול: חודש במדגסקר. באיים ובדרום

האיים נוסי בה וסנט מארי. צינגי, באובבים ורנומפנה

נובמבר 2017

כותבת: נגה קצב

כמה מילים על הטיול: מדגסקר נמצאת מחוץ למסלול הטיול הסטנדרטי באפריקה. היא הייתה היעד היחידי בו מצאתי את עצמי מטיילת ממש לבד במשך שבוע. נוסעת 30 שעות ברצף, מחליפה אוטובוס באוטובוס ולאחר מכן שטה בסירה. נדחסת על מושב כשלצדי תרנגולות ועיזים ומתקשה מאוד לתקשר עם המקומיים שמדברים רק צרפתית. אבל לצד הקושי זו מדינה של טבע פראי שלא נגעו בו, חופים בתוליים, פארקי למורים, אנשים נחמדים ובעיקר הרגשה של הרפתקה לא תיירותית, הרפתקה שונה.

אחת הסיבות שבגללה יש במדגסקר פחות מטיילים היא העובדה הפשוטה שהיא אי ושניתן להגיע אליה רק בטיסה די יקרה. אז מצד אחד הוצאתי 800 דולר על הטיסות אבל מצד שני המדינה עצמה מאוד זולה כלומר כל עוד מטיילים מקומי ולא לוקחים טיול מאורגן הסכום הזה קצת מתקזז.

נסיעות בתחבורה ציבורית הן חלק נכבד מהטיול במדינה הזו. אני חושבת ששבעה ימים מלאים מתוך החודש שלי באי עברו עלי בנסיעות, נסיעות קשוחות יש לציין.

ניתן לחלק את הטיול שלי לשני חלקים. בחלק הראשון הייתי באיים בצפון, בהתחלה לבד ולאחר מכן עם חברות מהארץ. הרעיון הוא להתמקם באי גדול ולצאת לטיולים יומיים לאיים קטנים וסמוכים. בחלק השני של הטיול היינו בדרום ובמערב ולשם נסענו בטיול "מאורגן", כלומר שכרנו נהג עם ג'יפ שלקח אותנו לאתרים שונים שאליהם לא ניתן להגיע אחרת.

תכנית הטיול:

שבוע באי נוסי בה Nosy Be.
זהו היעד הכי מטויל במדגסקר. רוב הנופשים, בניגוד אלי,  בו הם תיירים מאירופה שמגיעים אליו בטיסה. יש בו חופים מהממים, ים כחול טורקיז, ארוחות של פירות ים וברקודות ענק ושנורקלינג באיים סמוכים עם צבים ענקיים ואפילו כרישי לוויתן.

שבוע באי סנט מארי saint marie
זהו אי שגם בו יצאנו לשנרקל והפלגנו לאיים סמוכים וקטנים אבל הוא הרבה פחות מתוייר מנוסי בה וזה הייחוד שלו. יש לכך יתרונות וללא ספק החוויה יותר חזקה כל זמן שלא חולים במחלה רצינית וצריך רופא ועל כך בהמשך.

8 ימים בג'יפ מאורגן לדרום ולמערב
היעדים העיקריים שלנו כאן היו בדרום מערב שמורת הצינגי בה יש תצורות סלע ייחודיות ושדרת הבאובבים ליד מורונדבה. בדרום מזרח ביקרנו בשמורת רנומפנה בה מטיילים ביער גשם מקסים ורואים למורים, מפלי והרבה טבע.

עונה

יש עונה שלא מטיילים במדגסקר והיא העונה הגשוהה בין ינואר למרץ. אז הדרכים מוצפות ולעיתים הופכות לבלתי עבירות (למשל הדרך לצינגי) וזה מלבד העובדה שלא כיף להיות בגשם כל הזמן. מעבר לכך כמו בכל מקום, יולי-אוגוסט זו העונה החמה מבחינת תיירותית ולכן יותר יקרה ועמוסה.

טיסות

האמת, שאם מתכננים מראש אפשר להגיע למחירים סבירים של טיסות, כלומר להתקרב מלמעלה לאזור ה-400 דולר להלוך וחזור אבל אני הייתי פחות מתוכננת וגם הייתה לי תקלה עם הזמנת הכרטיס מאתיופיה למדגסקר. גיליתי בשדה התעופה שהתהליך של הרכישה אצלי נעצר בהזמנה ולא הגיע לאישור הכרטיס או משהו כזה. זה עלה לי בכמה שעות בשדה התעופה באדיס ותוספת משמעותית של מחיר, מ-230 דולר ל-400.

תחבורה

אמצעי התחבורה המפורסם ביותר במדגסקר הוא הטקסי ברוס taxi brousse. אלו הם מוניות שירות קצת כמו אצלנו, אבל עם אווירה הרבה יותר צפופה וגם בעלי חיים הם חלק מהרכב הנוסעים. העלויות מאוד זולות אבל שונות ויקרות יותר לתיירים. אין מה לעשות...

אפשר כמובן לטוס ממקום למקום אבל זה יקר ויש גם חברת מיניבוסים שמגיעה ליעדים מסוימים כמו ערים גדולות ויעדים תיירותיים אחרים.

 

עלויות

מדגסקר זולה מאוד ברמה של מחייה. לעומת זאת טיול מאורגן או אטרקציה זה כבר סיפור אחר.

דוגמאות:
נסיעה של 30 שעות הכוללת שני אוטובוסים מקומיים ומעבורת – 80 שקלים.
לינה בבונגלו פשוט בחוף ים באזור תיירותי – 40 שקלים לאדם. כמובן שיש גם ב-400 לתיירים מתפנקים.
אוכל במסעדה מקומית – 10 עד 20 שקלים.
סיור של יום שלם בין האיים, עם שנירקול וארוחת צהרים של דגים – 50 שקלים לאדם.
לעומת זאת טיול מאורגן בגי'פ שאותו שכרנו שלושתנו – 400 דולר לכל אחת וזה אחרי שהיו גם הצעות של 800 דולר לכל אחת. הוזלנו גם על ידי בדיקות והשוואות וגם על ידי בחירה של לינה בג'יפ במשך 4 לילות במקום במלונות (שהיו מאוד מפנקים). העלות כללה הכל – נסיעות בג'יפ, הדרכה, כניסה לשמורות, אוכל ולינה.

הטיול שלי

נחתתי בשדה התעופה של בירת מדגסקר שהכינוי שלה הוא טאנה והשם המקורי - אנטננריבו. שדה התעופה נמצא כ-40 דקות נסיעה מהעיר והיעד שלי היה Madagascar  Underground backpacker's . בקפקרס הוא הכינוי באפריקה להוסטלים לתרמילאים. המקום מדהים, כייפי, במיקום מעולה ובעיקר יש שם הרבה תרמילאים אחרים. לצערי אף אחד לא היה בכיוון של היעד שאני רציתי להגיע אליו, נוסי ביי ולכן אחרי לילה אחד יצאתי לדרך לבדי. בשלושים השעות הבאות ביליתי בתחבורה ציבורית. מדגסקר, אמרנו...

לקחתי מיניבוס בצהריים שהגיע ביום המחרת לאמבנג'ה ambanja ומשם לקחתי מיניבוס נוסף לאנקיפי Ankify ומשם סירה לנוסי ביי . כך גם בדרך חזרה. חברת מיניבוסים מומלצת במדגסקר נקראת בסדי besady,  מאורגנת ומסודרת ומגיעה להרבה יעדים.

 

צפון מדגסקר

נוסי בה nosy be

נוסי בה הוא אי שנמצא הרחק בצפון-מערב מדגסקר. כמו רוב היעדים במדינה הזו, יוצאים אליו בנסיעה מאוד ארוכה מטאנה הבירה ואז גם חוזרים אליה את אותה הדרך כדי להמשיך ליעדים הבאים. כמובן שתמיד אפשר למצוא מה לעשות ואיפה לבקר בדרך אבל אני הייתי ממוקדת בנוסי בה.

חופים לבנים, מים בצבע טורקיז, ארוחות דגים וכל מה שאתם מדמיינים על יעד כזה – ככה זה. זו הסיבה שנוסי בה הוא היעד מספר אחד במדגסקר לתיירים. רובם דרך אגב מגיעים אליו ישירות מאירופה בלי לחוות את המדינה ואת 30 שעות האוטובוס שאני עברתי.

במהלך השהות בנוסי בה יצאתי למספר טיולים יומיים באיים באזור:

אירנג'ה איילנד Nosy Iranja - שני איים מקסימים שיש ביניהם רצועת חול צרה שמחברת את שניהם וההליכה עליה היא משהו מיוחד.

קומבה איילנד Nosy Komba - נקרא גם Nosy Ambariovato המשמעות היא "מוקף בסלעים". זהו אי קטן שאין בו רכבים או חשמל והעניין המרכזי בו הוא סיור ביער הגשם וצפייה בלמורים מסוג מקאקו

 

סקאטייה איילנד Nosy Sakatia – מעבר לחופים הלבנים והמקסימים של האי, העניין המרכזי כאן היה שנורקלים עם צבים הענקיים וכרישי לוויתן ששחו מתחתינו.  

טנקילי איילנד - אי שנמצא סמוך לקומבה איילנד, הוא מדהים לשנרקול ויש שם פשוט חוף ים בתולי יפהפה.

חשוב לדעת - אחרי נוסי בה אפשר להמשיך לדייגו לפני שחוזרים לטאנה. זוהי עיירה הכי צפונית במדגסקר והמקום הכי מומלץ לגלישה במדינה. אפשר לקחת שם שיעורי גלישה ויש האומרים שזה בין המקומות הטובים העולם לגלוש. 

שבוע באי סנט מארי saint marie

האי סנט מארי נמצא בצפון מזרח מדגסקר, אבל הרבה פחות צפונה מנוסי בה. הוא הרבה פחות מתוייר והרבה יותר אותנטי מנוסי בה למרות שיש בו גם חופים עם ריזורטים יוקרתיים שמיועדים לתיירים מערביים. העובדה שהמרחק מטאנה הבירה לכאן קטן יותר לא משנה את העובדה שגם לכאן מאוד רחוק וקשה להגיע בתחבורה ציבורית, בעיקר אם דברים משתבשים כמו שקרה לנו בדרכנו חזרה כשהייתה סערה בים והמעבורת הרגילה לא הפליגה כמו שאתאר בהמשך.

אז יצאנו מטאנה בלילה והגענו בבוקר לעיירה בשם טמאטף tamatave ומשם לקחנו מיניבוס אחר למהמבו mahambo ומשם ספינה ענקית של חמש שעות לסנט מארי. למזלי לסנט מארי הגעתי כבר עם שתי חברות ישראליות. 

 

למה למזלי ? אז כעקרון המקום באמת מקסים אבל ברמה אישית הייתי חולה רוב הזמן ולמרות שמאוד התאמצתי לעשות הכל עם שתי חברותי, סבלתי מזיהום מסתורי בדם. בדיעבד אני יודעת שהוא נגרם מבקטריה טרופית שנמצאת בים. הניסיון להבין ממה אני סובלת הביא אותי להכיר את מערכת הרפואה במדגסקר. אפשר לסכם את זה ב"מדגסקר היא לא המדינה להיות חולה". את המסע שלי בעקבות הבקטריה התחלתי במרפאה שמזכירה אולי את המרפאה שבה הורידו לטרומפלדור את היד במלחמת רוסיה יפן. בניגוד לרופא של טרומפלדור שכנראה היה מאוד נחרץ, הרופאה שלי התלבטה איתי בזיהוי המחלה. היא פתחה ספר עם תמונות וניסתה להתייעץ אתנו האם מה שיש לי זהה למה שרואים בספר. לאחר שניסיונות הזיהוי כשלו, הלכנו לרופא אחר באי. המפגש איתו השאיר אותנו בהלם. הוא היה נראה תיכוניסט בן 16 אולי 18 לכל היותר למרות שהייתה לו תעודה שאישרה שהוא רופא. לא הצלחנו להבין איך זה יכול להיות. בדיעבד הסבירו לנו שכדי להיות רופא במדגסקר לא צריך מסלול הכשרה מייגע של 7 שנות לימוד ועוד כמה שנים סטאג'. אפשר כאן לקצר את התהליכים המיותרים האלו. גם הרופא הזה לא עזר לי. מי שבסוף התגייס כדי לעזור לנו, הם בעלי המקום בו ישנו שהיו נחמדים מאוד. הם במקור מהאי ראוניון והם שלחו תמונות לרופא שהם מכירים בראוניון והוא זיהה את העניין ואף הסביר לנו מה לעשות. למזלי בית מרקחת ואנטיביוטיקה יש באי.

הדרך חזרה מסנט מארי לטאנה הייתה קשה מאוד. הייתי חולה ובעקבות מזג האוויר והים הסוער המעבורת הרגילה לא פעלה. בסוף מצאנו ספינה קטנה ורעועה שתוציא אותנו מהאי. העניין היה שהספינה הזו לא הפליגה דרומה עד לעיר מהמבו ממנה יצאנו אלא עשתה את הדרך הכי קצרה ליבשה בהפלגה ישירה לכיוון מערב למקום שנמצא כמה שעות נסיעה צפונה למהמבו. הדרך למהמבו ולאחר מכן לטמאטף כללה שייט בקאנו, רכב מתפרק ושני מיניבוסים בנוסף לספינה הטובעת. היה ממש קשה...

דרום מדגסקר

בניגוד לצפון, הדרום ממש קשה לטיול עצמאי. הדרכים ממש קשות ויש מקומות שפשוט אין איך להגיע אליהם ללא מדריך ורכב. כלומר, אולי ניתן להגיע אליהם, אבל לא במסגרת הזמן הקצוב יחסית שהיה לי ועם מחסום רציני בשפה.

רק לשם דוגמא: הנסיעה לצינגי, שמורת הטבע המפורסמת מהעיר מורונדבה הקרובה אליה, לוקחת נטו יום שלם לכל כיוון ברכב 4 על 4. וזה מבלי להחשיב את הנסיעה הארוכה עד למורונדבה.

אז חיפשו בטאנה נהג-מדריך כדי לצאת איתו לטיול בדרום. הטיול שרצינו אורך 8 ימים וכולל שלוש אטרקציות מרכזיות:

שמורת הטבע צינגי דה במראהה

שדרת הבאובבים ליד מורונדבה

שמורת יער הגשם והלמורים רנומנפאנה

המחירים הראשונים שקיבלנו לטיול הזה היו יקרים מאוד וביקשו מאתנו 800 דולר כל אחת. בסופו של דבר הגענו למחיר של 400 לכל אחת וזה לאחר שהורדנו למשל 4 לינות במלונות (שהם אמנם מאוד מפנקים) אבל מיקרים את הטיול, ובמקום זה ישנו ברכב שלא היה חסר בו מקום לישון.

צינגי דה במראהה

שמורת הטבע אולי הכי מפורסמת באי. היא מוגדרת כאתר מורשת עולמי בזכות תצורות סלעי הגיר המיוחדות. הבלאי של בגשם והרוח הפך את הסלעים לקירות דקים ומחורצים שביניהם מבוכים ומעברים צרים בשלל צורות ייחודיות.

יש שני מסלולים בשמורה. הצינגי הקטן והצינגי הגדול. הראשון אורך הטיול בו הוא שעתיים ובשני 6 שעות. ישנו בכפר קטן בכניסה לשמורה שיש בו מלון מאוד מפנק.

 

שדרת הבאובבים

התמונות משדרת הבאובבים מהממות. אין ספק שזה אחד המקומות היפים במדגסקר. היינו פעמיים בשדרה, פעם אחת בזריחה ופעם אחת בשקיעה ובכל אחת מהפעמים המקום נראה שונה וקסום. לשדרה מגיעים בנסיעה לא ארוכה ממורונדבה.

 

שמורת רנומנפנה

זוהי שמורה מהממת של יער גשם, נחלים מפלים ומעיינות של מים חמים ונחשבת לאחד המקומות הטובים ביותר במדגסקר לראות למורים מסוגים שונים.  


קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגה קצב

שמי נגה, אני בת 26 מקיבוץ ניר יצחק. השתחררתי לאחר שירות בקבע ויצאתי לטייל באפריקה.

הטיול שלי באפריקה נמשך 7 חודשים והייתי במספר מדינות. היעד הראשון שלי באפריקה היה אתיופיה ואליו הגעתי עם שותף. טיילנו ביחד עד שהוא חזר לארץ, התחברתי לעוד שני אחים ישראלים אבל לאחר מכן המשכתי לבד. לבד זה כמעט אף פעם לא לבד, תמיד פוגשים מטיילים אחרים ולרוב מתחברים עם ישראלים, אבל לא רק...

מכל המדינות בהם תכננתי לבקר, מדגסקר הייתה בשבילי היעד שהכי רציתי להיות בו ושידעתי שאהיה בו, אפשר להגיד חלום שהתחיל בצבא...מספר צפיות בטיול:
אפריקה

טיול לחו"ל -שבועיים חודש

טיול: חודש במדגסקר. באיים ובדרום

האיים נוסי בה וסנט מארי. צינגי, באובבים ורנומפנה

נובמבר 2017

כותבת: נגה קצב

כמה מילים על הטיול: מדגסקר נמצאת מחוץ למסלול הטיול הסטנדרטי באפריקה. היא הייתה היעד היחידי בו מצאתי את עצמי מטיילת ממש לבד במשך שבוע. נוסעת 30 שעות ברצף, מחליפה אוטובוס באוטובוס ולאחר מכן שטה בסירה. נדחסת על מושב כשלצדי תרנגולות ועיזים ומתקשה מאוד לתקשר עם המקומיים שמדברים רק צרפתית. אבל לצד הקושי זו מדינה של טבע פראי שלא נגעו בו, חופים בתוליים, פארקי למורים, אנשים נחמדים ובעיקר הרגשה של הרפתקה לא תיירותית, הרפתקה שונה.

אחת הסיבות שבגללה יש במדגסקר פחות מטיילים היא העובדה הפשוטה שהיא אי ושניתן להגיע אליה רק בטיסה די יקרה. אז מצד אחד הוצאתי 800 דולר על הטיסות אבל מצד שני המדינה עצמה מאוד זולה כלומר כל עוד מטיילים מקומי ולא לוקחים טיול מאורגן הסכום הזה קצת מתקזז.

נסיעות בתחבורה ציבורית הן חלק נכבד מהטיול במדינה הזו. אני חושבת ששבעה ימים מלאים מתוך החודש שלי באי עברו עלי בנסיעות, נסיעות קשוחות יש לציין.

ניתן לחלק את הטיול שלי לשני חלקים. בחלק הראשון הייתי באיים בצפון, בהתחלה לבד ולאחר מכן עם חברות מהארץ. הרעיון הוא להתמקם באי גדול ולצאת לטיולים יומיים לאיים קטנים וסמוכים. בחלק השני של הטיול היינו בדרום ובמערב ולשם נסענו בטיול "מאורגן", כלומר שכרנו נהג עם ג'יפ שלקח אותנו לאתרים שונים שאליהם לא ניתן להגיע אחרת.

 

תכנית הטיול:

שבוע באי נוסי בה Nosy Be.
זהו היעד הכי מטויל במדגסקר. רוב הנופשים, בניגוד אלי,  בו הם תיירים מאירופה שמגיעים אליו בטיסה. יש בו חופים מהממים, ים כחול טורקיז, ארוחות של פירות ים וברקודות ענק ושנורקלינג באיים סמוכים עם צבים ענקיים ואפילו כרישי לוויתן.

שבוע באי סנט מארי saint marie
זהו אי שגם בו יצאנו לשנרקל והפלגנו לאיים סמוכים וקטנים אבל הוא הרבה פחות מתוייר מנוסי בה וזה הייחוד שלו. יש לכך יתרונות וללא ספק החוויה יותר חזקה כל זמן שלא חולים במחלה רצינית וצריך רופא ועל כך בהמשך.

8 ימים בג'יפ מאורגן לדרום ולמערב
היעדים העיקריים שלנו כאן היו בדרום מערב שמורת הצינגי בה יש תצורות סלע ייחודיות ושדרת הבאובבים ליד מורונדבה. בדרום מזרח ביקרנו בשמורת רנומפאנה בה מטיילים ביער גשם מקסים ורואים למורים, מפלי והרבה טבע.

עונה

יש עונה שלא מטיילים במדגסקר והיא העונה הגשוהה בין ינואר למרץ. אז הדרכים מוצפות ולעיתים הופכות לבלתי עבירות (למשל הדרך לצינגי) וזה מלבד העובדה שלא כיף להיות בגשם כל הזמן. מעבר לכך כמו בכל מקום, יולי-אוגוסט זו העונה החמה מבחינת תיירותית ולכן יותר יקרה ועמוסה.

טיסות

האמת, שאם מתכננים מראש אפשר להגיע למחירים סבירים של טיסות, כלומר להתקרב מלמעלה לאזור ה-400 דולר להלוך וחזור אבל אני הייתי פחות מתוכננת וגם הייתה לי תקלה עם הזמנת הכרטיס מאתיופיה למדגסקר. גיליתי בשדה התעופה שהתהליך של הרכישה אצלי נעצר בהזמנה ולא הגיע לאישור הכרטיס או משהו כזה. זה עלה לי בכמה שעות בשדה התעופה באדיס ותוספת משמעותית של מחיר, מ-230 דולר ל-400.

תחבורה

אמצעי התחבורה המפורסם ביותר במדגסקר הוא הטקסי ברוס taxi brousse. אלו הם מוניות שירות קצת כמו אצלנו, אבל עם אווירה הרבה יותר צפופה וגם בעלי חיים הם חלק מהרכב הנוסעים. העלויות מאוד זולות אבל שונות ויקרות יותר לתיירים. אין מה לעשות...

אפשר כמובן לטוס ממקום למקום אבל זה יקר ויש גם חברת מיניבוסים שמגיעה ליעדים מסויימים כמו ערים גדולות ויעדים תיירותיים אחרים.

 

עלויות

מדגסקר זולה מאוד ברמה של מחייה. לעומת זאת טיול מאורגן או אטרקציה זה כבר סיפור אחר.

דוגמאות:
נסיעה של 30 שעות הכוללת שני אוטובוסים מקומיים ומעבורת – 80 שקלים.
לינה בבונגלו פשוט בחוף ים באזור תיירותי – 40 שקלים לאדם. כמובן שיש גם ב-400 לתיירים מתפנקים.
אוכל במסעדה מקומית – 10 עד 20 שקלים.
סיור של יום שלם בין האיים, עם שנירקול וארוחת צהרים של דגים – 50 שקלים לאדם.
לעומת זאת טיול מאורגן בגי'פ שאותו שכרנו שלושתנו – 400 דולר לכל אחת וזה אחרי שהיו גם הצעות של 800 דולר לכל אחת. הוזלנו גם על ידי בדיקות והשוואות וגם על ידי בחירה של לינה בג'יפ במשך 4 לילות במקום במלונות (שהיו מאוד מפנקים). העלות כללה הכל – נסיעות בג'יפ, הדרכה, כניסה לשמורות, אוכל ולינה.

הטיול שלי

נחתתי בשדה התעופה של בירת מדגסקר שהכינוי שלה הוא טאנה והשם המקורי - אנטננריבו. שדה התעופה נמצא כ-40 דקות נסיעה מהעיר והיעד שלי היה Madagascar  Underground backpacker's . בקפקרס הוא הכינוי באפריקה להוסטלים לתרמילאים. המקום מדהים, כייפי, במיקום מעולה ובעיקר יש שם הרבה תרמילאים אחרים. לצערי אף אחד לא היה בכיוון של היעד שאני רציתי להגיע אליו, נוסי ביי ולכן אחרי לילה אחד יצאתי לדרך לבדי. בשלושים השעות הבאות ביליתי בתחבורה ציבורית. מדגסקר, אמרנו...

לקחתי מיניבוס בצהריים שהגיע ביום המחרת לאמבנג'ה ambanja ומשם לקחתי מיניבוס נוסף לאנקיפי Ankify ומשם סירה לנוסי ביי . כך גם בדרך חזרה. חברת מיניבוסים מומלצת במדגסקר נקראת בסדי besady,  מאורגנת ומסודרת ומגיעה להרבה יעדים.

 

צפון מדגסקר

נוסי בה nosy be

נוסי בה הוא אי שנמצא הרחק בצפון-מערב מדגסקר. כמו רוב היעדים במדינה הזו, יוצאים אליו בנסיעה מאוד ארוכה מטאנה הבירה ואז גם חוזרים אליה את אותה הדרך כדי להמשיך ליעדים הבאים. כמובן שתמיד אפשר למצוא מה לעשות ואיפה לבקר בדרך אבל אני הייתי ממוקדת בנוסי בה.

חופים לבנים, מים בצבע טורקיז, ארוחות דגים וכל מה שאתם מדמיינים על יעד כזה – ככה זה. זו הסיבה שנוסי בה הוא היעד מספר אחד במדגסקר לתיירים. רובם דרך אגב מגיעים אליו ישירות מאירופה בלי לחוות את המדינה ואת 30 שעות האוטובוס שאני עברתי.

במהלך השהות בנוסי בה יצאתי למספר טיולים יומיים באיים באזור:

אירנג'ה איילנד Nosy Iranja - שני איים מקסימים שיש ביניהם רצועת חול צרה שמחברת את שניהם וההליכה עליה היא משהו מיוחד.

קומבה איילנד Nosy Komba - נקרא גם Nosy Ambariovato המשמעות היא "מוקף בסלעים". זהו אי קטן שאין בו רכבים או חשמל והעניין המרכזי בו הוא סיור ביער הגשם וצפייה בלמורים מסוג מקאקו

 

סקאטייה איילנד Nosy Sakatia – מעבר לחופים הלבנים והמקסימים של האי, העניין המרכזי כאן היה שנורקלים עם צבים הענקיים וכרישי לוויתן ששחו מתחתינו.  

טנקילי איילנד - אי שנמצא סמוך לקומבה איילנד, הוא מדהים לשנרקול ויש שם פשוט חוף ים בתולי יפהפה.

חשוב לדעת - אחרי נוסי בה אפשר להמשיך לדייגו לפני שחוזרים לטאנה. זוהי עיירה הכי צפונית במדגסקר והמקום הכי מומלץ לגלישה במדינה. אפשר לקחת שם שיעורי גלישה ויש האומרים שזה בין המקומות הטובים העולם לגלוש. 

שבוע באי סנט מארי saint marie

האי סנט מארי נמצא בצפון מזרח מדגסקר, אבל הרבה פחות צפונה מנוסי בה. הוא הרבה פחות מתוייר והרבה יותר אותנטי מנוסי בה למרות שיש בו גם חופים עם ריזורטים יוקרתיים שמיועדים לתיירים מערביים. העובדה שהמרחק מטאנה הבירה לכאן קטן יותר לא משנה את העובדה שגם לכאן מאוד רחוק וקשה להגיע בתחבורה ציבורית, בעיקר אם דברים משתבשים כמו שקרה לנו בדרכנו חזרה כשהייתה סערה בים והמעבורת הרגילה לא הפליגה כמו שאתאר בהמשך.

אז יצאנו מטאנה בלילה והגענו בבוקר לעיירה בשם טמאטף tamatave ומשם לקחנו מיניבוס אחר למהמבו mahambo ומשם ספינה ענקית של חמש שעות לסנט מארי. למזלי לסנט מארי הגעתי כבר עם שתי חברות ישראליות. 

 

למה למזלי ? אז כעקרון המקום באמת מקסים אבל ברמה אישית הייתי חולה רוב הזמן ולמרות שמאוד התאמצתי לעשות הכל עם שתי חברותי, סבלתי מזיהום מסתורי בדם. בדיעבד אני יודעת שהוא נגרם מבקטריה טרופית שנמצאת בים. הניסיון להבין ממה אני סובלת הביא אותי להכיר את מערכת הרפואה במדגסקר. אפשר לסכם את זה ב"מדגסקר היא לא המדינה להיות חולה". את המסע שלי בעקבות הבקטריה התחלתי במרפאה שמזכירה אולי את המרפאה שבה הורידו לטרומפלדור את היד במלחמת רוסיה יפן. בניגוד לרופא של טרומפלדור שכנראה היה מאוד נחרץ, הרופאה שלי התלבטה איתי בזיהוי המחלה. היא פתחה ספר עם תמונות וניסתה להתייעץ אתנו האם מה שיש לי זהה למה שרואים בספר. לאחר שניסיונות הזיהוי כשלו, הלכנו לרופא אחר באי. המפגש איתו השאיר אותנו בהלם. הוא היה נראה תיכוניסט בן 16 אולי 18 לכל היותר למרות שהייתה לו תעודה שאישרה שהוא רופא. לא הצלחנו להבין איך זה יכול להיות. בדיעבד הסבירו לנו שכדי להיות רופא במדגסקר לא צריך מסלול הכשרה מייגע של 7 שנות לימוד ועוד כמה שנים סטאג'. אפשר כאן לקצר את התהליכים המיותרים האלו. גם הרופא הזה לא עזר לי. מי שבסוף התגייס כדי לעזור לנו, הם בעלי המקום בו ישנו שהיו נחמדים מאוד. הם במקור מהאי ראוניון והם שלחו תמונות לרופא שהם מכירים בראוניון והוא זיהה את העניין ואף הסביר לנו מה לעשות. למזלי בית מרקחת ואנטיביוטיקה יש באי.

הדרך חזרה מסנט מארי לטאנה הייתה קשה מאוד. הייתי חולה ובעקבות מזג האוויר והים הסוער המעבורת הרגילה לא פעלה. בסוף מצאנו ספינה קטנה ורעועה שתוציא אותנו מהאי. העניין היה שהספינה הזו לא הפליגה דרומה עד לעיר מהמבו ממנה יצאנו אלא עשתה את הדרך הכי קצרה ליבשה בהפלגה ישירה לכיוון מערב למקום שנמצא כמה שעות נסיעה צפונה למהמבו. הדרך למהמבו ולאחר מכן לטמאטף כללה שייט בקאנו, רכב מתפרק ושני מיניבוסים בנוסף לספינה הטובעת. היה ממש קשה...

דרום מדגסקר

בניגוד לצפון, הדרום ממש קשה לטיול עצמאי. הדרכים ממש קשות ויש מקומות שפשוט אין איך להגיע אליהם ללא מדריך ורכב. כלומר, אולי ניתן להגיע אליהם, אבל לא במסגרת הזמן הקצוב יחסית שהיה לי ועם מחסום רציני בשפה.

רק לשם דוגמא: הנסיעה לצינגי, שמורת הטבע המפורסמת מהעיר מורונדבה הקרובה אליה, לוקחת נטו יום שלם לכל כיוון ברכב 4 על 4. וזה מבלי להחשיב את הנסיעה הארוכה עד למורונדבה.

אז חיפשו בטאנה נהג-מדריך כדי לצאת איתו לטיול בדרום. הטיול שרצינו אורך 8 ימים וכולל שלוש אטרקציות מרכזיות:

שמורת הטבע צינגי דה במראהה

שדרת הבאובבים ליד מורונדבה

שמורת יער הגשם והלמורים רנומנפאנה

המחירים הראשונים שקיבלנו לטיול הזה היו יקרים מאוד וביקשו מאתנו 800 דולר כל אחת. בסופו של דבר הגענו למחיר של 400 לכל אחת וזה לאחר שהורדנו למשל 4 לינות במלונות (שהם אמנם מאוד מפנקים) אבל מיקרים את הטיול, ובמקום זה ישנו ברכב שלא היה חסר בו מקום לישון.

צינגי דה במראהה

שמורת הטבע אולי הכי מפורסמת באי. היא מוגדרת כאתר מורשת עולמי בזכות תצורות סלעי הגיר המיוחדות. הבלאי של בגשם והרוח הפך את הסלעים לקירות דקים ומחורצים שביניהם מבוכים ומעברים צרים בשלל צורות ייחודיות.

יש שני מסלולים בשמורה. הצינגי הקטן והצינגי הגדול. הראשון אורך הטיול בו הוא שעתיים ובשני 6 שעות. ישנו בכפר קטן בכניסה לשמורה שיש בו מלון מאוד מפנק.

 

שדרת הבאובבים

התמונות משדרת הבאובבים מהממות. אין ספק שזה אחד המקומות היפים במדגסקר. היינו פעמיים בשדרה, פעם אחת בזריחה ופעם אחת בשקיעה ובכל אחת מהפעמים המקום נראה שונה וקסום. לשדרה מגיעים בנסיעה לא ארוכה ממורונדבה.

 

שמורת רנומפנה

זוהי שמורה מהממת של יער גשם, נחלים מפלים ומעיינות של מים חמים ונחשבת לאחד המקומות הטובים ביותר במדגסקר לראות למורים מסוגים שונים.  


קרא/י עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *