משפחת ברגר

יעקב ורותי ושלושת ילדינו – מאיה בת 15, רותם בת 12 ונדב בן 8, אנחנו מעדיפים את הטיולים שלנו בחו"ל ארוכים. "אנחנו חוסכים את תקציב התיירות כמה שנים, ואז עושים טיול ארוך. ככה גם יודעים שיש למה לחכות". בינתיים, גם בארץ אין מה להתלונן : כיוון שאנחנו גרים במדרשת בן גוריון הצמודה לקיבוץ שדה בוקר, ונהנים יומיום מהיופי של המדבר, ובקיץ מבלים קבוע אצל אח שלי בעמק החולה.

ברזיל עם ילדים - 3 חודשים

יעקב ברגר, יוני-ספטמבר 2015

ג'ונגלים במנאוס, הרבה חופים, מפלי איגואסו ודרום ברזיל

בכמה מילים:

הטיול היה לכבוד בת המצווה של מאיה. בחרנו את ברזיל כי יש לי משפחה שם, אבי  הגיע לדרום ברזיל ממזרח אירופה, אימי ואני נולדנו בברזיל. עליתי לארץ בגיל שנה, כך שהטיול היה גם מעין טיול שורשים. הטיול שלנו היה מצפון לדרום, בעיקר לאורך החוף, עם גיחות מערבה לתוך היבשת. באופן כללי האנשים בברזיל מאוד נחמדים וידידותיים לילדים.

יצאנו בסוף יוני וחזרנו בסוכות – באותה שנה החגים יצאו מוקדם כך שהיה קל לחבר אותם עם  החופש הגדול,  "גנבנו" כמה ימים בסוף יוני וככה הצלחנו לנסוע לטיול ארוך שלא מפסידים בו יותר מדי ימי לימודים. ניצלנו את כל הויזה של ה-90 יום.

תכנית הטיול:

שבועיים בצפון ברזיל

נחיתה בריו  ומיד המשכנו למנאוס והאמזונס – 10 ימים
בלם - עיר על שפך האמזונס – 3 ימים

19 ימים בצפון מזרח ברזיל

רסיפה והעיירה אולינדה – 3 ימים. (טיסת פנים מבלם).
מסייאו וימת מונדאו – 3 ימים
פנדו ושפך נהר הסן פרנסיסקו – 2 ימים
סלבדור דה באהיה והפלגה במפרץ באהיה – 7 ימים
פורטו סגורו – 4 ימים

3 שבועות במרכז ברזיל

ויטוריה וחופי אספיריטו סנטוס -  4 ימים.
ריו דה ז'נרו – 7 ימים.
אורו פרטו ומכרות הזהב – 3 ימים.
סאן פאולו – 5 ימים.

דרום ברזיל

קוריטיבה והאי איליה דו מל -  7 ימים
מפלי האיגואסו – 3 ימים. (טיסה מקורטיבה).
ארישים וחופי סנטה קתרינה  - 10 ימים
העיירות והפארקים במדינת ריו גרנדה דו סול – 5 ימים
פורטו אלגרה – 4 ימים
ריו דה ז'נרו – 4 ימים (טיסה מפורטו אלגרה)

מזג האוויר בברזיל

ברוב ברזיל חם כל השנה, הקיץ הוא בינואר פברואר וזאת גם העונה הכי עמוסה בין היתר בגלל הקרנבל. דווקא בתקופה שהיינו בה, יוני עד ספטמבר, פחות חם ויותר נעים לטייל – הטמפרטורות נעות בין 25 ל-30 מעלות. בצפון ברזיל, יולי זו העונה היבשה והכי מתאימה לטייל באזור האמזונס.

איך התניידנו ברזיל

ברזיל היא כמו ארצות הברית, פדרציה של מדינות, שביניהן מחברים אוטובוסים וטיסות. האוטובוסים  מאוד נוחים, הנהג עוצר כל שעתיים להתאווררות. רוב הזמן נסענו באוטובוס נסיעות שאורכות 8 עד 10 שעות, שזה גם הגבול שילדים מסוגלים לו. תכננתי בהתאם לזה את הטיול - לא לנסוע יותר מ-400 ק"מ באוטובוס ולחפש את היעדים בהתאם.

נעזרנו גם בטיסות פנים. רק בדרום ברזיל שכרנו רכב, כי זה אזור יותר בטוח להסתובב בו לבד, והכבישים שם טובים יותר.

הכי נוח זה כל פעם להגיע לעיר המרכזית באותה מדינה ולעשות משם טיולי כוכב של כמה ימים. לחלק מטיולי הכוכב אפשר לשכור רכב, או לקחת סיורים מודרכים באוטובוס תיירים. עם ילדים הסיורים האלה הם הכי נוחים. בכל מקום שמגיעים אליו, אפשר לשאול על סיורים מודרכים בסוכנויות הנסיעות או במקום הלינה.

בטיחות בטיול בברזיל

בערים הגדולות יש הרבה פשע וצריך לדעת איפה להסתובב. לא נכנסים כמובן לשכונות העוני. ב"דאון טאון" עדיף לא להסתובב בשעות החושך, אפשר להסתובב שם ביום. מסתובבים צנוע, בלי תכשיטים בולטים ושעונים. באזורים שלמים שהם תיירותיים יש נוכחות מאוד גבוהה של המשטרה ושם אפשר להסתובב גם בלילה – אזורים עם הופעות, מסעדות ופאבים, שיש בהם ריכוז גבוה של אכסניות ומלונות.

צפון ברזיל - האמזונס

10 ימים במנאוס והאמזונס

מנאוס (Manaus) היא עיר הבירה של מחוז אמזונס ומשמשת כבסיס ממנו ניתן לצאת לטיולים מאורגנים אל תוך הג'ונגל ולשיט בשני הנהרות המתמזגים לנהר האמזונס – ריו נגרו וריו סולימאנס. לעיר ניתן להגיע רק בטיסה או בשיט שנמשך כ 4-5 ימים מהעיר בלם (אבל אל תחשבו שזה קרוז...)

בג'ונגל יש מספר לודג'ים בהם ניתן לשהות 3-5 ימים. אנחנו בחרנו לשהות 3 ימים בלודג' שנמצא באגם ג'ומה. השתתפנו בפעילויות המוצעות כגון לכידת קיימנים שהם תנינים קטנים החיים בדרום אמריקה, דיג של דגי פיראנות וביקור בכפרים האינדיאנים וכן שייט בזריחה באגם וסיור רגלי בג'ונגל. הג'ונגל זו חוויה. קשה להיות שם, יש יתושים ולחות. מרגישים את הג'ונגל על אמת...

טיול יום נוסף לג'ונגלים עשינו לריו נגרו. שחינו עם דולפיני האמזונס, ביקרנו בעוד כפר אינדיאני והפעם צפינו בתצוגה של ריקודים שבטיים.

עוד טיול יום היה לפריזדנטי פיגרדו Presidente Figueiredo – אזור של מפלים שעתיים צפונית למנאוס והפעם בנסיעה בכביש.

3 ימים בבלם

עיר נמל היסטורית ליד שפך האמזונס. בסמוך לבלם בשפך האמזונס נמצא האי איליה דה מאראז'ו (isla de Marajo), בו יש חופי נהר נחמדים לבילוי של יום. בשלושת הימים שלנו בעיר קצת הסתובבנו ועשינו טיול יום לאי.

צפון מזרח ברזיל

רסיפה – (Recife )

רסיפה היא הבירה הראשונה של ברזיל , וגם המקום הראשון בו הייתה קהילה יהודית במדינה. לכן נמצא כאן בית הכנסת הראשון שהוקם בדרום אמריקה. ביקרנו בבית הכנסת וגם  במוזיאון הסמוך לו שבו מאחסנות הבובות הגדולות של סלבריטאים ודמויות היסטוריות, אותן מכינים לקראת הקרנבל המיוחד והמפורסם המתקיים כל שנה בעיר אולינדה שנמצאת מספר קילומטרים צפונית לרסיפה.

אולינדה (Olinda)  

אולינדה בנויה על גבעה שצופה על רסיפה, היא אמנם עיר גדולה בת 400,000 תושבים אבל היא  מאוד ציורית עם אווירה של פעם, כבישים מרוצפים ומבנים ישנים. ביקרנו בה במסגרת טיול יום מרסיפה.

מסאו maceio

מרסיפה המשכנו לעיר מסאו ל-3 ימים. האטרקציה המרכזית במסאו היא ימת מונדאו Mundaú Lagoon שנמצאת בסמוך לעיר. עשינו שיט של יום שלם בימה, השיט מגיע לשפך שבין הימה לאוקיינוס ועוצר בחלק מהאיים הקטנים שנמצאים בתוך הימה.

פנדו Penedo

לקחנו אוטובוס לעיירה פנדו  ושהינו בה יומיים. זוהי עיירה קטנה שנמצאת על גדת נהר סן פרנסיסקו, וממנה עשינו טיול יום לשפך של הנהר. לקחנו אוטובוס לעיירה פיאסבוסו Piaçabuçu  שנמצאת קרוב יותר לשפך ומשם לקחנו טיול ברכבי באגי שעובר דרך אזור מדהים של דיונות. עשינו סקי חולות, הגענו לשפך וביקרנו במושבה שהוקמה ע"י עבדים נמלטים בתקופת העבדות. כיום במושבה מתגוררים צאצאיהם המשמרים את אורח החיים של המאה ה-19.

סלבדור דה באהיה

לסלבדור הגענו מפנדו באוטובוס ושהיינו בה שבוע. סלבדור היא עיר מאוד יפה ואחת האטרקציות המרכזיות בה היא מעלית בגובה עשרות מטרים שמחברת בין העיר התחתית לעילית. ברובע העתיק של  פלוריניו -  צפינו במופעי קאפוארה בכיכרות המרכזיות.

מהעיר יצאנו לשני טיולים שווים: הראשון היה הפלגה במפרץ של באהיה, מפרץ ענק שיש בו הרבה איים. אנחנו הסתפקנו בביקור באיים הקרובים בגלל הרגישות של מאיה לטלטולים אבל יש אי גדול ומרוחק יותר בו לא ביקרנו, בשם טיניארה ובו עיירה שנקראת מורו דה סן פאולו שהיא מאוד פופולרית בקרב טיילים ישראלים.

פרוייקט תמר

ביקרנו גם בפרוייקט תמר ב-Praia do Forte – זהו מרכז לגידול והשבת צבי ים, אליו ניתן להגיע באוטובוס מסלבדור. המרכז מזכיר קצת את החלק החיצוני של המצפה התת ימי של אילת.

פורטו סגורו

מסלבדור הדרמנו לעיירת הנופש פורטו סגורו ל – 4 ימים. כאן גם ביקרנו בעיירה סמוכה בשם אריאל דה אז'ודה, המכונה "ישראל דה אז'ודה", עקב ריבוי התרמילאים השוהים במקום, ובחוף  טרנקוז'ו. אנחנו ישראלים, אז גם אנחנו ביקרנו.

מרכז ברזיל

פורטו סגורו היה היעד האחרון שניתן להגדיר כחלק מהטיול שלנו בצפון ברזיל. משם המשכנו דרומה לעיר ויטוריה Vitória ל- 4 ימים. לא יודע אם הייתי ממליץ על ויטוריה כיעד בפני עצמו אלא יותר כתחנה בדרך, אבל יש לי בן דוד שגר שם ולכן שהינו בה מספר ימים.

ויטוריה היא עיר הבנויה על  אי מרכזי ופרוסה גם על היבשת עצמה והחלקים השונים של העיר מחוברים באמצעות גשרים. שכרנו שם רכב כדי לצאת מהעיר ולטייל בחופי מדינת אספיריטו סנטוס שויטוריה היא בירתה.

ריו דה ז'נרו

בריו צריך להיות שבוע עד 10 ימים. אנחנו היינו שבוע ובסוף הטיול השלמנו 4 ימים נוספים לפני הטיסה חזרה לארץ. לא ניכנס בפוסט הזה לתיאור הטיול בריו מכיוון שזה פוסט בפני עצמו.

אורו פרטו

מריו עשינו גיחה לפנים המדינה לעיר אורו פרטו ("זהב שחור") ל – 3 ימים. זוהי עיר קטנה יחסית באזור הררי שהשתמרה ונראית כמו עיירה במאה ה-17-18. חלק גדול מאוד מהזהב שמסתובב היום בעולם הגיע בעבר מאזור זה. היינו גם בעיר עצמה וגם במכרות הזהב באזור. יש שני סוגים של מכרות, אלה של פעם בהם חצבו ידנית, והמכרות המתועשים יותר שהבריטים הקימו, בהם יורדים עם רכבל לתוך האדמה.

משם חזרנו לסאן פאולו ל-5 ימים.

דרום ברזיל

בדרום יש מזג אוויר שמזכיר את הגליל – יש חורף קריר וגשום וקיץ חם ויבש רק בהיפוך התקופות, זה כבר לא אזור משווני. בחורף קר אבל אנחנו הגענו בספטמבר שזה תחילת האביב וזוהי עונה נוחה לטיולים.

קורטיבה והאי דו מל – Curitiba, ilha do mel

את הטיול בחלק של דרום ברזיל התחלנו באזור החוף בעיר קורטיבה שהיא צפונית יחסית והייתה קרובה לסאו פאולו. לאחר מכן טסנו מערבה למפלי האיגווסו ואז הדרמנו מזרחה בחזרה לכיוון החוף דרך מספר עיירות בעלות עבר יהודי מפואר שם גם נמצאים שורשי המשפחה שלי.

באזור החוף היינו 3 ימים בעיר קוריטיבה ומשם יצאנו לטיול של 4 ימים לאי ששמו איליה דו מל. מקוריטיבה יש רכבת מיוחדת שמגיעה לאזור החוף ומשם מגיעים לאי. הרכבת נוסעת לאט ועוברת דרך נוף מדהים של הרים מיוערים וערוצי נהרות. בחזור אפשר לקחת אוטובוס.

מפלי האיגואסו

מקוריטיבה לקחנו טיסה קצרה לקצה המערבי של דרום ברזיל - למפלי האיגואסו. נחתנו בעיר פוז דה איגווסו  ל–3 ימים, כשהמטרה העיקרית היא ביקור במפלי האיגואסו שהם המפלים הכי גדולים בדרום אמריקה ומרשימים מאוד ויפתיעו גם מטיילים שביקרו במפלי ויקטוריה או ניאגרה. הם נמצאים במשולש הגבולות של ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי. יש פארק בצד של ברזיל ופארק בצד של ארגנטינה, כדאי להקדיש לפחות יום לכל צד, כי לכל צד יש אופי שונה. עברנו יום אחד את הגבול והלכנו לפארק הארגנטינאי, וחזרנו.

ארישים וארבעת האחים - Erechim, Quatro Irmãos

לעיר ארישים הגענו באוטובוס ממפלי האיגואסו. ארישים נמצאת במדינת ריו גרנדה דו סול ואלמלא היו לי קרובי משפחה כאן, לא בטוח שהיינו מגיעים לאזור. זוהי עיר שאליה התכנסו יהודים מכל האזור, שלפני כן היו מפוזרים בעיירות יהודיות קטנות ובחוות. לחצי מהרחובות שמות של אישים יהודים, ואפילו יש רחוב על שם סבא שלי – "אברהם סילברסטון החלוץ". ביקרנו שם את המשפחה שלי ובילינו איתם את ראש השנה. כשעה נסיעה מהעיר נמצאת העיירה קוואטרו אירמאוס Quatro Irmãos  – "ארבעת האחים" – שם היה מרכז ההתיישבות היהודית באזור. מה שנשאר זה בית הקברות היהודי העתיק ובית יק"א המשמש כיום כמוזיאון להגירה היהודית בברזיל .

בשלהי המאה ה-19, תושבי מחוז ריו גרנדה דו סול מרדו במשטר הפדרלי וניסו להשיג עצמאות. המרד נכשל, אך כדי לציין את התאריך הזה בכל ספטמבר מתקיימות חגיגות הפרופיליה  שזה כמו "חג הסוכות" שלהם ... במשך שבוע או עשרה ימים הם יוצאים לחופש ובונים מחנה של צריפי עץ, ומשחזרים את אורח החיים בתקופה של המרד - מסתובבים עם הבגדים המסורתיים, עושים שורסקו (על האש) וכו'. מומלץ לכוון לתקופה הזאת – זאת הייתה חוויה אנתרופולוגית נהדרת בשבילנו.

בארישים שכרנו רכב ונסענו לשני טיולים שכל אחד מהם היה של 5 ימים בשני אזורים שונים :

פלוריאנופוליס והאזור Florianópolis

הטיול הראשון שלנו היה באזור החוף של מחוז סנטה קתרינה ובירת המחוז היא העיר פלוריאנופוליס. החופים היפים נמצאים צפונית לעיר וזה היה מוקד הטיולים שלנו. העיירהאיטפמה Itapema שהכינוי שלה הוא מייה פראיה (אמצע החוף) נמצאת פחות או יותר במרכז אזור החופים האלו והכי נוח לשכור שם דירה ואז נשארים שם ויוצאים לטיולים לאזור החופים וכך עשינו.

בסמוך לאיפטמה נמצאת אטרקציית ילדים רצינית מאוד. פארק השעשועים הכי גדול בדרום אמריקה ששמו בטו קררו Beto Carrero World, פארק בסדר גודל של יורודיסני. בפארק הזה אפשר לבלות יומיים, אנחנו הסתפקנו ביום אחד. גולת הכותרת שם היא שוד רכבות ואני מתלבט אם לעשות לכם ספויילר ולהרוס את ההפתעה או לא. אז, לפחות אל תגלו לילדים... נוסעים ברכבת כחלק מסיור בכל רחבי הפארק הענק ואז שני רעולי פנים רכובים על סוסים עוצרים את הרכבת ושודדים אותנו, ביקשו ממני לתת להם את הנעליים שלי – ברגע הראשון חשבנו שזה אמיתי, ואז השריף עם הסוס הלבן הופיע וגרש אותם.

ריו גרנדה דו סול - אירופה בברזיל

המשכנו עוד דרומה  ל-5 ימים באזור הדרום מזרחי של מחוז ריו גרנדה דו סול. אזור המאופיין בעיירות של מהגרים מאירופה ששימרו את התרבות שלהם – באמת מרגישים שם כמו באירופה, גם מבחינת מזג האוויר וגם הנוף שהוא הררי ומיוער. נסענו לעמק הייקבים - ואלי דוס ויניאדוס Vale) (dos Vinhedos של המהגרים האיטלקים. לאורך הדרך יש יקבי בוטיק שביקרנו בהם וראינו איך האיטלקים היו גרים פעם, ביקרנו בעיירה של הגרמנים שנקראת נובה פטרופוליס, שם כדאי לבקר בפארק המהגרים, והיינו שלושה ימים בשתי עיירות שהן צמודות אחת לשנייה – גרמדו וקנלה Canela, gramado שהן הכי מיוחדות ובנויות בסגנון שוויצרי, מה שמיוחד בשתי עיירות אלה הוא ריבוי של פארקים נושאיים שהם חגיגה לילדים כמו מוזיאון לשוקולד, מוזיאון הקיטור, עולם הקרח, פארק קסום בתוך יער עם מתקנים מיוחדים שנקרא טרה מג'יקה ועוד. כמו כן ביקרנו בשמורת הטבע של מפל הקרקול – מפל בגובה של 120 מטר.

חזרנו לארישים ומשם נסענו לפורטו אלגרה – עיר הבירה של ריו גרנדה דו סול – לשם הגענו בעיקר כדי לראות משחק כדורגל ונשארנו בעיר 4 ימים. זאת עיר היסטורית יפה, הסתובבנו בה וגם שם בילינו עם המשפחה, שגרה שם.

מפורטו אלגרה טסנו חזרה לריו דה ז'נרו, שם קינחנו את הטיול בעוד 4 ימים.

משפחת ברגר

יעקב ורותי ושלושת ילדינו – מאיה בת 15, רותם בת 12 ונדב בן 8, אנחנו מעדיפים את הטיולים

קרא עוד...

ברזיל עם ילדים - 3 חודשים

יעקב ברגר, יוני-ספטמבר 2015

ג'ונגלים במנאוס, הרבה חופים, מפלי איגואסו ודרום ברזיל

בכמה מילים: הטיול היה לכבוד בת המצווה של מאיה. בחרנו את ברזיל כי יש לי משפחה שם, אבי  הגיע לדרום ברזיל ממזרח אירופה, אימי ואני נולדנו בברזיל. עליתי לארץ בגיל שנה, כך שהטיול היה גם מעין טיול שורשים. הטיול שלנו היה מצפון לדרום, בעיקר לאורך החוף, עם גיחות מערבה לתוך היבשת. באופן כללי האנשים בברזיל מאוד נחמדים וידידותיים לילדים.

יצאנו בסוף יוני וחזרנו בסוכות – באותה שנה החגים יצאו מוקדם כך שהיה קל לחבר אותם עם  החופש הגדול,  "גנבנו" כמה ימים בסוף יוני וככה הצלחנו לנסוע לטיול ארוך שלא מפסידים בו יותר מדי ימי לימודים. ניצלנו את כל הויזה של ה-90 יום.

תכנית הטיול:

שבועיים בצפון ברזיל

נחיתה בריו  ומיד המשכנו למנאוס והאמזונס – 10 ימים
בלם - עיר על שפך האמזונס – 3 ימים

19 ימים בצפון מזרח ברזיל

רסיפה והעיירה אולינדה – 3 ימים. (טיסת פנים מבלם).
מסייאו וימת מונדאו – 3 ימים
פנדו ושפך נהר הסן פרנסיסקו – 2 ימים
סלבדור דה באהיה והפלגה במפרץ באהיה – 7 ימים
פורטו סגורו – 4 ימים

3 שבועות במרכז ברזיל

ויטוריה וחופי אספיריטו סנטוס -  4 ימים.
ריו דה ז'נרו – 7 ימים.
אורו פרטו ומכרות הזהב – 3 ימים.
סאן פאולו – 5 ימים.

דרום ברזיל

קוריטיבה והאי איליה דו מל -  7 ימים
מפלי האיגואסו – 3 ימים. (טיסה מקורטיבה).
ארישים וחופי סנטה קתרינה  - 10 ימים
העיירות והפארקים במדינת ריו גרנדה דו סול – 5 ימים
פורטו אלגרה – 4 ימים
ריו דה ז'נרו – 4 ימים (טיסה מפורטו אלגרה)

לטיולים דומים


שבדיה של אסטריד

תגובות פייסבוק

צפון תאילנד עם ילדים

תגובות פייסבוק

לאוס עם ילדים

תגובות פייסבוק

מזג האוויר בברזיל

ברוב ברזיל חם כל השנה, הקיץ הוא בינואר פברואר וזאת גם העונה הכי עמוסה בין היתר בגלל הקרנבל. דווקא בתקופה שהיינו בה, יוני עד ספטמבר, פחות חם ויותר נעים לטייל – הטמפרטורות נעות בין 25 ל-30 מעלות. בצפון ברזיל, יולי זו העונה היבשה והכי מתאימה לטייל באזור האמזונס.

איך התניידנו ברזיל

ברזיל היא כמו ארצות הברית, פדרציה של מדינות, שביניהן מחברים אוטובוסים וטיסות. האוטובוסים  מאוד נוחים, הנהג עוצר כל שעתיים להתאווררות. רוב הזמן נסענו באוטובוס נסיעות שאורכות 8 עד 10 שעות, שזה גם הגבול שילדים מסוגלים לו. תכננתי בהתאם לזה את הטיול - לא לנסוע יותר מ-400 ק"מ באוטובוס ולחפש את היעדים בהתאם.

נעזרנו גם בטיסות פנים. רק בדרום ברזיל שכרנו רכב, כי זה אזור יותר בטוח להסתובב בו לבד, והכבישים שם טובים יותר.

הכי נוח זה כל פעם להגיע לעיר המרכזית באותה מדינה ולעשות משם טיולי כוכב של כמה ימים. לחלק מטיולי הכוכב אפשר לשכור רכב, או לקחת סיורים מודרכים באוטובוס תיירים. עם ילדים הסיורים האלה הם הכי נוחים. בכל מקום שמגיעים אליו, אפשר לשאול על סיורים מודרכים בסוכנויות הנסיעות או במקום הלינה.

בטיחות בטיול בברזיל

בערים הגדולות יש הרבה פשע וצריך לדעת איפה להסתובב. לא נכנסים כמובן לשכונות העוני. ב"דאון טאון" עדיף לא להסתובב בשעות החושך, אפשר להסתובב שם ביום. מסתובבים צנוע, בלי תכשיטים בולטים ושעונים. באזורים שלמים שהם תיירותיים יש נוכחות מאוד גבוהה של המשטרה ושם אפשר להסתובב גם בלילה – אזורים עם הופעות, מסעדות ופאבים, שיש בהם ריכוז גבוה של אכסניות ומלונות.

צפון ברזיל - האמזונס

10 ימים במנאוס והאמזונס

מנאוס (Manaus) היא עיר הבירה של מחוז אמזונס ומשמשת כבסיס ממנו ניתן לצאת לטיולים מאורגנים אל תוך הג'ונגל ולשיט בשני הנהרות המתמזגים לנהר האמזונס – ריו נגרו וריו סולימאנס. לעיר ניתן להגיע רק בטיסה או בשיט שנמשך כ 4-5 ימים מהעיר בלם (אבל אל תחשבו שזה קרוז...)

בג'ונגל יש מספר לודג'ים בהם ניתן לשהות 3-5 ימים. אנחנו בחרנו לשהות 3 ימים בלודג' שנמצא באגם ג'ומה. השתתפנו בפעילויות המוצעות כגון לכידת קיימנים שהם תנינים קטנים החיים בדרום אמריקה, דיג של דגי פיראנות וביקור בכפרים האינדיאנים וכן שייט בזריחה באגם וסיור רגלי בג'ונגל. הג'ונגל זו חוויה. קשה להיות שם, יש יתושים ולחות. מרגישים את הג'ונגל על אמת...

טיול יום נוסף לג'ונגלים עשינו לריו נגרו. שחינו עם דולפיני האמזונס, ביקרנו בעוד כפר אינדיאני והפעם צפינו בתצוגה של ריקודים שבטיים.

עוד טיול יום היה לפריזדנטי פיגרדו Presidente Figueiredo – אזור של מפלים שעתיים צפונית למנאוס והפעם בנסיעה בכביש.

3 ימים בבלם

עיר נמל היסטורית ליד שפך האמזונס. בסמוך לבלם בשפך האמזונס נמצא האי איליה דה מאראז'ו (isla de Marajo), בו יש חופי נהר נחמדים לבילוי של יום. בשלושת הימים שלנו בעיר קצת הסתובבנו ועשינו טיול יום לאי.

צפון מזרח ברזיל

רסיפה – (Recife )

רסיפה היא הבירה הראשונה של ברזיל , וגם המקום הראשון בו הייתה קהילה יהודית במדינה. לכן נמצא כאן בית הכנסת הראשון שהוקם בדרום אמריקה. ביקרנו בבית הכנסת וגם  במוזיאון הסמוך לו שבו מאחסנות הבובות הגדולות של סלבריטאים ודמויות היסטוריות, אותן מכינים לקראת הקרנבל המיוחד והמפורסם המתקיים כל שנה בעיר אולינדה שנמצאת מספר קילומטרים צפונית לרסיפה.

אולינדה (Olinda)  

אולינדה בנויה על גבעה שצופה על רסיפה, היא אמנם עיר גדולה בת 400,000 תושבים אבל היא  מאוד ציורית עם אווירה של פעם, כבישים מרוצפים ומבנים ישנים. ביקרנו בה במסגרת טיול יום מרסיפה.

מסאו maceio

מרסיפה המשכנו לעיר מסאו ל-3 ימים. האטרקציה המרכזית במסאו היא ימת מונדאו Mundaú Lagoon שנמצאת בסמוך לעיר. עשינו שיט של יום שלם בימה, השיט מגיע לשפך שבין הימה לאוקיינוס ועוצר בחלק מהאיים הקטנים שנמצאים בתוך הימה.

פנדו Penedo

לקחנו אוטובוס לעיירה פנדו  ושהינו בה יומיים. זוהי עיירה קטנה שנמצאת על גדת נהר סן פרנסיסקו, וממנה עשינו טיול יום לשפך של הנהר. לקחנו אוטובוס לעיירה פיאסבוסו Piaçabuçu  שנמצאת קרוב יותר לשפך ומשם לקחנו טיול ברכבי באגי שעובר דרך אזור מדהים של דיונות. עשינו סקי חולות, הגענו לשפך וביקרנו במושבה שהוקמה ע"י עבדים נמלטים בתקופת העבדות. כיום במושבה מתגוררים צאצאיהם המשמרים את אורח החיים של המאה ה-19.

סלבדור דה באהיה

לסלבדור הגענו מפנדו באוטובוס ושהיינו בה שבוע. סלבדור היא עיר מאוד יפה ואחת האטרקציות המרכזיות בה היא מעלית בגובה עשרות מטרים שמחברת בין העיר התחתית לעילית. ברובע העתיק של  פלוריניו -  צפינו במופעי קאפוארה בכיכרות המרכזיות.

מהעיר יצאנו לשני טיולים שווים: הראשון היה הפלגה במפרץ של באהיה, מפרץ ענק שיש בו הרבה איים. אנחנו הסתפקנו בביקור באיים הקרובים בגלל הרגישות של מאיה לטלטולים אבל יש אי גדול ומרוחק יותר בו לא ביקרנו, בשם טיניארה ובו עיירה שנקראת מורו דה סן פאולו שהיא מאוד פופולרית בקרב טיילים ישראלים.

פרוייקט תמר

ביקרנו גם בפרוייקט תמר ב-Praia do Forte – זהו מרכז לגידול והשבת צבי ים, אליו ניתן להגיע באוטובוס מסלבדור. המרכז מזכיר קצת את החלק החיצוני של המצפה התת ימי של אילת.

פורטו סגורו

מסלבדור הדרמנו לעיירת הנופש פורטו סגורו ל – 4 ימים. כאן גם ביקרנו בעיירה סמוכה בשם אריאל דה אז'ודה, המכונה "ישראל דה אז'ודה", עקב ריבוי התרמילאים השוהים במקום, ובחוף  טרנקוז'ו. אנחנו ישראלים, אז גם אנחנו ביקרנו.

מרכז ברזיל

פורטו סגורו היה היעד האחרון שניתן להגדיר כחלק מהטיול שלנו בצפון ברזיל. משם המשכנו דרומה לעיר ויטוריה Vitória ל- 4 ימים. לא יודע אם הייתי ממליץ על ויטוריה כיעד בפני עצמו אלא יותר כתחנה בדרך, אבל יש לי בן דוד שגר שם ולכן שהינו בה מספר ימים.

ויטוריה היא עיר הבנויה על  אי מרכזי ופרוסה גם על היבשת עצמה והחלקים השונים של העיר מחוברים באמצעות גשרים. שכרנו שם רכב כדי לצאת מהעיר ולטייל בחופי מדינת אספיריטו סנטוס שויטוריה היא בירתה.

ריו דה ז'נרו

בריו צריך להיות שבוע עד 10 ימים. אנחנו היינו שבוע ובסוף הטיול השלמנו 4 ימים נוספים לפני הטיסה חזרה לארץ. לא ניכנס בפוסט הזה לתיאור הטיול בריו מכיוון שזה פוסט בפני עצמו.

אורו פרטו

מריו עשינו גיחה לפנים המדינה לעיר אורו פרטו ("זהב שחור") ל – 3 ימים. זוהי עיר קטנה יחסית באזור הררי שהשתמרה ונראית כמו עיירה במאה ה-17-18. חלק גדול מאוד מהזהב שמסתובב היום בעולם הגיע בעבר מאזור זה. היינו גם בעיר עצמה וגם במכרות הזהב באזור. יש שני סוגים של מכרות, אלה של פעם בהם חצבו ידנית, והמכרות המתועשים יותר שהבריטים הקימו, בהם יורדים עם רכבל לתוך האדמה.

משם חזרנו לסאן פאולו ל-5 ימים.

דרום ברזיל

בדרום יש מזג אוויר שמזכיר את הגליל – יש חורף קריר וגשום וקיץ חם ויבש רק בהיפוך התקופות, זה כבר לא אזור משווני. בחורף קר אבל אנחנו הגענו בספטמבר שזה תחילת האביב וזוהי עונה נוחה לטיולים.

קורטיבה והאי דו מל – Curitiba, ilha do mel

את הטיול בחלק של דרום ברזיל התחלנו באזור החוף בעיר קורטיבה שהיא צפונית יחסית והייתה קרובה לסאו פאולו. לאחר מכן טסנו מערבה למפלי האיגווסו ואז הדרמנו מזרחה בחזרה לכיוון החוף דרך מספר עיירות בעלות עבר יהודי מפואר שם גם נמצאים שורשי המשפחה שלי.

באזור החוף היינו 3 ימים בעיר קוריטיבה ומשם יצאנו לטיול של 4 ימים לאי ששמו איליה דו מל. מקוריטיבה יש רכבת מיוחדת שמגיעה לאזור החוף ומשם מגיעים לאי. הרכבת נוסעת לאט ועוברת דרך נוף מדהים של הרים מיוערים וערוצי נהרות. בחזור אפשר לקחת אוטובוס.

לטיולים דומים


22 יום מקולורדו לסן פרנסיסקו

תגובות פייסבוק

דרום פטגוניה גל אבין

תגובות פייסבוק

4 חודשים בקולומביה

תגובות פייסבוק

מפלי האיגואסו

מקוריטיבה לקחנו טיסה קצרה לקצה המערבי של דרום ברזיל - למפלי האיגואסו. נחתנו בעיר פוז דה איגווסו  ל–3 ימים, כשהמטרה העיקרית היא ביקור במפלי האיגואסו שהם המפלים הכי גדולים בדרום אמריקה ומרשימים מאוד ויפתיעו גם מטיילים שביקרו במפלי ויקטוריה או ניאגרה. הם נמצאים במשולש הגבולות של ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי. יש פארק בצד של ברזיל ופארק בצד של ארגנטינה, כדאי להקדיש לפחות יום לכל צד, כי לכל צד יש אופי שונה. עברנו יום אחד את הגבול והלכנו לפארק הארגנטינאי, וחזרנו.

ארישים וארבעת האחים - Erechim, Quatro Irmãos

לעיר ארישים הגענו באוטובוס ממפלי האיגואסו. ארישים נמצאת במדינת ריו גרנדה דו סול ואלמלא היו לי קרובי משפחה כאן, לא בטוח שהיינו מגיעים לאזור. זוהי עיר שאליה התכנסו יהודים מכל האזור, שלפני כן היו מפוזרים בעיירות יהודיות קטנות ובחוות. לחצי מהרחובות שמות של אישים יהודים, ואפילו יש רחוב על שם סבא שלי – "אברהם סילברסטון החלוץ". ביקרנו שם את המשפחה שלי ובילינו איתם את ראש השנה. כשעה נסיעה מהעיר נמצאת העיירה קוואטרו אירמאוס Quatro Irmãos  – "ארבעת האחים" – שם היה מרכז ההתיישבות היהודית באזור. מה שנשאר זה בית הקברות היהודי העתיק ובית יק"א המשמש כיום כמוזיאון להגירה היהודית בברזיל .

בשלהי המאה ה-19, תושבי מחוז ריו גרנדה דו סול מרדו במשטר הפדרלי וניסו להשיג עצמאות. המרד נכשל, אך כדי לציין את התאריך הזה בכל ספטמבר מתקיימות חגיגות הפרופיליה  שזה כמו "חג הסוכות" שלהם ... במשך שבוע או עשרה ימים הם יוצאים לחופש ובונים מחנה של צריפי עץ, ומשחזרים את אורח החיים בתקופה של המרד - מסתובבים עם הבגדים המסורתיים, עושים שורסקו (על האש) וכו'. מומלץ לכוון לתקופה הזאת – זאת הייתה חוויה אנתרופולוגית נהדרת בשבילנו.

בארישים שכרנו רכב ונסענו לשני טיולים שכל אחד מהם היה של 5 ימים בשני אזורים שונים :

פלוריאנופוליס והאזור Florianópolis

הטיול הראשון שלנו היה באזור החוף של מחוז סנטה קתרינה ובירת המחוז היא העיר פלוריאנופוליס. החופים היפים נמצאים צפונית לעיר וזה היה מוקד הטיולים שלנו. העיירהאיטפמה Itapema שהכינוי שלה הוא מייה פראיה (אמצע החוף) נמצאת פחות או יותר במרכז אזור החופים האלו והכי נוח לשכור שם דירה ואז נשארים שם ויוצאים לטיולים לאזור החופים וכך עשינו.

בסמוך לאיפטמה נמצאת אטרקציית ילדים רצינית מאוד. פארק השעשועים הכי גדול בדרום אמריקה ששמו בטו קררו Beto Carrero World, פארק בסדר גודל של יורודיסני. בפארק הזה אפשר לבלות יומיים, אנחנו הסתפקנו ביום אחד. גולת הכותרת שם היא שוד רכבות ואני מתלבט אם לעשות לכם ספויילר ולהרוס את ההפתעה או לא. אז, לפחות אל תגלו לילדים... נוסעים ברכבת כחלק מסיור בכל רחבי הפארק הענק ואז שני רעולי פנים רכובים על סוסים עוצרים את הרכבת ושודדים אותנו, ביקשו ממני לתת להם את הנעליים שלי – ברגע הראשון חשבנו שזה אמיתי, ואז השריף עם הסוס הלבן הופיע וגרש אותם.

ריו גרנדה דו סול - אירופה בברזיל

המשכנו עוד דרומה  ל-5 ימים באזור הדרום מזרחי של מחוז ריו גרנדה דו סול. אזור המאופיין בעיירות של מהגרים מאירופה ששימרו את התרבות שלהם – באמת מרגישים שם כמו באירופה, גם מבחינת מזג האוויר וגם הנוף שהוא הררי ומיוער. נסענו לעמק הייקבים - ואלי דוס ויניאדוס Vale) (dos Vinhedos של המהגרים האיטלקים. לאורך הדרך יש יקבי בוטיק שביקרנו בהם וראינו איך האיטלקים היו גרים פעם, ביקרנו בעיירה של הגרמנים שנקראת נובה פטרופוליס, שם כדאי לבקר בפארק המהגרים, והיינו שלושה ימים בשתי עיירות שהן צמודות אחת לשנייה – גרמדו וקנלה Canela, gramado שהן הכי מיוחדות ובנויות בסגנון שוויצרי, מה שמיוחד בשתי עיירות אלה הוא ריבוי של פארקים נושאיים שהם חגיגה לילדים כמו מוזיאון לשוקולד, מוזיאון הקיטור, עולם הקרח, פארק קסום בתוך יער עם מתקנים מיוחדים שנקרא טרה מג'יקה ועוד. כמו כן ביקרנו בשמורת הטבע של מפל הקרקול – מפל בגובה של 120 מטר.

חזרנו לארישים ומשם נסענו לפורטו אלגרה – עיר הבירה של ריו גרנדה דו סול – לשם הגענו בעיקר כדי לראות משחק כדורגל ונשארנו בעיר 4 ימים. זאת עיר היסטורית יפה, הסתובבנו בה וגם שם בילינו עם המשפחה, שגרה שם.

מפורטו אלגרה טסנו חזרה לריו דה ז'נרו, שם קינחנו את הטיול בעוד 4 ימים.

לטיולים דומים


קנדה – טבע במערב קנדה וקצת במזרח

תגובות פייסבוק

שבועיים במערב ארצות הברית

תגובות פייסבוק

קנדה בחיק הטבע ובעיר

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *