גל אבין

נסעתי לבד לדרום אמריקה. קבעתי עם חבר מהארץ פגישה כשלושה וחצי חודשים לאחר הנחיתה שלי, אחרי שאסיים את הטיול בצ'ילה ואת רוב הטיול בארגנטינה ובינתיים טיילתי עם אנשים שפגשתי בדרך. חלקם ישראלים ורובם לא. העובדה שהייתי לבד אפשרה לי לחוות משהו אחר, מפגש עם מקומיים בטרמפים למשל והתחברות לאנשים שאלמלא הייתי לבד כנראה שלא הייתי מטייל איתם.

חודש בדרום פטגוניה

גל אבין, מרץ 2017

בואנוס אייר, אושוויה, טורס דל פיינה, אל קלפטה ועוד

כמה מילים:

אני אוהב טבע ונופים אבל בצבא התחילו לי בעיות בברכיים אז לא יכולתי לעשות טרקים ארוכים והסתפקתי בטיולי יום קצרים בדרך כלל אבל זה לא הפריע לי לחוות את דרום אמריקה דרך האנשים שכאן, התרבות וכל שאר הדברים שעשיתי.  הטיול שלי בצ'ילה ארגנטינה נמשך כשלושה וחצי חודשים והיה חלק מטיול ארוך יותר בדרום היבשת שנמשך 7 חודשים.

תכנית הטיול

6 ימים בבואנוס איירס
4 ימים באל קלפטה. הגעתי בטיסה והדבר המרכזי היה הקרחון
3 ימים באושואיה שבארץ האש. היה יקר וקיצרתי.
3 ימים בפונטה ארנס. עיר נחמדה בצ'ילה.
2 ימים בפורטה נטאלס וטיול בטורס דל פיינה.
4 ימים באל צ'אלטן וטיול לפיץ רוי
14 ימים בקרטרה אוסטרל

הטיול שלי

בואנוס איירס

פגשתי במטוס את עילאי והוא היה השותף הראשון שלי ביבשת. ישנו במי הוסטל שהוא הוסטל של ישראלי בשם יובל ולכן שוהים שם בעיקר ישראלים. למרות שרציתי אווירה קצת שונה זה נתן לי את נחיתה רכה בתחילת הטיול. אני ועילאי התחברנו בהתחלה כי הבנו שאנחנו באותו הוסטל ולכן גם חלקנו מונית מנמל התעופה עד ההוסטל. יובל מנהל ההוסטל יודע להמליץ מה לעשות ואיך לא ללכת לאיבוד בימים הראשונים. בנוסף יובל עזר לי למצוא מורה פרטית לספרדית בשם נטלייה שעזרה לי לשפר את הספרדית הבסיסית שלי. באחת הפעמים שנסעתי לנטלייה ברכבת התחתית של בואנוס איבדתי את הדרך, כשראיתי חרדי מבית חב"ד הוא שמח מאוד לעזור לי למצוא את הדרך אליה.

אלו המקומות שאהבתי בבואנוס איירס

Fuerza Bruta

ההמלצה הראשונה של יובל הייתה על המופע הזה. הייתי בו פעמיים! (בפעם השנייה כשחזרתי לבואנוס לאחר 3 חודשים כדי לפגוש את מרק) עד כדי כך אהבתי. אבל אל תשאלו אותי מה זה מכיוון שאין לי דרך לתאר את מה שהולך שם, גם יובל בעל ההוסטל לא יכל להכביר במילים לגבי המופע ואמר לנו "פשוט תלכו לזה, קשה להסביר מה זה אבל זה דבר שאסור לפספס". כמובן שלאחר המופע גם אנחנו לא הצלחנו להסביר וכמובן שהבנו למה הוא אמר שאסור לפספס.. קחו את טררם או מיומנה ותעשו אותם פי 4 יותר מוזר מיוחד ובעיקר תלוי מהתקרה. מופע מדהים ואם כבר יש לכם מזל להיות בבואנוס כשהם לא בסיבוב הופעות בינלאומי – תלכו.

Fuerza BrutaEl tigre

שכונה שנמצאת 30 קילומטרים צפונית לעיר וממוקמת על אי בדלתא של נהר פרנה Paraná. הקטע של המקום הוא שאין כאן רחובות, רכבים וחניות לרכב ליד הבית אלא סירות, מזח לכל בית ואווירה מדליקה של שכונה בסגנון לגמרי אחר. אנחנו פשוט לקחנו את הסירה שהיא ה"אוטובוס" של השכונה. שטנו ועברנו איתו בהרבה תעלות מים קטנות בין בתים. מידי פעם הוא עצר במזח זה או אחר כדי להעלות ולהוריד תושבים בביתם והייתה חוויה ממש כיפית.

שכונת בוקה

אחד המקומות שאהבתי בבואנוס ולכן ביקרתי כאן פעמיים. זאת שכונת עוני שעם השנים הפכה ליעד תיירותי. כיף להסתובב כאן ברחובות ולראות את הבתים בצבעוניים והאווירה של המסעדות והמועדונים. גם האיצטדיון של קבוצת הכדורגל בוקה ג'וניורס זה יעד לביקור והגאווה של תושבי השכונה שמעודדים את קבוצת הכדורגל שלהם שהיא אחד הגדולות בארגנטינה ונחשבת לכזאת שמייצגת את המעמד הנמוך.  בשלב מסויים רצו לעודד את התיירות בעיר ולכן צבעו את הבתים וחלק מהמדרכות בצבעים שונים. אווירה מדהימה.

שכונת בוקה בואנס איירסPalermo

שכונה נוספת בבואנוס בה הסתובבתי עם ישראלית מההוסטל. השכונה ניראת כמו עיירה קטנה שלקוחה מאירופה, מקום יוקרתי עם מסעדות וחנויות. אני וטל ישבנו לאכול במסעדה שנראית מסעדה תל אביבית ולאחר מכן גם גלידה שיובל בעל ההוסטל המליץ עליה.

השוק הגדול- כל יום ראשון יש בבואנוס שוק גדול שמתפרס על מספר רחובות. אני ועילאי הסתובבנו בין כל הדוכנים שמוכרים יצירות יד , בגדים, פירות ועוד. אני קניתי חולצה של קבוצת הכדורגל  Boca Juniors

העזיבה של בואנוס הייתה השינוי מקום הראשון שלי בטיול ולכן גם הכי מלחיצה.

אל קלפטה El Calafate

לעיירה הארגנטינאית אל קלפטה מגיעים בעיקר בשביל לראות את הקרחון המתנפץ פוריטו מורנו Perito Moreno. טסתי מבואנוס איירס לאל קלפטה ושהיתי בה 4 ימים. העיר עצמה מאוד נחמדה ומרגישה קצת כמו עיירת סקי עם חנויות של ציוד טיולים ומקומות למטיילים.

הקרחון

הדבר המרכזי כאן זה כמובן הקרחון שנמצא כ-50 קילומטרים ממנה. הפארק בו נמצא הקרחון ונקרא פארק הקרחונים מהמם בפני עצמו והשיא שלו זה כמובן הקרחון. רוב האנשים חווים את הקרחון מהתצפית שממולה, אני החלטתי שאני משקיע כאן ולוקח סיור מאורגן שכולל שייט אל הקרחון והליכה על גביו עם קרמפונים שהם קוצים ממתכת שמלבישים על הנעליים כי למה לא להשקיע באטרקציות במיוחד כשאין כאלה בארץ. הסיור בעלות של כ2500 פזו שזה בערך 250 שקלים אבל היה שווה כל שקל.

פריטו מורנו הקרחון המתנפץLaguna Nimez Reserve

דבר נוסף שעשיתי כאן ופחות מוכר ופופולרי זה ביקור בלגונה נימז  שבה יש הרבה מאוד ציפורים מסוגים שונים. מזכיר את אגמון החולה רק עם יותר ציפורים ואפשר להסתובב רגלית ממרחק יחסית קרוב. המסלול כאן הוא די בקטנה ומסתכם בהליכה מישורית של 3 קילומטרים ובאופן אישי מאוד אהבתי כי אני אוהב ציפורים והמקום הוא מקום יפה שנמצא קרוב לים כך שאפשר אחרי זה גם לצפות על הים. במהלך הסיור שלי בלגונה ירד גשם ונכנסתי לאחד המחסות. היה מדהים להסתכל על הציפורים ולחשוב קצת על המקום שאני נמצא בו. הלגונה נמצאת בתוך העיירה כך שהליכה רגלית קצרה בתוכה מספיקה כדי להגיע ללגונה.

אושואיה ushuaia

הטיסה השנייה והאחרונה שלי הייתה לאושואיה אחרי זה הבנתי כבר שאני מפספס הרבה עם הטיסות כי בדרכים פוגשים את האנשים וזה חלק מהכיף וממש חבל על הכסף. אושואיה היא העיר הכי דרומית בגלובוס. יש עוד יישוב קטן שיותר דרומי ממנה אך היא העיר הדרומית ביותר. קצה העולם, יש שם אפילו שלט כזה ואפשר גם להחתים דרכון כאן עם חותמת של סוף העולם. אושואיה היא באמת העיר הכי דרומית בעולם שנמצאת באזור שנקרא ארץ האש. למרות השם החם, ממש קר שם. מקור השם הוא בגלל מדורות שראו הספנים הספרדים על החוף כששטו לאורך חופי המקום לפני כמה מאות שנים. באושואיה יש אווירה מאוד כייפית של מטיילים וגם מספר שמורות טבע יפות בכל האזור. הבעיה עם אושואיה שהיא יקרה יחסית בעונה ועלות לינה בה למשל היא כמעט כפולה מאשר במקומות אחרים (350 פזו). זו אחת הסיבות שלא שהיתי בה הרבה זמן. מה עשיתי כאן ?

אושוויה ארגנטינהלגונה אזמרלדה Laguna Esmeralda

טיול יומי (אי אפשר לקרוא לזה טרק) ללגונה מאוד יפה בין הרים. אני וטורו (יפני שהכרתי באושואיה)החלטנו לתרגל את נושא הטרמפים לקראת ההמשך וכך יצאנו בטרמפים ללגונה. הגענו כמה ימים לאחר גשמים שהיו באזור ולכן הדרך ללגונה הייתה מלאה בבוץ שכיסה אותנו עד הברכיים. אני וטורו מאוד אהבנו את החלק הזה, ככה זו לא הייתה הליכה רגילה אל הלגונה אלא ממש מאבק. הלגונה יפיפה ובקצה השני נמצא סכר שנבנה על ידי בונים. הבאנו למקום קצת לחם וריבת חלב (ריבת חלב היא בין המאכלים הבולטים בארגנטינה ובדרום אמריקה בכלל, כמעט כל דבר מתוק כולל בתוכו ריבת חלב). לאחר שחזרנו את הדרך מהלגונה לכיוון הכביש תפסנו טרמפים והגענו להוסטל.

מסלול טיול אושוויההפארק הלאומי Tierra Del Fuego

נסענו לטיול רגלי בפארק הלאומי. יש כאן כמה מסלולים ואני עשיתי את אחד הקצרים. בערב בגסטהאוס ישבנו עם עוד מטיילים שסיפרו לנו על המסלולים הארוכים יותר ובאמת יש הבדלים גדולים וכל אחד יכול לבחור מה שמתאים לו. יש מפות בהוסטלים וכמו כל מקום אחר העובדים בהוסטל שמחים לעזור ולתת טיפים לגבי המסלולים והמקומות אשר מומלץ לבקר בערים ובעיירות.

בעקבות הטלפון והדרכון

את ג'וליאן השוויצרי פגשתי באושוויה והמשכתי לטייל איתו מכאן צפונה לכיוון צ'ילה. הוא לא הבחור הכי מאורגן שאני מכיר ויש לו נטייה לשכוח דברים (בעיקר בטרמפים). בדרך לאושואיה הוא הצליח לאבד טלפון נייד כששכח אותו בטרמפ. במהלך יום הטרמפים שלנו מאושואיה לפונטה ארנס הגענו לעיירה בשם Rio Grande אליה הגענו לאחר טרמפ עם משאית, אני במשאית אחת וג'וליאן באחרת. זו הייתה חוויה מדהימה והנהג התלהב מהעובדה שאני יודע ספרדית, בנוסף הוא החליט לפנק אותי במאטה, המשקה הלאומי של ארגנטינה. הנהג החליט להכין את המשקה במהלך הנסיעה למרות שביקשתי לעזור הוא התעקש לחמם את המים ולהכין הכל לבד על כירה שהייתה לו במשאית. במהלך הנסיעה גם הכרתי את הגואנקו, חיה אנדמית רק לאזור פטגוניה (החלק הדרומי של ארגנטינה וצ'ילה). ב Rio Grande  פגשנו את הנהג שבמכוניתו ג'וליאן שכח את הנייד שלו והוא החזיר את הנייד. הבנו שיש כיכר גדולה 3 ק"מ לאחר היציאה מהעיירה אז החלטנו ללכת עם התיקים על הגב את שלושת הקילומטר הללו וכמובן שירד עלינו גשם. עשינו עצירה בתחנת אוטובוס ואכלנו אמפנדס. לאחר שהגענו אל הכיכר היינו עייפים והשעה היתה מאוחרת במהלך כל הליכה ניסינו לתפוס טרמפ, אבל מי יעצור לשני תרמילאים סחוטים במים. ג'וליאן החליט שהנהג הבא שננסה לעצור יהיה האחרון ואם הוא לא יעצור נתפוס טרמפ חזרה לעיירה ונישן שם. בחוסר חשק הוא הרים את האצבע ונהג עצר לנו. לנהג קראו דיוויד והוא העביר אותנו את הגבול לצ'ילה. לאחר שהחלפנו טרמפ ג'וליאן קלט שלאחר המעבר גבול במקום לשים את הדרכון בתיק שם אותו על המושב בין הרגליים. כמובן שהוא לא לקח אותו והדרכון הנחשק של שווייץ נשאר במכונית של דייויד. הגענו מאוחר להוסטל בפונטה ארנס והלכנו לישון.

מפגש מקרי בפונטה ארנסלמחרת דיוויד יצר קשר עם ג'וליאן דרך הפייסבוק אך לאחר זמן קצר כבר לא הגיב להודעות של ג'וליאן. הוא החליט שאין מה לעשות ועדיף לצאת ולראות את העיר. הלכנו לאכול במקום מרכזי שהיה בו קניון. קרוב לכניסה לקניון ג'וליאן פתאום שם את היד שלו על הכתף שלי ואומר "גל זה לא דיוויד?" רצנו לדיוויד והוא החזיר לנו בשמחה את הדרכון האבוד. כמובן הצטלמנו איתו והודינו לו. המקרים עם ג'וליאן הביאו אותי להבנה שאם בן אדם איבד בתוך שבועיים גם נייד וגם דרכון ומצא אותם כניראה שצריך לקחת הכל בפרופורציות. השיעור הזה עזר לי במקרים מסויים מאוד בהמשך הטיול.

פונטה ארנס דרום צילהבפונטה ארנס

מאוד נהנינו כאן למרות שזו עיר שאין בה הרבה עניין. לא עשינו כאן הרבה וגם את הפינגווינים שאפשר לראות בחוף סמוך לא יצא לנו לראות בגלל מזג אוויר. אבל כן הלכנו לבקר בבית קברות על קומות שהפך לאיזו אטרקציה תיירותית של תרמילאים וגם נהנינו לראות שמות של רחובות על שם מדינות בעולם כולל צומת ישראל-שוויץ (כמובן שאני וג'וליאן הצטלמנו עם השלטים. הגסטהאוס כאן היה מאוד נחמד מכיוון שהיו בו הרבה מטיילים מכל העולם והייתה אווירה בינלאומית. זו הסיבה שנשארנו כאן 5 ימים וג'וליאן אפילו נשאר לעבוד תמורת לינה וכלכלה בגסטהאוס.

פוארטו נטלס - Puerto Natale

לעיירה הצ'יליאנית פוארט נטלס מגיעים על מנת לבקר בפארק הלאומי הכי מפורסם בצ'ילה – טורס דל פיינה Torres Del Paine. הלב של הפארק אלו עמודי סלע אדירים שנמצאים מעל לגונה יפה ולהם קוראים מגדלי הכאב בתרגום חופשי. לצערנו ישראל מתקשרת למקום באופן די טראומטי מכיוון שלפני כמה שנים מטייל ישראלי שרף בטעות 80 אחוז מהפרק והיו גם הרוגים. יש כאן שלוש אפשרויות לטיול רגלי. הראשונה שאותה אני עשיתי היא רק ללכת לבסיס הטורסים ולחזור, זה טיול יום. האפשרות השנייה מכונה ה-W וזה טיול של 3 ימים בו עולים במעלה 3 עמקים וחוזרים אחורה כל פעם. המסלול נראה בצורת האות האנגלית W וכך הוא מכונה. האפשרות השלישית והארוכה היא טיול רגלי של 10 ימים מסביב לכל הגוש וכולל גם את ה-W. את המסלול עשיתי עם רפאל הונצואלני שהכרתי במקום עצמו, שלא ידע שלישראלים אסור להיכנס למדינתו מה שיצר שיחה מעניינת במהלך הטרק. הייתי יומיים באזור של פורטו נטאלס.

טורס דל פיין אל צ'לטן, פיץ רוי

הפיץ רוי הוא יעד פופולרי למטיילים מכיוון שזהו הר עם לגונה מאוד יפה שמעליה עמודי סלע גבוהים המזכירים את הטורסים. העיירה שממנה מגיעים לפיץ רוי היא אל צ'אלטן שנמצאת בתחומי ארגנטינה והיציאה לפיץ רוי היא מתוך העיירה. הגבול כאן עובר מצפון לדרום ולכן מה שרוב המטיילים עושים, עוברים את הגבול בין צילה לארגנטינה כל הזמן במעלה הגבול מדרום לצפון. הייתי פה 4 ימים, נהניתי מהאווירה וטיפסתי למעלה ללגונה כטיול יום. כאן חברתי לעילאי שוב לפני תחילת הקרטרה ופגשנו אב ובן גרמנים שטיילו איתנו אל הפיץ רוי. בשלב מסויים אני והבן החלפנו דרכונים כדי להתרשם איך ניראה הדרכון של המדינה האחרת, יוליאן הבן ראה שזהו יום ההולדת שלי ולכבוד זה החלטנו אני ועילאי להכין שקשוקה והגרמנים לקנות יין וכך חגגתי את ים ההולדת ה22 שלי. באל צ'אלטן יש עוד מספר מסלולים נחמדים, אחד מהם הוא למפל אליו אני ועילאי הלכנו.

פיץ רוימכאן יצאתי לקרטרה אוסטרל שזוהי דרך מפורסמת ודי נידחת בצ'ילה שבה נסעתי בטרמפים.

גל אבין

נסעתי לבד לדרום אמריקה. קבעתי עם חבר מהארץ פגישה כשלושה וחצי חודשים לאחר הנחיתה שלי,

קרא עוד...

חודש בדרום פטגוניה

גל אבין, מרץ 2017

בואנוס אייר, אושוויה, טורס דל פיינה, אל קלפטה ועוד

כמה מילים: אני אוהב טבע ונופים אבל בצבא התחילו לי בעיות בברכיים אז לא יכולתי לעשות טרקים ארוכים והסתפקתי בטיולי יום קצרים בדרך כלל אבל זה לא הפריע לי לחוות את דרום אמריקה דרך האנשים שכאן, התרבות וכל שאר הדברים שעשיתי.  הטיול שלי בצ'ילה ארגנטינה נמשך כשלושה וחצי חודשים והיה חלק מטיול ארוך יותר בדרום היבשת שנמשך 7 חודשים.

 

תכנית הטיול

6 ימים בבואנוס איירס
4 ימים באל קלפטה. הגעתי בטיסה והדבר המרכזי היה הקרחון
3 ימים באושואיה שבארץ האש. היה יקר וקיצרתי.
3 ימים בפונטה ארנס. עיר נחמדה בצ'ילה.
2 ימים בפורטה נטאלס וטיול בטורס דל פיינה.
4 ימים באל צ'אלטן וטיול לפיץ רוי
14 ימים בקרטרה אוסטרל

הטיול שלי

בואנוס איירס

פגשתי במטוס את עילאי והוא היה השותף הראשון שלי ביבשת. ישנו במי הוסטל שהוא הוסטל של ישראלי בשם יובל ולכן שוהים שם בעיקר ישראלים. למרות שרציתי אווירה קצת שונה זה נתן לי את נחיתה רכה בתחילת הטיול. אני ועילאי התחברנו בהתחלה כי הבנו שאנחנו באותו הוסטל ולכן גם חלקנו מונית מנמל התעופה עד ההוסטל. יובל מנהל ההוסטל יודע להמליץ מה לעשות ואיך לא ללכת לאיבוד בימים הראשונים. בנוסף יובל עזר לי למצוא מורה פרטית לספרדית בשם נטלייה שעזרה לי לשפר את הספרדית הבסיסית שלי. באחת הפעמים שנסעתי לנטלייה ברכבת התחתית של בואנוס איבדתי את הדרך, כשראיתי חרדי מבית חב"ד הוא שמח מאוד לעזור לי למצוא את הדרך אליה.

אלו המקומות שאהבתי בבואנוס איירס

Fuerza Bruta

ההמלצה הראשונה של יובל הייתה על המופע הזה. הייתי בו פעמיים! (בפעם השנייה כשחזרתי לבואנוס לאחר 3 חודשים כדי לפגוש את מרק) עד כדי כך אהבתי. אבל אל תשאלו אותי מה זה מכיוון שאין לי דרך לתאר את מה שהולך שם, גם יובל בעל ההוסטל לא יכל להכביר במילים לגבי המופע ואמר לנו "פשוט תלכו לזה, קשה להסביר מה זה אבל זה דבר שאסור לפספס". כמובן שלאחר המופע גם אנחנו לא הצלחנו להסביר וכמובן שהבנו למה הוא אמר שאסור לפספס.. קחו את טררם או מיומנה ותעשו אותם פי 4 יותר מוזר מיוחד ובעיקר תלוי מהתקרה. מופע מדהים ואם כבר יש לכם מזל להיות בבואנוס כשהם לא בסיבוב הופעות בינלאומי – תלכו.

Fuerza BrutaEl tigre

שכונה שנמצאת 30 קילומטרים צפונית לעיר וממוקמת על אי בדלתא של נהר פרנה Paraná. הקטע של המקום הוא שאין כאן רחובות, רכבים וחניות לרכב ליד הבית אלא סירות, מזח לכל בית ואווירה מדליקה של שכונה בסגנון לגמרי אחר. אנחנו פשוט לקחנו את הסירה שהיא ה"אוטובוס" של השכונה. שטנו ועברנו איתו בהרבה תעלות מים קטנות בין בתים. מידי פעם הוא עצר במזח זה או אחר כדי להעלות ולהוריד תושבים בביתם והייתה חוויה ממש כיפית.

לטיולים דומים


3.5 שבועות באוגנדה

תגובות פייסבוק

לאוס סיפור דרך

תגובות פייסבוק

22 יום מקולורדו לסן פרנסיסקו

תגובות פייסבוק

שכונת בוקה

אחד המקומות שאהבתי בבואנוס ולכן ביקרתי כאן פעמיים. זאת שכונת עוני שעם השנים הפכה ליעד תיירותי. כיף להסתובב כאן ברחובות ולראות את הבתים בצבעוניים והאווירה של המסעדות והמועדונים. גם האיצטדיון של קבוצת הכדורגל בוקה ג'וניורס זה יעד לביקור והגאווה של תושבי השכונה שמעודדים את קבוצת הכדורגל שלהם שהיא אחד הגדולות בארגנטינה ונחשבת לכזאת שמייצגת את המעמד הנמוך.  בשלב מסויים רצו לעודד את התיירות בעיר ולכן צבעו את הבתים וחלק מהמדרכות בצבעים שונים. אווירה מדהימה.

שכונת בוקה בואנס איירסPalermo

שכונה נוספת בבואנוס בה הסתובבתי עם ישראלית מההוסטל. השכונה ניראת כמו עיירה קטנה שלקוחה מאירופה, מקום יוקרתי עם מסעדות וחנויות. אני וטל ישבנו לאכול במסעדה שנראית מסעדה תל אביבית ולאחר מכן גם גלידה שיובל בעל ההוסטל המליץ עליה.

השוק הגדול- כל יום ראשון יש בבואנוס שוק גדול שמתפרס על מספר רחובות. אני ועילאי הסתובבנו בין כל הדוכנים שמוכרים יצירות יד , בגדים, פירות ועוד. אני קניתי חולצה של קבוצת הכדורגל  Boca Juniors

העזיבה של בואנוס הייתה השינוי מקום הראשון שלי בטיול ולכן גם הכי מלחיצה.

אל קלפטה El Calafate

לעיירה הארגנטינאית אל קלפטה מגיעים בעיקר בשביל לראות את הקרחון המתנפץ פוריטו מורנו Perito Moreno. טסתי מבואנוס איירס לאל קלפטה ושהיתי בה 4 ימים. העיר עצמה מאוד נחמדה ומרגישה קצת כמו עיירת סקי עם חנויות של ציוד טיולים ומקומות למטיילים.

הקרחון

הדבר המרכזי כאן זה כמובן הקרחון שנמצא כ-50 קילומטרים ממנה. הפארק בו נמצא הקרחון ונקרא פארק הקרחונים מהמם בפני עצמו והשיא שלו זה כמובן הקרחון. רוב האנשים חווים את הקרחון מהתצפית שממולה, אני החלטתי שאני משקיע כאן ולוקח סיור מאורגן שכולל שייט אל הקרחון והליכה על גביו עם קרמפונים שהם קוצים ממתכת שמלבישים על הנעליים כי למה לא להשקיע באטרקציות במיוחד כשאין כאלה בארץ. הסיור בעלות של כ2500 פזו שזה בערך 250 שקלים אבל היה שווה כל שקל.

פריטו מורנו הקרחון המתנפץLaguna Nimez Reserve

דבר נוסף שעשיתי כאן ופחות מוכר ופופולרי זה ביקור בלגונה נימז  שבה יש הרבה מאוד ציפורים מסוגים שונים. מזכיר את אגמון החולה רק עם יותר ציפורים ואפשר להסתובב רגלית ממרחק יחסית קרוב. המסלול כאן הוא די בקטנה ומסתכם בהליכה מישורית של 3 קילומטרים ובאופן אישי מאוד אהבתי כי אני אוהב ציפורים והמקום הוא מקום יפה שנמצא קרוב לים כך שאפשר אחרי זה גם לצפות על הים. במהלך הסיור שלי בלגונה ירד גשם ונכנסתי לאחד המחסות. היה מדהים להסתכל על הציפורים ולחשוב קצת על המקום שאני נמצא בו. הלגונה נמצאת בתוך העיירה כך שהליכה רגלית קצרה בתוכה מספיקה כדי להגיע ללגונה.

אושואיה ushuaia

הטיסה השנייה והאחרונה שלי הייתה לאושואיה אחרי זה הבנתי כבר שאני מפספס הרבה עם הטיסות כי בדרכים פוגשים את האנשים וזה חלק מהכיף וממש חבל על הכסף. אושואיה היא העיר הכי דרומית בגלובוס. יש עוד יישוב קטן שיותר דרומי ממנה אך היא העיר הדרומית ביותר. קצה העולם, יש שם אפילו שלט כזה ואפשר גם להחתים דרכון כאן עם חותמת של סוף העולם. אושואיה היא באמת העיר הכי דרומית בעולם שנמצאת באזור שנקרא ארץ האש. למרות השם החם, ממש קר שם. מקור השם הוא בגלל מדורות שראו הספנים הספרדים על החוף כששטו לאורך חופי המקום לפני כמה מאות שנים. באושואיה יש אווירה מאוד כייפית של מטיילים וגם מספר שמורות טבע יפות בכל האזור. הבעיה עם אושואיה שהיא יקרה יחסית בעונה ועלות לינה בה למשל היא כמעט כפולה מאשר במקומות אחרים (350 פזו). זו אחת הסיבות שלא שהיתי בה הרבה זמן. מה עשיתי כאן ?

אושוויה ארגנטינהלגונה אזמרלדה Laguna Esmeralda

טיול יומי (אי אפשר לקרוא לזה טרק) ללגונה מאוד יפה בין הרים. אני וטורו (יפני שהכרתי באושואיה)החלטנו לתרגל את נושא הטרמפים לקראת ההמשך וכך יצאנו בטרמפים ללגונה. הגענו כמה ימים לאחר גשמים שהיו באזור ולכן הדרך ללגונה הייתה מלאה בבוץ שכיסה אותנו עד הברכיים. אני וטורו מאוד אהבנו את החלק הזה, ככה זו לא הייתה הליכה רגילה אל הלגונה אלא ממש מאבק. הלגונה יפיפה ובקצה השני נמצא סכר שנבנה על ידי בונים. הבאנו למקום קצת לחם וריבת חלב (ריבת חלב היא בין המאכלים הבולטים בארגנטינה ובדרום אמריקה בכלל, כמעט כל דבר מתוק כולל בתוכו ריבת חלב). לאחר שחזרנו את הדרך מהלגונה לכיוון הכביש תפסנו טרמפים והגענו להוסטל.

מסלול טיול אושוויההפארק הלאומי Tierra Del Fuego

נסענו לטיול רגלי בפארק הלאומי. יש כאן כמה מסלולים ואני עשיתי את אחד הקצרים. בערב בגסטהאוס ישבנו עם עוד מטיילים שסיפרו לנו על המסלולים הארוכים יותר ובאמת יש הבדלים גדולים וכל אחד יכול לבחור מה שמתאים לו. יש מפות בהוסטלים וכמו כל מקום אחר העובדים בהוסטל שמחים לעזור ולתת טיפים לגבי המסלולים והמקומות אשר מומלץ לבקר בערים ובעיירות.

לטיולים דומים


22 יום מקולורדו לסן פרנסיסקו

תגובות פייסבוק

4 חודשים בקולומביה

תגובות פייסבוק

דרום פטגוניה

תגובות פייסבוק

בעקבות הטלפון והדרכון

את ג'וליאן השוויצרי פגשתי באושוויה והמשכתי לטייל איתו מכאן צפונה לכיוון צ'ילה. הוא לא הבחור הכי מאורגן שאני מכיר ויש לו נטייה לשכוח דברים (בעיקר בטרמפים). בדרך לאושואיה הוא הצליח לאבד טלפון נייד כששכח אותו בטרמפ. במהלך יום הטרמפים שלנו מאושואיה לפונטה ארנס הגענו לעיירה בשם Rio Grande אליה הגענו לאחר טרמפ עם משאית, אני במשאית אחת וג'וליאן באחרת. זו הייתה חוויה מדהימה והנהג התלהב מהעובדה שאני יודע ספרדית, בנוסף הוא החליט לפנק אותי במאטה, המשקה הלאומי של ארגנטינה. הנהג החליט להכין את המשקה במהלך הנסיעה למרות שביקשתי לעזור הוא התעקש לחמם את המים ולהכין הכל לבד על כירה שהייתה לו במשאית. במהלך הנסיעה גם הכרתי את הגואנקו, חיה אנדמית רק לאזור פטגוניה (החלק הדרומי של ארגנטינה וצ'ילה). ב Rio Grande  פגשנו את הנהג שבמכוניתו ג'וליאן שכח את הנייד שלו והוא החזיר את הנייד. הבנו שיש כיכר גדולה 3 ק"מ לאחר היציאה מהעיירה אז החלטנו ללכת עם התיקים על הגב את שלושת הקילומטר הללו וכמובן שירד עלינו גשם. עשינו עצירה בתחנת אוטובוס ואכלנו אמפנדס. לאחר שהגענו אל הכיכר היינו עייפים והשעה היתה מאוחרת במהלך כל הליכה ניסינו לתפוס טרמפ, אבל מי יעצור לשני תרמילאים סחוטים במים. ג'וליאן החליט שהנהג הבא שננסה לעצור יהיה האחרון ואם הוא לא יעצור נתפוס טרמפ חזרה לעיירה ונישן שם. בחוסר חשק הוא הרים את האצבע ונהג עצר לנו. לנהג קראו דיוויד והוא העביר אותנו את הגבול לצ'ילה. לאחר שהחלפנו טרמפ ג'וליאן קלט שלאחר המעבר גבול במקום לשים את הדרכון בתיק שם אותו על המושב בין הרגליים. כמובן שהוא לא לקח אותו והדרכון הנחשק של שווייץ נשאר במכונית של דייויד. הגענו מאוחר להוסטל בפונטה ארנס והלכנו לישון.

מפגש מקרי בפונטה ארנסלמחרת דיוויד יצר קשר עם ג'וליאן דרך הפייסבוק אך לאחר זמן קצר כבר לא הגיב להודעות של ג'וליאן. הוא החליט שאין מה לעשות ועדיף לצאת ולראות את העיר. הלכנו לאכול במקום מרכזי שהיה בו קניון. קרוב לכניסה לקניון ג'וליאן פתאום שם את היד שלו על הכתף שלי ואומר "גל זה לא דיוויד?" רצנו לדיוויד והוא החזיר לנו בשמחה את הדרכון האבוד. כמובן הצטלמנו איתו והודינו לו. המקרים עם ג'וליאן הביאו אותי להבנה שאם בן אדם איבד בתוך שבועיים גם נייד וגם דרכון ומצא אותם כניראה שצריך לקחת הכל בפרופורציות. השיעור הזה עזר לי במקרים מסויים מאוד בהמשך הטיול.

פונטה ארנס דרום צילהבפונטה ארנס

מאוד נהנינו כאן למרות שזו עיר שאין בה הרבה עניין. לא עשינו כאן הרבה וגם את הפינגווינים שאפשר לראות בחוף סמוך לא יצא לנו לראות בגלל מזג אוויר. אבל כן הלכנו לבקר בבית קברות על קומות שהפך לאיזו אטרקציה תיירותית של תרמילאים וגם נהנינו לראות שמות של רחובות על שם מדינות בעולם כולל צומת ישראל-שוויץ (כמובן שאני וג'וליאן הצטלמנו עם השלטים. הגסטהאוס כאן היה מאוד נחמד מכיוון שהיו בו הרבה מטיילים מכל העולם והייתה אווירה בינלאומית. זו הסיבה שנשארנו כאן 5 ימים וג'וליאן אפילו נשאר לעבוד תמורת לינה וכלכלה בגסטהאוס.

פוארטו נטלס - Puerto Natale

לעיירה הצ'יליאנית פוארט נטלס מגיעים על מנת לבקר בפארק הלאומי הכי מפורסם בצ'ילה – טורס דל פיינה Torres Del Paine. הלב של הפארק אלו עמודי סלע אדירים שנמצאים מעל לגונה יפה ולהם קוראים מגדלי הכאב בתרגום חופשי. לצערנו ישראל מתקשרת למקום באופן די טראומטי מכיוון שלפני כמה שנים מטייל ישראלי שרף בטעות 80 אחוז מהפרק והיו גם הרוגים. יש כאן שלוש אפשרויות לטיול רגלי. הראשונה שאותה אני עשיתי היא רק ללכת לבסיס הטורסים ולחזור, זה טיול יום. האפשרות השנייה מכונה ה-W וזה טיול של 3 ימים בו עולים במעלה 3 עמקים וחוזרים אחורה כל פעם. המסלול נראה בצורת האות האנגלית W וכך הוא מכונה. האפשרות השלישית והארוכה היא טיול רגלי של 10 ימים מסביב לכל הגוש וכולל גם את ה-W. את המסלול עשיתי עם רפאל הונצואלני שהכרתי במקום עצמו, שלא ידע שלישראלים אסור להיכנס למדינתו מה שיצר שיחה מעניינת במהלך הטרק. הייתי יומיים באזור של פורטו נטאלס.

טורס דל פיין אל צ'לטן, פיץ רוי

הפיץ רוי הוא יעד פופולרי למטיילים מכיוון שזהו הר עם לגונה מאוד יפה שמעליה עמודי סלע גבוהים המזכירים את הטורסים. העיירה שממנה מגיעים לפיץ רוי היא אל צ'אלטן שנמצאת בתחומי ארגנטינה והיציאה לפיץ רוי היא מתוך העיירה. הגבול כאן עובר מצפון לדרום ולכן מה שרוב המטיילים עושים, עוברים את הגבול בין צילה לארגנטינה כל הזמן במעלה הגבול מדרום לצפון. הייתי פה 4 ימים, נהניתי מהאווירה וטיפסתי למעלה ללגונה כטיול יום. כאן חברתי לעילאי שוב לפני תחילת הקרטרה ופגשנו אב ובן גרמנים שטיילו איתנו אל הפיץ רוי. בשלב מסויים אני והבן החלפנו דרכונים כדי להתרשם איך ניראה הדרכון של המדינה האחרת, יוליאן הבן ראה שזהו יום ההולדת שלי ולכבוד זה החלטנו אני ועילאי להכין שקשוקה והגרמנים לקנות יין וכך חגגתי את ים ההולדת ה22 שלי. באל צ'אלטן יש עוד מספר מסלולים נחמדים, אחד מהם הוא למפל אליו אני ועילאי הלכנו.

פיץ רוימכאן יצאתי לקרטרה אוסטרל שזוהי דרך מפורסמת ודי נידחת בצ'ילה שבה נסעתי בטרמפים.

לטיולים דומים


הודו-לדאק, רישיקש, ורנסי ודלהי

תגובות פייסבוק

טיול בקירגיסטן

תגובות פייסבוק

פטרה ועקבה בירדן

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *