משפחת שלמן לוי

ליאת ותומר ההורים. שחר 19 אחרי שנת שירות, גל 16, והקטנה נגה 10.
בחיידק הטיולים המשפחתיים בחו"ל נדבקנו  לפני כ-6 שנים מאז מטיילים פעם בשנתיים. בחירת הקרוון כאמצעי הייתה טבעית להגשמת חלום של הרבה שנים לטייל בקרוון. ברגע שניסינו פעם אחת לטייל עם קראוון כבר לא חזרנו אחורה  -  ראינו כי טוב והמשכנו.

טיול קרוואן בספרד

תומר שלמן לוי, אוגוסט 2017

ממדריד לפירנאים ולברצלונה

בכמה מילים:

הטיול הזה היה טיול הקרוואנים השלישי שלנו. בטיולי הקרוואנים התאהבנו כבר בנסיון הראשון, הקרוואן מאפשר  גמישות, אין הזמנות שאנו מחוייבים להם, ואפשר להעביר את הטיול בנחת ולזרום עם האילוצים בשטח ועם הרצונות שלנו. לשומרי שבת וכשרות, מדובר בפיתרון נוח, שמאפשר לאחסן ולבשל את האוכל שלנו. ולבסוף, הדבר החשוב ביותר בטיולי הקרוונים הוא חווית הגיבוש האדירה. אמנם יש רגעים של מתח, כי בכל זאת לא קל לדחוס משפחה לתוך מרחב מצומצם שהוא בערך בגודל השטיח בסלון, למשך שבועיים רצופים. אבל בסופו של דבר, החוויה שיוצאים ממנה היא דבר אדיר שאי אפשר לתאר איתו במילים, זה זכרון שנחקק ומשפיע לטווח ארוך. ספרד היא מדינה מדהימה בכל הקשור לטיולי קרוונים, עם אתרי קמפינג מושקעים שמתאימים במיוחד לנופש ומלאים בפעילויות ואטרקציות, וגם ממוקמים באזורים עם נופים מרהיבים. לשומרי שבת, אלה מקומות מצויינים למנוחה של סופ"ש.

מסלול הטיול

יום 1 – נחיתה במדריד, קבלת הקרוון, ולינה בתחנת דלק על אם הדרך בעקבות בלת"ם קטן.
יום 2 – ביקור במנזר האבן (Monasterio de Piedra), ולינה באתר הקמפינג ריו ורו (Riovero).
יום 3 – קניונינג  בשמורת סיירה דה גוארה (Sierra de Guara) ולילה נוסף באתר הקמפינג ריו ורו.
יום 4 – סיור בעיירה אל קזאר ובשמורה שמתחתיה (Alquezar) ולינה באתר הקמפינג בולטנה (Boltana).
יום 5 – סיור בעיירה אינסה (Ainsa) ולינה באתר הקמפינג דל רמיי (Del Remei).
יום 6 – שבת, יום מנוחה באתר הקמפינג דל רמיי.
יום 7 – טיול בשמורת אגואסטורטס (Aigüestortes) עם התחלה מאספוט (Espot), ולינה בסורט (Soret).
יום 8 – רפטניג בסורט מנוחה קלה בקמפינג נסיעה ארוכה לכיוון החוף עם עצירה במוזיאון דאלי בפיגארס (Figueres). לינה בחניון של הסופר בפיגארס.
יום 9 – בילוי על חוף הים, והמשך לאתר הקמפינג פולה (Pola) שבעיירה טוסה דל מאר (Tossa detail Mar), קוסטה בראבה (Costa Brava)כולל סיור ארוך בעיירה.|
יום 10 – המשך לברצלונה, סיור ערב ברצלונה  ולינה באתר הקמפינג מסנו (Masnou) שבפאתי ברצלונה.

יום 11 – סיור באקווריום וטיול אופניים מודרך בעברית בברצלונה. לינה במסנו.
יום 12 -  פרידה מברצלונה בשוק לה בוקרייה ומעבר לאתר הקמפינג סנגוליסלו (Sangulsalou)- אטרקציה בפני עצמה.
יום 13 – שבת, מנוחה באתר הקמפינג.
יום 14 - 15– בילוי בפארק השעשועים פורטו אוונטורה (Porto Aventura),ולסירוגין בפארק המים הצמוד. נסיעה לכיוון מדריד עם עצירה בסראגוסה ללינה קצרה, הגעה בבוקר למדריד, הזדכות על הקרוואן וטיסה הביתה.

ספרד-בקראוון מתי מטיילים בספרד

 בספרד אפשר לטייל כל השנה אם אינכם מוטרדים מגשם בחורף ושלג במקומות מסויימים. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמסוף הסתיו/תחילת החורף יש שמורות בפירנאים שנסגרות, והרחצה בחופי הים כבר לא מהנה. הסתיו והאביב הם תקופות מצויינות לטיול, הקיץ מושלם לחופי הים, אבל גם עמוס בתיירים זרים ומקומיים. בנוסף, במהלך חודשי יולי-אוגוסט אתרים רבים דורשים הזמנה מראש. קרוואנים יש להשכיר זמן רב מראש, בגלל העומס בקיץ. מומלץ לעשות זאת 5-8 חודשים לפני הטיול, בייחוד אם מדובר במשפחות גדולות שמצריכות קרוואנים גדולים יותר.

כמה זה עלה לנו

 הטיול עלה בסך הכל כ- 35,000 +- ש"ח לכל המשפחה. כרטיסי הטיסה, אותם הזמנו כחצי שנה מראש, עלו כ- 500 דולר לאדם. השכרת הקרוון עלתה כ- 2500 אירו, אתרי הקמפינג עלו בממוצע 60 אירו ללילה, והכניסות לאתרים והפעילויות – כ- 1400 יורו לכל המשפחה. אוכל קנינו בכ- 700 יורו, והדלק עלה 300 יורו לכל הטיול. הביטוח לכל המשפחה עלה 900 ש"ח, ורכבות לברצלונה – 200 יורו לכל המשפחה כולל נסיעות בתוך ברצלונה.

 בחירת שותפים

 טוב לטייל בשניים - בחירת המשפחה השותפה חשובה ביותר!!! אפשר לתכנן הרים גבעות מפלים וגאיות אבל אם המשפחה (השותפה) לא משדרת ב אותו ראש זה יכול לפגוע מאד בטיול.

אנחנו שמנו דגש על שני דברים מרכזיים גיל ילדים פחות או יותר מתאים,תפיסת עולם דתית חינוכית. בחו"ל בכלל ובקרוונים בפרט נתקלים בלא מעט שאלות ו"משוכות חינוכיות" וחשוב שנדבר בשפה אחידה.

סיפור דרך

יום 1 – נחיתה במדריד וקבלת הקרוואן

היום הראשון התחיל ברגל שמאל. נחתנו בבקר במדריד. שם, בשדה התעופה, היינו אמורים לקבל את הקרוואן. היתה אי הבנה בינינו לסוכנות הישראלית ולחברה המקומית, והקרוואן לא היה מוכן בזמן. לאחר כמה שיחות טלפון, החברה המקומית שלחה לנו מוניות שהביאו אותנו לתחנת ההשכרה של הקרוואנים. כשהגענו לשם, קרוון אחד מוכן, והשני הגיע רק בשש בערב. עם שני הקרוונים, נסענו לכיוון היעד, ובדרך עצרנו בסופר כדי לעשות את כל הקניות. וכאן המקום לציין שכדאי לעשות את רוב הקניות בספרד, שם מוצרים רבים זולים משמעותית לעומת מוצרים בארץ, כמו מוצרי הגיינה, ערסלים, שקי שינה, משחקים ועוד. אכלנו ארוחת ערב, ובגלל השעה המאוחרת וטיסת הלילה שקדמה, 'התעלפנו' בתחנת הדלק הראשונה, מרחק שעה וחצי ממדריד. למרות תסמיני חוסר שינה, החלטנו אני וארז, הנהג של הקרוואן השני,  לקום אחרי 4 שעות שינה, ולנהוג ליעד הבא כדי להשלים את פערי הזמן שנוצרו בגלל העיכובים. קמנו ב- 6:00 בבקר, אמרנו שלום לנהגי המשאיות שישנו לידנו בתחנת הדלק, שתינו קפה והמשכנו. הילדים עדיין ישנו בקרוואן, והתעוררו רק כשעצרנו ליד השמורה שתכננו לטייל בה.

יום 2 - ביקור במנזר האבן (Monasterio de Piedra)

הגענו לחנייה של השמורה, הערנו את הילדים, וישבנו לארוחת בקר מרעננת. התחלנו בביקור במנזר פיאדרה, שהארכיטקטורה שלו מרשימה, וגם הסיפור שלו. הוא נבנה במאה ה- 12 על ידי המלך אלפונסו השני, כדי לחזק את הדת הנוצרית. עד היום הוא מהווה נקודה משמעותית למאמינים נוצרים. הסיבה לביצורים שנבנו בסביבת המנזר היא האוכלוסייה המוסלמית שהקיפה את המקום בתקופות מסויימות, והמתיחות שהיתה בין הנוצרים למוסלמים. כמה מאות לאחר הרקונקיסטה, כיבושה של ספרד בידי הנוצרים, שוב המנזר ניצב בפני איום על עתידו, כשהמלכה איזבלה השנייה סגרה אותו בשנות ה- 30 של המאה ה-19, יחד עם מנזרים רבים, מהלך ששירת חוגים ליברליים שיצאו נגד הכנסיות. שנים ספורות לאחר מכן המנזר נקנה שוב על ידי סוחר קטלני עשיר. הוא וצאצאיו זיהו את הפוטנציאל התיירותי שבמקום, ופעלו רבות לשיפוצו.

ליד המנזר נמצא קניון פיאדרה, עם מסלול מים מדהים מלא מפלים ואגמים. המסלול מעגלי, ולוקח כשעה וחצי. את המידע עליו ניתן לקבל במרכז המטיילים שבכניסה לשמורה, יחד עם מפות. יצאנו מהשמורה בצהריים, ובדרך מצאנו נחל נחמד שגדותיו התאימו לפיקניק. פתחנו שולחנות, אכלנו צהריים וניגנו. לאחר ארוחת הצהריים המשכנו לאתר הקמפינג שלנו, ריוברו. הגענו בארבע וחצי בצהריים, מספיק זמן לפני החשיכה כדי ליהנות מהאתר עצמו. כמה מילים על אתר הקמפינג ואתרי קמפינג בספרד בכלל – באתר זורם נחל הריוברו, שהנהלת האתר יצרה ממנו סוג של בריכה. אתרים כאלה אינם דומים לאתרים בארץ – כאן יש דממת אלחוט, כולם מתנהלים בשקט, כאילו לא מדובר במקום מלא בילדים. מי שישן באתרים כאלה יודע שאחרי שמונה וחצי בערב ועד 9:00 בבקר אסור לצייץ. השוני התרבותי הזה הוא חוויה כשלעצמה, ולפעמים לוקח זמן להתרגל לזה.

כבר עם ההגעה לאתר הקמפינג הזמנו מהנהלת האתר את הפעילות של היום הבא כולל ההדרכה.

יום 3 - קניונינג  בשמורת סיירה דה גוארה (Sierra de Guara)

בבקר קיפלנו את הקרוון, סימנו את אזור החנייה שלנו כדי שלא ייתפס, ויצאנו לקניונינג בשמורת סיירה דה גוארה, השמורה שמפורסמת בזכות מי התורכיז שלה, צוקיה הנישאים וכמובן פעילות הקניונינג הייחודית. זהו חבל הארץ שממנו צמחה תרבות הקניונינג והתפשטה למקומות אחרים בעולם. כאן  יש לציין שאין סידורי הסעות לקניונינג, ועל המטייל לדאוג להסעתו או להביא את הקרוון איתו לפתח השמורה. לאתר הגענו אחרי נסיעה של כשלושת רבעי שעה, שלאחריו הלכנו שעה כדי להגיע לקניון עצמו, עם כל הציוד כולל אבזרים ורתמות. ירדנו לקניון בסנפלינג של עשרים מטר. המדריכים היו מקצועיים ומנוסים בהפעלת משפחות וילדים. הם גם ידעו במהלך המסלול עצמו לחלק את המטיילים לאזורים ומעקפים שונים לפי רמות קושי. הפעילות כללה שחייה במים (החברה מספקת קופסאות פלסטיק עגולות לאחסון האוכל ומניעת חדירת מים, וגם חליפות צלילה), קפיצות על בולדרים, סנפלינג במפל ועוד. הפעילות הזו, שנמשכה 3-4 שעות, היתה השיא של הטיול (וגם הטעות שלנו, כי את פעילות השיא לא כדאי לקבוע לתחילת הטיול).

יום 4 - סיור בעיירה אל קזאר (Alquezar)

נסענו לעיירה אל קזאר, והחנינו את הקרוונים שם. אל קזאר היא עיירה ימי-בינמית שנראית כאילו נלקחה מהאגדות. היא נבנתה סביב כנסיית סנטה מריה העומדת בראש הגבעה. כנסייה זו הוקמה בשנה 1099. למרבה האירוניה, השם 'אל קזאר' לקוח מהמילה הערבית 'אל קאסר', כלומר 'הארמון', ומבצר זה שימש להגנה עבור העיר הקרובה ברבסטרו בתקופות מסויימות. ערכנו סיור בעיירה וביקרנו במנזר. מהמנזר ירדנו במסלול של גשרים תלויים לאורך המצוק. זהו מסלול של שעתיים שלוש , שעובר בחורש ים תיכוני, עד שמגיעים לנחל עם מפל גדול, שם אפשר לשחות ולצלול. בעיירה עצמה, היה קשה לפספס את העובדה שאלה היו ימי החופש האחרונים בספרד, והמקום היה מלא במטיילים ומשפחות מקומיות.

יום 5 – סיור בעיירה אינסה

היום החמישי של הטיול נפל על יום שישי. בגלל שאנחנו שומרי שבת, היה לנו חשוב שהפעילות באותו יום תהיה קצרה, ולאחריו להעביר את הסופ"ש במיקום יפה שמתאים לחופשה רגועה. התחלנו בסיור קצר בעיירה אינסה (Ainsa), והתרשמנו מהעיירה הציורית על רקע הצוקים המרהיבים. ביקרנו במוזיאון הביולוגי ובמבצר. משם טיפסנו צפונה לכיוון שמורת איגואסטורטס, גולת הכותרת של הפירנאים, וחנינו באתר הקמפינג דל רמיי הקרוב לשמורה. המיוחד באתר הזה היה הבריכה  והנחל שזורם בו, וגם כמה מסלולים בסביבה, שחלקם מתאימים לשומרי שבת.

יום 6 – שבת, יום מנוחה באתר הקמפינג דל רמיי.

זה הזמן לשלוף את כל משחקי השולחן וספרים שהבנו  איתנו (בשאר הימים לא תמיד יש את הזמן ) – יצאנו למסלולי הליכה מעגליים  גילנו עולם ומלאו בטווח של 15 דק הליכה נחלים מפלים וכו'

יום 7 – טיול בשמורת אגואסטורטס (Aigüestortes)

הקדשנו את היום לטיול בשמורת איגואסטורטס. זוהי שמורה ענקית עם שתי כניסות, אחת מהעיירה בואיל, והשנייה מאספוט. מי שיחצה את השמורה מצד לצד רגלית יכול לבלות שם תקופה ארוכה ולישון בבקתות לינה. מאחר וזו לא היתה התכנית שלנו, התייעצנו עם הצוות באתר הקמפינג ונאמר לנו שהחלק היפה ביותר בשמורה מתחיל בכניסה מאספוט. נסענו לשם, חוצים בדרך את הפאס של הפירנאים, מה שלקח 3 שעות נסיעה, שבמהלכן הילדים המשיכו לישון. באספוט הערנו את כולם לארוחת בקר. לשמורה עצמה נכנסנו עם מוניות ג'יפים. אלה בעצם הרכבים היחידים שיכולים לנסוע בתוך השמורה, כאשר את הקרוואנים יש להשאיר בחניון. יש לבחור את המסלול לפני שעולים על הג'יפים, ולפי זה נקבעות העצירות. בחרנו את המסלול הארוך ביותר, 4 שעות הליכה. כדי להגיע אליו יש לנסוע שעה במונית, ואחר כך יורדים בהליכה לאגם סנט מאוריצ'י. לאחר רחצה באגם, עולים בחזרה למונית, וחוזרים לפתח השמורה. ישנו בסורט.

טיול קרוואן בספרדיום 8 – הנסיעה לחוף

אזור סורט משופע במסלולי רפטיג ,ברגע  שמגיעים לאזור, שפע של שלטים ורכבים עמוסים ב"סירות נהר" מקבלים את פנינו, למרות שהיתה מחשבה לוותר על האטרקציה, הנוער ביקש ואנחנו נענינו הזמנו את הפעילות באתר הקמפינג נוח מאד באים לאסוף אותנו מהקמפינג. למחרת בבוקר יצאה "משלחת" של 7 משתתפים לרפטינג סוער בנהרות הפריאנים,שחזרו חיכתה להם ארוחת מלכים "צהרים חמה" .

מנוחה צהרים קלה לי ולארז ויצאנו לכיוון החוף, נסיעה של 6 שעות. במהלך הנסיעה לאזור החוף, התלבטנו היכן כדאי לעצור. מצאנו שמוזיאון דאלי בעיירה פיגארס פתוח עד 1:00 בלילה, ולמזלנו, היו כרטיסים בשעה המוזרה הזו. כל הכרטיסים היו תפוסים ביום שלפני ואחרי, בגלל שבעונת הקיץ, אתרים כאלה דורשים הזמנה מראש. לאחר שערכנו ביקור לילה במוזיאון, ישנו בחנייה של הסופרמרקט בפיגארס. אני וארז קמנו מוקדם בבקר, והסענו את הקרוונים לכיוון החוף.

יום 9- בילוי על חוף הים, והמשך לאתר הקמפינג פולה (Pola)

בבוקר ניצלנו את העובדה שאנו לנים בחניה של סופר – בגטים חמים ומיץ תפוזים סחוט טרי מהסופר חביתות חמות ממטבח הקרוון יופי של ארוחת בוקר מקבלת את פני הילדים עם ההשכמה .

לאחר יקיצה טבעית וארוחת בוקר מפנקת יצאנו  לחוף טוסה דה מאר (Tossa de Mar) שבמחוז החוף קוסטה בראבה. כאן באזורי החופים, תרבות אתרי הקמפינג משתנה, ואפשר לראות את הרעש הרגיל שמאפיין את חלק מהאתרים בארץ. אך בניגוד לחופים בארץ, התרחצות בעירום היא דבר מאד מקובל, מה שהכניס את חלק מהילדים להלם תרבות. אחרי רחצה בחוף, המשכנו לאתר הקמפינג פולה שעל חוף הים.

יום 10 – המשך  לברצלונה, ולינה באתר הקמפינג מסנו (Masnou)

בילינו עד הצהריים על חוף הים, והמשכנו לאתר הקמפינג מסנו שבפאתי ברצלונה. בניגוד לאתרי קמפינג אחרים, האתר הזה הוא מאד תכליתי, לא מפנק ולא מספק אמצעי בידור. היינו שם לצרכים פרקטיים, בגלל שהוא רחוק עשר דקות בלבד מהרכבת לעיר, ונמצא ליד חוף הים. את הימים הבאים בילינו בברצלונה. הטיול שלנו בברצלונה נפל על הימים שאחרי הפיגוע. ראינו בעיר אתרי התייחדות עם נרות זיכרון, וזו היתה חוויה מיוחדת לכשעצמה.

סיור ערב בברצלונה קניות וחווית ההליכה בשדרות הרמבלה של העיר ברצלונה .

יום 11- טיול אופניים בברצלונה, ולינה באתר הקמפינג מסנו

ביקרנו באקווריום בברצלונה. למען האמת, האקווריום, שקיבל המלצות רבות, לא התאים למשפחה עם מתבגרים אלא לילדים קטנים, והחוויה היתה מעט מאכזבת. טיול האופניים לעומת זאת היה שיפור משמעותי. שכרנו אופניים דרך חברה  ישראלית בברצלונה, ויצאנו לטיול של 4 שעות ברחבי ברצלונה עם מדריך דובר עברית (הטיול המקורי היה אמור להיות 5 שעות, אבל הרגשנו שמיצינו והחלטנו לקצר אותו). חזרנו לקמפינג, השארנו שם את הילדים ויצאנו לבלות בעיר.

יום 12- ביקור בשוק של ברצלונה ומעבר לאתר הקמפינג סנגוליסלו (Sangulsalou)

יום שישי. טיילנו שוב בברצלונה. ביקרנו בבוקרייה, השוק המפורסם של ברצלונה, שם אפשר למצוא סוגים שונים ומשונים של מאכלים כמו סרטנים, ראשי כבשים ועוד, ומגוון של תבלינים. בינתיים, ארז נסע לתפוס מקום באתר הקמפינג סנגוליסלו, שהיה אטרקציה בפני עצמה. בעונה זו, אתרי קמפינג גדולים וטובים מתמלאים עד אפס מקום כבר ב- 11:00 בצהריים. כמה מילים על אתרי קמפינג גדולים – מדובר באתרי נופש ענקיים שיכולים לאכלס מאות אם לא אלפי קרוואנים. הם מחולקים לאזורים של קרוונים סטטיים, קרוונים ניידים, בקתות ועוד, עם מספר בריכות שחייה, בריכות גלים, מגלשות, מקלחות לילדים עם גימיקים מגניבים ועוד. אתר הקמפינג שרצינו נמצא באזור פורט אוונטורה, צמוד לחוף ולטיילת.

יום 13 – שבת בסנגוליסלו

אתר הקמפינג המדובר היה מקום מושלם לבלות בו את השבת, לא ראינו את הילדים כל השבת ,עברו מבריכה לבריכה, ארז ועומר מצאו את עצמם בטורניר כדור עף. הבנות המתבגרות בשינה ארוכה (כמו בבית) ואני סופסוף התקדמתי משמעותית בספר .

יום 14 ו- 15 - בילוי בפארק השעשועים פורטו אוונטורה (Porto Aventura) וחזרה למדריד

צמוד לאתר הקמפינג נמצא פארק שעשועים בשם פורטו אוונטורה, ה'יורו דיסני המקומי', עם מגוון רכבות הרים ופארק מים בסמוך. ניתן לקנות כרטיסים משולבים לשני האתרים וגם ללינה בפארק עצמו. חלקנו הלכו לפארק המים, וחלקנו לרכבות הרים. בסוף היום, התחלנו בנסיעה של 7 שעות חזרה למדריד, כדי להחזיר את הקרוון ולעלות על הטיסה. ישנו בתחנת דלק על אם הדרך, בסראגוסה. בבקר הגענו למדריד. עשינו קניות של סוף טיול, החזרנו את הקרוונים ונסענו לשדה התעופה.

מה היינו משנים או עושים אחרת?

היינו מוודאים עם חברת ההשכרה המקומית שהכל כשורה והכל מתואם בנוגע לקרוואנים, כדי למנוע קצר בתקשורת. נסיון מטיולי קרוואנים קודמים הראה שזה הכרחי, אבל הניסיון הזה גם עשה אותנו 'זחוחים' מעט וסומכים יותר מידי.

הדבר הנוסף שהיינו משנים הוא התכניות שנגעו לברצלונה.

רצף טיול הקרוואן נקטע בהגעה לברצלונה – נכון יהיה לא לקחת את ברצלונה כ "ברצלונה של ארבע ימים" שבד"כ מבקרים בה. אלא כ"עוד עיר יפה על הדרך" להגיע בערב למספר שעות ובבוקר למספר שעות ולהמשיך.

אפשרות נוספת לשכור קרוואן בברצלונה ל 10 ימים לבצע טיול מעגלי לפיראנים וחזרה,בסוף הטיול לשכור דירה \ מלון למספר ימים בברצלונה . הסיבה שאנו לא עשינו זאת פער מחירים גבוה במחירי הטיסה בין מדריד לברצלונה

חשוב לציין

נכון לומר ש כלי הרכב בטיול היינו האמצעי ( להגיע ממקום למקום ) למטרה של הטיול וביקור באתרים.

בבחירה בקרוואן הגבול מטשטש ולעיתים הקרוואן הוא חלק ממטרת הטיול לגיבוש המשפחתי ולחוויות ולאווירה בנסיעות הארוכות .

משפחת שלמן לוי

ליאת ותומר ההורים. שחר 19 אחרי שנת שירות, גל 16, והקטנה נגה 10. בחיידק הטיולים המשפחתיים

קרא עוד...

טיול קרוואן בספרד

תומר שלמן לוי, אוגוסט 2017

ממדריד לפירנאים ולברצלונה

בכמה מילים: הטיול הזה היה טיול הקרוואנים השלישי שלנו. בטיולי הקרוואנים התאהבנו כבר בנסיון הראשון, הקרוואן מאפשר  גמישות, אין הזמנות שאנו מחוייבים להם, ואפשר להעביר את הטיול בנחת ולזרום עם האילוצים בשטח ועם הרצונות שלנו. לשומרי שבת וכשרות, מדובר בפיתרון נוח, שמאפשר לאחסן ולבשל את האוכל שלנו. ולבסוף, הדבר החשוב ביותר בטיולי הקרוונים הוא חווית הגיבוש האדירה. אמנם יש רגעים של מתח, כי בכל זאת לא קל לדחוס משפחה לתוך מרחב מצומצם שהוא בערך בגודל השטיח בסלון, למשך שבועיים רצופים. אבל בסופו של דבר, החוויה שיוצאים ממנה היא דבר אדיר שאי אפשר לתאר איתו במילים, זה זכרון שנחקק ומשפיע לטווח ארוך. ספרד היא מדינה מדהימה בכל הקשור לטיולי קרוונים, עם אתרי קמפינג מושקעים שמתאימים במיוחד לנופש ומלאים בפעילויות ואטרקציות, וגם ממוקמים באזורים עם נופים מרהיבים. לשומרי שבת, אלה מקומות מצויינים למנוחה של סופ"ש.

מסלול הטיול

יום 1 – נחיתה במדריד, קבלת הקרוון, ולינה בתחנת דלק על אם הדרך בעקבות בלת"ם קטן.
יום 2 – ביקור במנזר האבן (Monasterio de Piedra), ולינה באתר הקמפינג ריו ורו (Riovero).
יום 3 – קניונינג  בשמורת סיירה דה גוארה (Sierra de Guara) ולילה נוסף באתר הקמפינג ריו ורו.
יום 4 – סיור בעיירה אל קזאר ובשמורה שמתחתיה (Alquezar) ולינה באתר הקמפינג בולטנה (Boltana).
יום 5 – סיור בעיירה אינסה (Ainsa) ולינה באתר הקמפינג דל רמיי (Del Remei).
יום 6 – שבת, יום מנוחה באתר הקמפינג דל רמיי.
יום 7 – טיול בשמורת אגואסטורטס (Aigüestortes) עם התחלה מאספוט (Espot), ולינה בסורט (Soret).
יום 8 – רפטניג בסורט מנוחה קלה בקמפינג נסיעה ארוכה לכיוון החוף עם עצירה במוזיאון דאלי בפיגארס (Figueres). לינה בחניון של הסופר בפיגארס.
יום 9 – בילוי על חוף הים, והמשך לאתר הקמפינג פולה (Pola) שבעיירה טוסה דל מאר (Tossa detail Mar), קוסטה בראבה (Costa Brava)כולל סיור ארוך בעיירה.|
יום 10 – המשך לברצלונה, סיור ערב ברצלונה  ולינה באתר הקמפינג מסנו (Masnou) שבפאתי ברצלונה.

לטיולים דומים


שבדיה של אסטריד

תגובות פייסבוק

ניו זילנד בקרוון

תגובות פייסבוק

יום 11 – סיור באקווריום וטיול אופניים מודרך בעברית בברצלונה. לינה במסנו.
יום 12 -  פרידה מברצלונה בשוק לה בוקרייה ומעבר לאתר הקמפינג סנגוליסלו (Sangulsalou)- אטרקציה בפני עצמה.
יום 13 – שבת, מנוחה באתר הקמפינג.
יום 14 - 15– בילוי בפארק השעשועים פורטו אוונטורה (Porto Aventura),ולסירוגין בפארק המים הצמוד. נסיעה לכיוון מדריד עם עצירה בסראגוסה ללינה קצרה, הגעה בבוקר למדריד, הזדכות על הקרוואן וטיסה הביתה.

ספרד-בקראוון מתי מטיילים בספרד

 בספרד אפשר לטייל כל השנה אם אינכם מוטרדים מגשם בחורף ושלג במקומות מסויימים. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמסוף הסתיו/תחילת החורף יש שמורות בפירנאים שנסגרות, והרחצה בחופי הים כבר לא מהנה. הסתיו והאביב הם תקופות מצויינות לטיול, הקיץ מושלם לחופי הים, אבל גם עמוס בתיירים זרים ומקומיים. בנוסף, במהלך חודשי יולי-אוגוסט אתרים רבים דורשים הזמנה מראש. קרוואנים יש להשכיר זמן רב מראש, בגלל העומס בקיץ. מומלץ לעשות זאת 5-8 חודשים לפני הטיול, בייחוד אם מדובר במשפחות גדולות שמצריכות קרוואנים גדולים יותר.

כמה זה עלה לנו

 הטיול עלה בסך הכל כ- 35,000 +- ש"ח לכל המשפחה. כרטיסי הטיסה, אותם הזמנו כחצי שנה מראש, עלו כ- 500 דולר לאדם. השכרת הקרוון עלתה כ- 2500 אירו, אתרי הקמפינג עלו בממוצע 60 אירו ללילה, והכניסות לאתרים והפעילויות – כ- 1400 יורו לכל המשפחה. אוכל קנינו בכ- 700 יורו, והדלק עלה 300 יורו לכל הטיול. הביטוח לכל המשפחה עלה 900 ש"ח, ורכבות לברצלונה – 200 יורו לכל המשפחה כולל נסיעות בתוך ברצלונה.

 בחירת שותפים

 טוב לטייל בשניים - בחירת המשפחה השותפה חשובה ביותר!!! אפשר לתכנן הרים גבעות מפלים וגאיות אבל אם המשפחה (השותפה) לא משדרת ב אותו ראש זה יכול לפגוע מאד בטיול.

אנחנו שמנו דגש על שני דברים מרכזיים גיל ילדים פחות או יותר מתאים,תפיסת עולם דתית חינוכית. בחו"ל בכלל ובקרוונים בפרט נתקלים בלא מעט שאלות ו"משוכות חינוכיות" וחשוב שנדבר בשפה אחידה.

סיפור דרך

יום 1 – נחיתה במדריד וקבלת הקרוואן

היום הראשון התחיל ברגל שמאל. נחתנו בבקר במדריד. שם, בשדה התעופה, היינו אמורים לקבל את הקרוואן. היתה אי הבנה בינינו לסוכנות הישראלית ולחברה המקומית, והקרוואן לא היה מוכן בזמן. לאחר כמה שיחות טלפון, החברה המקומית שלחה לנו מוניות שהביאו אותנו לתחנת ההשכרה של הקרוואנים. כשהגענו לשם, קרוון אחד מוכן, והשני הגיע רק בשש בערב. עם שני הקרוונים, נסענו לכיוון היעד, ובדרך עצרנו בסופר כדי לעשות את כל הקניות. וכאן המקום לציין שכדאי לעשות את רוב הקניות בספרד, שם מוצרים רבים זולים משמעותית לעומת מוצרים בארץ, כמו מוצרי הגיינה, ערסלים, שקי שינה, משחקים ועוד. אכלנו ארוחת ערב, ובגלל השעה המאוחרת וטיסת הלילה שקדמה, 'התעלפנו' בתחנת הדלק הראשונה, מרחק שעה וחצי ממדריד. למרות תסמיני חוסר שינה, החלטנו אני וארז, הנהג של הקרוואן השני,  לקום אחרי 4 שעות שינה, ולנהוג ליעד הבא כדי להשלים את פערי הזמן שנוצרו בגלל העיכובים. קמנו ב- 6:00 בבקר, אמרנו שלום לנהגי המשאיות שישנו לידנו בתחנת הדלק, שתינו קפה והמשכנו. הילדים עדיין ישנו בקרוואן, והתעוררו רק כשעצרנו ליד השמורה שתכננו לטייל בה.

יום 2 - ביקור במנזר האבן (Monasterio de Piedra)

הגענו לחנייה של השמורה, הערנו את הילדים, וישבנו לארוחת בקר מרעננת. התחלנו בביקור במנזר פיאדרה, שהארכיטקטורה שלו מרשימה, וגם הסיפור שלו. הוא נבנה במאה ה- 12 על ידי המלך אלפונסו השני, כדי לחזק את הדת הנוצרית. עד היום הוא מהווה נקודה משמעותית למאמינים נוצרים. הסיבה לביצורים שנבנו בסביבת המנזר היא האוכלוסייה המוסלמית שהקיפה את המקום בתקופות מסויימות, והמתיחות שהיתה בין הנוצרים למוסלמים. כמה מאות לאחר הרקונקיסטה, כיבושה של ספרד בידי הנוצרים, שוב המנזר ניצב בפני איום על עתידו, כשהמלכה איזבלה השנייה סגרה אותו בשנות ה- 30 של המאה ה-19, יחד עם מנזרים רבים, מהלך ששירת חוגים ליברליים שיצאו נגד הכנסיות. שנים ספורות לאחר מכן המנזר נקנה שוב על ידי סוחר קטלני עשיר. הוא וצאצאיו זיהו את הפוטנציאל התיירותי שבמקום, ופעלו רבות לשיפוצו.

ליד המנזר נמצא קניון פיאדרה, עם מסלול מים מדהים מלא מפלים ואגמים. המסלול מעגלי, ולוקח כשעה וחצי. את המידע עליו ניתן לקבל במרכז המטיילים שבכניסה לשמורה, יחד עם מפות. יצאנו מהשמורה בצהריים, ובדרך מצאנו נחל נחמד שגדותיו התאימו לפיקניק. פתחנו שולחנות, אכלנו צהריים וניגנו. לאחר ארוחת הצהריים המשכנו לאתר הקמפינג שלנו, ריוברו. הגענו בארבע וחצי בצהריים, מספיק זמן לפני החשיכה כדי ליהנות מהאתר עצמו. כמה מילים על אתר הקמפינג ואתרי קמפינג בספרד בכלל – באתר זורם נחל הריוברו, שהנהלת האתר יצרה ממנו סוג של בריכה. אתרים כאלה אינם דומים לאתרים בארץ – כאן יש דממת אלחוט, כולם מתנהלים בשקט, כאילו לא מדובר במקום מלא בילדים. מי שישן באתרים כאלה יודע שאחרי שמונה וחצי בערב ועד 9:00 בבקר אסור לצייץ. השוני התרבותי הזה הוא חוויה כשלעצמה, ולפעמים לוקח זמן להתרגל לזה.

כבר עם ההגעה לאתר הקמפינג הזמנו מהנהלת האתר את הפעילות של היום הבא כולל ההדרכה.

יום 3 - קניונינג  בשמורת סיירה דה גוארה (Sierra de Guara)

בבקר קיפלנו את הקרוון, סימנו את אזור החנייה שלנו כדי שלא ייתפס, ויצאנו לקניונינג בשמורת סיירה דה גוארה, השמורה שמפורסמת בזכות מי התורכיז שלה, צוקיה הנישאים וכמובן פעילות הקניונינג הייחודית. זהו חבל הארץ שממנו צמחה תרבות הקניונינג והתפשטה למקומות אחרים בעולם. כאן  יש לציין שאין סידורי הסעות לקניונינג, ועל המטייל לדאוג להסעתו או להביא את הקרוון איתו לפתח השמורה. לאתר הגענו אחרי נסיעה של כשלושת רבעי שעה, שלאחריו הלכנו שעה כדי להגיע לקניון עצמו, עם כל הציוד כולל אבזרים ורתמות. ירדנו לקניון בסנפלינג של עשרים מטר. המדריכים היו מקצועיים ומנוסים בהפעלת משפחות וילדים. הם גם ידעו במהלך המסלול עצמו לחלק את המטיילים לאזורים ומעקפים שונים לפי רמות קושי. הפעילות כללה שחייה במים (החברה מספקת קופסאות פלסטיק עגולות לאחסון האוכל ומניעת חדירת מים, וגם חליפות צלילה), קפיצות על בולדרים, סנפלינג במפל ועוד. הפעילות הזו, שנמשכה 3-4 שעות, היתה השיא של הטיול (וגם הטעות שלנו, כי את פעילות השיא לא כדאי לקבוע לתחילת הטיול).

לטיולים דומים


טיול בחבל הבסקים

תגובות פייסבוק

צפון יוון עם ילדים

תגובות פייסבוק

בת אביב והמשפחה בהולנד

תגובות פייסבוק

יום 4 - סיור בעיירה אל קזאר (Alquezar)

נסענו לעיירה אל קזאר, והחנינו את הקרוונים שם. אל קזאר היא עיירה ימי-בינמית שנראית כאילו נלקחה מהאגדות. היא נבנתה סביב כנסיית סנטה מריה העומדת בראש הגבעה. כנסייה זו הוקמה בשנה 1099. למרבה האירוניה, השם 'אל קזאר' לקוח מהמילה הערבית 'אל קאסר', כלומר 'הארמון', ומבצר זה שימש להגנה עבור העיר הקרובה ברבסטרו בתקופות מסויימות. ערכנו סיור בעיירה וביקרנו במנזר. מהמנזר ירדנו במסלול של גשרים תלויים לאורך המצוק. זהו מסלול של שעתיים שלוש , שעובר בחורש ים תיכוני, עד שמגיעים לנחל עם מפל גדול, שם אפשר לשחות ולצלול. בעיירה עצמה, היה קשה לפספס את העובדה שאלה היו ימי החופש האחרונים בספרד, והמקום היה מלא במטיילים ומשפחות מקומיות.

יום 5 – סיור בעיירה אינסה

היום החמישי של הטיול נפל על יום שישי. בגלל שאנחנו שומרי שבת, היה לנו חשוב שהפעילות באותו יום תהיה קצרה, ולאחריו להעביר את הסופ"ש במיקום יפה שמתאים לחופשה רגועה. התחלנו בסיור קצר בעיירה אינסה (Ainsa), והתרשמנו מהעיירה הציורית על רקע הצוקים המרהיבים. ביקרנו במוזיאון הביולוגי ובמבצר. משם טיפסנו צפונה לכיוון שמורת איגואסטורטס, גולת הכותרת של הפירנאים, וחנינו באתר הקמפינג דל רמיי הקרוב לשמורה. המיוחד באתר הזה היה הבריכה  והנחל שזורם בו, וגם כמה מסלולים בסביבה, שחלקם מתאימים לשומרי שבת.

יום 6 – שבת, יום מנוחה באתר הקמפינג דל רמיי.

זה הזמן לשלוף את כל משחקי השולחן וספרים שהבנו  איתנו (בשאר הימים לא תמיד יש את הזמן ) – יצאנו למסלולי הליכה מעגליים  גילנו עולם ומלאו בטווח של 15 דק הליכה נחלים מפלים וכו'

יום 7 – טיול בשמורת אגואסטורטס (Aigüestortes)

הקדשנו את היום לטיול בשמורת איגואסטורטס. זוהי שמורה ענקית עם שתי כניסות, אחת מהעיירה בואיל, והשנייה מאספוט. מי שיחצה את השמורה מצד לצד רגלית יכול לבלות שם תקופה ארוכה ולישון בבקתות לינה. מאחר וזו לא היתה התכנית שלנו, התייעצנו עם הצוות באתר הקמפינג ונאמר לנו שהחלק היפה ביותר בשמורה מתחיל בכניסה מאספוט. נסענו לשם, חוצים בדרך את הפאס של הפירנאים, מה שלקח 3 שעות נסיעה, שבמהלכן הילדים המשיכו לישון. באספוט הערנו את כולם לארוחת בקר. לשמורה עצמה נכנסנו עם מוניות ג'יפים. אלה בעצם הרכבים היחידים שיכולים לנסוע בתוך השמורה, כאשר את הקרוואנים יש להשאיר בחניון. יש לבחור את המסלול לפני שעולים על הג'יפים, ולפי זה נקבעות העצירות. בחרנו את המסלול הארוך ביותר, 4 שעות הליכה. כדי להגיע אליו יש לנסוע שעה במונית, ואחר כך יורדים בהליכה לאגם סנט מאוריצ'י. לאחר רחצה באגם, עולים בחזרה למונית, וחוזרים לפתח השמורה. ישנו בסורט.

טיול קרוואן בספרדיום 8 – הנסיעה לחוף

אזור סורט משופע במסלולי רפטיג ,ברגע  שמגיעים לאזור, שפע של שלטים ורכבים עמוסים ב"סירות נהר" מקבלים את פנינו, למרות שהיתה מחשבה לוותר על האטרקציה, הנוער ביקש ואנחנו נענינו הזמנו את הפעילות באתר הקמפינג נוח מאד באים לאסוף אותנו מהקמפינג. למחרת בבוקר יצאה "משלחת" של 7 משתתפים לרפטינג סוער בנהרות הפריאנים,שחזרו חיכתה להם ארוחת מלכים "צהרים חמה" .

מנוחה צהרים קלה לי ולארז ויצאנו לכיוון החוף, נסיעה של 6 שעות. במהלך הנסיעה לאזור החוף, התלבטנו היכן כדאי לעצור. מצאנו שמוזיאון דאלי בעיירה פיגארס פתוח עד 1:00 בלילה, ולמזלנו, היו כרטיסים בשעה המוזרה הזו. כל הכרטיסים היו תפוסים ביום שלפני ואחרי, בגלל שבעונת הקיץ, אתרים כאלה דורשים הזמנה מראש. לאחר שערכנו ביקור לילה במוזיאון, ישנו בחנייה של הסופרמרקט בפיגארס. אני וארז קמנו מוקדם בבקר, והסענו את הקרוונים לכיוון החוף.

יום 9- בילוי על חוף הים, והמשך לאתר הקמפינג פולה (Pola)

בבוקר ניצלנו את העובדה שאנו לנים בחניה של סופר – בגטים חמים ומיץ תפוזים סחוט טרי מהסופר חביתות חמות ממטבח הקרוון יופי של ארוחת בוקר מקבלת את פני הילדים עם ההשכמה .

לאחר יקיצה טבעית וארוחת בוקר מפנקת יצאנו  לחוף טוסה דה מאר (Tossa de Mar) שבמחוז החוף קוסטה בראבה. כאן באזורי החופים, תרבות אתרי הקמפינג משתנה, ואפשר לראות את הרעש הרגיל שמאפיין את חלק מהאתרים בארץ. אך בניגוד לחופים בארץ, התרחצות בעירום היא דבר מאד מקובל, מה שהכניס את חלק מהילדים להלם תרבות. אחרי רחצה בחוף, המשכנו לאתר הקמפינג פולה שעל חוף הים.

יום 10 – המשך  לברצלונה, ולינה באתר הקמפינג מסנו (Masnou)

בילינו עד הצהריים על חוף הים, והמשכנו לאתר הקמפינג מסנו שבפאתי ברצלונה. בניגוד לאתרי קמפינג אחרים, האתר הזה הוא מאד תכליתי, לא מפנק ולא מספק אמצעי בידור. היינו שם לצרכים פרקטיים, בגלל שהוא רחוק עשר דקות בלבד מהרכבת לעיר, ונמצא ליד חוף הים. את הימים הבאים בילינו בברצלונה. הטיול שלנו בברצלונה נפל על הימים שאחרי הפיגוע. ראינו בעיר אתרי התייחדות עם נרות זיכרון, וזו היתה חוויה מיוחדת לכשעצמה.

סיור ערב בברצלונה קניות וחווית ההליכה בשדרות הרמבלה של העיר ברצלונה .

יום 11- טיול אופניים בברצלונה, ולינה באתר הקמפינג מסנו

ביקרנו באקווריום בברצלונה. למען האמת, האקווריום, שקיבל המלצות רבות, לא התאים למשפחה עם מתבגרים אלא לילדים קטנים, והחוויה היתה מעט מאכזבת. טיול האופניים לעומת זאת היה שיפור משמעותי. שכרנו אופניים דרך חברה  ישראלית בברצלונה, ויצאנו לטיול של 4 שעות ברחבי ברצלונה עם מדריך דובר עברית (הטיול המקורי היה אמור להיות 5 שעות, אבל הרגשנו שמיצינו והחלטנו לקצר אותו). חזרנו לקמפינג, השארנו שם את הילדים ויצאנו לבלות בעיר.

יום 12- ביקור בשוק של ברצלונה ומעבר לאתר הקמפינג סנגוליסלו (Sangulsalou)

יום שישי. טיילנו שוב בברצלונה. ביקרנו בבוקרייה, השוק המפורסם של ברצלונה, שם אפשר למצוא סוגים שונים ומשונים של מאכלים כמו סרטנים, ראשי כבשים ועוד, ומגוון של תבלינים. בינתיים, ארז נסע לתפוס מקום באתר הקמפינג סנגוליסלו, שהיה אטרקציה בפני עצמה. בעונה זו, אתרי קמפינג גדולים וטובים מתמלאים עד אפס מקום כבר ב- 11:00 בצהריים. כמה מילים על אתרי קמפינג גדולים – מדובר באתרי נופש ענקיים שיכולים לאכלס מאות אם לא אלפי קרוואנים. הם מחולקים לאזורים של קרוונים סטטיים, קרוונים ניידים, בקתות ועוד, עם מספר בריכות שחייה, בריכות גלים, מגלשות, מקלחות לילדים עם גימיקים מגניבים ועוד. אתר הקמפינג שרצינו נמצא באזור פורט אוונטורה, צמוד לחוף ולטיילת.

יום 13 – שבת בסנגוליסלו

אתר הקמפינג המדובר היה מקום מושלם לבלות בו את השבת, לא ראינו את הילדים כל השבת ,עברו מבריכה לבריכה, ארז ועומר מצאו את עצמם בטורניר כדור עף. הבנות המתבגרות בשינה ארוכה (כמו בבית) ואני סופסוף התקדמתי משמעותית בספר .

לטיולים דומים


שבדיה של אסטריד

תגובות פייסבוק

חמישה ימים בשוויץ

תגובות פייסבוק

צפון יוון עם ילדים

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *