נטע ושרוליק

אני נטע, בת 27, סטודנטית לרפואה בטכניון. בקיץ נסעתי להתנסות בבית חולים בקניה במסגרת חילופי סטודנטים. ניצלתי את ההזדמנות כדי לטייל עם החבר שלי בקניה ובאוגנדה הסמוכה, שכל מי שאני מכירה שהיה שם אמר לי שהיא מהממת ושהאנשים שם מאוד נחמדים. לפני חמש שנים טיילתי שלושה חודשים באתיופיה. מאוד אהבתי את אתיופיה, וזה עשה לי חשק לחזור לאפריקה. בסך הכול טיילנו יחד כמעט חודש: קודם בקניה ואחר כך באוגנדה,  ואז חזרתי לבד לבית החולים בקניה לשבועיים.

חודש בקניה ואוגנדה

נטע שגיא, אוגוסט-ספטמבר 2017

ספארי בקניה, טרק, רפטינג, פסטיבל, אגם מקסים באוגנדה ועוד

בכמה מילים:

 זה היה טיול מדהים. באפריקה הכול שונה ממה שאנחנו מכירים, כמערביים או כישראלים: יותר מיוחד ובראשיתי, ומגוון הריחות והצבעים הוא עשיר ונפלא. אפשר לראות את זה, למשל, בבגדים של הנשים המקומיות. הנופים מדהימים ויותר רבגוניים ממה שנהוג לחשוב. למשל, קניה ואוגנדה ממוקמות בחלקן על קו המשווה, אז יש שם הרבה נוף טרופי וירוק. הדבר העיקרי שהרשים וריגש אותי הוא העושר והשפע של חיות הבר, שנמצאות בכל מקום. אפשר לפגוש אותן סתם ככה, על הדרך או בשמורה ענקית, ולא סגורות בגן חיות או בספארי קטן. כבר כשנחתנו בשדה התעופה בקניה, ראינו זברה. חשבתי שאולי היא איבדה את הדרך אבל בהמשך הבנו שזה מאוד שגרתי. אפשר לראות זברות הולכות על אם הדרך או קופים, במיוחד באזורים שגובלים בשמורות טבע.

מההתנסות שלי, האנשים באפריקה הם מדהימים. הם מאוד נחמדים ומנסים לעזור לך בכל דרך. לדוגמה, כשהרגשתי לא טוב בספארי בקניה, המדריך מייד לקח אותי למרפאה וכשחיפשנו תחנת אוטובוס מסוימת שיוצאות ממנה מוניות, חבר'ה מקומיים עם רכב שעובדים בתחום התיירות חיפשו איתנו במשך חצי שעה את התחנה.

מסלול הטיול

לידע כללי: אוגנדה וקניה שוכנות במזרח אפריקה, ליד "קרן אפריקה" שזה "השפיץ" המזרחי של יבשת אפריקה. קניה גובלת מצפון באתיופיה ומדרום בטנזניה. אוגנדה גובלת בקניה ממערב ואפשר לחצות את הגבול בין המדינות באוטובוס.

היום הראשון: נחיתה בניירובי, קניה

יצאנו מישראל ב-11 באוגוסט, ונחתנו בניירובי, בירת קניה, ונשארנו שם יום אחד. יצא שהגענו בתקופה מתוחה משהו, כי בדיוק הכריזו על בחירות במדינה, והיו קצת מהומות סביב זה, אבל יצאנו משם בריאים ושלמים.

שלושה ימים בספארי בשמורת מסאי מארה (Masai Mara), קניה

זו השמורה המפורסמת ביותר בקניה והיעד הראשוני של מטיילים שמגיעים לקניה ורוצים לראות בעלי חיים. היא נמצא בדרום מערב המדינה והיא המשך של שמורת הסרנגטי בטנזניה (Serengeti). בשמורה יש מגוון מאוד רחב של בעלי חיים.

נסיעה לקמפלה וטרק של ארבעה ימים בהרי הרבנזורי (Rwenzori), אוגנדה

ממסאי מרה חזרנו לניירובי, ומשם יצאנו לקמפלה, בירת אוגנדה, בנסיעת אוטובוס לילית, שנמשכה 13 שעות. עצירות: לא היו הרבה כאלה בדרך, אז זה היה גם תרגיל בחיזוק שלפוחית השתן.

עשינו סיבוב בקמפלה וביקרנו במסגד הלאומי של קמפלה, ואז נסענו לטרק בהרי הרבנזורי. לפני ואחרי הטרק שהינו בעיר שסמוכה לאזור הטרק ונקראת קססה (Kasase), ונמצאת במרחק שבע שעות מקמפלה. עשינו גם שיט בנהר בקווין אליזבת' פארק, שנמצא לא רחוק משם. במהלך השיט רואים הרבה פילים, היפופוטומים ועוד בעלי חיים.

חמישה ימים באזור אגם בוניוני (Bunyonyi), דרום מערב אוגנדה

נשארנו בצד המערבי של אונגדה אבל נסענו דרומה לאזור בוניוני, שזה אזור כפרי מקסים, שנהנינו בו מאוד. מדובר באגם יפה ומרשים, עם הרבה איים בתוכו, שאפשר לסייר ביניהם עם סירת מנוע. אנחנו עשינו סיור בין איים במשך יום אחד בלבד, אבל אפשר לסייר בין האיים במשך כמה ימים ולישון כל פעם באי אחר.

חזרה צפונה לקמפלה וביקור באנטבה

הפעם סיירנו בעיר קצת יותר מאשר בפעם הראשונה. ישנו שם לילה אחד וגם קפצנו לכמה שעות לעיר אנטבה, שבה נמצא שדה התעופה הבינלאומי היחיד באוגנדה, וביקרנו בגנים הבוטניים המרשימים שם.

מערבה לג'ינג'ה (Jinja) לשלושה ימים של פסטיבל מוזיקה

מקמפלה נסענו מערבה לעיר ג'ינג'ה, שקרובה לשם יחסית, לפסטיבל מוזיקה אפריקאית בשם "נייגה נייגה" (Nyege Nyege), שמתקיים מדי שנה בעיר ומגיעים אליו מוזיקאים ותיירים מכל העולם.

חזרה לקניה לעבודה וקצת נופש

שוב חצינו את הגבול מאוגנדה לקניה באוטובוס. החבר שלי חזר לארץ מניירובי ואני נסעתי לאלדורט (Eldoret), העיר שבה ממוקם בית החולים שבו עבדתי. נשארתי בבית החולים שבועיים, אבל יצא לי גם לטייל קצת ברחבי קניה לבד ועם אנשים שהכרתי בבית החולים. ביקרתי בכפר של הקהילה היהודית בקניה, שנמצא ליד העיר נייהרורו (Nyahururu) ועשיתי יום ספארי באגם נקורו (Nakuru) שהשתלב ביומיים טיול באגם נייוואשה (Nyawasha) ובעיקר בשמורת Hell's Gate National Park שבה שוכרים אופניים ומטיילים.

איך מתכננים את הטיול?

לא ממש תכננו את הטיול מראש. היו לנו רק שני עוגנים: ידענו שאנחנו רוצים לנסוע לספארי במסאי מארה ולטרק ברבנזורי, אבל חוץ מזה החלטנו ש"נזרום", וזה באמת עבד. את רוב הדברים אפשר לסדר בדקה ה-90 אחרי שכבר מגיעים, באמצעות מיילים, לפי המלצות של קבוצות מטיילים ברשת או לפי השיטה "הישנה" של המלצות בהוסטל שישנים בו. ככה סגרנו את הטיול בספארי. חיפשנו מדריך עם דירוגים טובים ב- Trip Advisorופנינו גם למדריך שקיבלנו עליו המלצה מבחור אוסטרלי בהוסטל בניירובי. בחרנו את מי שענה ראשון למייל שלנו.

באופן כללי, בשמורות מטיילים עם מדריך ועם מלווה בנשק. אפשר גם לשכור שירותים של נהג לסיור באזור כזה או אחר, כמו שעשינו, למשל באגם בוניוני.

ניירובי וקמפלה

מדובר בערים גדולות, מפותחות יחסית והומות אדם שמזכירות ערים גדולות בהודו, ויש בהן גם מגדלים, למי שמעוניין. בקמפלה מומלץ לבקר במסגד הלאומי של העיר, שהוא מסגד הכי גדול באוגנדה. זה מסגד מרשים מאוד, שנבנה ע"י אידי אמין ומועמר קדאפי. הסיור בתוך המסגד כולל טיפוס בהרבה מאוד מדרגות, עד לראש הצריח, שממנו רואים את כל העיר. את הסיורים מעבירים מאמינים מוסלמים. אמרנו בגאווה שאנחנו ישראלים וכולם היו מאוד נחמדים אלינו.

בקמפלה יש גם הרבה צעירים שמגיעים להתנדב בכל מיני עמותות וארגוני זכויות אדם, כולל ישראלים וכולל סטודנטים לרפואה ואנשי רפואה.

בקמפלה יש גם הרבה צעירים שמגיעים להתנדב בכל מיני עמותות וארגוני זכויות אדם, כולל ישראלים וכולל סטודנטים לרפואה ואנשי רפואה.

בוניוני

משמעות השם "בוניוני" בשפה המקומית היא "האגם של הציפורים הקטנות". אכן יש שם המוני ציפורים מדהימות ומיוחדות. ההוסטל שלנו היה ממש על שפת האגם ושמענו כל הזמן ציוץ ציפורים. זה מין קונצרט מתמיד של הטבע וזה מגניב וכיף.

החתונה בבוניוני

בוקר אחד עשינו טיול רגלי ומצא אותנו בחור שיום קודם מכר לנו אננס בשוק (ב-2 שקלים בלבד.. האננסים מדהימים באוגנדה!). הוא המשיך ללוות ולהדריך אותנו באותו היום. אחרי שנתקלנו בזוג במהלך צילומי חתונה, המדריך סיפר לנו שגם בן משפחה שלו מתחתן באותו היום והזמין אותנו להצטרף. היתה חווייה מאוד מקומית, כיפית ואותנטית! אבל- לא הכי טעימה.. אל תצפו ללקק את האצבעות (למרות שטכנית אוכלים בידיים!). הצטרפנו לריקודים של הילדים והלהקות המקומיות שהופיעו בפני האורחים והחתן והכלה, ואפילו השארנו מתנה מאוד מכובדת לזוג המאושר (50 ש"ח לזוג, הלוואי וגם בארץ זה היה ככה). מסתבר שכמעט בכל שבת יש חתונה בבוניוני, מומלץ לשאול ולבדוק. ישמחו שתצטרפו!

שוק-באגם-בניוני-אוגנדהפסטיבל ג'ינג'ה

בפועל, המוזיקה לא הייתה אדירה מבחינתי, אבל באופן כללי, האווירה הייתה מגניבה והיו הרבה אנשים. ישנים באתר קמפינג במקום, שאפשר לשכור בו אוהל, ואפשר גם להביא אוהל מהבית. החבר שלי שילב את הביקור בפסטיבל עם ראפטינג על הנילוס, שזו אטרקציה ידועה בג'ינג'ה.

טיפ ראפטינג

הראפטינג עלה 90$, דרך הטבה לתרמילאים באתר" מזונגו". החבילה כוללת רפטינג של כ-4-6 שעות, פירות ושתיה במהלך השיט, ארוחת בוקר וערב, הסעות מקמפלה ובחזרה או אפשרות לישון בלילה באתר הקמפינג המפנק של חברת white Nile rafting, שגם יש לה צוות מדריכים ושייטים סופר מקצועיים, ואפילו צלם צמוד. מה שכן, יש כאלה שימצאו את הראפטינג קצת מפחיד או מסוכן. אני ויתרתי

הכפר של הקהילה היהודית

הביקור בכפר היה מבחינתי גולת הכותרת של כל הטיול. מעולם לא נתקלתי באנשים כל כך מקסימים ומכניסי אורחים. לפני הביקור יצאתי קשר עם השמש של בית הכנסת בקהילה שהוא איש הקשר למבקרים. תיאמתי איתו בטלפון שאגיע בשבת. הוא פגש אותי ליד הכפר ועשה לי סיבוב קצר במפלים באזור ואז הגענו לכפר עצמו. קיבלו את פניי המון ילדים שהתחילו לשיר לי: "שבת שלום לנטע". אחרי זה הסתבר לי שהם יודעים לשיר בערך כל שיר בעברית, כולל שירים של עומר אדם. מומלץ לתאם ביקור בקהילה בשבת, כי בימי חול הם לא תמיד נמצאים בכפר עצמו.

קהילה יהודית בקניהתחבורה

כלי התחבורה הציבורי העיקרי הוא מטאסו: מעין מונית שירות, אבל כזו שדוחסים לתוכה שלושים איש, ולפעמים גם שקי תבואה ובעלי חיים. יצא לנו לנסוע כמה פעמים במטאסו כי הברירה היחידה האחרת היא מונית ספיישל. בתוך העיר לקחנו בדרך מונית ספיישל, שעולה כעשרה שקלים, ואת הגבול בין קניה לאוגנדה חצינו באוטובוס תיירים ממוזג. זה לא נוח במיוחד לנסוע במטאסו, בטח לא בנסיעה של שבע שעות מקמפלה לקססה, כמו שאנחנו עשינו, אבל זו בהחלט חוויה  וגם דרך להכיר טוב יותר את המקומיים.

אוכל

האוכל המקומי האפריקאי לא היה מזהיר מבחינתי, אבל הרבה חבר'ה ישראלים דווקא כן אוהבים אותו, והוא ממש זול. אני העדפתי את האוכל ההודי, שמאוד נפוץ גם בקניה וגם באוגנדה כי יש שם הרבה הודים. למשל, מול ההוסטל שלנו בקמפלה הייתה מסעדה הודית ממש מעולה. בערים הגדולות, אפשר למצוא בקלות גם אוכל מערבי מוכר.

שפה

מאוד נוח לתקשר עם המקומיים באנגלית, כי גם קניה וגם אוגנדה היו תחת שלטון בריטי בעבר.

מזג אוויר

טוב ונעים. מידות החום נעו בין 25 ל-15 מעלות. לפעמים ירד גשם ולפעמים היה קצת קריר.

עלויות

טיול לאפריקה יהיה לרוב יקר יותר מטיול תרמילאים ממוצע, כי האטרקציות שם יקרות. יום בספארי, למשל, עולה מאה דולר בערך וכניסה לשמורה עולה 40 עד 60 דולר. בדרך כלל, אסור לצאת לטרקים באופן עצמאי, על פי חוקי המקום, אלא רק עם מדריך ומלווה בנשק, כי זו אחת הדרכים של מדינות אפריקה להרוויח כסף. השהות בערים היא לא יקרה. הלינה זולה והאוכל הזול. ארוחה צמחונית טובה, שכולל אורז, ירקות ושעועית תעלה חמישה שקלים בערך.

חתונה-אוגנדית-באגם-בניוני-טיפים

א. יש עוד הרבה אתרים לבקר בקניה, מעבר למה שאנחנו חווינו. למשל, שמעתי מחבר'ה ישראלים שפגשתי בקניה על טרק שעשו בהר קניה, שהוא ההר השני בגובהו באפריקה אחרי הקילימנג'רו. גם באוגנדה יש עוד אתרים שכדאי לבקר בהם. היינו שם שבועיים וחצי, אבל לדעתי כדאי לשהות שם שלושה שבועות לפחות. בסך הכול, חודש וחצי יספיקו לביקור באטרקציות המרכזיות בקניה ואוגנדה, אבל אפשר בהחלט לטייל במדינות האלה חודשיים ויותר.

ב. מומלץ מאוד לנסות להתחבר כמה שיותר לתושבים המקומיים, להתחיל לדבר איתם, לשבת איתם יחד, כי זו חוויה בפני עצמה וככה מתוודעים טוב יותר למקום ולתרבות שלו.

נטע ושרוליק

אני נטע, בת 27, סטודנטית לרפואה בטכניון. בקיץ נסעתי להתנסות בבית חולים בקניה במסגרת חילופי

קרא עוד...

חודש בקניה ואוגנדה

נטע שגיא, אוגוסט-ספטמבר 2017

ספארי בקניה, טרק, רפטינג, פסטיבל, אגם מקסים באוגנדה ועוד

בכמה מילים: זה היה טיול מדהים. באפריקה הכול שונה ממה שאנחנו מכירים, כמערביים או כישראלים: יותר מיוחד ובראשיתי, ומגוון הריחות והצבעים הוא עשיר ונפלא. אפשר לראות את זה, למשל, בבגדים של הנשים המקומיות. הנופים מדהימים ויותר רבגוניים ממה שנהוג לחשוב. למשל, קניה ואוגנדה ממוקמות בחלקן על קו המשווה, אז יש שם הרבה נוף טרופי וירוק. הדבר העיקרי שהרשים וריגש אותי הוא העושר והשפע של חיות הבר, שנמצאות בכל מקום. אפשר לפגוש אותן סתם ככה, על הדרך או בשמורה ענקית, ולא סגורות בגן חיות או בספארי קטן. כבר כשנחתנו בשדה התעופה בקניה, ראינו זברה. חשבתי שאולי היא איבדה את הדרך אבל בהמשך הבנו שזה מאוד שגרתי. אפשר לראות זברות הולכות על אם הדרך או קופים, במיוחד באזורים שגובלים בשמורות טבע.

מההתנסות שלי, האנשים באפריקה הם מדהימים. הם מאוד נחמדים ומנסים לעזור לך בכל דרך. לדוגמה, כשהרגשתי לא טוב בספארי בקניה, המדריך מייד לקח אותי למרפאה וכשחיפשנו תחנת אוטובוס מסוימת שיוצאות ממנה מוניות, חבר'ה מקומיים עם רכב שעובדים בתחום התיירות חיפשו איתנו במשך חצי שעה את התחנה.

מסלול הטיול

לידע כללי: אוגנדה וקניה שוכנות במזרח אפריקה, ליד "קרן אפריקה" שזה "השפיץ" המזרחי של יבשת אפריקה. קניה גובלת מצפון באתיופיה ומדרום בטנזניה. אוגנדה גובלת בקניה ממערב ואפשר לחצות את הגבול בין המדינות באוטובוס.

היום הראשון: נחיתה בניירובי, קניה

יצאנו מישראל ב-11 באוגוסט, ונחתנו בניירובי, בירת קניה, ונשארנו שם יום אחד. יצא שהגענו בתקופה מתוחה משהו, כי בדיוק הכריזו על בחירות במדינה, והיו קצת מהומות סביב זה, אבל יצאנו משם בריאים ושלמים.

שלושה ימים בספארי בשמורת מסאי מארה (Masai Mara), קניה

זו השמורה המפורסמת ביותר בקניה והיעד הראשוני של מטיילים שמגיעים לקניה ורוצים לראות בעלי חיים. היא נמצא בדרום מערב המדינה והיא המשך של שמורת הסרנגטי בטנזניה (Serengeti). בשמורה יש מגוון מאוד רחב של בעלי חיים.

לטיולים דומים


הודו-לדאק, רישיקש, ורנסי ודלהי

תגובות פייסבוק

חמישה ימים בשוויץ

תגובות פייסבוק

טיול בקירגיסטן

תגובות פייסבוק

נסיעה לקמפלה וטרק של ארבעה ימים בהרי הרבנזורי (Rwenzori), אוגנדה

ממסאי מרה חזרנו לניירובי, ומשם יצאנו לקמפלה, בירת אוגנדה, בנסיעת אוטובוס לילית, שנמשכה 13 שעות. עצירות: לא היו הרבה כאלה בדרך, אז זה היה גם תרגיל בחיזוק שלפוחית השתן.

עשינו סיבוב בקמפלה וביקרנו במסגד הלאומי של קמפלה, ואז נסענו לטרק בהרי הרבנזורי. לפני ואחרי הטרק שהינו בעיר שסמוכה לאזור הטרק ונקראת קססה (Kasase), ונמצאת במרחק שבע שעות מקמפלה. עשינו גם שיט בנהר בקווין אליזבת' פארק, שנמצא לא רחוק משם. במהלך השיט רואים הרבה פילים, היפופוטומים ועוד בעלי חיים.

חמישה ימים באזור אגם בוניוני (Bunyonyi), דרום מערב אוגנדה

נשארנו בצד המערבי של אונגדה אבל נסענו דרומה לאזור בוניוני, שזה אזור כפרי מקסים, שנהנינו בו מאוד. מדובר באגם יפה ומרשים, עם הרבה איים בתוכו, שאפשר לסייר ביניהם עם סירת מנוע. אנחנו עשינו סיור בין איים במשך יום אחד בלבד, אבל אפשר לסייר בין האיים במשך כמה ימים ולישון כל פעם באי אחר.

חזרה צפונה לקמפלה וביקור באנטבה

הפעם סיירנו בעיר קצת יותר מאשר בפעם הראשונה. ישנו שם לילה אחד וגם קפצנו לכמה שעות לעיר אנטבה, שבה נמצא שדה התעופה הבינלאומי היחיד באוגנדה, וביקרנו בגנים הבוטניים המרשימים שם.

מערבה לג'ינג'ה (Jinja) לשלושה ימים של פסטיבל מוזיקה

מקמפלה נסענו מערבה לעיר ג'ינג'ה, שקרובה לשם יחסית, לפסטיבל מוזיקה אפריקאית בשם "נייגה נייגה" (Nyege Nyege), שמתקיים מדי שנה בעיר ומגיעים אליו מוזיקאים ותיירים מכל העולם.

חזרה לקניה לעבודה וקצת נופש

שוב חצינו את הגבול מאוגנדה לקניה באוטובוס. החבר שלי חזר לארץ מניירובי ואני נסעתי לאלדורט (Eldoret), העיר שבה ממוקם בית החולים שבו עבדתי. נשארתי בבית החולים שבועיים, אבל יצא לי גם לטייל קצת ברחבי קניה לבד ועם אנשים שהכרתי בבית החולים. ביקרתי בכפר של הקהילה היהודית בקניה, שנמצא ליד העיר נייהרורו (Nyahururu) ועשיתי יום ספארי באגם נקורו (Nakuru) שהשתלב ביומיים טיול באגם נייוואשה (Nyawasha) ובעיקר בשמורת Hell's Gate National Park שבה שוכרים אופניים ומטיילים.

איך מתכננים את הטיול?

לא ממש תכננו את הטיול מראש. היו לנו רק שני עוגנים: ידענו שאנחנו רוצים לנסוע לספארי במסאי מארה ולטרק ברבנזורי, אבל חוץ מזה החלטנו ש"נזרום", וזה באמת עבד. את רוב הדברים אפשר לסדר בדקה ה-90 אחרי שכבר מגיעים, באמצעות מיילים, לפי המלצות של קבוצות מטיילים ברשת או לפי השיטה "הישנה" של המלצות בהוסטל שישנים בו. ככה סגרנו את הטיול בספארי. חיפשנו מדריך עם דירוגים טובים ב- Trip Advisorופנינו גם למדריך שקיבלנו עליו המלצה מבחור אוסטרלי בהוסטל בניירובי. בחרנו את מי שענה ראשון למייל שלנו.

באופן כללי, בשמורות מטיילים עם מדריך ועם מלווה בנשק. אפשר גם לשכור שירותים של נהג לסיור באזור כזה או אחר, כמו שעשינו, למשל באגם בוניוני.

ניירובי וקמפלה

מדובר בערים גדולות, מפותחות יחסית והומות אדם שמזכירות ערים גדולות בהודו, ויש בהן גם מגדלים, למי שמעוניין. בקמפלה מומלץ לבקר במסגד הלאומי של העיר, שהוא מסגד הכי גדול באוגנדה. זה מסגד מרשים מאוד, שנבנה ע"י אידי אמין ומועמר קדאפי. הסיור בתוך המסגד כולל טיפוס בהרבה מאוד מדרגות, עד לראש הצריח, שממנו רואים את כל העיר. את הסיורים מעבירים מאמינים מוסלמים. אמרנו בגאווה שאנחנו ישראלים וכולם היו מאוד נחמדים אלינו.

בקמפלה יש גם הרבה צעירים שמגיעים להתנדב בכל מיני עמותות וארגוני זכויות אדם, כולל ישראלים וכולל סטודנטים לרפואה ואנשי רפואה.

בקמפלה יש גם הרבה צעירים שמגיעים להתנדב בכל מיני עמותות וארגוני זכויות אדם, כולל ישראלים וכולל סטודנטים לרפואה ואנשי רפואה.

בוניוני

משמעות השם "בוניוני" בשפה המקומית היא "האגם של הציפורים הקטנות". אכן יש שם המוני ציפורים מדהימות ומיוחדות. ההוסטל שלנו היה ממש על שפת האגם ושמענו כל הזמן ציוץ ציפורים. זה מין קונצרט מתמיד של הטבע וזה מגניב וכיף.

שוק-באגם-בניוני-אוגנדההחתונה בבוניוני

בוקר אחד עשינו טיול רגלי ומצא אותנו בחור שיום קודם מכר לנו אננס בשוק (ב-2 שקלים בלבד.. האננסים מדהימים באוגנדה!). הוא המשיך ללוות ולהדריך אותנו באותו היום. אחרי שנתקלנו בזוג במהלך צילומי חתונה, המדריך סיפר לנו שגם בן משפחה שלו מתחתן באותו היום והזמין אותנו להצטרף. היתה חווייה מאוד מקומית, כיפית ואותנטית! אבל- לא הכי טעימה.. אל תצפו ללקק את האצבעות (למרות שטכנית אוכלים בידיים!). הצטרפנו לריקודים של הילדים והלהקות המקומיות שהופיעו בפני האורחים והחתן והכלה, ואפילו השארנו מתנה מאוד מכובדת לזוג המאושר (50 ש"ח לזוג, הלוואי וגם בארץ זה היה ככה). מסתבר שכמעט בכל שבת יש חתונה בבוניוני, מומלץ לשאול ולבדוק. ישמחו שתצטרפו!

פסטיבל ג'ינג'ה

בפועל, המוזיקה לא הייתה אדירה מבחינתי, אבל באופן כללי, האווירה הייתה מגניבה והיו הרבה אנשים. ישנים באתר קמפינג במקום, שאפשר לשכור בו אוהל, ואפשר גם להביא אוהל מהבית. החבר שלי שילב את הביקור בפסטיבל עם ראפטינג על הנילוס, שזו אטרקציה ידועה בג'ינג'ה.

טיפ ראפטינג

הראפטינג עלה 90$, דרך הטבה לתרמילאים באתר" מזונגו". החבילה כוללת רפטינג של כ-4-6 שעות, פירות ושתיה במהלך השיט, ארוחת בוקר וערב, הסעות מקמפלה ובחזרה או אפשרות לישון בלילה באתר הקמפינג המפנק של חברת white Nile rafting, שגם יש לה צוות מדריכים ושייטים סופר מקצועיים, ואפילו צלם צמוד. מה שכן, יש כאלה שימצאו את הראפטינג קצת מפחיד או מסוכן. אני ויתרתי

לטיולים דומים


ספארי וזנזיבר בטנזניה

תגובות פייסבוק

עם ילדים במדגסקר

תגובות פייסבוק

3.5 שבועות באתיופיה

תגובות פייסבוק

הכפר של הקהילה היהודית

הביקור בכפר היה מבחינתי גולת הכותרת של כל הטיול. מעולם לא נתקלתי באנשים כל כך מקסימים ומכניסי אורחים. לפני הביקור יצאתי קשר עם השמש של בית הכנסת בקהילה שהוא איש הקשר למבקרים. תיאמתי איתו בטלפון שאגיע בשבת. הוא פגש אותי ליד הכפר ועשה לי סיבוב קצר במפלים באזור ואז הגענו לכפר עצמו. קיבלו את פניי המון ילדים שהתחילו לשיר לי: "שבת שלום לנטע". אחרי זה הסתבר לי שהם יודעים לשיר בערך כל שיר בעברית, כולל שירים של עומר אדם. מומלץ לתאם ביקור בקהילה בשבת, כי בימי חול הם לא תמיד נמצאים בכפר עצמו.

קהילה יהודית בקניהתחבורה

כלי התחבורה הציבורי העיקרי הוא מטאסו: מעין מונית שירות, אבל כזו שדוחסים לתוכה שלושים איש, ולפעמים גם שקי תבואה ובעלי חיים. יצא לנו לנסוע כמה פעמים במטאסו כי הברירה היחידה האחרת היא מונית ספיישל. בתוך העיר לקחנו בדרך מונית ספיישל, שעולה כעשרה שקלים, ואת הגבול בין קניה לאוגנדה חצינו באוטובוס תיירים ממוזג. זה לא נוח במיוחד לנסוע במטאסו, בטח לא בנסיעה של שבע שעות מקמפלה לקססה, כמו שאנחנו עשינו, אבל זו בהחלט חוויה  וגם דרך להכיר טוב יותר את המקומיים.

אוכל

האוכל המקומי האפריקאי לא היה מזהיר מבחינתי, אבל הרבה חבר'ה ישראלים דווקא כן אוהבים אותו, והוא ממש זול. אני העדפתי את האוכל ההודי, שמאוד נפוץ גם בקניה וגם באוגנדה כי יש שם הרבה הודים. למשל, מול ההוסטל שלנו בקמפלה הייתה מסעדה הודית ממש מעולה. בערים הגדולות, אפשר למצוא בקלות גם אוכל מערבי מוכר.

שפה

מאוד נוח לתקשר עם המקומיים באנגלית, כי גם קניה וגם אוגנדה היו תחת שלטון בריטי בעבר.

מזג אוויר

טוב ונעים. מידות החום נעו בין 25 ל-15 מעלות. לפעמים ירד גשם ולפעמים היה קצת קריר.

עלויות

טיול לאפריקה יהיה לרוב יקר יותר מטיול תרמילאים ממוצע, כי האטרקציות שם יקרות. יום בספארי, למשל, עולה מאה דולר בערך וכניסה לשמורה עולה 40 עד 60 דולר. בדרך כלל, אסור לצאת לטרקים באופן עצמאי, על פי חוקי המקום, אלא רק עם מדריך ומלווה בנשק, כי זו אחת הדרכים של מדינות אפריקה להרוויח כסף. השהות בערים היא לא יקרה. הלינה זולה והאוכל הזול. ארוחה צמחונית טובה, שכולל אורז, ירקות ושעועית תעלה חמישה שקלים בערך.

חתונה-אוגנדית-באגם-בניוני-טיפים

א. יש עוד הרבה אתרים לבקר בקניה, מעבר למה שאנחנו חווינו. למשל, שמעתי מחבר'ה ישראלים שפגשתי בקניה על טרק שעשו בהר קניה, שהוא ההר השני בגובהו באפריקה אחרי הקילימנג'רו. גם באוגנדה יש עוד אתרים שכדאי לבקר בהם. היינו שם שבועיים וחצי, אבל לדעתי כדאי לשהות שם שלושה שבועות לפחות. בסך הכול, חודש וחצי יספיקו לביקור באטרקציות המרכזיות בקניה ואוגנדה, אבל אפשר בהחלט לטייל במדינות האלה חודשיים ויותר.

ב. מומלץ מאוד לנסות להתחבר כמה שיותר לתושבים המקומיים, להתחיל לדבר איתם, לשבת איתם יחד, כי זו חוויה בפני עצמה וככה מתוודעים טוב יותר למקום ולתרבות שלו.

לטיולים דומים


הודו-לדאק, רישיקש, ורנסי ודלהי

תגובות פייסבוק

חמישה ימים בשוויץ

תגובות פייסבוק

טיול בקירגיסטן

תגובות פייסבוק

אימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *