משפחת מלמד

אחרי טיול ראשון קצר יחסית בספרד היקרה בחרנו מדינה שבה נוכל להאריך את משך הטיול ולכן בחרנו את רומניה שהיא מדינה זולה המשלבת נופים, עם אטרקציות לתיירים וגם הרפתקה מיוחדת בדלתא של הדנובה

שבועיים ברומניה עם ילדים

אורי מלמד, יולי 2015

התמקדות באזור בראשוב, שייט בקנואים בדלתא ועוד

בכמה מילים:

רומניה משלבת נוף יפה של הרים, אותנטיות בכפרים ומרכזי ערים עתיקות ותוססות. יש בה גם אטרקציות תיירותיות שמתפתחות בשנים האחרונות בעיקר באזורים התיירותיים. המדינה זולה מאוד וסימפטית. גם הטיסות מהארץ זולות. היא גדולה ויש הרבה מה לעשות מחוץ למסלול השחוק, למשל השייט שעשינו בקנואים בדלתא של הדנובה. בשביל ההרכב המשפחתי שלנו, בוקרשט הייתה מיותרת. היינו חותכים גם יום אחד בים השחור ויום אחד בבראשוב ולוקחים עוד יעד אותנטי מחוץ למסלול השחוק לשלושה ימים.

תכנית הטיול:

בוקרשט – ראינו את העיר, הבנו והמשכנו

3 ימים - איגוף צפון מערבי לטראנספגרשן וטורדה – נופים הרריים ומכרות המלח

5 ימים - בראשוב –הלב של הטיולים ברומניה. טיולים באזור ופעילויות מהנות לילדים.

יום אחד - לפסה -  יום כפרי אמיתי ואותנטי

3 ימים בדלתא של הדנובה – שייט של 55 קילומטרים בקנואים ששכרנו בטולצ'ה, ההרפתקה של הטיול.

הים השחור - אפורטה נורד – חופים צפופים, היינו משנים בדיעבד.

עלויות

הכל מתייחס ל-5 אנשים

טיסות 5500 שקלים בהזמנה של 10 חודשים מראש. טיסה ישירה – איזה כיף!

סה"כ הוצאות (ללא הטיסה) – 19.500 ל-16 יום כולל הטיסות והכל לחמישה אנשים שהקטנה בת 4.

לינה: 70 יורו במקומות היקרים בהם לנו, 45 יורו במקומות הזולים בהם לנו.

השכרת רכב 110 שקלים ליום בסוכנות מקומית. הרכב היה סקודה סטיישן. הדלק קצת יותר זול מהארץ.

ארוחות בין 120 ל-150 שקלים לכולנו. בסופרמרקט הכל חצי מחיר מהארץ.

פארקים למיניהם 200 שקלים לכל המשפחה

 

מתי מטיילים ברומניה?

אם מטיילים באזורים הרריים כמו אזור בראשוב, מתבקש שהטיול יהיה סביב הקיץ. לעומת זאת בדלתא של הדנובה מאוד חם ולכן אם נוסעים בעיקר לשם אז עדיף לא בקיץ, אלא בסתיו או באביב. אפשר גם להינות מחופשת סקי חורפית עם היתרונות של רומניה ובראשוב היפה.

פירוט תכנית הטיול

אתחיל עם התכנית מפורטת ולאחר מכן אתמקד בכל מקום ומקום:

יום ראשון - בוקרשט– סיורים עירוניים זו לא כוס התה שלנו ובטח לא עיר כמו בוקרשט שבה צריך באמת להתאמץ כדי למצוא משהו לילדים. אז קצת הסתובבנו בעיר וביקרנו במוזיאון הכפר ומשם המשכנו הלאה

3 ימים - איגוף צפון מערבי לטראנספגרשן וטורדה – טראנספגרשן הוא אזור הררי וכביש ידוע שלאורכו אתרי נוף יפים בהם היינו יומיים וטורדה היא עיר חסרת חן שבה יש מכרה מלח שאליו הצליחו הרומנים לדחוס גלגל ענק, אגם עם סירות ומסלולי מיני גולף. בסמוך לעיר נמצא קניון מצוקי יפה בו טיילנו.

5 ימים - בראשוב – עיר המחוז בראשוב היא הלב של הטיולים ברומניה. טיול קצר של שבוע בדרך כלל יהיה סביב העיר וגם אנחנו בחרנו לשהות באזור 5 ימים בהם טיילנו בהרים, ראינו מצודות עתיקות, אכלנו טוב, בילינו בקאנטרי קלאב כייפי ואפילו בפארק חבלים מאתגר.

יום אחד - לפסה -  כפר קטן ונחמד בלי אטרקציה רצינית אבל חמוד ויש הרבה טבע באזור. לנו במקום מבודד שמאוד אהבנו, טיילנו בשמורה קרובה והסתובבנו ברחובה הראשי של העיירה שהזכיר לנו שהגענו לרומניה בשביל אותנטיות. היינו שמחים להישאר שם עוד יום

3 ימים בדלתא של הדנובה – העניין המרכזי בדלתא היה בשבילנו שייט של 55 קילומטרים בקנואים ששכרנו בטולצ'ה, העיר המרכזית של הדלתא ועד לכפר קטן בלב הדלתא שנקרא מילה 23. זה לקח לנו יומיים ולא, אנחנו ממש לא אנשים ספורטיבים או שייטים בינלאומיים.

הים השחור - אפורטה נורד – מכל הדברים שעשינו ברומניה את השהות בחופי הים השחור היינו מדרגים במקום האחרון. הים עצמו נחמד, פחות מלוח ופחות גלי אבל החלק הבעייתי הוא החוף שבחודשי אוגוסט אין בו מקום לדחוס אפילו כדור מטקות בין המגבות של המתרחצים. פיצינו את עצמנו במופע דולפינים, פארק מים כייפי ומקדונלד בעיר הגדולה של אזור החוף, קונסטנצה.

בוקרשט

עזבו אתכם.... אבל בכל זאת היינו במוזיאון הכפר שהיה נחמד ומשם המשכנו כבר צפונה אל מחוץ לעיר.

טראנספגרשאן

יומיים - נסיעה של 3 שעות מבוקשט הביאה אותנו לאזור הטראנספגרשן שהוא כביש שחוצה רכס הרים הנושא את אותו השם (הכביש נקרא על שם הרכס כמובן). הכביש הוא אחד הפרוייקטים הגדולים של צ'אוצ'סקו, השליט הנודע לשמצה של רומניה הקומוניסטית.  ביום הראשון אחרי צהרים עלינו 1480 מדרגות למצודה של רודן אחר ולא פחות מטורף מצ'אוצ'סקו שמכונה דרקולה. שם המצודה היא cetatea poenari  ואליה הלכנו לאחר שהתארגנו בחדר מקסים בבית כפרי במקום הנקראcorbeni.

ביום השני נסענו לאורך הכביש עד מעבר ההרים ומעבר לו. עצרנו במספר מקומות בדרך, בפארק אתגרי מאוד נחמד וזול, בסכר ואף ניסינו להגיע למפל שבסופו של דבר לא הצלחנו להגיע אליו בגלל טעות בשביל בו בחרנו ( זה עלה לנו בטיפוס רגלי מיותר על המדרון הלא נכון)

מכרה המלח של טורדה ועוד מסלול קצר

המלון בו ישנו ליד טודרה נקרא milexim  והיה כל כך מפתיע לקבל חדר מאוד מפואר עם מרפסת מיוחדת באזור עירוני-תעשייתי כזה. הצטערנו שלא לקחנו שני לילות במקום. ביום שהיה לנו באזור ירדנו, כאמור, למכרה מלח מאוד מוזר ומרשים שבו יש מגוון מתקנים שבדרך כלל לא מצפים לראות אותם בתוך מכרה. היה שם גלגל ענק, אגם עם סירות משוטים, מיני גולף, שולחנות סנוקר ועוד כל מיני משחקים נחמדים. אולם המכרה עצום, ירדנו אליו במעלית ועלינו בגרם מדרגות מאוד גבוה. \

בחלק השני של היום הלכנו לקניון יפה עם מים זורמים שנמצא כעשרים דקות נסיעה מהעיר. היה כיף ללכת קצת לאורך הקניון למרות שזו הליכה הלוך וחזור. הקניון נקרא cheile turzii.

בסוף היום עשינו כאמור משהו שקצת הצטערנו עליו ונסענו נסיעה ארוכה לפויאנה בראשוב. בדיעבר היינו צריכים לשהות עוד לילה במלון כאן ורק למחרת לנסוע באור יום ולא בחושך ובלחץ.

בראשוב

חמישה ימים בבראשוב, למעשה לקחנו מלון בפויינה בראשוב. מה עשינו ?

יום ראשון – כנראה שהיינו צריכים שוב תזכורת לכך שהילדים שלנו לא בנויים לסיורים עירוניים. חיפשנו ביחד איתם את הקוקיה שהייתה אמורה לצוץ מתוך מגדל פעמונים ואת הרקדנים שהיו אמורים לחולל בסמטאות אך כנראה שבאותו יום גם זו וגם אלו היו בחופשת מחלה. אחרי שעה מיכל ואני היינו בעיצומו של תהליך מריטת שיער שבסופו התנחמנו בסניף מקדונלד מקומי ובסיור טרקטורונים עם יואב ואיתמר שיצא מצומת שנמצאת קצת לפני עיירת הסקי פויאנה בראשוב שבה גם התאכסנו.

יום שני  - נסענו לכיוון ראשנוב וביקרנו במערת נטיפים, במצודה שמעל העיירה, בקניון שנקרא cheile rasnoavei  וגולת הכותרת הייתה מסעדה ובה הרבה פוחלצים ואוכל מעולה. לפני ראשנוב נסענו לטירת דרקולה המפורסמת בבראן ואז חזרנו לאזור בראשוב.

יום שלישי– מסלול רגלי נחמד של 3 שעות נטו המתחיל בעלייה בשני רכבלים מהעיירה סינייה לרמה ההררית שנמצאת מעל העיירה. הרכבל השני היה רכבל כסאות וזו הייתה חוויה מאוד נחמדה. הלכנו ברגל מספר קילומטרים צפונה לאורך הרמה עד לתחנת הרכבל העצום שנקרא רכבל busteni (לתחנה קוראים cabana babele), שם חיכינו בתור שעה וחצי עד שזכינו להיכנס לאחד הרכבלים הארוכים והיפים בהם ביקרנו.

יום רביעי – אקשן לילדים. התחלנו בפארק חבלים שבו מסלולים שהגבוהים שביניהם עוברים בצמרות העצים בגובה 15 מטרים. גם לנעמה היו מסלולים שהתאימו לה. בהמשך היום קנינו אוכל מעולה ומוכן בסופר והלכנו לקאנטרי קלאב ממש כייפי ובו, מלבד בריכות שחייה וג'קוזי, יש שתי מגלשות מים שהיו פתוחות גם לנעמה שהייתה אז בת 4. הגדולים נהנו מאוד גם במקפצות בגובה שלושה מטרים וחמישה מטרים. למקום קוראים paradisul acvatic

יום חמישי – עלינו ברכבל שיוצא מפווואנה בראשוב ועלה להר מעל העיירה. בחרנו לרדת למטה ברגל ובדרך עצרנו לקפה ובירה במקום מדהים שנקרא cabana postavaru. זוהי בקתת הרים עם מרפסת נוף מדהימה עם אווירה אלפינית. אחר צהרים חזרנו לקאנטרי קלאב להמשך גלישה במגלשות מים וקפיצה במקפצות. הילדים מאוד התלהבו מהמקום. אבל חשוב להבין שלילדים שלנו יש דרישות צנועות.

מחשב מסלול מחדש – לפסה lepse

את רוב הטיול תכננו מראש ואף הזמנו מקומות לינה דרך בוקינג כבר מהארץ. השארנו לנו רק לילה אחד פתוח כדי שנוכל לזרום לכיוון בלתי ידוע. הסתכלנו  על המפה וראינו שבינינו לבין הדלתא של הדנובה יש כביש צדדי מצפון לכביש הראשי שנראה יפה ולא מאריך בצורה רצינית את הדרך. ראינו שיש שם שמורת טבע ולידה כפר שנקרא לפסה. בדקנו בבוקינג ומצאנו מקום שנראה מיוחד ליד לפסה ששמו barlogul ursilor. התקשרנו, סגרנו ויצאנו לדרך. אכן הגענו למקום אותנטי ונטול תיירים מערביים. איך ידענו את זה ? מכיוון שבמסעדה שבמלון המקומי לא היה תפריט שעזר לנו להבין מה אנחנו אוכלים. זו הסיבה שיצאנו קצת מתוסכלים בגלל הזמנות כפולות למיניהן אבל גם מאושרים להיות ברומניה על אמת.

למחרת טיילנו בשמורה היפה לאורך נחל מקסים cheile tisitei ובעיקר התרשמנו מהכפרים שלאורך הדרך. יש שם אנשים שחיים בלי מים זורמים בבית. עברנו ליד קשישה שבדיוק יצאה לשאוב מים מהבאר שליד ביתה. את זה לא ראינו באזור בראשוב.

3 ימים - טולצ'ה והדלתא של הדנובה

לכל אחד בטיול יש את ההיילייט שלו. אצל הילדים זה היה פארק החבלים, פארק המים והטרקטורונים. אצל מיכל זה היה משהו יותר מעורפל שניתן להגדיר כזמן איכות משפחתי בטבע והכי חשוב... שוק הפשפשים שאליו הגענו במקרה בבוקרשט לפני הטיסה חזרה לארץ. אצלי באופן חד משמעי זה היה 55 קילומטרים של חתירה משפחתית בדלתא של הדנובה. אבל לא כולם ראו את זה כך.

זה התחיל מכך שקיבלנו המלצה על שייט מפנק בספינה בדלתא. באתר של החברה ראיתי בזווית העין שהם גם משכירים קנואים וקיאקים. ברור מעמיק בנושא הבהיר לי שניתן לקחת קנו ליומיים ולחתור למרכז הדלתא ושם להחזיר את הקנו בכפר קטן ויחיד שנמצא בלב בדנובה ונקרא מילה 23. בדרך אין כלום כלומר אנחנו צריכים להצטייד השקי שינה, אוהל ואוכל. בדלתא לא שוממת מכיוון שיש בה הרבה סירות של תיירים אבל אף אחד לא גר בה מלבד במילה 23. השאלה המתבקשת הייתה האם משפחה ממוצעת מגו יבנה יכולה לקחת שני קנואים כאלו ולחתור 55 קילומטרים שזה למעשה המרחק בין ירושלים לתל אביב בלי הירידה של הקסטל. התשובה של החברה הייתה שבהחלט, אז הלכנו על זה. קצת הפחתתי במספר הקילומטרים כשדיברנו על כך לפני הטיול. אני אמרתי שזה בסביבות 30 פלוס מינוס ומיכל התרצתה.

ישנו לילה אחד בטולצ'ה ולמחרת בבוקר יצאנו  לאחר שקיבלנו 2 קנואים מחברת השייט discover danube delta. הסתבר לנו שחתירה בקנו לא דומה לחתירה בסירת משוטים בירקון מכיוון שהקנו ארוך יותר וקשה בהרבה לתמרן אותו. בסופו של דבר התרגלנו, לא לפני שמיכל התנגשה במספר ספינות עוגנות. חצינו את הנהר לצדו השני, ירדנו עם הזרם עד הכניסה לדלתה ונכנסנו לתעלות. במהלך רוב היום עברו אותנו הרבה סירות, אבל בין לבין ובעיקר בשעות אחר הצהרים והבוקר המוקדם רחש הטבע היה היחידי ללוות אותנו. התמונות היפות לא משקפות תמיד את המתרחש בפועל ורחש היתושים לא נשמע דרך מסך המחשב. הייתה לנו חוויה מופלאה, למרות הבוץ העמוק בגדות נכנסנו למים בכל עצירה. למרות הקושי בחתירה נהנו באוהל בערב מזמן איכות נדיר עם הילדים והכי חשוב במילה 23 יש סברינות מדהימות.

חזרנו בסירת מירוץ לטולצ'ה, ישנו עוד לילה בחדר ששכרנו ולמחרת המשכנו לים השחור.

3 ימים - הים השחור בעיירה אפורטה נורד

ביום בו הגענו לאזור החוף עצרנו קודם כל בעיר המרכזית של חופי הים השחור ברומניה שנקראת קונסטנצה. אכלנו במקדונלד לעידוד הילדים שכבר החלו להראות סימני עצבנות וגעגוע לישראל. וממש ליד המקדונלד צפינו במופע דולפינים נחמד. משם נסענו לעיירה בה הזמנו חדר די מפנק לשני הלילות הבאים. התארגנו אחר הצהרים על ציוד לים והלכנו לחוף. רומניה זה לא ישראל. מי שחשב שאצלנו יש צפיפות בחופים לא מבין מהי צפיפות. אין מקום להשחיל חצי מגבת אלא בכיסאות בתשלום שגם הם נתפסים מוקדם בבוקר. בקיצור אין מקום להניח את הגוף הדואב אחרי חתירה של 55 קילומטרים. בלית ברירה היינו רק במים וזה היה נחמד. אכלנו במסעדה הסמוכה לחוף וחזרנו לחדר שלנו.

ביום השני היינו כל היום בפארק מים שווה בהחלט שנקרא aqua magic והצלחנו לשרוף בו 10 שעות של הנאה צרופה לילדים.

ביום השלישי הלכנו בשבע בבוקר לתפוס מקום בחוף וזכינו לתפוס את המקומות האחרונים הפנויים. לאחר מכן התקפלנו ונסענו לבוקרשט לקראת טיסת הערב. חיפשנו מה לעשות ולגמרי במקרה הגענו לשוק פשפשים שפתוח רק ביום ראשון ולמזלנו היה יום ראשון. מיכל התלהבה בצורה יוצאת דופן ורכשנו רדיו ישן לקישוט הסלון בגן יבנה.

משפחת מלמד

אחרי טיול ראשון קצר יחסית בספרד היקרה בחרנו מדינה שבה נוכל להאריך את משך הטיול ולכן בחרנו את

קרא עוד...

שבועיים ברומניה עם ילדים

אורי מלמד, יולי 2015

התמקדות באזור בראשוב, שייט בקנואים בדלתא ועוד

בכמה מילים: רומניה משלבת נוף יפה של הרים, אותנטיות בכפרים ומרכזי ערים עתיקות ותוססות. יש בה גם אטרקציות תיירותיות שמתפתחות בשנים האחרונות בעיקר באזורים התיירותיים. המדינה זולה מאוד וסימפטית. גם הטיסות מהארץ זולות. היא גדולה ויש הרבה מה לעשות מחוץ למסלול השחוק, למשל השייט שעשינו בקנואים בדלתא של הדנובה. בשביל ההרכב המשפחתי שלנו, בוקרשט הייתה מיותרת. היינו חותכים גם יום אחד בים השחור ויום אחד בבראשוב ולוקחים עוד יעד אותנטי מחוץ למסלול השחוק לשלושה ימים.

תכנית הטיול:

בוקרשט – ראינו את העיר, הבנו והמשכנו

3 ימים - איגוף צפון מערבי לטראנספגרשן וטורדה – נופים הרריים ומכרות המלח

5 ימים - בראשוב –הלב של הטיולים ברומניה. טיולים באזור ופעילויות מהנות לילדים.

יום אחד - לפסה -  יום כפרי אמיתי ואותנטי

3 ימים בדלתא של הדנובה – שייט של 55 קילומטרים בקנואים ששכרנו בטולצ'ה, ההרפתקה של הטיול.

הים השחור - אפורטה נורד – חופים צפופים, היינו משנים בדיעבד.

עלויות

הכל מתייחס ל-5 אנשים

טיסות 5500 שקלים בהזמנה של 10 חודשים מראש. טיסה ישירה – איזה כיף!

סה"כ הוצאות (ללא הטיסה) – 19.500 ל-16 יום כולל הטיסות והכל לחמישה אנשים שהקטנה בת 4.

לינה: 70 יורו במקומות היקרים בהם לנו, 45 יורו במקומות הזולים בהם לנו.

השכרת רכב 110 שקלים ליום בסוכנות מקומית. הרכב היה סקודה סטיישן. הדלק קצת יותר זול מהארץ.

ארוחות בין 120 ל-150 שקלים לכולנו. בסופרמרקט הכל חצי מחיר מהארץ.

פארקים למיניהם 200 שקלים לכל המשפחה

 

לטיולים דומים


מיקי בסלובקיה וצ’כיה

תגובות פייסבוק

טיול כפרי ברומניה

תגובות פייסבוק

טיול טבע בבולגריה

תגובות פייסבוק

מתי מטיילים ברומניה?

אם מטיילים באזורים הרריים כמו אזור בראשוב, מתבקש שהטיול יהיה סביב הקיץ. לעומת זאת בדלתא של הדנובה מאוד חם ולכן אם נוסעים בעיקר לשם אז עדיף לא בקיץ, אלא בסתיו או באביב. אפשר גם להינות מחופשת סקי חורפית עם היתרונות של רומניה ובראשוב היפה.

פירוט תכנית הטיול

אתחיל עם התכנית מפורטת ולאחר מכן אתמקד בכל מקום ומקום:

יום ראשון - בוקרשט– סיורים עירוניים זו לא כוס התה שלנו ובטח לא עיר כמו בוקרשט שבה צריך באמת להתאמץ כדי למצוא משהו לילדים. אז קצת הסתובבנו בעיר וביקרנו במוזיאון הכפר ומשם המשכנו הלאה

3 ימים - איגוף צפון מערבי לטראנספגרשן וטורדה – טראנספגרשן הוא אזור הררי וכביש ידוע שלאורכו אתרי נוף יפים בהם היינו יומיים וטורדה היא עיר חסרת חן שבה יש מכרה מלח שאליו הצליחו הרומנים לדחוס גלגל ענק, אגם עם סירות ומסלולי מיני גולף. בסמוך לעיר נמצא קניון מצוקי יפה בו טיילנו.

5 ימים - בראשוב – עיר המחוז בראשוב היא הלב של הטיולים ברומניה. טיול קצר של שבוע בדרך כלל יהיה סביב העיר וגם אנחנו בחרנו לשהות באזור 5 ימים בהם טיילנו בהרים, ראינו מצודות עתיקות, אכלנו טוב, בילינו בקאנטרי קלאב כייפי ואפילו בפארק חבלים מאתגר.

יום אחד - לפסה -  כפר קטן ונחמד בלי אטרקציה רצינית אבל חמוד ויש הרבה טבע באזור. לנו במקום מבודד שמאוד אהבנו, טיילנו בשמורה קרובה והסתובבנו ברחובה הראשי של העיירה שהזכיר לנו שהגענו לרומניה בשביל אותנטיות. היינו שמחים להישאר שם עוד יום

3 ימים בדלתא של הדנובה – העניין המרכזי בדלתא היה בשבילנו שייט של 55 קילומטרים בקנואים ששכרנו בטולצ'ה, העיר המרכזית של הדלתא ועד לכפר קטן בלב הדלתא שנקרא מילה 23. זה לקח לנו יומיים ולא, אנחנו ממש לא אנשים ספורטיבים או שייטים בינלאומיים.

הים השחור - אפורטה נורד – מכל הדברים שעשינו ברומניה את השהות בחופי הים השחור היינו מדרגים במקום האחרון. הים עצמו נחמד, פחות מלוח ופחות גלי אבל החלק הבעייתי הוא החוף שבחודשי אוגוסט אין בו מקום לדחוס אפילו כדור מטקות בין המגבות של המתרחצים. פיצינו את עצמנו במופע דולפינים, פארק מים כייפי ומקדונלד בעיר הגדולה של אזור החוף, קונסטנצה.

בוקרשט

עזבו אתכם.... אבל בכל זאת היינו במוזיאון הכפר שהיה נחמד ומשם המשכנו כבר צפונה אל מחוץ לעיר.

טראנספגרשאן

יומיים - נסיעה של 3 שעות מבוקשט הביאה אותנו לאזור הטראנספגרשן שהוא כביש שחוצה רכס הרים הנושא את אותו השם (הכביש נקרא על שם הרכס כמובן). הכביש הוא אחד הפרוייקטים הגדולים של צ'אוצ'סקו, השליט הנודע לשמצה של רומניה הקומוניסטית.  ביום הראשון אחרי צהרים עלינו 1480 מדרגות למצודה של רודן אחר ולא פחות מטורף מצ'אוצ'סקו שמכונה דרקולה. שם המצודה היא cetatea poenari  ואליה הלכנו לאחר שהתארגנו בחדר מקסים בבית כפרי במקום הנקראcorbeni.

ביום השני נסענו לאורך הכביש עד מעבר ההרים ומעבר לו. עצרנו במספר מקומות בדרך, בפארק אתגרי מאוד נחמד וזול, בסכר ואף ניסינו להגיע למפל שבסופו של דבר לא הצלחנו להגיע אליו בגלל טעות בשביל בו בחרנו ( זה עלה לנו בטיפוס רגלי מיותר על המדרון הלא נכון)

מכרה המלח של טורדה ועוד מסלול קצר

המלון בו ישנו ליד טודרה נקרא milexim  והיה כל כך מפתיע לקבל חדר מאוד מפואר עם מרפסת מיוחדת באזור עירוני-תעשייתי כזה. הצטערנו שלא לקחנו שני לילות במקום. ביום שהיה לנו באזור ירדנו, כאמור, למכרה מלח מאוד מוזר ומרשים שבו יש מגוון מתקנים שבדרך כלל לא מצפים לראות אותם בתוך מכרה. היה שם גלגל ענק, אגם עם סירות משוטים, מיני גולף, שולחנות סנוקר ועוד כל מיני משחקים נחמדים. אולם המכרה עצום, ירדנו אליו במעלית ועלינו בגרם מדרגות מאוד גבוה. \

בחלק השני של היום הלכנו לקניון יפה עם מים זורמים שנמצא כעשרים דקות נסיעה מהעיר. היה כיף ללכת קצת לאורך הקניון למרות שזו הליכה הלוך וחזור. הקניון נקרא cheile turzii.

בסוף היום עשינו כאמור משהו שקצת הצטערנו עליו ונסענו נסיעה ארוכה לפויאנה בראשוב. בדיעבר היינו צריכים לשהות עוד לילה במלון כאן ורק למחרת לנסוע באור יום ולא בחושך ובלחץ.

בראשוב

חמישה ימים בבראשוב, למעשה לקחנו מלון בפויינה בראשוב. מה עשינו ?

יום ראשון – כנראה שהיינו צריכים שוב תזכורת לכך שהילדים שלנו לא בנויים לסיורים עירוניים. חיפשנו ביחד איתם את הקוקיה שהייתה אמורה לצוץ מתוך מגדל פעמונים ואת הרקדנים שהיו אמורים לחולל בסמטאות אך כנראה שבאותו יום גם זו וגם אלו היו בחופשת מחלה. אחרי שעה מיכל ואני היינו בעיצומו של תהליך מריטת שיער שבסופו התנחמנו בסניף מקדונלד מקומי ובסיור טרקטורונים עם יואב ואיתמר שיצא מצומת שנמצאת קצת לפני עיירת הסקי פויאנה בראשוב שבה גם התאכסנו.

יום שני  - נסענו לכיוון ראשנוב וביקרנו במערת נטיפים, במצודה שמעל העיירה, בקניון שנקרא cheile rasnoavei  וגולת הכותרת הייתה מסעדה ובה הרבה פוחלצים ואוכל מעולה. לפני ראשנוב נסענו לטירת דרקולה המפורסמת בבראן ואז חזרנו לאזור בראשוב.

יום שלישי– מסלול רגלי נחמד של 3 שעות נטו המתחיל בעלייה בשני רכבלים מהעיירה סינייה לרמה ההררית שנמצאת מעל העיירה. הרכבל השני היה רכבל כסאות וזו הייתה חוויה מאוד נחמדה. הלכנו ברגל מספר קילומטרים צפונה לאורך הרמה עד לתחנת הרכבל העצום שנקרא רכבל busteni (לתחנה קוראים cabana babele), שם חיכינו בתור שעה וחצי עד שזכינו להיכנס לאחד הרכבלים הארוכים והיפים בהם ביקרנו.

יום רביעי – אקשן לילדים. התחלנו בפארק חבלים שבו מסלולים שהגבוהים שביניהם עוברים בצמרות העצים בגובה 15 מטרים. גם לנעמה היו מסלולים שהתאימו לה. בהמשך היום קנינו אוכל מעולה ומוכן בסופר והלכנו לקאנטרי קלאב ממש כייפי ובו, מלבד בריכות שחייה וג'קוזי, יש שתי מגלשות מים שהיו פתוחות גם לנעמה שהייתה אז בת 4. הגדולים נהנו מאוד גם במקפצות בגובה שלושה מטרים וחמישה מטרים. למקום קוראים paradisul acvatic

יום חמישי – עלינו ברכבל שיוצא מפווואנה בראשוב ועלה להר מעל העיירה. בחרנו לרדת למטה ברגל ובדרך עצרנו לקפה ובירה במקום מדהים שנקרא cabana postavaru. זוהי בקתת הרים עם מרפסת נוף מדהימה עם אווירה אלפינית. אחר צהרים חזרנו לקאנטרי קלאב להמשך גלישה במגלשות מים וקפיצה במקפצות. הילדים מאוד התלהבו מהמקום. אבל חשוב להבין שלילדים שלנו יש דרישות צנועות.

מחשב מסלול מחדש – לפסה lepse

את רוב הטיול תכננו מראש ואף הזמנו מקומות לינה דרך בוקינג כבר מהארץ. השארנו לנו רק לילה אחד פתוח כדי שנוכל לזרום לכיוון בלתי ידוע. הסתכלנו  על המפה וראינו שבינינו לבין הדלתא של הדנובה יש כביש צדדי מצפון לכביש הראשי שנראה יפה ולא מאריך בצורה רצינית את הדרך. ראינו שיש שם שמורת טבע ולידה כפר שנקרא לפסה. בדקנו בבוקינג ומצאנו מקום שנראה מיוחד ליד לפסה ששמו barlogul ursilor. התקשרנו, סגרנו ויצאנו לדרך. אכן הגענו למקום אותנטי ונטול תיירים מערביים. איך ידענו את זה ? מכיוון שבמסעדה שבמלון המקומי לא היה תפריט שעזר לנו להבין מה אנחנו אוכלים. זו הסיבה שיצאנו קצת מתוסכלים בגלל הזמנות כפולות למיניהן אבל גם מאושרים להיות ברומניה על אמת.

למחרת טיילנו בשמורה היפה לאורך נחל מקסים cheile tisitei ובעיקר התרשמנו מהכפרים שלאורך הדרך. יש שם אנשים שחיים בלי מים זורמים בבית. עברנו ליד קשישה שבדיוק יצאה לשאוב מים מהבאר שליד ביתה. את זה לא ראינו באזור בראשוב.

טולצ'ה והדלתא של הדנובה

שלושה ימים - לכל אחד בטיול יש את ההיילייט שלו. אצל הילדים זה היה פארק החבלים, פארק המים והטרקטורונים. אצל מיכל זה היה משהו יותר מעורפל שניתן להגדיר כזמן איכות משפחתי בטבע והכי חשוב... שוק הפשפשים שאליו הגענו במקרה בבוקרשט לפני הטיסה חזרה לארץ. אצלי באופן חד משמעי זה היה 55 קילומטרים של חתירה משפחתית בדלתא של הדנובה. אבל לא כולם ראו את זה כך.

זה התחיל מכך שקיבלנו המלצה על שייט מפנק בספינה בדלתא. באתר של החברה ראיתי בזווית העין שהם גם משכירים קנואים וקיאקים. ברור מעמיק בנושא הבהיר לי שניתן לקחת קנו ליומיים ולחתור למרכז הדלתא ושם להחזיר את הקנו בכפר קטן ויחיד שנמצא בלב בדנובה ונקרא מילה 23. בדרך אין כלום כלומר אנחנו צריכים להצטייד השקי שינה, אוהל ואוכל. בדלתא לא שוממת מכיוון שיש בה הרבה סירות של תיירים אבל אף אחד לא גר בה מלבד במילה 23. השאלה המתבקשת הייתה האם משפחה ממוצעת מגו יבנה יכולה לקחת שני קנואים כאלו ולחתור 55 קילומטרים שזה למעשה המרחק בין ירושלים לתל אביב בלי הירידה של הקסטל. התשובה של החברה הייתה שבהחלט, אז הלכנו על זה. קצת הפחתתי במספר הקילומטרים כשדיברנו על כך לפני הטיול. אני אמרתי שזה בסביבות 30 פלוס מינוס ומיכל התרצתה.

ישנו לילה אחד בטולצ'ה ולמחרת בבוקר יצאנו  לאחר שקיבלנו 2 קנואים מחברת השייט discover danube delta. הסתבר לנו שחתירה בקנו לא דומה לחתירה בסירת משוטים בירקון מכיוון שהקנו ארוך יותר וקשה בהרבה לתמרן אותו. בסופו של דבר התרגלנו, לא לפני שמיכל התנגשה במספר ספינות עוגנות. חצינו את הנהר לצדו השני, ירדנו עם הזרם עד הכניסה לדלתה ונכנסנו לתעלות. במהלך רוב היום עברו אותנו הרבה סירות, אבל בין לבין ובעיקר בשעות אחר הצהרים והבוקר המוקדם רחש הטבע היה היחידי ללוות אותנו. התמונות היפות לא משקפות תמיד את המתרחש בפועל ורחש היתושים לא נשמע דרך מסך המחשב. הייתה לנו חוויה מופלאה, למרות הבוץ העמוק בגדות נכנסנו למים בכל עצירה. למרות הקושי בחתירה נהנו באוהל בערב מזמן איכות נדיר עם הילדים והכי חשוב במילה 23 יש סברינות מדהימות. חזרנו בסירת מירוץ לטולצ'ה, ישנו עוד לילה בחדר ששכרנו ולמחרת המשכנו לים השחור.

אפורטה נורד

שלושה ימים בים השחור - ביום בו הגענו לאזור החוף עצרנו קודם כל בעיר המרכזית של חופי הים השחור ברומניה שנקראת קונסטנצה. אכלנו במקדונלד לעידוד הילדים שכבר החלו להראות סימני עצבנות וגעגוע לישראל. וממש ליד המקדונלד צפינו במופע דולפינים נחמד. משם נסענו לעיירה בה הזמנו חדר די מפנק לשני הלילות הבאים. התארגנו אחר הצהרים על ציוד לים והלכנו לחוף. רומניה זה לא ישראל. מי שחשב שאצלנו יש צפיפות בחופים לא מבין מהי צפיפות. אין מקום להשחיל חצי מגבת אלא בכיסאות בתשלום שגם הם נתפסים מוקדם בבוקר. בקיצור אין מקום להניח את הגוף הדואב אחרי חתירה של 55 קילומטרים. בלית ברירה היינו רק במים וזה היה נחמד. אכלנו במסעדה הסמוכה לחוף וחזרנו לחדר שלנו.

ביום השני היינו כל היום בפארק מים שווה בהחלט שנקרא aqua magic והצלחנו לשרוף בו 10 שעות של הנאה צרופה לילדים.

ביום השלישי הלכנו בשבע בבוקר לתפוס מקום בחוף וזכינו לתפוס את המקומות האחרונים הפנויים. לאחר מכן התקפלנו ונסענו לבוקרשט לקראת טיסת הערב. חיפשנו מה לעשות ולגמרי במקרה הגענו לשוק פשפשים שפתוח רק ביום ראשון ולמזלנו היה יום ראשון. מיכל התלהבה בצורה יוצאת דופן ורכשנו רדיו ישן לקישוט הסלון בגן יבנה.

לטיולים דומים


שבדיה של אסטריד

תגובות פייסבוק

חמישה ימים בשוויץ

תגובות פייסבוק

צפון יוון עם ילדים

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *