משפחת מלמד

אחרי שבועיים קשוחים בבייג'ין, שיאן וגאנסו הגענו לעיר גדולה ונוחה. סיבלטנו דירה של ישראלית שגרה בעיר ונהנינו גם מפארק המים לילדים ומהפנדות, גם מסופר מרקט מערבי וגם מהאטרקציות שמחוץ לעיר. נהנינו בערבון מוגבל....

שבוע בצ'נגדו בירת סצ'ואן

פנדות, פארק מים, סופר מערבי, הבודהה הגדול של לשאן ועוד

אורי מלמד, יולי-אוגוסט 2017

בכמה מילים

יש הרבה מה לעשות סביב צ'נגדו ובעיר עצמה. אנחנו היינו שבוע אבל אני מניח שהשהות הארוכה הזו הייתה מהנה מאוד מכיוון שהייתה לנו דירה ובריכת שחייה בקומפלקס של הדירה ומכונת כביסה ומטבח... ללא זה לא היינו נשארים כל כך הרבה זמן.  כל יום עשינו משהו אחר, אבל גם סתם נהנינו לשהות בדירה עם מחשב ואינטרנט וגם היינו פעמיים בפארק המים שבקניון העצום וזה נתן לילדים משהו "חופשתי" סטנדרטי. בעיר עצמה יש כמה מוקדים כייפים להעביר את הערב והמטרו כאן מאוד יעיל כך ש"כעסקת חבילה" היה לנו טוב בצ'נגדו וגם יכלנו לנוח מהנדודים. דווקא מהאתרים המפורסמים שהם מוקדי העניין סביב העיר יצא שהתאכזבנו בגלל עומס מטיילים סינים ופקקים על גבול הבלתי נסבלים (אפרט מה הייתי ממליץ...)

תכנית הטיול

יום 1 - פארק המים שנמצא בגלובל מול שנחשב לקניון הגדול בעולם.
יום 2 – קניות בסופרמרקט מערבי ומנוחה בדירה, מופע סצ'ואני מסורתי שחלק ממנו הוא מופע החלפת המסכות בבית האופרה שופנג.
יום 3 – הבודהה הגדול של לשאן
יום 4 – הר אמיישאן וביקור בפסגה המוזהבת
יום 5 – פנדות במרכז החקר המפורסם בעיר. בערב פארק האנשים ורחוב ג'ין לי
יום 6 – שוב פארק מים לפני המסע לגווילין

מתי מטיילים בצ'נגדו

בקיץ חם אבל הבעיה היותר משמעותית היא העומס באתרי התיירות. לכן אני ממליץ להגיע לפני או אחרי הקיץ. התורים בבודהה, באיימשאן ובפנדות היו על גבול הבלתי נסבלים.

לקריאה על הטיול המלא של חודש בסין לחצו - חודש בסין עם ילדים

תוכנית הטיול המפורטת בצ'נגדו  

יום 1 – פארק המים שנמצא בגלובל מול global mall שהוא הקניון הגדול בעולם שבתוכו יש מגרש החלקה על קרח ופארק מים מגניב עם המון מגלשות ואף פארק חבלים, בריכות חמות ובריכה עצומה שמדמה חוף ים.

יום 2 – בבוקר ביקרנו בסופר מרקט ענק עם כל המשפחה שנקרא METRO. סוף סוף קנינו קורנפלקס לילדים וגבינות מכל הסוגים. בשביל שלא תשכחו שאתם בסין יש שם גם צבים וקרפדות באקווריום.  בערב הלכנו ל shufengya yun שנקרא גם shufeng sichoan opera house כדי לראות הופעה מסורתית סצ'ואנית. היה מאוד יפה וזה כלל אופרה סצ'ואנית, קצת אקרובטיקה ומופע אש, נגינה על כלי נגינה מסורתיים ושיא הערב היה מופע החלפת המסיכות הידוע של סצ'ואן.

יום 3 – הבודהה הגדול של לשאן. לשאן היא עיר גדולה שנמצאת שעה דרומית לסצ'ואן ובה נמצא פסל הבודהה הגדול בעולם. ביקרנו בו אבל בגלל עונת התיירות שנמצאת בשיאה הרגשנו שזה קצת לא היה הגיוני להיות כל כך הרבה זמן בדרכים/פקקים בפסל בשביל 20 דקות של בודהה. חזרנו בשעות אחר הצהריים והבריכה בדירה הצילה לנו את היום.

יום 4 – הר אמיישאן. יום טיול שבו שוב יצאנו בהרגשה שאי אפשר לטייל בשיא העונה למקום תיירותי כמו אמיישאן ולהרגיש טיול מכיוון שרוב היום שלנו שהתחיל בשעה 06:30 והסתיים בשעה 23:00 היינו בדרכים/פקקים ונטו על ההר המקסים הזה היו לנו שעתיים של ביקור נטו. חוץ מזה המקום מקסים ואני מניח שאם יש יום מלא נטו אפשר לטייל ולראות נופים מדהימים בלי המון מסביב.

יום 5 – הפנדות. ברור ומתבקש לראות את הפנדות אם מגיעים לסצ'ואן. זו גם גיחה קצרה יחסית מכיוון שמרכז החקר נמצא בצפון העיר ולוקח פחות משעה מהרגע שיוצאים מהבית עד שנמצאים בשער של המרכז. הרגשנו שהתמזל מזלנו לראות את הפנדות האדומות בשטח פתוח ולא בתאים שלהם ועוד במהלך האכלה. לגבי פנדות הענק, אלו שהן שחור לבן והמפורסמות יותר, ראינו רק מעבר לחלונות זכוכית. אבל ראינו גם פנדה קטנטנה באינקובטור וכמה גורים חמודים. יש לציין שהגענו בשבע וחצי רגע לפני שהעומס הפך לטירוף.

יום 6- שוב פארק מים בגלובל-מול

גלובל מול ופארק המים global mall

גלובל מול נחשב לקניון הגדול בעולם ויש בו מלבד חנויות ומסעדות רבות, 2 מלונות יוקרתיים, מגרש החלקה על קרח ופארק מים ממש מגניב. החנויות כאן לא זולות ולמעשה הגענו לקניון בשביל פארק המים.

בפארק המים בילינו יומיים. ביום הראשון שלנו וביום האחרון שלנו בצ'נגדו. הפעם השנייה הרגישה קצת פחות מרגשת לקראת אמצע היום אבל יש פה מעבר למגלשות ולבריכות מתחם גדול של בריכות חמות עם כסאות נוח אז יש מה לעשות.... מאוד נהנינו ממנוחה בשני הימים האלו בעיקר אחרי שבועיים של נדודים בגאנסו וצפון סצ'ואן וגם כשידענו שיש לנו מסע ארוך ברכבת הלאה.

קצת על פארק המים:

קודם כל הוא זול יחסית לתמורה שמקבלים וכרטיס הכניסה עלה לנו 180 יואן לאדם בממוצע (מבוגר יותר וילד פחות). מקבלים צמיד עם צ'יפ שפותח לוקר ( 100 פקדון) ודרך הצמיד אפשר גם לשלם במסעדות של הפארק, אין הרבה כסף בצ'יפ, סה"כ 50 יואן שהם חלק מהפקדון, אבל זה מספיק לכמה דברים תוך כדי הבילוי. אנחנו התלבשנו והלכנו לאכול במקדונלד שנמצא בקניון עצמו  מחוץ לפארק המים (בקומה התחתונה).

בפארק יש פארק חבלים מושקע עם 3 קומות. חוץ מזה שתי מגלשות עם אבובים - הצהובה פחות מפחידה ולכן פחות תור (התור אליה מצד ימין כשעומדים מול המעלית) והכחול-אדום שהיא ממש מגניבה ומפחידה עם תור ארוך מאוד.

חוץ מזה יש מזרוני פלציב במגלשות שצבען אדום-כחול-ירוק-צהוב ויש לקחת את המזרונים בנקודת הסיום של המגלשות וללכת למעלית. אין שם תור ארוך וזה לא מפחיד במיוחד. לעומתן שתי המגלשות שצמודות אליהן הכחולה השקופה והאדומה הן מאוד מפחידות וצריך משקל מינימלי של 45 קילו. לכל המגלשות בפארק, חוץ ממתחמי הקטנים, יש מגבלת גובה וניתן לגלוש מגובה מטר וארבעים.

ליד פארק החבלים יש שתי מגלשות קצרצרות אבל תלולות וקצת מפחידות. אין שם תור ואנחנו גלשנו בהם לפחות עשר פעמים. ליד אלו יש מתחם גלישה בו מקבלים גלשן קטן וגולשים כמה שניות בשכיבה עד שהזרם מוציא את הגולש. זה ללא עלות נוספת.

המקום עם התור הכי ארוך זהו מסלול הנהר העצל והוא מתאים להורים ולילדים קטנים בעלי סבלנות רבה. אין הרבה אקשן אלא אם כן משפריצים על השכנים הסינים או נופלים מהסירה למים למרות המצילים שנמצאים כל מטר.

לקטנים יש שני מתחמים בסגנון שאנחנו מכירים מכל פארק מים. יש חבית מתהפכת ומגלשות קטנות.

אחד הדברים הכי מיוחדים בפארק זוהי בריכת הגלים העצומה שפעם בשעה מופיעות רקדניות שמפזזות, המצילים משפריצים מים וכל ההורים עם הילדים עושים וואווווו כשהגלים מגיעים.

עוד דבר מיוחד אלו ה"מעיינות החמים". מתחם גדול וכלול כמובן במחיר בו יש 12 בריכות בטמפרטורות שונות, יש כסאות נוח בהם השארנו את התיקים שלנו והמגבות וגם קנינו קוקוס עם קשית כדי להשלים את התמונה של נופש קריבי.

אחלה בילוי משפחתי.

לקניון מגיעים בקו מטרו 1 שצבעו כחול ויורדים בתחנה piaza

הבודהה הגדול של לאשן

אחת האטרקציות הנוספות  שהן טיול יום מסצ'ואן היא הבודהה הגדול של לשאן. לשאן היא עיר גדולה הנמצאת שעה נסיעה דרומה ברכבת מהירה מסצ'ואן. מכאן, דרך אגב, ניתן ורצוי לפי דעתי להמשיך עוד תחנה אחת הלאה להר אמיי שאן לאחר הביקור בבודהה ולא לחזור לסצ'ואן אם בכוונתכם לבקר גם כאן וגם שם. באופן אישי, הייתי משאיר את הציוד באכסניה בסצ'ואן, לוקח קצת בגדים בתרמיל הקטן ועושה יומיים טיול וכך חוסך את הזמן של המטרו וכל התיזוזים בתחבורה ציבורית.

אחזור לבודהה... קו אוטובוס מספר 13 לקח אותנו דרך כל העיר לנהר ולבודהה. עד כאן היה סביר..... לא עמדנו הרבה בזמן בקופות ובשלב זה חשבנו שנספיק גם לבקר בבודהה עצמה וגם לקחת סירה כדי לראות את הבודהה מהנהר ולחוות שייט קצר.

לא תיארנו לעצמנו שיהיה תור מטורף לכניסה לשביל שיורד לאורך הבודהה וממנו כמובן ניתן לראות הכי טוב את הפסל הזה שנחשב לבודהה הגדול בעולם.

הגענו עד לכאן ולמרות החום, התור ותיירים ספרדים עויינים (אחרי ששמעו שאנחנו ישראלים) שעמדו לידנו בתור החלטנו שנעשה את זה. איתמר קצת נשבר אבל קנייה של קולה קרה בקיוסק שנמצא באמצע התור החזירה אותו לחיים. אז ראינו את הבודהה ובדרך חזרה באוטובוס ראינו פתאום סניף של kfc, ירדנו מהאוטובוס והנגטסים והצ'יפס קצת השכיחו מהילדים את התור והחום שחווינו בשביל לראות בודהה.

לאחר מכן הגענו לתחנת הרכבת רק עדי לגלות שהקופאית בתחנת הרכבת נתנה לנו כרטיסים חזרה ביום הבא. הרכבת הבאה אליה היו כרטיסים הייתה רק עוד 5 שעות. היינו יכולים להישבר אבל איך שהוא סמכנו על נהג מונית שהבין שאנחנו רוצים לנסוע לצ'נגדו ולקח אותנו לתחנת האוטובוס המקומית, הקטנה והמצ'וקמקת. תוך עשר דקות היינו על אוטובוס ותוך שעתיים (רק שעה יותר מאוחר מהתכנון) כבר היינו בצ'נגדו. את היום סיימנו בשחייה לילית בבריכה של הקומפלקס

הר אמיי שאן

הר אמיי שאן נמצא כשעה וחצי ברכבת מהירה מצ'נגדו, דבר שלכאורה הופך אותו לטיול יום מאוד אטרקטיבי.

ההר קדוש מאוד לבודהיסטים והדבר בא לידי ביטוי בהרבה מנזרים שנמצאים על ההר. אנחנו היינו בפסגה המוזהבת בלבד מתוך המון מקומות בהם ניתן לטייל על ההר ואכן הנוף הנשקף משם והמקום עצמו מקסימים.

שאלת השאלות היא האם שווה לעשות את כל הדרך הארוכה רק כדי לראות פסגה אחת ולדהור מהר למטה כדי להספיק לחזור לצ'נגדו. באופן אישי הייתי אומר שזה לא שווה את זה. כלומר או להגיע ליומיים-שלושה או לפחות לישון מתחת להר ולעשות טיול ארוך.

מה אנחנו עשינו ומה העניין באופן כללי?

תחנת הרכבת אליה מגיעים נקראת כשם ההר - emeishan ממנה אפשר לקחת אוטובוס/מונית/ריקשה לקופות של ההר שנמצאות ברחוב ראשי של העיירה כחמש דקות נסיעה מתחנת הרכבת. זה החלק הקל.... לאחר מכן צריך לבחור שאטל לאחד משלושת הנקודות מהן ניתן לעלות להר. אנחנו בחרנו בנקודה המרוחקת ביותר שממנה עולים לפסגה המוזהבת שהיא המקום המרשים והאטרקטיבי ביותר בהר. לנקודה הזו קוראים leidonping והמחשבה הראשונית שלנו הייתה ללכת ברגל מהפסגה המוזהבת,אחרי שעלינו אליה ברכבל, לתחנה הקרובה יותר שהיא מקדש בשם וואן ניאן. וממנה לחזור בשאטל קצר יותר. אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד ובסין כמו בסין כמעט כל דבר הופך להיות ארוך ומסובך. הנסיעה לליידונגפינג לקחה לנו כמעט 3 שעות במקום שעה וחצי בגלל עומס תנועה בכביש הצר שעולה להר. משם הלכנו קילומטר וחצי לרכבל בערפל עם אלפי טיילים סינים ואז התחלנו להתלבט. היינו כבר רווי אכזבות ועוד עמידה בתור ברכבל בשביל להגיע לפסגה, לעשות וי ולרדת לא קסמה לנו ברגע זה. מצד שני הגענו עד לכאן. למזלנו פגשנו תיירים מערביים והם אמרו לנו שאנחנו חייבים לעלות ושלמעלה מדהים, אחת מהן הראתה לנו תמונות והשתכנענו. הם המליצו/הכריחו לעלות ברכבל ואז אפשר לרדת ברגל. ואכן למעלה היה מקסים, אכלנו משהו וירדנו שעה וחצי ב דרגות בחזרה. אני לא רוצה לחשוב על עלייה רגלית לפסגה עם הילדים, זה לא היה נגמר טוב...

בחזרה רצנו וקפצנו על הסעה שזחלה שוב במשך כמעט שלוש שעות לעיירה וחזרנו לצ'נגדו עייפים ומרוצים חלקית.

פנדות וצ'נגדו עצמה

ידענו שאחרי היומיים בלשאן ובהר אמיי שאן אנחנו רוצים יום רגוע ולכן ביקרנו את הפנדות המפורסמות של צ'נגדו, נחנו בדירה והתרחצנו בבריכה בצהריים ובערב הלכנו לפרק נחמד ולאחר מכן לרחוב שמזכיר את נחלת בנימין מבחינת הדברים שמוכרים אבל עם אופי סיני הכולל המון אנשים, מוסיקה ואווירה סינית.

המרכז למחקר לרבייה של הפנדה הענקית.

אמרו לנו שצריך להתייצב בשבע בבוקר אצל הפנדות וכך עשינו. לקחנו את קו 3 הורוד במטרו, ירדנו בתחנה של גן החיות (זה השם של התחנה) ולקחנו אוטובוס 198 או 66 ואחרי 4 תחנות ירדנו מול המרכז למחקר לרבייה של הפנדה הענקית.

בשעה שבע וחצי לא היו תורים בקופות וגם לא עומס מטורף בכלובים. חשבנו שנראה פנדות ענק מסתובבות בשטחים הפתוחים אבל כנראה שמזג האוויר החם של הקיץ בצ'נגדו מבריח את כולן פנימה לקרירות של המזגנים בתאים. למרות זאת נהנינו לראות פנדה קטנטנה באינקובטור וגורים קטנים שרועים בחדר אחר על הרצפה וכמובן לא מעט פנדות מעבר לזכוכית ולעיתים בתוך עץ זה או אחר. לעומת פנדות הענק יצא לנו לראות האכלה של פנדות אדומות והיה נחמד.

סיימנו ונסענו חזרה לדירה, לא לפני שעברנו בסופרמרקט הענק שהפך להיות מוקד בילוי שלנו בצ'נגדו.

אחרי הצהרים לקחנו את קו 2 שהוא כתום לפארק העם ( זה גם שם התחנה). יש שם פארק שעשועים קטן וחמוד לילדים צעירים, ראינו שחקני כדור נוצה מקצועיים, פתקים שמשאירים הורים סינים מיואשים מילדם הלא מחותן וריקודי עם. היה סיבוב חמוד מאוד שלאחריו לקחנו ריקשה עם נהגת מטורפת לרחוב ג'ין לו ובו קנינו קצת מזכרות ואכלנו במסעדה של מזון מהיר.

תחבורה בצ'נגדו

מטרו בצ'נגדו

המטרו של סצואן מאוד מאוד יעיל. הוא מגיע להמון מוקדים ומאוד נוח להשתמש בו אבל צריך לקחת בחשבון שהוא עמוס בטירוף. יש קטעים מסוימים שאין מקום לדחוס סיכה, זה תלוי בקו ובשעה. בכל מקרה לא מדובר בנסיעות מאוד ארוכות אם לוקחים בחשבון שזה 2 דקות מתחנה לתחנה.

חשוב מאוד להצטייד בשטרות של 5,10,20 יואן או במטבעות של יואן כדי לרכוש כרטיס במכונות האוטומטיות. אנחנו נתקענו בהתחלה בלי קופה פתוחה ובלי שטר מתאים. במכונה בוחרים אנגלית, לוחצים על התחנה הרצויה (גם בהגדלה שנפתחת לאחר לחיצה ראשונה), מספר כרטיסים ומכניסים כסף. עלות נסיעה היא 2 יואן לנסיעה קצרה עד 6 יואן לנסיעה הכי ארוכה שהייתה לנו.

אעלה מפהשל המטרו עם כל הנקודות בהן ביקרנו והשתמשנו במטרו.

מוניות וריקשות

המוניות זולות כמו בכל סין. ולמעשה לחמישה אנשים לעיתים קרובות יותר זול לנסוע במונית מאשר במטרו, אבל אליה וקוץ בה. לא קל לתפוס מונית פנויה. בסוף תמיד מסתדרים אבל לפעמים זה לוקח זמן. נהגי המוניות תמיד מפעילים מונה כך שאין מה לדאוג. יוצאי הדופן מהבחינה הזו הם נהגים שמחכים בתחנות אוטובוס ורכבת לתיירים שמגיעים לעיר, לא תמיד מדובר במונית אלא ברכב פרטי. הם יגידו מראש סכום שהוא גבוה יותר ממונית (בלי מונה) אבל לנו, עם התרמילים, או במצב של חוסר סבלנות לתפוס מונית זה היה משתלם לעיתים. תמיד כמובן עלינו על המונית עם צילום מסך שהכיננו מראש כבר בבוקר עם כל היעדים שלנו בכתב סיני.

ריקשות – באזורים מסויימים או בערים קטנות הריקשות הם אמצעי מצוין להתניידות. נהגי הריקשות שאנחנו נתקלנו בהם ברובם ביקשו מחירים מופקעים (פי שתיים ממונית לפחות) אבל זה זמין ונוח מאוד ונתן לנו פתרון כשהתייאשנו מלתפוס מונית. בסצ'ואן הן פעילות רק במרכז העיר וקח למשל נסענו מתחנת מטרו לרחוב ג'ין לי (נחלת בנימין של סצ'ואן שפעילה מאוד בלילה).

רכבות ואוטובוסים אל מחוץ לעיר

יש מספר תחנות אוטובוס מרכזיות ותחנות רכבת שנמצאות כמו בכל מקום אחר בסין מחוץ למרכז העיר בדרום או בצפון, במזרח או במערב. לגבי סצ'ואן והמקומות בהם אנחנו ביקרנו.... לאמיישאן נסענו מהתחנה המזרחית המפלצתית שנקראת chengdudong,  ללשאן דווקא מהתחנה הדרומית שהיא קטנה ואינטימית יותר chengdunan ..... כנראה שיש רכבות מכאן או מכאן וצריך לשים לב לשם התחנה המופיע בכרטיס או בהזמנה. לקחנו רכבות סופר- מהירות HSR שזה מרגיש קצת כמו טיסה במטוס מבחינת הדיילות והכיסאות שהם נוחים (אבל גם מרווחים), העניין הוא לא רק המהירות אלא גם לאן כל רכבת מגיעה. לדוגמא לעיירה איימישן שבה נמצאות הקופות של השמורה מגיעה רק המהירה לפי דעתי והאיטיות יותר מגיעות לעיר שהיא מרוחקת יותר. הזמנו כרטיסים חזור ודי הלחצנו את עצמנו עם שעת החזרה ובדיעבד אולי זה לא הצדיק. באיימישאן איך שיוצאים בתחנת השאטלים מההר קפצו עלינו ושאלו אם נרצה ליסוע לצ'נגדו במיניבוס שמתמלא ויוצא ובלשאן בסופו של דבר חזרנו עם אוטובוס מהתחנה המרכזית (לא זאת שנמצאת ליד תחנת הרכבת) וקנינו כרטיסים מעכשיו לעכשיו. ראינו שהשירות הזה מסתיים בשעה 18:00 אם אני לא טועה.

משפחת מלמד

אחרי שבועיים קשוחים בבייג'ין, שיאן וגאנסו הגענו לעיר גדולה ונוחה. סיבלטנו דירה של ישראלית

קרא עוד...

שבוע בצ'נגדו בירת סצ'ואן

פנדות, פארק מים, סופר מערבי, הבודהה הגדול של לשאן ועוד

אורי מלמד, יולי 2017

בכמה מילים

 יש הרבה מה לעשות סביב צ'נגדו ובעיר עצמה. אנחנו היינו שבוע אבל אני מניח שהשהות הארוכה הזו הייתה מהנה מאוד מכיוון שהייתה לנו דירה ובריכת שחייה בקומפלקס של הדירה ומכונת כביסה ומטבח... ללא זה לא היינו נשארים כל כך הרבה זמן.  כל יום עשינו משהו אחר, אבל גם סתם נהנינו לשהות בדירה עם מחשב ואינטרנט וגם היינו פעמיים בפארק המים שבקניון העצום וזה נתן לילדים משהו "חופשתי" סטנדרטי.

בעיר עצמה יש כמה מוקדים כייפים להעביר את הערב והמטרו כאן מאוד יעיל כך ש"כעסקת חבילה" היה לנו טוב בצ'נגדו וגם יכלנו לנוח מהנדודים. דווקא מהאתרים המפורסמים שהם מוקדי העניין סביב העיר יצא שהתאכזבנו בגלל עומס מטיילים סינים ופקקים על גבול הבלתי נסבלים (אפרט מה הייתי ממליץ...)

תכנית הטיול:

יום 1 - פארק המים שנמצא בגלובל מול שנחשב לקניון הגדול בעולם.
יום 2 – קניות בסופרמרקט מערבי ומנוחה בדירה, מופע סצ'ואני מסורתי שחלק ממנו הוא מופע החלפת המסכות בבית האופרה שופנג.
יום 3 – הבודהה הגדול של לשאן
יום 4 – הר אמיישאן וביקור בפסגה המוזהבת
יום 5 – פנדות במרכז החקר המפורסם בעיר. בערב פארק האנשים ורחוב ג'ין לי
יום 6 – שוב פארק מים לפני המסע לגווילין

מתי מטיילים בצ'נגדו

בקיץ חם אבל הבעיה היותר משמעותית היא העומס באתרי התיירות. לכן אני ממליץ להגיע לפני או אחרי הקיץ. התורים בבודהה, באיימשאן ובפנדות היו על גבול הבלתי נסבלים.

לקריאה על הטיול המלא של חודש בסין לחצו - חודש בסין עם ילדים

לטיולים דומים


סין עם ילדים – שבועיים ביונאן

תגובות פייסבוק

בייגין – שיאן

תגובות פייסבוק

דרום גנסו וצפון סצואן

תגובות פייסבוק

תוכנית הטיול המפורטת בצ'נגדו  

יום 1 – פארק המים שנמצא בגלובל מול global mall שהוא הקניון הגדול בעולם שבתוכו יש מגרש החלקה על קרח ופארק מים מגניב עם המון מגלשות ואף פארק חבלים, בריכות חמות ובריכה עצומה שמדמה חוף ים.

יום 2 – בבוקר ביקרנו בסופר מרקט ענק עם כל המשפחה שנקרא METRO. סוף סוף קנינו קורנפלקס לילדים וגבינות מכל הסוגים. בשביל שלא תשכחו שאתם בסין יש שם גם צבים וקרפדות באקווריום.  בערב הלכנו ל shufengya yun שנקרא גם shufeng sichoan opera house כדי לראות הופעה מסורתית סצ'ואנית. היה מאוד יפה וזה כלל אופרה סצ'ואנית, קצת אקרובטיקה ומופע אש, נגינה על כלי נגינה מסורתיים ושיא הערב היה מופע החלפת המסיכות הידוע של סצ'ואן.

יום 3 – הבודהה הגדול של לשאן. לשאן היא עיר גדולה שנמצאת שעה דרומית לסצ'ואן ובה נמצא פסל הבודהה הגדול בעולם. ביקרנו בו אבל בגלל עונת התיירות שנמצאת בשיאה הרגשנו שזה קצת לא היה הגיוני להיות כל כך הרבה זמן בדרכים/פקקים בפסל בשביל 20 דקות של בודהה. חזרנו בשעות אחר הצהריים והבריכה בדירה הצילה לנו את היום.

יום 4 – הר אמיישאן. יום טיול שבו שוב יצאנו בהרגשה שאי אפשר לטייל בשיא העונה למקום תיירותי כמו אמיישאן ולהרגיש טיול מכיוון שרוב היום שלנו שהתחיל בשעה 06:30 והסתיים בשעה 23:00 היינו בדרכים/פקקים ונטו על ההר המקסים הזה היו לנו שעתיים של ביקור נטו. חוץ מזה המקום מקסים ואני מניח שאם יש יום מלא נטו אפשר לטייל ולראות נופים מדהימים בלי המון מסביב.

יום 5 – הפנדות. ברור ומתבקש לראות את הפנדות אם מגיעים לסצ'ואן. זו גם גיחה קצרה יחסית מכיוון שמרכז החקר נמצא בצפון העיר ולוקח פחות משעה מהרגע שיוצאים מהבית עד שנמצאים בשער של המרכז. הרגשנו שהתמזל מזלנו לראות את הפנדות האדומות בשטח פתוח ולא בתאים שלהם ועוד במהלך האכלה. לגבי פנדות הענק, אלו שהן שחור לבן והמפורסמות יותר, ראינו רק מעבר לחלונות זכוכית. אבל ראינו גם פנדה קטנטנה באינקובטור וכמה גורים חמודים. יש לציין שהגענו בשבע וחצי רגע לפני שהעומס הפך לטירוף.

יום 6- שוב פארק מים בגלובל-מול

גלובל מול ופארק המים global mall

גלובל מול נחשב לקניון הגדול בעולם ויש בו מלבד חנויות ומסעדות רבות, 2 מלונות יוקרתיים, מגרש החלקה על קרח ופארק מים ממש מגניב. החנויות כאן לא זולות ולמעשה הגענו לקניון בשביל פארק המים.

בפארק המים בילינו יומיים. ביום הראשון שלנו וביום האחרון שלנו בצ'נגדו. הפעם השנייה הרגישה קצת פחות מרגשת לקראת אמצע היום אבל יש פה מעבר למגלשות ולבריכות מתחם גדול של בריכות חמות עם כסאות נוח אז יש מה לעשות.... מאוד נהנינו ממנוחה בשני הימים האלו בעיקר אחרי שבועיים של נדודים בגאנסו וצפון סצ'ואן וגם כשידענו שיש לנו מסע ארוך ברכבת הלאה.

קצת על פארק המים:

קודם כל הוא זול יחסית לתמורה שמקבלים וכרטיס הכניסה עלה לנו 180 יואן לאדם בממוצע (מבוגר יותר וילד פחות). מקבלים צמיד עם צ'יפ שפותח לוקר ( 100 פקדון) ודרך הצמיד אפשר גם לשלם במסעדות של הפארק, אין הרבה כסף בצ'יפ, סה"כ 50 יואן שהם חלק מהפקדון, אבל זה מספיק לכמה דברים תוך כדי הבילוי. אנחנו התלבשנו והלכנו לאכול במקדונלד שנמצא בקניון עצמו  מחוץ לפארק המים (בקומה התחתונה).

בפארק יש פארק חבלים מושקע עם 3 קומות. חוץ מזה שתי מגלשות עם אבובים - הצהובה פחות מפחידה ולכן פחות תור (התור אליה מצד ימין כשעומדים מול המעלית) והכחול-אדום שהיא ממש מגניבה ומפחידה עם תור ארוך מאוד.

חוץ מזה יש מזרוני פלציב במגלשות שצבען אדום-כחול-ירוק-צהוב ויש לקחת את המזרונים בנקודת הסיום של המגלשות וללכת למעלית. אין שם תור ארוך וזה לא מפחיד במיוחד. לעומתן שתי המגלשות שצמודות אליהן הכחולה השקופה והאדומה הן מאוד מפחידות וצריך משקל מינימלי של 45 קילו. לכל המגלשות בפארק, חוץ ממתחמי הקטנים, יש מגבלת גובה וניתן לגלוש מגובה מטר וארבעים.

ליד פארק החבלים יש שתי מגלשות קצרצרות אבל תלולות וקצת מפחידות. אין שם תור ואנחנו גלשנו בהם לפחות עשר פעמים. ליד אלו יש מתחם גלישה בו מקבלים גלשן קטן וגולשים כמה שניות בשכיבה עד שהזרם מוציא את הגולש. זה ללא עלות נוספת.

המקום עם התור הכי ארוך זהו מסלול הנהר העצל והוא מתאים להורים ולילדים קטנים בעלי סבלנות רבה. אין הרבה אקשן אלא אם כן משפריצים על השכנים הסינים או נופלים מהסירה למים למרות המצילים שנמצאים כל מטר.

לקטנים יש שני מתחמים בסגנון שאנחנו מכירים מכל פארק מים. יש חבית מתהפכת ומגלשות קטנות.

אחד הדברים הכי מיוחדים בפארק זוהי בריכת הגלים העצומה שפעם בשעה מופיעות רקדניות שמפזזות, המצילים משפריצים מים וכל ההורים עם הילדים עושים וואווווו כשהגלים מגיעים.

עוד דבר מיוחד אלו ה"מעיינות החמים". מתחם גדול וכלול כמובן במחיר בו יש 12 בריכות בטמפרטורות שונות, יש כסאות נוח בהם השארנו את התיקים שלנו והמגבות וגם קנינו קוקוס עם קשית כדי להשלים את התמונה של נופש קריבי.

אחלה בילוי משפחתי.

לקניון מגיעים בקו מטרו 1 שצבעו כחול ויורדים בתחנה piaza

הבודהה הגדול של לאשן

אחת האטרקציות הנוספות  שהן טיול יום מסצ'ואן היא הבודהה הגדול של לשאן. לשאן היא עיר גדולה הנמצאת שעה נסיעה דרומה ברכבת מהירה מסצ'ואן. מכאן, דרך אגב, ניתן ורצוי לפי דעתי להמשיך עוד תחנה אחת הלאה להר אמיי שאן לאחר הביקור בבודהה ולא לחזור לסצ'ואן אם בכוונתכם לבקר גם כאן וגם שם. באופן אישי, הייתי משאיר את הציוד באכסניה בסצ'ואן, לוקח קצת בגדים בתרמיל הקטן ועושה יומיים טיול וכך חוסך את הזמן של המטרו וכל התיזוזים בתחבורה ציבורית.

אחזור לבודהה... קו אוטובוס מספר 13 לקח אותנו דרך כל העיר לנהר ולבודהה. עד כאן היה סביר..... לא עמדנו הרבה בזמן בקופות ובשלב זה חשבנו שנספיק גם לבקר בבודהה עצמה וגם לקחת סירה כדי לראות את הבודהה מהנהר ולחוות שייט קצר.

לא תיארנו לעצמנו שיהיה תור מטורף לכניסה לשביל שיורד לאורך הבודהה וממנו כמובן ניתן לראות הכי טוב את הפסל הזה שנחשב לבודהה הגדול בעולם.

הגענו עד לכאן ולמרות החום, התור ותיירים ספרדים עויינים (אחרי ששמעו שאנחנו ישראלים) שעמדו לידנו בתור החלטנו שנעשה את זה. איתמר קצת נשבר אבל קנייה של קולה קרה בקיוסק שנמצא באמצע התור החזירה אותו לחיים. אז ראינו את הבודהה ובדרך חזרה באוטובוס ראינו פתאום סניף של kfc, ירדנו מהאוטובוס והנגטסים והצ'יפס קצת השכיחו מהילדים את התור והחום שחווינו בשביל לראות בודהה.

לאחר מכן הגענו לתחנת הרכבת רק עדי לגלות שהקופאית בתחנת הרכבת נתנה לנו כרטיסים חזרה ביום הבא. הרכבת הבאה אליה היו כרטיסים הייתה רק עוד 5 שעות. היינו יכולים להישבר אבל איך שהוא סמכנו על נהג מונית שהבין שאנחנו רוצים לנסוע לצ'נגדו ולקח אותנו לתחנת האוטובוס המקומית, הקטנה והמצ'וקמקת. תוך עשר דקות היינו על אוטובוס ותוך שעתיים (רק שעה יותר מאוחר מהתכנון) כבר היינו בצ'נגדו. את היום סיימנו בשחייה לילית בבריכה של הקומפלקס

הר אמיי שאן

הר אמיי שאן נמצא כשעה וחצי ברכבת מהירה מצ'נגדו, דבר שלכאורה הופך אותו לטיול יום מאוד אטרקטיבי.

ההר קדוש מאוד לבודהיסטים והדבר בא לידי ביטוי בהרבה מנזרים שנמצאים על ההר. אנחנו היינו בפסגה המוזהבת בלבד מתוך המון מקומות בהם ניתן לטייל על ההר ואכן הנוף הנשקף משם והמקום עצמו מקסימים.

שאלת השאלות היא האם שווה לעשות את כל הדרך הארוכה רק כדי לראות פסגה אחת ולדהור מהר למטה כדי להספיק לחזור לצ'נגדו. באופן אישי הייתי אומר שזה לא שווה את זה. כלומר או להגיע ליומיים-שלושה או לפחות לישון מתחת להר ולעשות טיול ארוך.

מה אנחנו עשינו ומה העניין באופן כללי?

תחנת הרכבת אליה מגיעים נקראת כשם ההר - emeishan ממנה אפשר לקחת אוטובוס/מונית/ריקשה לקופות של ההר שנמצאות ברחוב ראשי של העיירה כחמש דקות נסיעה מתחנת הרכבת. זה החלק הקל.... לאחר מכן צריך לבחור שאטל לאחד משלושת הנקודות מהן ניתן לעלות להר. אנחנו בחרנו בנקודה המרוחקת ביותר שממנה עולים לפסגה המוזהבת שהיא המקום המרשים והאטרקטיבי ביותר בהר. לנקודה הזו קוראים leidonping והמחשבה הראשונית שלנו הייתה ללכת ברגל מהפסגה המוזהבת,אחרי שעלינו אליה ברכבל, לתחנה הקרובה יותר שהיא מקדש בשם וואן ניאן. וממנה לחזור בשאטל קצר יותר. אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד ובסין כמו בסין כמעט כל דבר הופך להיות ארוך ומסובך. הנסיעה לליידונגפינג לקחה לנו כמעט 3 שעות במקום שעה וחצי בגלל עומס תנועה בכביש הצר שעולה להר. משם הלכנו קילומטר וחצי לרכבל בערפל עם אלפי טיילים סינים ואז התחלנו להתלבט. היינו כבר רווי אכזבות ועוד עמידה בתור ברכבל בשביל להגיע לפסגה, לעשות וי ולרדת לא קסמה לנו ברגע זה. מצד שני הגענו עד לכאן. למזלנו פגשנו תיירים מערביים והם אמרו לנו שאנחנו חייבים לעלות ושלמעלה מדהים, אחת מהן הראתה לנו תמונות והשתכנענו. הם המליצו/הכריחו לעלות ברכבל ואז אפשר לרדת ברגל. ואכן למעלה היה מקסים, אכלנו משהו וירדנו שעה וחצי ב דרגות בחזרה. אני לא רוצה לחשוב על עלייה רגלית לפסגה עם הילדים, זה לא היה נגמר טוב...

בחזרה רצנו וקפצנו על הסעה שזחלה שוב במשך כמעט שלוש שעות לעיירה וחזרנו לצ'נגדו עייפים ומרוצים חלקית.

פנדות וצ'נגדו עצמה

ידענו שאחרי היומיים בלשאן ובהר אמיי שאן אנחנו רוצים יום רגוע ולכן ביקרנו את הפנדות המפורסמות של צ'נגדו, נחנו בדירה והתרחצנו בבריכה בצהריים ובערב הלכנו לפרק נחמד ולאחר מכן לרחוב שמזכיר את נחלת בנימין מבחינת הדברים שמוכרים אבל עם אופי סיני הכולל המון אנשים, מוסיקה ואווירה סינית.

המרכז למחקר לרבייה של הפנדה הענקית.

לטיולים דומים


שבדיה של אסטריד

תגובות פייסבוק

צפון תאילנד עם ילדים

תגובות פייסבוק

לאוס עם ילדים

תגובות פייסבוק

אמרו לנו שצריך להתייצב בשבע בבוקר אצל הפנדות וכך עשינו. לקחנו את קו 3 הורוד במטרו, ירדנו בתחנה של גן החיות (זה השם של התחנה) ולקחנו אוטובוס 198 או 66 ואחרי 4 תחנות ירדנו מול המרכז למחקר לרבייה של הפנדה הענקית.

בשעה שבע וחצי לא היו תורים בקופות וגם לא עומס מטורף בכלובים. חשבנו שנראה פנדות ענק מסתובבות בשטחים הפתוחים אבל כנראה שמזג האוויר החם של הקיץ בצ'נגדו מבריח את כולן פנימה לקרירות של המזגנים בתאים. למרות זאת נהנינו לראות פנדה קטנטנה באינקובטור וגורים קטנים שרועים בחדר אחר על הרצפה וכמובן לא מעט פנדות מעבר לזכוכית ולעיתים בתוך עץ זה או אחר. לעומת פנדות הענק יצא לנו לראות האכלה של פנדות אדומות והיה נחמד.

סיימנו ונסענו חזרה לדירה, לא לפני שעברנו בסופרמרקט הענק שהפך להיות מוקד בילוי שלנו בצ'נגדו.

אחרי הצהרים לקחנו את קו 2 שהוא כתום לפארק העם ( זה גם שם התחנה). יש שם פארק שעשועים קטן וחמוד לילדים צעירים, ראינו שחקני כדור נוצה מקצועיים, פתקים שמשאירים הורים סינים מיואשים מילדם הלא מחותן וריקודי עם. היה סיבוב חמוד מאוד שלאחריו לקחנו ריקשה עם נהגת מטורפת לרחוב ג'ין לו ובו קנינו קצת מזכרות ואכלנו במסעדה של מזון מהיר.

תחבורה בצ'נגדו

מטרו בצ'נגדו

המטרו של סצואן מאוד מאוד יעיל. הוא מגיע להמון מוקדים ומאוד נוח להשתמש בו אבל צריך לקחת בחשבון שהוא עמוס בטירוף. יש קטעים מסוימים שאין מקום לדחוס סיכה, זה תלוי בקו ובשעה. בכל מקרה לא מדובר בנסיעות מאוד ארוכות אם לוקחים בחשבון שזה 2 דקות מתחנה לתחנה.

חשוב מאוד להצטייד בשטרות של 5,10,20 יואן או במטבעות של יואן כדי לרכוש כרטיס במכונות האוטומטיות. אנחנו נתקענו בהתחלה בלי קופה פתוחה ובלי שטר מתאים. במכונה בוחרים אנגלית, לוחצים על התחנה הרצויה (גם בהגדלה שנפתחת לאחר לחיצה ראשונה), מספר כרטיסים ומכניסים כסף. עלות נסיעה היא 2 יואן לנסיעה קצרה עד 6 יואן לנסיעה הכי ארוכה שהייתה לנו.

אעלה מפהשל המטרו עם כל הנקודות בהן ביקרנו והשתמשנו במטרו.

מוניות וריקשות

המוניות זולות כמו בכל סין. ולמעשה לחמישה אנשים לעיתים קרובות יותר זול לנסוע במונית מאשר במטרו, אבל אליה וקוץ בה. לא קל לתפוס מונית פנויה. בסוף תמיד מסתדרים אבל לפעמים זה לוקח זמן. נהגי המוניות תמיד מפעילים מונה כך שאין מה לדאוג. יוצאי הדופן מהבחינה הזו הם נהגים שמחכים בתחנות אוטובוס ורכבת לתיירים שמגיעים לעיר, לא תמיד מדובר במונית אלא ברכב פרטי. הם יגידו מראש סכום שהוא גבוה יותר ממונית (בלי מונה) אבל לנו, עם התרמילים, או במצב של חוסר סבלנות לתפוס מונית זה היה משתלם לעיתים. תמיד כמובן עלינו על המונית עם צילום מסך שהכיננו מראש כבר בבוקר עם כל היעדים שלנו בכתב סיני.

ריקשות – באזורים מסויימים או בערים קטנות הריקשות הם אמצעי מצוין להתניידות. נהגי הריקשות שאנחנו נתקלנו בהם ברובם ביקשו מחירים מופקעים (פי שתיים ממונית לפחות) אבל זה זמין ונוח מאוד ונתן לנו פתרון כשהתייאשנו מלתפוס מונית. בסצ'ואן הן פעילות רק במרכז העיר וקח למשל נסענו מתחנת מטרו לרחוב ג'ין לי (נחלת בנימין של סצ'ואן שפעילה מאוד בלילה).

רכבות ואוטובוסים אל מחוץ לעיר

יש מספר תחנות אוטובוס מרכזיות ותחנות רכבת שנמצאות כמו בכל מקום אחר בסין מחוץ למרכז העיר בדרום או בצפון, במזרח או במערב. לגבי סצ'ואן והמקומות בהם אנחנו ביקרנו.... לאמיישאן נסענו מהתחנה המזרחית המפלצתית שנקראת chengdudong,  ללשאן דווקא מהתחנה הדרומית שהיא קטנה ואינטימית יותר chengdunan ..... כנראה שיש רכבות מכאן או מכאן וצריך לשים לב לשם התחנה המופיע בכרטיס או בהזמנה. לקחנו רכבות סופר- מהירות HSR שזה מרגיש קצת כמו טיסה במטוס מבחינת הדיילות והכיסאות שהם נוחים (אבל גם מרווחים), העניין הוא לא רק המהירות אלא גם לאן כל רכבת מגיעה. לדוגמא לעיירה איימישן שבה נמצאות הקופות של השמורה מגיעה רק המהירה לפי דעתי והאיטיות יותר מגיעות לעיר שהיא מרוחקת יותר. הזמנו כרטיסים חזור ודי הלחצנו את עצמנו עם שעת החזרה ובדיעבד אולי זה לא הצדיק. באיימישאן איך שיוצאים בתחנת השאטלים מההר קפצו עלינו ושאלו אם נרצה ליסוע לצ'נגדו במיניבוס שמתמלא ויוצא ובלשאן בסופו של דבר חזרנו עם אוטובוס מהתחנה המרכזית (לא זאת שנמצאת ליד תחנת הרכבת) וקנינו כרטיסים מעכשיו לעכשיו. ראינו שהשירות הזה מסתיים בשעה 18:00 אם אני לא טועה.

לטיולים דומים


מיקי בסלובקיה וצ’כיה

תגובות פייסבוק

טיול כפרי ברומניה

תגובות פייסבוק

טיול טבע בבולגריה

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *